Форум

Data.BG Форуми: Огромна холограма ли е Вселената? - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

• (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

Огромна холограма ли е Вселената?

Потребителят е неактивен   stalkerX 

• Група: Потребители
  • Регистриран: 25-October 13
  • Град:София
Тази странна идея изглежда придобива все по-голяма валидност:

"Екип от физици представи едно от най-силните доказателства за това, че Вселената е огромна холограма. Ако е така, всичко, което ни е известно, може да представлява просто проекция на една скрита двуизмерна реалност."

Статията и тук на английски в Nature
0

Потребителят е неактивен   nit88 

• Фен на Холандеа
  • Регистриран: 01-August 09
  • Интереси:Холандеа
знаех си аз че пентагона е проекция на Хогуортс
1

Потребителят е неактивен   thissucks 

• Регистриран: 31-May 10
Ето така се получава, когато тъпи журналисти се опитват да превеждат и коментират статии върху материя, с която не само не са запознати, но и не им стига акъл да проумеят.
Българската статия е тотална идиотия и въобще не става дума, че светът е само двуизмерен и че е холограма. Идеята всъщност е, че нашият свят с триизмерното си пространство може да е част от пространство с повече измерения, чиито природни закони биха били много по-прости и ясни и биха дали обяснение на много научни загадки в нашия свят, които сега не можем да решим точно защото нямаме поглед отвън към цялата картина.
Идеята въобще не е нещо ново. Ето един елементарен пример - имаме една равнина, в която живеят двуизмерни плоски "равнинни" същества. Те непрекъснато наблюдават зараждащи се от нищото предмети, които си менят формата и размера и после изчезват. И нямат обяснение на това. Ако не бяха заключени към своята двумерна равнина, щяха да си обяснят "генериращите се безпричинно" предмети като просто триизмерни тела, които обикалят в тримерното пространство около тази равнина и това, което "равнинните същества" виждат като "генериране и изчезване" е просто сечението на тримерните тела, когат преминават през равнината им.
Ето например за тях човек, пресичащ случайно равнината им, би изглеждал така -

Публикувано изображение

- след което изчезва. И ако имаш поглед над тримерния свят, ще имаш обяснение над такива необясними феномени в двумерния.
0

Потребителят е неактивен   winsett 

• Регистриран: 08-March 04
  • Интереси:Интересни
thissucks, и аз съм чувал за подобни хипотези като тази която описа, но съм чувал и за хипотезата, която именно се описва в тази статия. Самата хипотеза, че всъщност всичко е двуизмерно, само където на нас ни се струва, че е триизмерно е много объркваща и може трудно да се осмисли. Приеми го все едно, че гледаш 3Д кино. Самата проекция на екрана е 2Д, ама с малък трик ти го възприемаш 3Д. Примера ми не е най-точния, ама нещо подобно се опитва да предложи тази хипотеза.
Помня (ама смътно, може и да греша, щото мисля преди година или 2 го бях чел това), че идеята идва от това, че когато един обект падне в черна дупка, то той оставя следа на хоризонта на събитията и може напълно да се опише по тази следа. С което и доказваха и, че информацията по този начин не се губи, щото преди не им излизаха сметките, ама това е за друга тема. Та, хоризонта на събитията, погледнато отстрани е една огъната в сфера равнина, т.е. 2Д. И от там идва въпроса - ами какво ако и ние всъщност не сме в 3Д, а в 2Д, по подобен начин, както в хоризонта на събитията.
Тогава, когато четох за тази хипотеза, все още събираха данни и не можеше да се каже нищо конкретно, но явно вече има напредък. Май сме в матрицата. :D
0

Потребителят е неактивен   thissucks 

• Регистриран: 31-May 10
Мисля, че "2Д"-то го използват като метафора, за да илюстрират "проекция" на масов "научно-популярен" език. Защото под проекция разбираме нещо двумерно, сянка.
0

Потребителят е неактивен   z040 

• Преглед на блога
  • Регистриран: 02-November 13
  • Интереси:Няма проблем, който да е толкова сложен, че да не може да му се намери просто разрешение, ако на него се погледне по правилния начин.
зверска глупост:excl::evil2: е ,ако е вярно-тия уЧени:emote_focus:...:evil2:
0

Потребителят е неактивен   fluti 

• Регистриран: 26-March 04
http://www.universet...not-a-hologram/
Light travels faster than sound. This is why some people appear bright until you hear them speak.
0

Потребителят е неактивен   JohnSmithson 

• Регистриран: 13-March 15
не е холограма.
0

Потребителят е неактивен   manuk 

• Дата бг приятел
  • Регистриран: 09-December 10
  • Град:Пловдив
  • Интереси:Подводен риболов, ски, гъбарство, народна медицина, музика, фотография, пчеларство

Преглед на мнениеstalkerX, на 18.12.13 - 14:26, каза:

Тази странна идея изглежда придобива все по-голяма валидност:.......Екип от физици представи едно от най-силните доказателства за това, че Вселената е огромна холограма.....

Има нещо смущаващо, защото по дефиниция Холограмата е : "Форма на изобразяване, която позволява записването и възпроизвеждането на триизмерни образи с помощта на лазер."
Смущаващото е, че ако наистина вселената е холограма, каквато и да е част от този триизмерен образ не трябва да може да се вземе в ръка, както можеш да вземеш например един камък, който също е част от вселената. Публикувано изображение
Всяко нещо си има цена, за да го постигнем, трябва да я платим!
0

Тук не става въпрос за такива холограми. Става дума за т. нар. "холографски принцип" в струнната теория, според който цялото описание на даден обем пространство се съдържа в повърхността му:
http://en.wikipedia....aphic_principle

Т.е. че Вселената е един вид 3D проекция на двуизмерната си повърхност, върху която е "записана" цялата информация. Което пак има връзка с оптичните холограми, защото и там се получава 3D проекция от двуизмерен образ. Информацията за холограмата е записана във вид на двуизмерна дифракционна решетка върху фотографска плака. При облъчване на плаката с лазер, получените светлинни вълни интерферират в различни точки на пространството и се получава триизмерният образ.

Мнението беше редактирано от fluti: 18.03.15 - 22:56

Light travels faster than sound. This is why some people appear bright until you hear them speak.
0

• Дата бг приятел
  • Интереси:Подводен риболов, ски, гъбарство, народна медицина, музика, фотография, пчеларство
fluti, струнната теория все още се разработва и не е завършена:

Цитат

.....През последните няколко десетилетия, теорията на струните се превръща в най-обещаващият кандидат за теория на гравитацията. Тя всъщност се опитва да предостави пълно, неоспоримо и постоянно описание на фундаменталната структура на нашата вселена..........Важно е да споменем, че до днешна дата няма директно експериментално доказателство, че теорията на струните сама по себе си е правилното описание на природата. Това вероятно се дължи на факта, че теорията все още се разработва. Ние знаем само части от нея и докато не я видим завършена не можем да кажем нищо със сигурност......

0

Е, и? Да съм твърдял някъде обратното?
0

• Дата бг приятел
Не е толкова важно, какво твърдиш ти и какво твърдя аз, важна е дефиницията за това какво е холограма.
За разлика от Айнщайн, привържениците на струнната теория не са музиканти!
Ако си се занимавал с музика, ще знаеш, че всяка струна има определена дължина и трепти с определена честота. Тази честота може да се повишава със скъсяване на струната, както това правят всички китаристи, цигулари и т.н., но не може да се понижи по-ниско от определената първоначално честота.
От тук идва въпроса, за който има спор и цяла тема, кой е определил първоначалната честота на всяка една частица от вселената и кой и по-какъв начин променя тези честоти, за да виждаме и пипаме това, което е пред очите ни. Публикувано изображение
0

Ти нещо съвсем си се объркал, човек. Това НЕ Е темата за съществуването на бог. И не е важна дефиницията за холограма в оптиката, защото тук не става дума за оптическа холограма, а за т.нар. "холографски принцип", който се нарича точно така и е част от струнната теория. Независимо дали тя е вярна или не, независимо, дали е доказана. Хайде спри се малко и чети какво пишат другите.
0

• Дата бг приятел
Fluti, чета, това което се предлага от автора на темата:

Цитат

.....Екип от физици представи едно от най-солидните доказателства за това, че Вселената е огромна холограма. Ако е така, всичко, което ни е известно, може да представлява просто проекция на една скрита двуизмерна реалност.

Както казах по дефиниция Холограмата е: Форма на изобразяване, която позволява записването и възпроизвеждането на триизмерни образи с помощта на лазер.
Ти сведе съобщението че вселената е огромна холограма, до тълкуването, че става въпрос за холографски принцип. Може наистина да не разбирам нещата но, за думата холография (от холографски принцип) намирам това >>>

Цитат

Холография: Има такава дума в речника, но все още няма описание за нея.
Ако знаеш значението на тази дума,
моля напиши ни го на стената във Facebook
или го изпрати от тази уеб форма
или го прати на имейл адрес infoПубликувано изображениеrechnik.info

Ще ти бъда благодарен да ми обясниш разликата, или приликата между думите холограма и холография .Публикувано изображение
0

Напъни си мозъка малко и се образовай, вместо да се правиш на интересен и да се ловиш за буквите. Научи малко английски и потърси пак.
Холография е едно, холографски принцип в струнната теория е друго нещо. Нарича се "холографски", защото прилича на холографията по това, че триизмерен обект се описва изцяло от двуизмерна информационна структура.
0

• Дата бг приятел
Приятелю не те разбирам защо трябва да уча английски, помолих те на Български да ми обясниш разликата или приликата.
Толкова ли ти е трудно да обясниш това на Български. Нали сме в Български форум, всички съфорумници трябва ли да знаят перфектен английски за да четат това, което предлагаш на английски?
Щом има само прилика между холограмата, холографията и холографския принцип на струнната теория. В статията която предлага автора на темата, твърдението, че вселената е холограма става неприемливо.
По-правилно би било да се спомене, че се използва холографския принцип на струнната теория за изучаване на вселената и т.н. Публикувано изображение
0

Ами свържи се с преводачите и авторите на статията и отправи критиките си към тях. Аз просто се опитах най-човешки да ви позясня за какво всъщност става въпрос. Ти тръгна да ми се правиш на интересен.

Накратко - връзката между оптичните холограми и холографския принцип е колкото между Теорията на относителността и "Отнесени от вихъра". Все за някакво отнасяне става въпрос. Или, може би по-точно - колкото между прането на дрехи и прането на пари, да речем. Или колкото между касетофона и касетъчната бомба. И т.н. Дали ме разбра сега?

Английски трябва да научиш, защото няма да съм все жив да ти превеждам и да ти обяснявам на български. За съжаление, информацията на български език е доста оскъдна и най-вече погрешна - или защото е погрешно преведена или защото се превеждат предимно най-сензационно звучащите псевдонаучни статии. Така че имаш избор - или да научиш английски и да имаш достъп до океан от информация или да чакаш да излезе някоя некадърно написана и още по-некадърно преведена статия.

Мнението беше редактирано от fluti: 30.03.15 - 23:30

0

Потребителят е неактивен   weech 

• Регистриран: 02-January 05
мисля че и аз сам халограма но не сам сигурен главата ми ще се пръстне :girl_cray2:
Според мен динозаврите са измислили древни технологии и са отлетяли с летящи чении когато е дошал прослувутия лешниковия период и сега се завръщат като извънземни за да си възвърнат земята и да я направят влажна папратова биосфера

ама ти си голям баровец бе, за тая кола трябва да работят четирима общаци само за теб да я захранват, че и БМВ ще ми кара, утре ще искаш и танк да караш я питай татя си жигулата още върви ли и вземай да я караш преди да ти почервенее врата ех как ми липсва тоя социализма много се оглези тоя народ а нямал кво да я яде каква оставка бе :evil2:
0

Потребителят е неактивен   cvbx 

• Преглед на блога
  • Регистриран: 09-June 06
  • Град:Vostro 470 (Mid 2012)разл EKATTE: 10971
хаха
0

Споделете тази тема чрез:

• (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login