Форум

Data.BG Форуми: ЗДРАВЕ - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

• (39 Страници) +
  • « Първа
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Последна »
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

ЗДРАВЕ

Потребителят е неактивен   drkalo 

• Почетен юзър на Data.BG
  • Група: Потребители
  • Регистриран: 22-July 02
  • Град:София

PrisonerOfLies каза:

drkalo, искам да попитам има ли начин да се отърва от два дразнещи липома. Получиха се по задната част на бедрата ми и ги свързвам с продължителното седене пред компютъра, което за съжаление практикувах по-рано. :( .Сега се движа повече, но нямам идея дали това ще помогне или ще си останат доживот :)

Има начин, разбира се. Първо трябва да се види дали са липоми изобщо, защото те не се получават от седене. След това си взимаш направление за хоспитализация от личния лекар и отиваш някъде, където има ортопедия ("Пирогов", "Горна Баня", "ИСУЛ", Военна б-ца и т.н.), където те заплануват за операция, при която формациите се изваждат и се дават за хистологично изследване. Надявам се си здравно осигурен, защото иначе горепосочения път е по-кратък, но по-скъп :)
Дружество по Хирургия на Ръката в България - заповядайте в нашия форум!
0

Потребителят е неактивен   prisoneroflies 

• Регистриран: 08-March 05

drkalo каза:

Има начин, разбира се. Първо трябва да се види дали са липоми изобщо, защото те не се получават от седене. След това си взимаш направление за хоспитализация от личния лекар и отиваш някъде, където има ортопедия ("Пирогов", "Горна Баня", "ИСУЛ", Военна б-ца и т.н.), където те заплануват за операция, при която формациите се изваждат и се дават за хистологично изследване. Надявам се си здравно осигурен, защото иначе горепосочения път е по-кратък, но по-скъп :)

A има ли начин за неоперативно и сравнително безвредно лечение?Благодаря.
0

Потребителят е неактивен   bushido 

• Регистриран: 22-November 03
(Meanwhile:Здравей Кало!)

За седящите часове наред пред комп-кои са най-честите болести и болежки:
-Болка в рамото на ръката,която щрака мишката-най-типичното оплакване.Другото:
Твърдата подложка на която седите часове пред компютъра-това не са липоми а са запушени мастни жлези по седалищната област,дължащи се на продължителния стоеж неподвижено седнал в една поза,така смачкваш кожата на седалището си,запушваш отворите на мастните си жлези и ето-болезнени възли,пълни с мастен секрет.Само по себе си липомът е дезорагинизирана подкожна мастна тъкан,която не произхожда от запушена мастна жлеза,за разлика от твоя проблем.Дезинфакцирай със 90-градусов спирт една шевна игла и убоди въпросната бучка в центъра и-така сам ще си дренираш съдържимото на въпросното образувание и ще я изцериш.Това е малко против догмите на класическата медицина но върши работа!
0

PrisonerOfLies каза:

A има ли начин за неоперативно и сравнително безвредно лечение?Благодаря.

...както каза и колегата, а и аз преди това, да има начин и това зависи дали изобщо са липоми. Липомът също може да не се оперира, когато не пречи на "притежателя си" :) защото е доброкачествено образувание. Моят личен съвет обаче е да не бодеш нищо по задните си части или където и да е, за да не си направиш някоя беля. :)

p.s..

Във връзка със здравната система и с наложилия се начин на финансиране на болниците ми иде да се гръмна и повече никога да не се занимавам с медицина! Омръзна ми да ни наричат "убийци" по телевизията, да ми дават 300-400 лева и в същото време да твърдят, че взимам 2000 лева. Кажете ми какво самочувствие може да има един лекар, който взима 30 лева от бременнта си жена, за да отиде на зъболекар, чака в последния момент да му преведат 100 лева аванс, че да му стигнат за пломбите! Все се търси сензацията, мръсотията, мизерията (дори и в душите) и се гледа през лупа, а на достойните прояви никой не обръща внимание. Добре, че доц. Попова от ИСУЛ има някой друг познат в пресата та й съобщават понякога за успешните реплантации. Страхотно общество сме! За това има голяма заслуга и 4-тата власт, която възпитава у нас толерантност към насилието, търпимост към грозното и жажда за сензация! Както се казва на френски д* им е** п****** м******!!!!

bushido, вас не ви ли отнесе вихъра на "превенцията и промоцията на здравето" ? :)
0

Потребителят е неактивен   heygod 

• Регистриран: 10-September 05

PrisonerOfLies каза:

drkalo, искам да попитам има ли начин да се отърва от два дразнещи липома. Получиха се по задната част на бедрата ми и ги свързвам с продължителното седене пред компютъра, което за съжаление практикувах по-рано. :( .Сега се движа повече, но нямам идея дали това ще помогне или ще си останат доживот :)

Съвпадение :) .Днеска ходих на кожен лекар със същия проблем,само дето при мен е един липом и на доста по-неприятно място малко по-нагоре от бедрата :).Това,че се премахва оперативно и при мен е на интимно място малко ме попритесни,затова реших да изчакам,след време ако има влошение ще му мисля.Както казаха и другите по-горе лечението е оперативно,но само ако чувстваш,че ти пречи.Иначе може и да не се стига до операция,освен ако не нарастнат много.

Аз искам да попитам за друго,значи по наследство имам "халтави" стави.Изобщо при малко раздвижване на китката се чуват неприятни пукания,и разбира се след това се усеща лека болка.Предполагам,че няма какво да се направи по въпроса,за да се спре честото триене и пукане на ставите,но искам да попитам няма ли някакви витамини или екстракти от растения например,които могат да подсилят поне малко ставните връзки.Не става въпрос за геловете с временно действие.
0

Защо ли имам чувството, че при теб не става въпрос за липом а за дермоидна киста в областта на опашната кост :)

Фамилна ставна халтавост - наследствено обусловена свръхеластичност на ставни капсули, връзки и т.н., в резултат от което някои, ако не и всички стави демонстрират обем на движение, по-голям от нормалния за тази става. Не може да го излекуваш с нищо. Просто се пази от травми. Това описание не е много точно, но става за популярна дискусия :)

Пръстите пукат, когато ставичките им изпадат за кратък момент в сублуксация и после се репонират със звуков феномен.

Нито ставната халтавост, нито пукането на пръстите са нещо хубаво, но пък и от това не се умира. Надявам се съединително-тъканните елементи на жизненоважните органи да са ти наред :)
0

Ами прав си,не е липом,казаха ми някаква киста,ама незнам каква точно :) Просто видях,че и другото момче е писало липом и аз затова така ;)
Ами то аз се пазя :)Обаче точно това,че имам влечение към спорта и по-точно бойните изкуства май не ми помага много ;)Иначе баща ми също е с такива стави,но не му е пречило да играе хандбал на младини.Просто исках да попитам дали мога да си продължа да си играя,нали няма опастни последствия?
Аз знам от какво се причинява пукането на ставите,не съм толкова малък :),но просто исках да знам дали няма витамини или други средства за укрепване на връзките,нали рекламират разни продукти и все се споменава укрепва хрощялите например,няма ли някакви за ставите? :lol:
Ами аз и там съм зле :)Ортопед ми каза,че може да имам скъсани минискусни връзки,много ме зарадва тази новина :evil: Сега колената ме болят още повече,дори след подлагане на физиотерапия.Почти съм решил да отида на иглова терапия,но нашите не смятат така :).
0

Не мисля, че възрастта има нещо общо с "разбирането" на проблема с пукането на ставите.

Да напишеш, че страдаш от нещо, защото някой друг е написал, че го има - изобщо няма логика! Има сигурно няколко хиляди вида туморни формации, а ти реши, че твоята е като на човека писал преди малко. Добре е човек да се поинтересува какво е заболяването му и да подходи с малко повече разбиране към проблема си. Това е израз на себеуважение и не само, че не вреди, а даже - напротив - спомага за лечебния процес.

"Скъсани менискусни връзки"...хмммм не мисля, че скоро съм срещал такава увреда. Менискусите имат по две връзки, които фиксират роговете им към насрещната страна на тибиалното плато, но най-често се увреждат самите те (менискусите), а не прикрепващия ги връзков апарат. По своя страничен ръб и двата мениска са срастнали със ставната капсула. Не мисля, че травмата им при теб има нещо общо със ставната ти халтавост, а и не мисля, че ортопедът е казал точно това по отношение на менискусите на коляното.

За ставно-"халтавия" (как звучи само :) ) човек бойните изкуства не са най-подходящия спорт. Самият аз имам един много близък приятел, който даже има и някакъв по-висок дан в тае-куон-до, който също има "ставна халтавост", пръстите му пукат като късо-съединение, но пак му се спортува любимия спорт. Какво да се прави.

Та мисълта ми беше, че лекарствата имащи за цел подобряване храненето на ставния хрущал, нямат отношение към ставната халтавост. Изобщо, както казах, тя не може да се "атакува" с лекарства. Единственото, което бих ти препоръчал е спорт, заздравяващ мускулатурата на крайниците с проблемни стави при теб. Затова първо трябва да си отговориш на въпроса - има ли стави при теб, които имат проблем, породен от ставната халтавост - често изкълчване (изкълчване означава ИЗЛИЗАНЕ на едната кост със ставна повърхност от мястото й срещу другата кост, оформяща ставата).
0

Написах липоми,защото личната ми лекарка предположи,че е такова преди да отида при кожния.А от кожния не си спомних диагнозата :) Не съм имал намерение да го пиша,защото някой друг страда от него.Просто ми направи впечатление ,че е същото и се сетих какво ми каза личната лекарка :) Ок? :)

Ами той уж доцент,уж спортист бил,ама без да ми направи ядрено-магнитен резонанс каза,че не може ТОЧНО да определи диагнозата и дали имам скъсани връзки,обаче аз не искам да давам 200лв за резонанса.Физиотерапевтът от своя страна каза,че мога да тренирам няма никакви проблеми,че ме болят то било от възрастта,обаче после мина на друго мнение и реши да ми прави физиотерапия.Е направи ми,ама няма особена промяна :).На всичкото отгоре имам и частично плоскостъпие и си мисля ,че всичко се поражда от него.Иначе диагнозата на физиотерапевтът беше,че съм израстнал прекалено бързо и на хрощялите им е нужно време да срастнат.Обаче трябваше да спра тренировки,което не ми се хареса много :)

Ами няма изкълчвания,даже не си спомням да съм имал.Нищо друго освен навехвания.Нито пък съм имал счупени ръце или крака.И какъв би трябвало да е този спорт,който да ми помогне?
0

Потребителят е неактивен   rippergrimer 

• Регистриран: 03-February 06
Искам да попитам: на 18 год. съм 177, 73 гк. До колко най-много и най-вероятно е възможно да порасна на височина ? Благодаря предварително!
0

@heygod

1. Да, точнна диагноза за мекотъканната вътреставна увреда на коляното често може да се получи само с ЯМР.
2. 200 лева ще даваш, ако не си осигурен. Иначе става с нaправление. Какво е казал личния лекар и физиотерапевта по отношение на диагнозата на колянната увреда не би трябвало да считаш за меродавно

Изобщо имам усещането, че освен травмата на коляното - нищо друго май ти няма :) 200 лева не са чак толкова много, особено ако не си осигурен. Номерата на колата са 60 лева :)
0

rippergrimer каза:

Искам да попитам: на 18 год. съм 177, 73 гк. До колко най-много и най-вероятно е възможно да порасна на височина ? Благодаря предварително!

Ако не страдаш от някое хормонално заболяване едва ли ще станеш повече от това или най-много още 1 см, дори и да се запишеш да спортуваш баскетбол :) Предполагам си от мъжки пол. Виж в килограмите няма ограничения :)
0

drkalo каза:

@heygod

1. Да, точнна диагноза за мекотъканната вътреставна увреда на коляното често може да се получи само с ЯМР.
2. 200 лева ще даваш, ако не си осигурен. Иначе става с нaправление. Какво е казал личния лекар и физиотерапевта по отношение на диагнозата на колянната увреда не би трябвало да считаш за меродавно

Изобщо имам усещането, че освен травмата на коляното - нищо друго май ти няма :) 200 лева не са чак толкова много, особено ако не си осигурен. Номерата на колата са 60 лева :)

Номерата са нещо съвсем друго :evil:.Разбира се става ли въпрос за здраве,не трябва да се гледа цената на съответната услуга,но все пак не са малко пари. :)Ами осигурен съм :).Добре с направление и здравна осигуровка какво е намалението или по принцип какво би трябвало да бъде? :)
0

Малко е ходене по мъките, но пък е БЕЗПЛАТНО.
1. Взимаш от личния си лекар направление за ортопед, от който пък ти трябва направление за ядрено-магнитен резонанс.
2. Ортопедът, при който отиваш трябва да има договор с касата, т.е. да е от някое ДКЦ. Той просто ще ти даде направлението за ЯМР. Не е казано, че той ще те лекува. Малко си ги стискат, защото са им ограничен брой.
3. Отиваш при някой център с ЯМР, където имат договор с касата (почти всички имат)
4. С направеното изследване (ЯМР) отиваш при ортопеда, но аз лично ти препоръчвам при някой, който работи само колена. Т.е. в болница с развито звено ортопедия и трявматология ("Пирогов", "Г.Баня", "ВМА", "ИСУЛ" и т.н., ако си от София. В другите градове си има други такива болници, но ако решиш може да отидеш и там). Специалистът по коленете може да те прегледа да види ЯМР изследването и да каже, че си добре и нищо особено не е необходимо, но може да е необходима артроскопия (това е лечебно-диагностичен метод, който постепенно се наложи като основен в оперативното третиране на коляното). Ако това ще се извършва в някоя от посочените болници, то те имат договор с касата за клинична пътека АРТРОСКОПИЯ НА КОЛЯНО и пак не плащаш нищо. Тогава:
5. Отиваш пак при личния си лекар. Искаш му:
- направление за хоспитализация (различно е от първото в т. Nо1);
- ЕКГ;
- ПКК;
-рентгенова снимка на бял дроб;
- консултация с интернист (това е самото GP най-често)

С тези изследвания и с ЯМР, се връщаш в болницата на датата, когато ти е назначена операцията (артроскопия), където ще те консултира и анестезиолог.

Както виждаш държавата е предвидила лечението да е безплатно за здравно-осигурените лица. Разбира се, държавата не е предвидила, че стойността на клиничната пътека не съответства на разхода на болницата за лечението на пациента и парите не стигат. Затова от тази година в много болници (след като бяха открити ужасните им дългове от вездесъщия г-н министър) се въведе заплащане на скъпите консумативи от самия пациент. Например при нас хората вече си купуват железата (пироните, когато трябва да се поставят при счупвания). Не знам какво трябва да се купува при артроскопия, но нека стигнеш до там първо. Всичко ще ти бъде обяснено. В "Пирогов" всяка Сряда след 14:00 часа в 124 к-т преглежда д-р Чанков, който отговаря за заплануванията на пациентите за артроскопия на коляното. Дано не бъркам деня, но ще проверя утре. Когато си направиш ЯМР, вземи отиди първо при него т.е. т.4 от гореизброените :)
0

Благодаря за изчерпателния отговор :)Все пак няма да предприема игловата терапия,след като прочетах това се разубедих.Обаче трябва да изчакам баща ми да се върне,защото не иска да действам без него.Ами няма нужда да проверяваш не съм от София,а от Варна.Още веднъж - благодаря!
0

Здравейте!
Имам персонална молба към нашия модератор и съветник drKalo:време е д-р Кало да ни разкажеш за себе си и за работата си като лекар в института "Пирогов"!Напиши ни-какво работиш,от кога го работиш,в каква област на ортопедията и травматологията,с какви заборлявания на ръката се занимаваш предимно,как могат юзъри и техни близки,потенциални пациенти да стигнат до теб,какъв документ им е нужен за това и т.н. Молбата ми не е императивна,но ще се радвам той да напише своята професионална визитна картичка.
0

Потребителят е неактивен   rumsim 

• Регистриран: 07-May 04
dr Kalo защо лъжеш хората, не те ли е срам.
Отговарям на твойте предложения към бедния човечец:
1.Отиваш и вземаш от личния лекар направление заортопед - до тук добре.
2.Отива човечецът с това направление в някое ДКЦ при специалист-ортопед за ЯМР. Знаеш ли колко е лимита на същия този лекар за ЯМР-та и колко чакат в началото на всеки месец да се доредат до безплатната хартиика..
3.В центровете с ЯМР за кога ще го запишат с това направление нямам представа но знам че ако си за платен е веднага за другите има листа за чакащите..
4.С направеното низследване пацинта го пращаш при по добър специалист в Пирогов, Г Баня и др, но защо не му обясниш че вече той е взел направление от личния лекар за ортопед и той няма право да му даде ново. Там където го пращаш трябва да "киха4 ли за да го приемат..
5.След това го връщаш отново при личния лекар за изследвания и направление за хоспитализация. Ти или си много нахален или не познаваш НРД 2006 където изследванията за предхоспитализационен минимум вече са в цената на пътеката и трябва да се правятв Болниците. Или след като му писне на човека, който от личния лекар може да получи само направлението за хоспитализация, ще го накараш да си плати този минимум от изследвания които трябва да му направиш ти...
А моля ти се бъди малко по честен с хората и не ги заблуждавай с приказките че държавата се е погрижила за всичко до тук...
А другите ти приказки за "високоспециализираните процедури" и "скъпоструващите консумативи" са само за "дооформяне" на цената която ще му струва цялото лечение от собствения джоб...
С извинение...
0

Нека да изживея своя звезден миг докрай-да се почувствам като виртуална мерудия за всяка манджа-не е виновен по никой начин drKalo-той предлага начин-предлага,пък вие имате разум права и прочее-научете правата си първо г-жи г-да пациенти,съветвайте се с персоналното си жипи-то е наясно с ограниченията,които Касата налага по пътя къв Вашето толкова мечтано Здраве чрез т.н. лимити-няма талони,няма бележки за изследвания,за ехо,за скенер,за магнитен резонанс,за шибаната Ви болна става е най-добре да бъде визуализирана с ЯМР,но Касата не давааааа!Лекаря d-r Eдикойси не е виноват че посочва най-доброто за твоето здраве и е време здравно-осигурените пациенти най-накрая да им просветне квинтесенциалната идея и дълбок промисъл,който на Здравната Каса иска тихомълком да им подскаже-Ще си плащате доболничната помощ,независимо че имате някакви измислени права,независимо че си имате ссобствени жипита и здравна осигуровка.Това е!Който не е съгласен или да си тегли куршума или да осъзнае че живее в Булгаристан и има тука два свята-един на хартия и един -наяве.The choice is yours!
0

rumsim, при специалиста, който ще прави артроскопията (в случая) не ти трябва "направление за ортопед", а "направление за хоспитализация" (No 7). Той няма да ти иска "направление за ортопед", защото не работи лично със здравната каса и не му трябва това. Така че не мисля, че "лъжа" бедния човечец. Не вярвай на поговорката че "гладният доктор е по-лош от двама болшевики" :) Разбирам те и теб и всички недоволни, но за разклатеното доверие към лекарите има голяма роля и 4-тата власт. Медиите, които постоянно намират и показват единствено нарушенията, корупцията, наричат ни "убийци" и водят "собствени разследвания". За съжаление не се показва често положителната страна, не се съобщава за нищо хубаво, което е направено. Така на хората се набива в главите негативизъм. За съжаление Бушидо го каза доста точно, макар и да звучи болезнено, но изглежда е факт. Болниците наистина НЯМАТ достатъчно пари и от техните мениджъри (те пък са друга тема) се изискват безумни неща. Ще ти опиша пътя на лечение на болен с патология от нашия контингент, като така се надявам да хвърля повече светлина по въпроса, а и да отговоря на Бушидо относно моето занимание :)

Работя в отделение по спешна хирургия на ръката, реплантация и микрохирургия в "Пирогов". С шефката ми сме общо 9 лекари в отделението. Занимаваме се с травми в областта на китката, дланта и пръстите - счупвания, увреди на сухожилия, нерви, тежки производствени травми, ампутации, авулзионни увреди, размачквания и т.н. Приемаме пациенти независимо от тяхното местоживеене, както по спешност, така и в планов порядък за реконструктивни и пластични операции, както и за някои ортопедични нозологии - контрактури, тумори, тендовагинити и т.н., които по-често отиват в горна баня. Ние сме единственото самостоятелно обособено отделение в страната по спешна хирургия на ръката. Когато дойде пациент с травма в областта на ръката: лечение по спешност, без никакви направления; безплатни изследвания, операции и т.н. НО САМО АКО Е ОСИГУРЕН. Ако не е осигурен, заплаща сам или се шие раната, а пък сухожилията се шият след някой друг ден, когато човекът си възстанови здравноосигурителните права. Разбира се, ако такова отлагане води до необратими последици за здравето на пострадалия - не го практикуваме, а си го оперираме веднага, макар и на загуба. Нищо не е необходимо "да се киха", както се изразяваш.
В планов порядък - пациентът идва пак направо, бива прегледан и му се казва кога да дойде за операция, с какви изследания от ДКЦ-то и да носи само въпросното направление за хоспитализация. Толкова ли ви се вижда сложно и скъпо. Единствената задължителна такса е по 3.20 лв на ден в болницата, независимо от това дали си спешен или планов пациент.

В Неделя бях цял ден и имах пациент от Петрич с увреда от шлайф машина на всички екстензорни сухожилия на дясната ръка (без тези на палеца) - общо 8, както и с увреда на 1 нерв. Приемането му и оперирането ми отне около 3-4 часа. За толкова е дошъл чак от Петрич. Т.е. за 8 часа след травмата неговите сухожилия са били възстановени без да е нужно да плаща и един лев. Назначено му е антибиотично и противооточно лечение. Не мисля, че има нещо "лошо" в това. Утре като ме нарекат "убиец" от малкия екран, наистина ще отида и ще удуша тая дрисла!Това е за нашето отделение.

При колегите травматолози е необходимо да се заплащат металните импланти, когато е необходимо да се поставят такива (пирони, винтове, плаки) при счупвания, защото здравната каса не иска да ги поеме като разход. Изобщо нещата не са никак розови. Дори на мен да трябва да ми се вземе кръв за изследване, трябва разрешение от моята шефка, за да се води разход на нашето отделение, независимо, че съм персонал.
0

Потребителят е неактивен   pupescho 

• Регистриран: 14-February 04
Миии аз имам някъв странен проблем свързан със гръбнака - примерон като се шматкам по улиците дълго време и нали си нося раницата(но не мога да кажа че тя е прекалено пълна има 3 тетрадки и не тежи чак толкова много :) ) та след известон време започва да ме боли гръбнака някъде по средата - как да го обясня точно където почва извивката на гърба нз дали ме схвана ако не кажи да намеря няква снимка?! та аа започва да ме боли като от прретоварено, а и не само тогава ми се случвало примерно като седя много време изправен или нз какво и започав да ме боли изведнъж?! Не знам дали имам някакви изкривявания - но не ми се вярва тъй като съм досат спортан натура, смисъл тренирал съм около 7 години плуване, играя футбол, баскет бол, карам колело, сноуборд и ски сега ваканцията ще си изградя режим сутрин да тичкам за да мога, като почнеме даскало да си потичвам в парка преди у.ще и т.н абе изобщо адски много спортувам - на фитнес вече не ходя, но и преди като ходех не съм се натоварвал много освен ръцете и гърдите, а и краката! занчи имам някакви съмнения че може би се получава от не правилно изпълнение на коремните преси, а и още нещо преди досат време (към края на 6клас почнах да ходя на фитнес и бях станал яко животин тоесто тогава се оформих доста, и имаше едно упражнение за гръб - аз му виках дърпане на котва има един уред на който слагаш тежестите и го теглиш нагоре, а стойката ти е доста специфична - стил яко нагъзен! Та може и от него да е ...но вече няма каков да променя...та може ли да ми кажеш от какво е и какви мерки да взимам , а аз коремните преси - ще попитам инструктор за правилната стойка!

Благодаря предварително! :)
0

Споделете тази тема чрез:

• (39 Страници) +
  • « Първа
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Последна »
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login