Форум

Data.BG Форуми: Защо стана задължителна „Зелена карта” към ГО? - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

Страница 1 от 1
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

Защо стана задължителна „Зелена карта” към ГО?

Потребителят е неактивен   shelbyss 

• Група: Потребители
  • Регистриран: 11-May 05
  • Град:In Mickey Mouse country
Някой може ли да ми разясни защо стана задължителен т.нар. сертификат „Зелена карта” към застраховката ГО? Никой застраховател не може да ми даде някакъв обоснован отговор, освен стандартното - "Ами задължително е ... ". Това, което намирам е, че се изисква за държави членки на "Международното споразумение зелена карта".

Всичко ОК, но не желая да плащам за нещо, което не ползвам и няма да ползвам! Аз не излизам с автомобила си извън страната! Не възнамерявам и да излизам. Какъв е проблема да се проверява на ГКПП всеки напускащ страната или влизащ в съответната държава автомобил за такава? Защо моите пари трябва да отиват в джоба на смотаните застрахователи за да изплащат с тях евентуално щетите по автомобилите на някой друг? Къде е логиката, че нещо ми бяга? Преди 2016г. беше така - ако ще излизаш в чужбина си плащаш зелената карта, ако не си караш тук и това е логично. А сега къде е логиката?

Аз лично виждам в тази ситуация поредното картелно споразумение на мизерните застрахователи и реална липса на държава! Лайняните застрахователи ревнаха, че "плащали" крупни суми по щети в чужбина, и държавата кандиса. Дори и да е така, в което силно се съмнявам, защо тези, които не напускат границите на страната ще им покриват щетите? Ясно е, че застрахователите станаха много и всеки иска да лапа, към всяка банка функционира и застрахователно дружество. Ясно е, че и лобират яко в парламента, но всяко нещо си има граници! Очаквам по същата логика задължително да въведат и застраховка имот при покупка на такъв, застраховка вещи когато продаваш, понеже могат да ти ги откраднат и накрая застраховка ебане, щото там пък какви рискове има ...

Протести за цената на горивата имаше, но за безобразията на застраховетелите не съм чул, ни видял и един. Защо бе хора, приемате безропотно да ви стрижат и дерат като овце и приемате всичко без грам мисъл???!!!???

Мнението беше редактирано от shelbyss: 06.02.19 - 12:33

На нов шеф и на малко прасе не се радвай, защото не знаеш каква свиня ще излезе от тях !
0

Потребителят е неактивен   SeaHorse 

• Регистриран: 23-May 17
  • Град:Варна
Сертификата стана задължителен за издаване от родните застрахователи, защото влиза в цената. Освен всичко друго, има си и общоевропейски изисквания към застрахователите и застраховката ГО. Нашите застрахователи, чисто и просто хитрееха, като искаха допълнително пари за сертификата. Той просто си влизаше в цената.
Дали излизаш с автомобила си от България, това си е твоя работа. Застраховката си важи за ЕС. Това всъщност е основната цел и идея. Твоята логика си е за тебе и не е задължително да е правилна или всичко да се случва така, за да плащаш по-малко. Утре може и да поискаш да плащаш още по-малко, защото ходиш с колата си, само до лозето. Което естествено разбираш, че няма как да се случи.
Относно картелните споразумения, всички усещаме, че ги има. Застрахователното лоби е много силно. Не, че много неща не могат да се променят към по-добро. Истината е, че трябва да се мисли преди избори и да се гласува правилно. Алтернатива и варианти, винаги има. Въпросът е да ги намерим. ;)
0

Потребителят е неактивен   thelastwarrior 

• Регистриран: 17-November 06
  • Град:Пловдив
Искаха доплащане само ако излизаш в страни извън ЕС, иначе си ги издаваха при поискване безплатно. Поне моя застраховател за 2014 и 2015 ми издаваше безплатно зелена карта, когато ходих в Гърция, но 2015 1 месец преди да ми изтече застраховката трябваше да излизам в Македония и доплатих 3,75 и ми издаде нов сертификат с отбелязани вече македония, турция, албания и бла бла не помня всички
Публикувано изображение
I wasn't doesn't Публикувано изображение

Публикувано изображение
0

Преглед на мнениеSeaHorse, на 06.02.19 - 12:59, каза:

Сертификата стана задължителен за издаване от родните застрахователи, защото влиза в цената. Освен всичко друго, има си и общоевропейски изисквания към застрахователите и застраховката ГО. Нашите застрахователи, чисто и просто хитрееха, като искаха допълнително пари за сертификата. Той просто си влизаше в цената.
...

ОК, да речем, че е влизал. Не излизам извън България с кола, не ми е трябвала зелена карта, обаче:

Цитат

Има и други причини, довели до скок на цената на застраховката тази година. От февруари цената се вдигна средно с 12 лв. заради по-високата вноска, която застрахователите трябва да правят към Бюрото "Зелена карта". То принуди всички наши застрахователи да попълнят с 4 млн. евро специален фонд като банкова гаранция пред европейската система "Зелена карта" срещу неплащането на щети, предизвикани от български автомобили в чужбина. Мярката дойде след зачестилите случаи на некоректни български застрахователите, които бавят или не могат да платят щетите. Две застрахователни дружества бяха уличени в нарушения на правилата - "Лев инс" и "ДаллБогг: Живот и здраве".

Източник

Едно е 12лв., а съвсем друго са 30-40%. Преди плащах 178лв., а сега 250лв. Никой не ми разбива да ми каже ясно толкова процента за това, толкова за онова и т.н. с реални основания за драстичното поскъпване. Бръщолевят някакви тъпотии от сорта на "всеки застраховател има своя методика за изчисляване на премията, която пази в тайна." Егати тайната, как да те натоварят като орташко магаре.

Цитат

Увеличението идва около две седмици след публикуването на доклада на Комисията за финансов надзор (КФН), според който за най-масовите превозни средства - автомобили, камиони и автобуси, събраните премии за 2017 г. не са достатъчни да покрият разходите на компаниите за изплащане на обезщетенията. Задължителната застраховка покрива щетите, които шофьор би предизвикал на трети лица, ако е виновен в пътнотранспортно произшествие. Комисията представи свои изчисления за приходите, предявените и изплатените обезщетения и според по-песимистичния сценарий през тази година загубите може да надхвърлят 60 млн. лв. при леките автомобили.

В анализа си КФН не отправя препоръки за вдигане на полиците, но неофициално застрахователи прогнозираха, че до края на годината застраховката ще нарасне с нови 20%. Скокът обаче дойде почти незабавно.

Експерти от АБЗ обясниха, че цената е започнала да се вдига доста преди появата на доклада на КФН, тъй като самите застрахователи са виждали, че премиите, които събират, не са достатъчни да покрият обезщетенията, т.е. продават полици под себестойност. По този начин застрахователите работеха през последните години и въпреки прогнозите им в началото на всяка календарна година за 5-10% ръст на полиците това не се случваше. До 2017 г. цените на задължителната застраховка не само не растяха, но и дори се понижаваха при някои компании.
...

Айде бе! Сериозно? Продавали под себестойност?!? И то с години?!? Убре-дебре тая комисия независима! Това вече ме избива на истеричен смях ... :lol2: :lol2: :lol2:
Ти вЕрваш ли на това?

От източника по - горе.

Преглед на мнениеSeaHorse, на 06.02.19 - 12:59, каза:

...
Дали излизаш с автомобила си от България, това си е твоя работа. Застраховката си важи за ЕС. Това всъщност е основната цел и идея. Твоята логика си е за тебе и не е задължително да е правилна или всичко да се случва така, за да плащаш по-малко. Утре може и да поискаш да плащаш още по-малко, защото ходиш с колата си, само до лозето. Което естествено разбираш, че няма как да се случи.
...

Да, моя работа е дали ще излизам извън България и ако не излизам не желая да плащам. Логиката ми си е съвсем ОК. Аз карам на територията на Република България и не ме интересуват застрахователни събития извън нейните граници. Защо трябва да ме интересуват и защо трябва да плащам за тях? Ако искам да ходя до лозето и регистрация дори не ми трябва, понеже е само по черно ... След като според теб не е задължително всичко да се случва така, че да плащам по - малко, защо тогава се тръби навсякъде напоследък за тая поредна тъпотия бонус-малус? Макар, че това е поредния облак прах в очите на хората ...

На нов шеф и на малко прасе не се радвай, защото не знаеш каква свиня ще излезе от тях !
0

Потребителят е неактивен   sharo 

• Регистриран: 06-April 03
  • Град:София
….двойно мнение..

Мнението беше редактирано от sharo: 06.02.19 - 18:44

0

Ся, навремето (ама преди много време), дори и преди ГО да е задължителна в България, беше задължително да имаш застраховка ако излизаш в чужбина - задължението идваше от белите страни. Тогава цената по спомени на зелена карта беше около 100$ за две седмици. Върти ми се в главата, че само Булстрад ги правеше, но може и да бъркам. Когато ГО стана задължителна тук, щетите които плащаха бяха смешни - за това и цената беше смешна. После ги натиснаха да плащат повече - респ. цената отиваше все нагоре. Зелената карта се плащаше отделно, и струваше пак доста пари (примерно по 200лв отгоре на стандартната премия). Тогава застрахователите се изхитриха и почнаха да пишат "ако не излизаш повече от ебемсиколко дни" ти е безплатна, и подобни схеми. После излезе някакво решение, че не може да са отделно, или имаше голяма вероятност да е*ат всичко, което излиза с МПС от България - защото бяха почнали измамите тип "Ама аз няма да излизам, нищо че се обаждам от Германия - с рейса дойдох". След това дойде и директивата - респ. промяната в КЗ, където натиснаха застрахователите да кътат капитал колкото европейските. После "прегледа на балансите на застрахователите" - лъснаха едни скелети, които още режат глави в КФН. После още няколко решения на съда, от които лимитите за България скочиха доста. За това и цената постоянно расте. Искаш европейски живот - ще трябва да носиш и европейска отговорност. Рано или късно и тук лимитите ще станат колкото в Европа, а не сега - по 200лв за тотализирана кола, и 500лв за блъснат човек. Просто тая цигания не минава на запад от Калотина.
Ся във Франция има и по-евтини от БГ застраховки - ако имаш повече от една кола, нямаш ПТП-та и т.н. Което се опитват и тук да го вкарат, но по циганския начин - точно заради едни два-три застрахователя, които са в г*з. Единия си замина, но беше малък...какво ще стане ако си замине по-голям? Не искам да казвам имена, но ако се разровиш в нета - защо Ралица Агаин я шитнаха и защо на БЗК му искат гаранция от ебемсиколко милиона, ще навържеш нещата. Отделно -куците рязко щяха да останат без премии, но със задължения. Защото ако бяха вкарали днес бонус-анус (не както се канеха да почнат от "средна категория"), щеше да има бясно преливане към по-читавите застрахователи. Просто тая система действа като катализатор на проблемите :)

А теб шелбис са те излъгали че зелена карта е причината. Причината е, че едни хора ползваха застрахователите за доилни крави, и сега е време да плащат. А те не обичат да плащат, и за това взимат от хората.

Мнението беше редактирано от sharo: 06.02.19 - 18:44

1

^ Мда, стана ми ясно, сега ако кажеш и кои са "по-читавите застрахователи", ще съм ти благодарен.

0

Има една статистика на КФН, където са подредени по различни показатели, вкл. коеф. на платежоспособност - не искам да правя реклама, а и пак си има разни тънкости :) Аз кацнах на ДЗИ - просто беше най-добрата оферта от големите и чуждестранни за каско и ГО за моята бангия. Иначе - ако ти трябва евтина ГО - прави я на вноски, така и да даде фира застрахователя, няма да си много вътре. Защото днес по случайност чух цени от 600+ лв за млад шофьор...а в ~инс-овете е по 300. Разликата е безумно голяма.
1

Аз от години съм в ДЗИ, беше ми най - изгодно за ГО, но тази година гледам, че Евроинс предлагат с 20лв. по - евтина от тях. Гледам статистиката и относно ГО са с 11 млн. повече приходи от ДЗИ, но по общ пазарен дял ДЗИ ги бие с 3%. Като всяко българско дружество обаче няма никакви гаранции колко ще просъществува ...

Мнението беше редактирано от shelbyss: 11.02.19 - 10:17

0

Споделете тази тема чрез:

Страница 1 от 1
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login