Форум

Data.BG Форуми: Избор на рутер - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

Страница 1 от 1
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

Избор на рутер

Потребителят е неактивен   straightup 

• Група: Потребители
  • Регистриран: 22-March 07
  • Град:София
Търся си рутер за около 70лв който да поддържа IPTV, да е дуал банд и да има WISP. Без Tenda AC6. Тенкс :)
0

Потребителят е неактивен   rammkopf 

• Дата бг приятел
  • Регистриран: 13-July 03
  • Град:Варна
  • Интереси:К'во ли не ...
Рутерът да поддържа IPTV? Объркан съм ... IPTV не върви ли през settop box, вързан към ONU/ONT?
How much wood would a woodchuck chuck, if a woodchuck would chuck wood?
0

Нямам представа, в момента съм с въпросният рутер Tenda AC6 и на 4-тия ЛАН порт му пише IPTV и когато вляза в самите настройки на рутера си има опция за IPTV и като я включа, пише да включа lan кабела на settop box-а в предназначения за това порт. Но не съм мрежови специалист и не знам, но останах с впечатление, че рутера трябва да го поддържа това нещо.
0

• Дата бг приятел
Аха, ясно. По принцип, за начина на предоставяне на IPTV се грижи доставчикът ти. Не знам дали има изключение от общото правило в България, но класическата схема е следната (нагледно описание, без технически глупости): доставчикът ти пуска оптичен кабел до вкъщи. Тази оптика влиза у вас в т.нар. "терминатор" (святкаща кутия, приличаща на кабелен модем), от който пък излиза нататъка един LAN-кабел. Този LAN-кабел е "захранен" с Интернет и IPTV от терминатора и влиза в един тъп мрежов суич. От този суич излизат други два мрежови кабела:
- единият отива в отделна кутия, наречена "set-top box" (или STB, накратко), която ти е видеодекодер, да го наречем
- другият отива към рутера ти за Интернет, зад който са компютрите ти, смартфоните, таблетите и т.н.

Тази функция IPTV на рутера, която споменаваш, вероятно е предвидена за Интернет-доставчици, които предлагат Интернет+IPTV, да могат да ползват рутера директно за Интернет и телевизия едновременно, като така елиминират нуждата от суич. Но това е свързано с други технически усложнения, които зависят само и изцяло от топологията на доставчика ти. Та, ако твоят доставчик ползва класическата схема, която описах по-горе, файда нямаш от рутер с IPTV поддръжка. Конкретно в случая с Tenda AC6, това си е съвсем обикновен LAN-порт. Просто преминава в "специален режим" (отива в отделна мрежа и пробутва трафика през този порт с най-висок приоритет), ако функцията IPTV е включена в менюто му. Но това трябва да е конфигурирано от страна на доставчика, ти няма какво да пипаш там.
3

Потребителят е неактивен   My7hY 

• Регистриран: 23-March 09

Преглед на мнениеstraightup, на 18.04.19 - 20:41, каза:

Нямам представа, в момента съм с въпросният рутер Tenda AC6 и на 4-тия ЛАН порт му пише IPTV и когато вляза в самите настройки на рутера си има опция за IPTV и като я включа, пише да включа lan кабела на settop box-а в предназначения за това порт. Но не съм мрежови специалист и не знам, но останах с впечатление, че рутера трябва да го поддържа това нещо.

А какво му е на твоя рутер щом си има опциите ?
0

@rammkopf Благодаря ти за разяснението, но при мен не е точно така. Имам 1 мрежови кабел, който влиза в WAN порта на рутера и вече от някой от LAN портовете на рутера свързвам друг кабел със STB.

@My7hY рутера е страхотен, но има някакъв проблем и много често се рестартира.
0

• Дата бг приятел
Кой е този доставчик? :) Ако включваш STB към произволен LAN-порт, това вероятно означава, че телевизията ти не върви по отделен VLAN. Рутерът от доставчика ли ти е "дарение", или си си го купил ти?

Относно рестартите - или е температурен проблем, или kernel panic някакъв и вероятно е оправен с нов фърмуер.
1

Виваком, и да, рутера е дарение и е някакъв смотан, затова го смених с Тендата. Ами, ако имаш идеи как може да се оправи проблема с рестартите би било добре. С последния фърмуер е, и си се рестартира произволно - може за половин час 5 пъти да се рестартира, може и за 2 часа 1 път.
0

Потребителят е неактивен   My7hY 

• Регистриран: 23-March 09

Преглед на мнениеstraightup, на 19.04.19 - 17:34, каза:

Виваком, и да, рутера е дарение и е някакъв смотан, затова го смених с Тендата. Ами, ако имаш идеи как може да се оправи проблема с рестартите би било добре. С последния фърмуер е, и си се рестартира произволно - може за половин час 5 пъти да се рестартира, може и за 2 часа 1 път.

Може да прочетеш,дали е дефект на самият модел(което силно ме съмнява) или само на твоята бройка.
Иначе може да си вземеш същият от емаг и ако работи нормално да си го ползваш,ако пак имаш проблеми и го връщаш и си получаваш парите.

А твоят няма ли си гаранция,за да искаш замяна?

Мнението беше редактирано от My7hY: 19.04.19 - 19:20

1

• Дата бг приятел

Преглед на мнениеstraightup, на 19.04.19 - 17:34, каза:

Ахаааа ... щом си сменил техния рутер с този и няма проблем да гледаш IPTV през произволен LAN-порт, това значи, че все тая какъв рутер ще ползваш. Което означава, че единственото ти ограничение тук е бюджетът. Държиш на рутер с WiFi, предполагам? Ако е така, предлагам ти MikroTik. :D

Тези два героя са едно и също нещо - първият е със стария (класическия) външен дизайн, вторият е с ревизирания дизайн.
https://www.senetic..../RB952UI-5AC2ND

https://www.senetic....952UI-5AC2ND-TC

Знам, че каза "до 70 лева", ама още 15 ще прежалиш, айде! :D

Ако все пак си заинтригуван и искаш нещо още по-яко:
https://www.senetic....2G-5HACD2HND-TC

Съвет от мен - не си купувай повече Тенди, и като цяло избягвай боклуци с чипове на Broadcom, освен ако не са суичове. Рутерите с проц на BCM не струват и 5 с'тинки.

EDIT: Относно рестартите, колегата по-горе го е казал точно. :D Няма да го повтарям.

Мнението беше редактирано от rammkopf: 19.04.19 - 22:03

0

Благодаря ви за понощта момчета! Нямам гаранция, защото не е купуван от България.

Рам погледнах ги и май ще взема този с ревизирания дизайн, да видим там ще има ли рестарти :D И благодарв за съвета, не знаех за рутерите с Броудком процесори, че не са читави.
0

• Дата бг приятел
Чудесен избор! :D За твое успокоение, подарих същия такъв на брат ми за рождения му ден, миналата есен. До ден днешен не е забивал! :)
Сега сериозно - от години работим с MikroTik. Колкото и да съм фен на Ubiquiti, не познавам друго устройство с по-голям up-time от който и да е MikroTik.

А това за Broadcom - те и NetGear не знаеха, ама бързо научиха. :lol:

Мнението беше редактирано от rammkopf: 20.04.19 - 23:07

0

Много благодаря за всичко, дано само и сигнала да е добър, че сега в другата стая, която е на 6-7м по права линия сигнала пада. :(
0

• Дата бг приятел
Много е относително това. Принципно, покритието на този рутер е доста добро. Но все пак не прави чудеса, ако стените ти са от бетон, фрашкан с арматура.
0

Споделете тази тема чрез:

Страница 1 от 1
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login