Форум

Data.BG Форуми: Основна и допълнителна заплата - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

Страница 1 от 1
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

Основна и допълнителна заплата Въпрос

Потребителят е неактивен   kesler 

• Група: Потребители
  • Регистриран: 21-September 05
Здравейте,
наскоро получих заедно със заплатата първия си фиш (преди не ни даваха фишове) и имам едни неясноти :)
По принцип всеки месец получавам фиксирано Х лева (нормален 8 часов работен ден). Във фиша обаче, заплатата е разделена на основна заплата Х1, допълнително плащане Х2 и още едно допълнително плащане Х3. Прави ми впечатление че основната заплата е много по-малка от другите две допълнителни плащания. Осигуровките и данъците са наложени на цялата сума X1+X2+X3, така че тук мисля няма проблем. Защо обаче има такова разделение на заплатите и какво произлиза от това за мен? Възможно ли е така да съм прецакан по някое направление (болнични, пенсия,обезщетение при безработица...)? Имам съмнения за едни допълнителни часове дето бях изработил дали не са изчислени на база само основната заплата и по тази причина да ми бъдат изплатени в по-малък размер... дали това е основание за притеснение ?

Мнението беше редактирано от kesler: 20.03.17 - 21:40

0

Потребителят е неактивен   gguuggee 

• Регистриран: 03-May 07
  • Град:Айтос
В ляво, където са ти удръжките би трябвало да имаш ред на който да пише примерно

Основна работна заплата 700 лв.
Реално отработена осн.заплата бр дни и ако е пълен работен месец сумата ще бъде 700 лв пак, ако не ще бъде на база отработените дни.

Трябва да имаш ред, ако има % признат проф.стаж, обикновено това е 1% за всяка година, която е призната за проф.стаж/прослужено време.

И вече всичко станало е допълнително възнаграждение и е с променлив характер. Ще дам пример с допълнителен труд/извънреден труд/празничен труд, макар и рядко да се плаща. Иначе най отдолу ти пише всичко брутно заплата, т.е е сбора между всички суми. Може да ми снимаш фиша и да ти обясня подробно.
0

Потребителят е неактивен   My7hY 

• Регистриран: 23-March 09
  • Град:София
С това фишче отиваш в счетоводствто и си питаш,кое какво е.
Без да се види фиша едва ли ще можем да ти помогнем много,а на теб едвали ще ти се показва тук.
0

Потребителят е неактивен   shelbyss 

• Регистриран: 11-May 05
  • Град:In Mickey Mouse country

Преглед на мнениеkesler, на 20.03.17 - 21:31, каза:

...
Осигуровките и данъците са наложени на цялата сума X1+X2+X3, така че тук мисля няма проблем. Защо обаче има такова разделение на заплатите и какво произлиза от това за мен? Възможно ли е така да съм прецакан по някое направление (болнични, пенсия,обезщетение при безработица...)? Имам съмнения за едни допълнителни часове дето бях изработил дали не са изчислени на база само основната заплата и по тази причина да ми бъдат изплатени в по-малък размер... дали това е основание за притеснение ?

Сам си си отговорил. Щом те осигуряват върху цялата сума, то осигуровките се начисляват също върху нея. Няма как да си прецакан от това. Допълнителни и извънредни възнаграждения винаги се отразяват отделно във фишовете по съответния ред.

Относно допълнителните часове, трябва да се провери. Така наизуст никой не може да ти каже. Хвани фиша и върви при някой счетоводител или ТРЗ да ти каже как да си ги смяташ за да си спокоен.

ПП
Какви са тия фирми, които не дават фишове? Сега, ако кажеш, че и ведомост за заплатите не водите ...

На нов шеф и на малко прасе не се радвай, защото не знаеш каква свиня ще излезе от тях !
2

Споделете тази тема чрез:

Страница 1 от 1
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login