Форум

Data.BG Форуми: Движение Zeitgeist България - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

• (30 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

Движение Zeitgeist България bgZeitgeist.com

Потребителят е неактивен   ALf 

• Мелмак Power
  • Група: Глобални
  • Регистриран: 22-April 02
Здравейте! Тези дни пуснахме новия сайт www.bgZeitgeist.com, където качваме алтернативна информация и обсъждаме възможности за трансформация на обществото. Обсъждаме проблеми на екологията, консуматорската икономика, и новите технологии за чиста енергия. Заповядайте да споделите с нас!

Публикувано изображение

Тъжната истина е, че ние живеем в общество, което генерира и поддържа недостиг. В резултат на това хората биват тласкани от инстинкта за самосъхранение да мамят и да крадат, ако се наложи, за да си набавят каквото им е необходимо, като се затрупват с все повече насилие и разделение. Недостигът е основна причина за деформиране на човешкото поведение и води до всевъзможни невротични изкривявания. Статистическите изследвания на явления като наркоманията и престъпността показват, че бедността и социално нездравите условия на живот благоприятстват подобни деструктивни явления. Човешките същества сами по себе си не са нито добри, нито лоши. Те постоянно се развиват от натрупвания жизнен опит, а „качеството” на дадения човек е пряко свързано с възпитанието и наложените му убеждения. Тази проста истина се пренебрегва в днешното общество. Хората допускат погрешната идея, че конкуренцията, алчността и корупцията са “неизбежни“ елементи в човешкото поведение и отговорът срещу това е поддържането на затвори, полиция, репресии; поддържането на системи за йерархизация и контрол, чрез които обществото да се справя с тези “естествени“ за човека негативи. Това обаче е напълно погрешно разбиране!

Ние от www.bgZeitgeist.com търсим алтернативи на това ненормално положение.

• Wisdom begins in wonder •
0

Потребителят е неактивен   chervengenii 

• Група: Потребители
  • Регистриран: 04-May 07
Ето един който е гледал едноименния филм,който между другото е добре направен.
0

Потребителят е неактивен   edindve 

• Регистриран: 09-December 04
Слагам го в букмарките на Операта си :lol:
0

Потребителят е неактивен   tempest 

• Регистриран: 30-June 04
  • Град:В необятието на мечтите!
Хъм, интересна тема.
Имам много въпроси, около тезисите на Zeitgeist

Но утре .....
0

Потребителят е неактивен   abysslord 

• Регистриран: 21-February 05
  • Град:София

Преглед на мнениеALf, на Apr 2 2009, 14:07, каза:

Недостигът е основна причина за деформиране на човешкото поведение и води до всевъзможни невротични изкривявания.

Освен това е основна мотивация и води до прогрес.
0

Потребителят е неактивен   steffancho 

• Регистриран: 27-January 06
Да,тия ги видях преди известно време.
0

• Мелмак Power

Преглед на мнениеALf, на Apr 2 2009, 14:07, каза:

Недостигът е основна причина за деформиране на човешкото поведение и води до всевъзможни невротични изкривявания.

Преглед на мнениеabysslord, на Apr 3 2009, 11:35, каза:

Освен това е основна мотивация и води до прогрес.

Ако наистина мислиш така, това е фундаментално неразбиране на истинските последствия, до които води конкуренцията и на истинската природа на мотивацията за прогрес.

1. Конкуренцията не е причина за правене на нещо по-добре, а е база за отстраняване на противника. Тъй като няма достатъчно купувачи, големите фирми агресивно разрушават търговията на малките и ги ликвидират с ефекта на своя голям мащаб. По този начин светът ни е заприличал на поле за сражения между хищници, в които инстинктът за изяждане на слабия е много по-слаб от вдъхновението за творчество и прогрес. Тъй като моите технологии ми дават предимство пред теб, аз не ги позволявам да разбереш какви са тези технологии; дори и да ти е много необходимо, аз крия своите източници на предимство. По този начин светът ни е заприличал на територия, осеяна с крепости, в които всичко ценно е заключено за лична употреба.

2. Прогресът е възможен не в среда, в която значителна част от усилията са насочени към преодоляване на конкурента. Прогресът е истински възможен в среда, в която всички усилия са взаимни и в дух на сътрудничество вървят към една цел. Прогресът е вродената у човека творческа възможност, която е така естествена за децата с тяхното неуморимо любопитство! Вдъхновението за творчество е много по-сигурна основа за прогрес, отколкото страхът, че ако не действам бързо и безкруполно, някой по-бърз и по-безкрупулен ще ми отнеме каквото имам. Това е изцяло погрешно разбиране на източниците на блага. Източниците на блага не са свързани с противопоставянето и враждата. В противопоставяне и вражда можеш само да изядеш другия, но не и да създадеш блага.
1

Преглед на мнениеALf, на Apr 3 2009, 20:17, каза:

1. Конкуренцията не е причина за правене на нещо по-добре, а е база за отстраняване на противника.

Звучи добре като мисъл, но липсва дори едно практическо потвърждение.
Първата част няма да я коментирам - безброй са примерите, в които конкуренцията води до качество.
Втората част е по-интересна - отстраняването на противниците. Опитът показва, че противници никога не липсват. В най-добрия случай дремят кротко и очакват своя час. А този час настъпва рано или късно. Неумолимо.

Преглед на мнениеALf, на Apr 3 2009, 20:17, каза:

2. Прогресът е възможен не в среда, в която значителна част от усилията са насочени към преодоляване на конкурента. Прогресът е истински възможен в среда, в която всички усилия са взаимни и в дух на сътрудничество вървят към една цел.

Отново хубава мисъл, този път съвсем вярна, но не съвсем изчерпателна. Прогресът е точно толкова, ако не и по-вероятен, в леко до умерено враждебна среда. Има многобройни примери.

Като цяло темата е интересна, но Цайтгайст едва ли ще ти бъде много полезен. Не за друго, а защото тези проблеми са универсални и излизат доста извън конкретното време и, хъм, неговия "дух".

Ако трябва да се търси достатъчно надежден и изследван модел, то прегледай "Изследване на историята" от А. Тойнби. Там в пълнота са разгледани точно тези неща. Дано комбинацията от история и философия не се окаже прекалено скучна :lol:
0

Потребителят е неактивен   edindve 

• Регистриран: 09-December 04
Ако погледнем света на животните и растенията (и на микроорганизмите), там винаги има конкуренция и тя е на много нива. Ако се отстрани междувидовата, се засилва вътревидовата. Пренесем ли това наблюдение към обществото, виждаме, че няма начин да се елиминира напълно конкуренцията, тя просто се пренася от една в друга плоскост. Въпросът е да се намери къде и колко враждебна среда да бъде позволена.
В днешния свят има огромно неравновесие, несправедливост и лицемерие в разпределението на благата, властта и възможностите.
Да ти разправят, че всеки има свободата да постигне всичко, ако е умен, съвестен, работлив, амбициозен, волеви и пр. е тотална измама. Първо, всеки получава различно материално наследство, второ, всеки живее в ралична среда (държава, народ, град и пр.), трето (най-лошото) - днес честността е вериги на краката, а лицемерието и безскрупулността - криле.
Време е за Нов Световен Ред. Но не в смисъла, който влагат САЩ в това понятие.
0

Не мога нещо да разбера какви са Ви точно идеите.Искате да създадете утопичен свят ли или?
0

• Мелмак Power
Изобщо не бих могъл да твърдя, че Zeitgeist е цялата и точната истина. На много места имам съвсем различно мнение и наистина съм склонен да посоча тези филми не като друго, но като повод за дискусия по темите (каквато май с теб вече водим).

"abysslord" каза:

Опитът показва, че противници никога не липсват.
Понеже ме мързи да споря, ще ти предложа да се огледаш около твоя район и да ми кажеш как се отразява на магазинчетата за хранителни стоки по входовете появата на близкия хипермаркет? Не знам дали си икономист за да знаеш какво прави "ефектът на мащаба" и до къде води макрокорпоративната търговия в разправата с конкурентите... В случай, че не си икономист: ефектът на мащаба позволява корпорациите да изтребят малките търговци и да достигнат до монопол; в най-лошия случай - до окрупняване в няколко търговски вериги (най-често две), които с картелни споразумения на практика уеднаквяват условията си и постигат ефекта на монопола; често тези вериги дори се управляват от един и същи собственик, който заобикаля антимонополните законодателства посредством фиктивното поддържане на "същото1" и "същото2", въпреки, че те са едно и също.

"abysslord" каза:

Прогресът е точно толкова, ако не и по-вероятен, в леко до умерено враждебна среда.
Това разкрива едно варварско отношение към човешката природа в две точки, които ми се струва, че ти напълно ще подкрепиш: 1) човекът е мързелив и склонен на безделие; 2) човекът е добиче, което трябва да бъде бито и държано гладно, за да работи и да създава. Подобно разбиране е напълно оправдано спрямо хора, които са затворници и са принудени към робски труд. Точно това се случва днес в корпоративно устроената монетарна демокрация. Вярно, не си роб с окови на краката и никой не те бие с камшик днес. Но си роб с няколко кредитни карти в джоба, които с изтичане на месеца трябва да покриеш, и някой чука на вратата ти със заповед за конфискация на твоето имущество, ако не ги покриеш в срок. А за да ги покриеш, трябва доброволно да се подложиш на едно сравнително робско житие по 8-12 часа на ден, 5-6 дни в седмицата, 30-40 години в живота си, за да излезеш накрая грохнал и полумъртъв... пенсионер! И ако ти специално имаш щастието да работиш хубава работа, която не те уморява и ти е интересна, аз мога веднага да ти извадя цели армади от отегчени до смърт, каталясали и изнервени хора, които просто нямат избор; трябва да работят, за да си плащат сметките, колкото и да не им се работи точно това...
кадър 2: Представи си сега един друг свят, в който хората не биват приковавани към работните си места по такъв застрашителен начин, че утре няма да получат заплата и ще загубят социалния си статус. Сигурно ще кажеш, че ако това можеше да се осигури, всички щяха да се отдадат на гуляй, пиянство и разврат, безделие и безмислие. Ако си мислиш такова нещо, аз ще те нахокам за това, че имаш твърде неморално отношение към същността на човека. И ще ти предложа да си представиш две картини: първата - вечно пълните с енергия и любопитство деца, които естествено и неуморимо искат и искат да изследват заобикалящия свят, да откриват незброимите негови чудеса; такива са децата, такъв си бил и ти, или все още си, до момента, в който училището/университетът/работата (най-вече тя!) не успее да те пречупи и превърне в отегчен социалноикономически робот; втората картина - тази на устремения в своята муза творец, който не иска да знае ни време, ни пари, но пише стремително своите ноти, защото в галавата му е зазвучала такава неземна симфония, за чието изписване си струва да се тегли една майна на всякаква пара, всякакво време и всякакво удобство... ако не си имал честта да бъдеш посетен от Музата, ще ти открия, че когато тя направи това за теб, наистина престава да те вълнува друго и ти започваш да твориш без да питаш къде е заплатата или камшика.
0

[quote name='ALf' post='13124058' date='Apr 4 2009, 10:07 ']Не знам дали си икономист за да знаеш какво прави "ефектът на мащаба" и до къде води макрокорпоративната търговия в разправата с конкурентите...[/quote]
Навремето изкарах три семестъра Счетоводство и контрол, отдавайки се най-вече на секс и кючеци. Хал-хабер си нямам от макроикономика. Жената обаче е капацитет, ще удари едно рамо :lol:

[quote name='ALf' post='13124058' date='Apr 4 2009, 10:07 ']ефектът на мащаба позволява корпорациите да изтребят малките търговци и да достигнат до монопол; в най-лошия случай - до окрупняване в няколко търговски вериги (най-често две), които с картелни споразумения на практика уеднаквяват условията си и постигат ефекта на монопола; често тези вериги дори се управляват от един и същи собственик, който заобикаля антимонополните законодателства посредством фиктивното поддържане на "същото1" и "същото2", въпреки, че те са едно и също.[/quote]
Не е зле в хода на подобна дискусия да се уточнят мащабите. Ако човек се бори за спасение на кварталната бакалия, горният пример би обхванал в пълнота процесите, които ни интересуват. Ако разглеждаме обаче някакъв по-широк обществен проект (например нов световен ред), трябва чувствително да разширим макрорамката ;)

Както много сполучливо отбеляза edindve, взаимодействията (да не се ограничаваме само с конкуренцията) се случват на няколко нива. С унищожаването на дребния бизнес твоят картел-монополист не приключва борбата, а тепърва навлиза в нея - този път във вътрешнокорпоративен план. Започва бюрократизация, спада ефективността и т.н. Оттук нататък са възможни много сценарии, но всички те са динамични - съвсем невярна е представата за мрачно и непоклатимо статукво, тегнещо над бедните ни души. За съжаление в този момент вече никой не си спомня за нещастния бакалин :lol:

Ако минем на абстрактно ниво, то именно процесите на вътрешно развитие и самоусъвършенстване заслужават специално внимание, а не процесите на външно взаимодействие. За съжаление това твърдение съвсем не е интуитивно и изисква сложна обосновка. В мащабите и контекста на "новия световен ред" един от възможните модели е именно глобализацията - единна система с фокусирани усилия върху вътрешната динамика.

[quote name='ALf' post='13124058' date='Apr 4 2009, 10:07 ']Представи си сега един друг свят, в който хората не биват приковавани към работните си места по такъв застрашителен начин, че утре няма да получат заплата и ще загубят социалния си статус.[/quote]
Звучи добре и лично аз не виждам някаква принципна невъзможност за изграждането му. Въпросът е по какъв начин и с какви инструменти ще бъде изграден този свят. Средства от типа на
[quote name='ALf' post='13124058' date='Apr 4 2009, 10:07 ']вечно пълните с енергия и любопитство деца[/quote]и
[quote name='ALf' post='13124058' date='Apr 4 2009, 10:07 ']устремения в своята муза творец[/quote]не ми звучат много обещаващо, да си призная. Същевременно дълбоко се съмнявам, че бъдещите социални архитекти биха прибегнали точно до този арсенал. Все ми се струва, че веднага ще им орежат заплатите :lol:

P.S.
[quote name='ALf' post='13124058' date='Apr 4 2009, 10:07 ']ако не си имал честта да бъдеш посетен от Музата, ще ти открия, че когато тя направи това за теб, наистина престава да те вълнува друго и ти започваш да твориш без да питаш къде е заплатата или камшика.[/quote]
Дай Боже всекиму. Мен все към суджука ме влече :lol:
0

Потребителят е неактивен   democratos 

• Регистриран: 01-December 07
  • Град:България
На мен пък устройството на света ми харесва и комунистическите идеи пропагандирани във филма ме отвращават. :lol:
I'm back... with a vengeance!
0

• Мелмак Power

Преглед на мнениеdemocratos, на Apr 5 2009, 00:09, каза:

На мен пък устройството на света ми харесва и комунистическите идеи пропагандирани във филма ме отвращават. :lol:

Аз пък забелязах клипчето, което си прикачил към подписа ти, което според мен и много други хора е напълно достатъчно!
А щом мислиш, че в Цайтгайст и проекта "Венера" става дума за комунизъм, просто ти казвам ЕВАЛА!

Мнението беше редактирано от ALf: 05.04.09 - 01:13

0

Потребителят е неактивен   Rapsio 

• Регистриран: 19-February 03
  • Интереси:Компютърни мрежи, to take over the world, жени, конспирации,

Преглед на мнениеdemocratos, на Apr 4 2009, 23:09, каза:

Прав си другарю, как така ще се дава право на някой да мисли по различен от налагания от медиите начин. На мен пък ми харесва как такива кат тебе вярват на лъжи и в същото време недоволстват и отричат истината когато им се показва и доказва :lol:
Стоте неща които ще направя, ако някога стана Зъл Повелител
http://eviloverlordlist.net63.net/

1-2 мнения за няколко филма
http://thatstrangemo...e.blogspot.com/
0

Потребителят е неактивен   vip 

• Регистриран: 20-May 02

"abysslord" каза:

Не е зле в хода на подобна дискусия да се уточнят мащабите.
"Ефектът на мащаба" в икономиката не говори за някакъв конкретен размер, а въобще за "по-големия размер". Ако например продаваш на сергийка, ще имаш малко количество стока, малко разнообразие, ниска представителност и трудности, когато навън е -20С; ако продаваш във вход, преустроен на бакалийка, можеш да си позволиш фирма над вратата, хората ще влизат на топло, докато си избират стока, а ти ще имаш по-големи рафтове, склад отзад и по-голям асортимент; ако имаш по-голям магазин, това ще предполага няколко продавачи на смени и по-дълго работно време, по-представителна реклама, отстъпки от доставчиците; ако имаш няколко магазина, отстъпките ще станат по-големи, а ти ще можеш да търсиш по-далечни точки на снабдяване, защото просто можеш да си го позволиш... "Ефектът на мащаба" не говори за конкретен размер.

"democratos" каза:

На мен пък устройството на света ми харесва и комунистическите идеи пропагандирани във филма ме отвращават.
Радвам се, че ти харесва :lol: Много е готино устройство на света, в което хиляди етиопски деца умират от глад, докато някоя кокона облича рокля за $10'000, за една вечер, след което ще я изхвърли; много е готино устройство на света, в което за военни разработки се изхарчват толкова пари, колкото напрактика биха решили всичките здравни, продоволствени и образователни проблеми, за които сме измислили до момента технология за решаването им; много е готино устройство на света, в което умишлено се прикриват животоспасяващи открития и технологии, защото пускането им би намалило нечии печалби!... Мноко яко :lol:

Филмите Zeitgeist не пропагандират комунистически идеи! Това твое твърдение, democratos, показва, че нито познаваш концепциите на комунизма, нито познаваш за какво става дума в Zeitgeist. Запознай се!

"steffancho" каза:

Не мога нещо да разбера какви са Ви точно идеите.Искате да създадете утопичен свят ли или?
Ами виж какви са идеите ни на посочения по-горе link. Никой от нас не е казал, че иска да създава утопичен свят. Самата идея да се създаде утопичен свят съдържа вътре в себе си противоречие: "утопичен" е такъв свят, който е "невъзможен". Друг е въпросът кой точно определя дали даден свят е невъзможен или не... Това, за което ние говорим, е напълно реално и в него няма никакви "чудеса". Запознай се с проекта "Венера" например, който е визията на Zeitgeist. Аз лично не се кефя особено много на този точно проект, но за мен в него е ценен стремежът да се даде адекватен отговор на редица брутално изострили се несъвършенства на прехвалената настояща система...
0

Потребителят е неактивен   NextG 

• Регистриран: 03-March 04
  • Град:Не знам ама е тъмно...

Преглед на мнениеairbrush, на Apr 5 2009, 04:16, каза:

Интересно ми е как се осигуряват парите за всичко това?От къде се взимат парите за филмите,сайтовете,рекламата и т.н.

Това, че в родната ни действителност Zeitgeist е достигнал само под формата на 2 филма и шепа привърженици, по света проекта има огромна популярност и немалко спонсори.

democratos тоя anti-Zeitgeist клуб дето членуваш има ли си сайт или форум или ти си one-man-club? :lol:
0

Ами да ти кажа нещата Ви доста се доближават до тези на анархизма.
0

Потребителят е неактивен   vip 

• Регистриран: 20-May 02

"airbrush" каза:

Интересно ми е как се осигуряват парите за всичко това?
Пари за дейността около Zeitgeist не се осигуряват - поне не и в България. Нашият сайт е създаден на доброволни начала, с лични средства, защото се кефим на идеята. Също с лични средства организирахме презентация на филма във ВИАС на 15-ти март тази година. В САЩ има някакви дейности, с които поне успяват да съберат част от вложените средства, но там влагат и доста - разработване на филмите и мултимедийни презентации, организиране на по-мащабни прояви и така нататък... Проектът "Венера", който се лансира от филма и в който вече са вложени някакви земи, както и сгради, е лично дело на дизайнера Ж. Фреско, който, освен че е вложил собствеността си в него, е получил помощ от съмишленици и спонсори. Тук, в България нещата за сега са съвсем скромни и не е проблем няколко човека да извадят по 20-30 лева например, за да платят domain и hosting за поддържането на сайт, разработен от самите тях... Не получаваме от никого пари.

"steffancho" каза:

Ами да ти кажа нещата Ви доста се доближават до тези на анархизма.

Аз ти предлагам, steffancho, да се запознаеш по-подробно с тезите на анархизма. По-нагоре democratos пък ни "обвини", че сме комунисти - и на него предлагам да изучи по-подробно тезите на комунизма. Zeitgeist не води нито към анархизъм, нито към комунизъм. Онова, което се лансира в Zeitgeist, е да се създаде ново устройство на обществото, базирано върху така наречената "Ресурсно ориентирана икономика". Това е нова концепция и е трудно да се проследи назад в историята да е била разработвана в цялостното й значение, което се влага от проектите на Фреско.

Разбира се, трябва да отбележим и това, че както във филмите, така и сред съмишлениците "крайният отговор" не е даден; ние не сме догматици, нито налагаме някакво "правилно гледище". Ние също се учим и търсим своите отговори.
0

Ами това няма нищо лошо да води до безвластие.Премахването на парите,капиталите и т.н. води именно до това.А в това няма нищо лошо,а само добро.Не казвам,че сте анархисти,но сте ни блиски по идеи,поне до някъде.
0

Споделете тази тема чрез:

• (30 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login