Форум

Data.BG Форуми: Всичко за диворастящите и култивирани гъби - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

• (8 Страници) +
  • « Първа
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

Всичко за диворастящите и култивирани гъби събиране, приготвяне и рецепти

Потребителят е неактивен   manuk 

• Дата бг приятел
  • Група: Потребители
  • Регистриран: 09-December 10
  • Град:Пловдив
  • Интереси:Подводен риболов, ски, гъбарство, народна медицина, музика, фотография, пчеларство
Не е от съществено значение дървото, което ще заразяваш да е обло, по-важно е да не е с по -малък размер от 25 х 25 см. По добре мицела ще се прихване ако е внедрен в прясно отсечена дървесина.
Височината на пънчето, трябва да е най- малко 30-40 см. Ако дървесината, която ще използваш е много суха, добре ще е да я накиснеш 2-3 дни във вода и след това да пристъпиш към заразяването и с мицел.
По принцип за отглеждане на кладница може да се използва всичко което съдържа целулоза ( слама, стъбла от царевица, тютюн, царевични кочани и др.)
За предпочитане са царевичните кочани (какалашки). Желая ти успех! Публикувано изображение
Всяко нещо си има цена, за да го постигнем, трябва да я платим!
1

Потребителят е неактивен   mgbagera 

• Регистриран: 17-July 09
Вече надупчих една трупа около метър дълга и към 30см широка. Напълних с мицел и затапих дупките с какалашки.
До колкото разбрах не трябва да се мокри 30-40 дни дървото докато се хване мицела. Дървото го прибрах в мазето на сухо за да не се мокри и ще го увия в найлон.

Притесняват ме 2 неща: така както съм го прибрал на сухо в мазето дали ще успее да се развие мицела?
Другото е че не смея да го оставя на вън да не би студа да съсипе мицела :unsure: Въпреки че като се замисля те как изкарват зимата в балкана ? Дали да не го завия с найлон и да си го изнеса отново на вън ?

П.П: Мицела се оказа най обикновено жито което е заразено :)
Публикувано изображение
0

Потребителят е неактивен   vaaalll 

• Регистриран: 01-December 05
  • Град:София
  • Интереси:да поседна надълго

Цитат

П.П: Мицела се оказа най обикновено жито което е заразено :)

И аз не съм виждал.
Няма лоша ракия и хубава лопата.
Безкофеиново кафе и безалкохолна бира водят до надуваема приятелка.
В алкохола има женски хормони...като пийна почвам да говоря глупости и не мога да шофирам.
По-добре да видиш в Google Maps къде си пиянствал, отколкото в Youtube как!
Много искам да съм змия...хем върви, хем лежи.
0

Интересно ако си купя жито и го сложа при заразеното дали и новото ще се зарази ? Би трябвало но не знам дали трябва предварително да се навлажни житото :unsure:
Публикувано изображение
0

• Дата бг приятел
  • Интереси:Подводен риболов, ски, гъбарство, народна медицина, музика, фотография, пчеларство
Както казах преди това, всичко което съдържа целулоза, може да послужи за отглеждане на кладница, включително картон, жито и т.н.
По принцип за да се постигне сигурен успех се прави така наречения компост - това е смес на дървесен прах (много ситни трици има такива под банциговата лента в дърводелските работилници)+ люспи + зърно от житни растения в съотношение 80% +10%+10%.
Преди да сложиш ново жито (компоста) при заразеното ще е добре да си го обеззаразил, чрез стерилизация при 121 °С. ( в тенджера под налягане).
След посяване на мицела в компоста, добре ще е да покриеш с тънко фолио - хартия, така ще поддържаш повърхността влажна като пръскаш с вода.
По време на растежа на мицела поддържаш температура на компоста в границите 26-28°С, но в никакъв случай не трябва да превишаваш температурата от 30°С.
Ако всичко е направено както трябва, след 14-20 дни мицела трябва вече да е прорастнал - да е заразил целият компост. Публикувано изображение
1

Гледам че буковата трупа (която заразих) вече има признаци на развитие на мицела. На различни места по дървото вече е избил мицел по кората :P
Публикувано изображение
0

• Дата бг приятел
При това положение, при сегашните температури, ако има достатъчно влага, може да се появят гъби, тъй като по принцип кладницата не се плаши от студове. Публикувано изображение
0

Потребителят е неактивен   shelbyss 

• Регистриран: 11-May 05
  • Град:In Mickey Mouse country
А от къде се снабдявате с мицел за кладница? Тук намерих, но не знам пращат ли по куриер?

На нов шеф и на малко прасе не се радвай, защото не знаеш каква свиня ще излезе от тях !
0

Потребителят е неактивен   vaaalll 

• Регистриран: 01-December 05
  • Интереси:да поседна надълго
http://olx.bg/ad/gab...sa-ID4zwBO.html
https://kladetel.alle.bg/
Едни и същи са. Френд взе от тях верно не по куриер, но мисля, че пращат. Бая гъба хапнахме. Има телефон дрънни им.
Няма лоша ракия и хубава лопата.
Безкофеиново кафе и безалкохолна бира водят до надуваема приятелка.
В алкохола има женски хормони...като пийна почвам да говоря глупости и не мога да шофирам.
По-добре да видиш в Google Maps къде си пиянствал, отколкото в Youtube как!
Много искам да съм змия...хем върви, хем лежи.
1

Потребителят е неактивен   shelbyss 

• Регистриран: 11-May 05
  • Град:In Mickey Mouse country
Тия ги знам, но нямам път към Русе, а и те продават торби със субстрат, а аз се интересувам от мицел. Не, че торбите не ми вършат работа, но са обемни и тежат, ако се пращат по куриер доставката ще излезе много дебела ... може би на цената на торбата, а може и повече.

На нов шеф и на малко прасе не се радвай, защото не знаеш каква свиня ще излезе от тях !
0

Потребителят е неактивен   alexran 

• Регистриран: 23-September 16
Уважаеми знаещи! :)

Здраве и дълголетие - все така добре подготвени и с желание да помагате.

Дилетант съм - ама отвсякъде. Обичам планината и често ходя по Витоша. Много гъби срещам и снимам. Имам стотици снимки. До това лято нямах смелостта да вкуся гъба от диворастящите. Манатарка ми показа един приятел. Рижийка намерих това лято, след проливния дъжд..., но не посмях да бера много. Взех само за идентифициране, после разбрах от нета, че е ядлива... И се навих да я опитам... Върнах се на същото място, но вече бяха обрани... :)))

Тук пускам малко снимки: ако ви е възможно да ги идентифицирате така, ще бъда благодарен. Много се питам, дали е ядлива тая, която расте в корените на боровете, на кичури - отгоре, на гуглата има концентрични кръгове, които се разкъсват към периферията, като са по-гъсти къв центъра на гуглата, а стеблото /пънче/ е сравнително тънко - 6-7-10 милиметра в диаметър, но дълго - в зависимост от кичура - и до 70-80 мм., отдолу спорите - кафеви, достигат до жълтото в горнътъ си част пънче, които на 10-на милиметра надолу - са покрити с кафевите люспици... Нацепена гугла на големите екземпляри - с диаметър - до 10-12 сантиметра, а малките са кръгли със завит надолу ръб. Големите са с почти изправени, до плоски гугли.

Тази, която прилича на корал - расте в сенчестите треви, отново в иглолистни гори. Цвят - кафеникав, много разклонена...

Третата - има приятен плодов аромат и е с диаметър около 20-на сантиметра, но съм я разрязал. Трудно е да я пречисля към някой вид...

Четвъртата - с кръглата понацепена гугла - също ми се губи...

Петата - бялата, с фуниеобразна гугла...

Шестата /последният вид - около 5-6-7 сантиметра в диаметър/...., понабрах, бланширах, нооооо.... вероятно ще изхвърля, защото нямам инфо... :)))

Народът ни - мъдро е казал: Страх - лозе пази!!! :)))

Поздрави - супер сте, знаещи!!! Браво на вас! :))) Ще купувам и аз книги, но нещо все изчерпани ми ги дават в нета... Наздраве! :)

Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение
Публикувано изображение

Публикувано изображение
Публикувано изображение

Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение

Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение

Мнението беше редактирано от alexran: 16.10.16 - 12:27

0

Потребителят е неактивен   Destructordark 

• Регистриран: 25-August 06
Здравей, аз съм готвач и ти благодаря - темата ти е адски полезна.
武士
0

Потребителят е неактивен   erwesag 

• Регистриран: 17-June 06
Тази тема е много полезна и за мен, тъй като се интересувам от кулинария...
0

• Дата бг приятел

Преглед на мнениеalexran, на 16.10.16 - 12:23, каза:

......Тук пускам малко снимки: ако ви е възможно да ги идентифицирате така, ще бъда благодарен. Много се питам, дали е ядлива тая, която расте в корените на боровете, на кичури - отгоре, на гуглата има концентрични кръгове, които се разкъсват към периферията, като са по-гъсти къв центъра на гуглата, а стеблото /пънче/ е сравнително тънко - 6-7-10 милиметра в диаметър, но дълго - в зависимост от кичура - и до 70-80 мм., отдолу спорите - кафеви, достигат до жълтото в горнътъ си част пънче, които на 10-на милиметра надолу - са покрити с кафевите люспици... Нацепена гугла на големите екземпляри - с диаметър - до 10-12 сантиметра, а малките са кръгли със завит надолу ръб. Големите са с почти изправени, до плоски гугли.
Тази, която прилича на корал - расте в сенчестите треви, отново в иглолистни гори. Цвят - кафеникав, много разклонена...
Третата - има приятен плодов аромат и е с диаметър около 20-на сантиметра, но съм я разрязал. Трудно е да я пречисля към някой вид...
Четвъртата - с кръглата понацепена гугла - също ми се губи...
Петата - бялата, с фуниеобразна гугла...
Шестата /последният вид - около 5-6-7 сантиметра в диаметър/.....

alexran, по някакви причини изображенията,на гъбите, които беше публикувал изчезнаха.
Все пак в процеса на подготовка за отговор, аз успях да ги разгледам и мога да направя следните определения:

Първата снимка е на гъбата Hypholoma fasciculare (Борова пънчушка) която расте върху мъртва дървесина на иглолистни дървета - счита се за отровна.
Втората гъба, която прилича на корал има в своят род три ядливи гъби: Златистожълта коралка (Ramaria aurea), Червеновърха (Ramaria botrytis) и Сярножълта (Ramaria flava) те имат отровен двойник: Трицветна коралка или Козя брада (Ramaria formosa), тя е слабо отровна. На снимката е Златистожълтата коралка.
Тук е мястото да вметна, че когато се предлагат снимки на гъби за разпознаване, те трябва да се снимат без да се пипат и отстраняват от мястото, където са намерени. На снимката, трябва да се вижда ясно шапката, долната страна на шапката, пънчето.
Третата снимка, поради разрязване на гъбата, не дава ясна представа за нея, все пак мисля, че това е Есенна миризливка (Clitocybe nebularis )
Четвъртата гъба с процепите е от рода на млечниците, прилича на млада гъба Потрасница (Lactarius Vellereus) – трудно смилаема даже след продължителна термична обработка. На следващите два снимки не се вижда как изглежда гъбата отгоре - какъв цвят и каква е кожицата на шапката. От това което се вижда, това са възрастни екземпляри от рода на Гълъбките (Russula). Последната гъба е Обикновенна орешарка от семейството (Tricholomataceae) Есенни гъби. Тази гъба има особенна миризма и не е вкусна. Има сходен отровен вид - Отровна сливовка (Entoloma sinuatum).
След застудяването и честите превалявания, за тези, които все още искат да берат гъби бих препоръчал една много вкусна и лековита гъба.

Името и е Ветрогонова гъба ( Pleurous eryngii) има синоними: Ветрогонова кладница, Есенен пачи крак - тя расте само в присъствието на растението Полски ветрогон. Среща се по пасища и други открити и ветровити места. Гъбата е свързана с корените на растението, от които получава хранителни вещаства и своята лековитост. Гъбата расте когато листата на полският ватрогон са вече сухи – това е през късната есен и ранна пролет.
Ветрогоновата гъба е с много добри вкусови качества и приятна миризма - съперничи на кладницата, както по лековитост, така и по вкус. Лечебните и свойства са: антидиабетно, имуностимулиращо, влияе благоприятно на нервната система има противораково и противотуморно действие, влияе благотворно на стомашно-чревения тракт.
Може да си направиш справка

Мнението беше редактирано от manuk: 07.11.16 - 18:28

0

Потребителят е неактивен   alexran 

• Регистриран: 23-September 16
Благодаря за напътствията за изготвяне на снимките, за да могат да бъдат разпознати /донякъде/ гъбите. Искам само да вметна, че до сега съм снимал гъбите само от любопитство. Ще пусна още няколко снимки тия дни - ясно е, че са от преди време. Ако могат да се идентифицират - могат, ако ли не - ще разчитаме на онова, което може да се намери през следващия сезон.

Аз също не разбрах защо са изчезнали снимките. И аз не ги виждам, а съм позабравил и кои точно гъби съм качил и в каква последователност. Първата - боровата пънчушка - определено я помня добре. Това, че се счита отровна - също е ценна информация, за което благодаря! След като мина доста време от публикацията и не успях да я идентифицирам, изхвърлих набраното.

Тия дни ще пусна нови снимки, които от време на време гледам.

Още веднъж благодарности за консултациите! Здраве - и всичко останало, според желанията! :)
0

Нещо се загубихте :unsure: да не би да се спрели да ги берете :chuckle: От кога е почнал сезона а никой не се хвали.

Аз ли трябва да съм първия дето ще открие надпреварата :evil2:

Ето нещо малко от днес:
Публикувано изображение
Публикувано изображение

И накрая нещо много интересно дето никой не го беше виждал до сега :o Някой срещал ли е такава гъба и дали знае как се казва?
Публикувано изображение
Публикувано изображение
0

• Дата бг приятел
За съжаление няма снимки.
По принцип в зависимост от атмосферните условия сезона е целогодишен, от най- ранна пролет до късна есен, та дори и през зимата.
В широколистните гори - от месец Април започват да се появяват, пумпалката и зърнестата масловка. В края на Май и Юни масово се появяват блулката, манатарката, пачият крак. През Юли се прибавят Кафявата горска печурка, гълбките и т.н
В иглолистните гори - от месец Април се появяват всички видове масловки, манатарките, пачият крак, сърнелите, като през Юли при достатъчна влага са най-много. Явява се кафявата и горска печурки. През Август се намират симиденка, сърненка, виолетка и т.н.
В горските поляни, ливадите и пасищата - още през Април се появява обикновената челядинка, през Май се добавят печурките и майската гъба
Общо за всички видове гъби може да се каже, че към месец Октомври започва да намалява броят им. При благоприятни климатични условия - хубава, топла, влажна, мъглива есен, някои гъби като рижийката, масловките, печурките, сърнелите, дочакват дори падането на първият сняг.
До падане на снега на голяма надморска височина се среща саждива гъба (Tricholoma portentosum) тя плододава през есента до началото на зимата (IX-XII).
През същото време в равнините по поляните се среща ветрогонова гъба (Pleurotus eryngii), позната още като есенен пачи крак (V-XII).
През зимата може да се намери зимна припънка (Flammulina velutipes). Расте на групи върху жива или гниеща дървесина на широклистни дървета (най-често бряст) през есента, зимата и ранната пролет (X-III), на туфи.
Когато още от средата на месец Юни до месец Октомври започне силно засушаване, липсата на валежи, висока температура и после изведнъж следва застудяване, по цялата територия на страната може да изчезнат всички видове гъби.
Така изсъхналият мицел бива замразен от първият студ и сняг и пониква наново през следващата година.
0

Преглед на мнениеmanuk, на 04.08.17 - 21:42, каза:

За съжаление няма снимки.

Да, оказва се че сайта на който съм ги качил отново не работи...

Ето снимка на въпросната гъба: Публикувано изображение

В последствие разбрах как се казва но все пак да видим дали ти ще ми кажеш нещо повече за нея и дали си я виждал :roll:

Мнението беше редактирано от mgbagera: 07.08.17 - 01:00

Публикувано изображение
0

• Дата бг приятел
Това е много рядък вид гъба за България, която не е ядлива.
Нарича се Арчеров клатрус (Clathrus archeri.) - расте на малка надморска височина.
Намерил си я малко рано, защото обикновено расте през есента ( VIII - X).
Виждал съм такава гъба един път, на пътеката, която минава през Дюни - за река Ропотамо, където ходя за подводен риболов. Публикувано изображение
0

:eusa_clap:

Два дена след мен друг гъбар е открил голямо находище на тази гъба. Ако не се бъркам от, това което прочетох разбрах че тази гъба изобщо не трябва да я има в България. Този вид расте в Азия но някак си се е прехвърлил и на сам. Мисля че нещо такова прочетох в една статия.
Публикувано изображение
0

Споделете тази тема чрез:

• (8 Страници) +
  • « Първа
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login