Форум

Data.BG Форуми: Ножове - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

• (7 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

Ножове За любителите на тия мъжки играчки

Потребителят е неактивен   borgir 

• Група: Потребители
  • Регистриран: 15-September 08
Аз не съм голям специалист и познавач на ножовете но за толкова години ми се е натрупал определен арсенал, а още повече са били загубени или подарени на разни приятели и познати. Но много отдавна не бях купувал нищо ново от тия неща. Тука обаче дъщеря ми от година и нещо редовно ходи на тренировки за самоотбрана с нож специално за жени. Там един на вид много добродушен чичко ги учи тия девойки на такива работи, че просто косите да ти настръхнат. Не дай Бог да обидиш с нещо такава за нула време ще те нареже на тънки филийки.
Та значи тая кръвожадна девойка заяви, че и е нужен нов "инструмент", който по-пълно да отговаря на нейните "нови възможности и възгледи в тая област". Търсенето на тоя "инструмент" се оказа много много непроста и уморителна работа - освен ровенето по сайтовете обиколихме в Москва и Хелзинки цял куп магазини и две изложби. Девойката се оказа много претенциозен и капризен купувач - разкъсвана от типично женски съмнения по тоя не съвсем женски повод. Покрай нея и аз леко си попълних колекцията.
Накрая девойката спря своя избор на кинжала SOG Pentagon
Публикувано изображение
От едната страна с гладко наточено острие, от другата серейтор. Аз също си купих такава играчка но като по-малко кръвожаден моя е без серейтор- от тая страна е гладко наточен примерно на 1/3 от дължината. Но и така е доста свиреп нож. Острието е дълго 127 мм, дебело 3,2 мм направено от японска стомана AUS-8. Това е сравнително бюджетен материал но тия в SOG имат някаква фирмена технология за криогенно закаляване и общо взето тия ножове добре съхраняват наточването и производителя обявява твърдост 57-58 единици по Рокуел. Тая стомана разбира се не може да се сравнява с разни там 154СМ, ATS34, D2 и пр. но да режеш и мушкаш хорицата става напълно. Направо изваден от упаковката бръсне космите на ръката с едно леко движение
Чудната на вид дръжка се оказа много удобна и за големи и малки ръце особенно при обратно хващане на ножа. Покрита е с дребно насечена гума Кратон която направо прилепва към ръката.
Иначе тоя нож за някаква груба и тежка работа не става - доста му е тънко острието особенно на върха. Но мушка със страшна сила и прави дълбоки порези и с двете страни. Кокошка и свинско също реже като масло.
Дъщерята купи за чифт към него и по-малкия му брат Mini Pentagon - абсолютно същото но острието е 90 мм, обща дължина около 195 мм, в удобна кания от Кайдекс, може да се носи и верижка на шията
Публикувано изображение
Аз имам отпреди две години почти още един нож от SOG- модела се нарича Ops. Острието е 123 мм, дебело 4,7 мм от същата японска стомана. Ръчката е от стъклопластик Зител, също много удобна но ми се струва, че за разлика от гумата ще се плъзка, ако е мокро. Използвал съм го обаче един-два пъти - последния път цепих с него дърва за скарата по време на пикник.
Публикувано изображение
Обаче и мене ме впечатли идеята за компактен кинжал и на една от изложбите си купих аналогично кинжалче но руско производство. Нарича се "Страж" - изглежда малко нелепо и уродливо заради несиметричното острие но затова пък се оказа много по-удобно и функционално от американското. Острието е 92 мм, дебело 3,6 мм, от едната страна гладко наточено, от другата върха е гладко наточен след това серейтор. Направен е от френска стомана Z90, твърдост 58-59. Оказа се много здраво с издръжливо наточване. Общата дължина е някъде 198 мм. Много удобна гумена дръжка от Еластрон. Единствено несъвсем ми харесва кожената кания, ще му поръчам също от Кайдекс - с нея ще може да се носи напълно скрито.
Публикувано изображение
В един от салоните където дъщерята забракува руски кинжал от някаква високотехнологична "алмазна стомана"?? мен пък ме уговориха да купя тоя ловджийски нож - руснаците му викат "разделочный" - демек за разрязване но явно става и за други работи. Малко сериен или единичен авторски екземпляр
Публикувано изображение
Острието е някъде 125-130 мм, дебело около 5 мм, обща дължина около 255 мм. Ръчката е от набрана кожа.
Острието е от така наречената булатна стомана. По твърдост тя е сравнима с най-високотехнологичните и скъпи стомани за ножове - 62-64 единици - но при това за разлика от тях съхранява висока гъвкавост и ударна издръжливост. Аз досега обаче избягвах да купувам ножове от дамаска или булатна стомана, освен едно сгъваемо ножче, защото тия са с голямо съдържание на въглерод и съответно низка корозионна устойчивост. Трябва постоянно да ги трие, чистиш и смазваш като стара пушка иначе ще почнат да ръждясват. Тия обаче ме убедиха, че тая булатна стомана била отгоре на това и легирана и съответно много по-устойчива на корозия. Не знам - времето ще покаже. Иначе ножове от такава стомана действително бръснат и острието им издържа без постоянно точене, ама и се точат много трудно. Аз с тоя нож на проба нарязах на кръгчета въже 2 см диаметър - около 150-200 разреза. Реже го просто на шега и все още бръсне косми на ръката. Домат разрязва без прилагане на всякакво усилие- практически под теглото на острието.

Мнението беше редактирано от borgir: 09.05.12 - 10:03

4

Потребителят е неактивен   imagina7ion 

• Регистриран: 13-April 09
Благодарим за информацията! Сега те моля да сложиш снимка и на дъщеря си, а ако може и на целия клуб, който се занимава с тези тренировки - явно трябва да сме по-предпазливи вече..

Мнението беше редактирано от imagina7ion: 09.05.12 - 11:10

Една съдба! Една мечта! Един е Литекс в нашите сърца!
0

Преглед на мнениеimagina7ion, на 09.05.12 - 11:10, каза:

Благодарим за информацията! Сега те моля да сложиш снимка и на дъщеря си, а ако може и на целия клуб, който се занимава с тези тренировки - явно трябва да сме по-предпазливи вече..

Не бой се, руснаците да му я мислят - тя живее основно в Москва.
0

Потребителят е неактивен   ikalvachev 

• Регистриран: 05-April 05
borgir нека използвам твойта тема
значи искам да направя подарък на запален ловджия и имам нужда от съвет
избрал съм ето този ловен нож

http://shop.oragie.c...roducts_id=1835

въпреки че съм почти пълен аматьор в тая област все пак знам че руснаците правели хубави оръжия
въпроса е този по горе като марка и модел дали си струва,дайте някакви мнения
като търсих руски оръжия само това изскочи и тоя нож ми хвана окото
нека и некой ловджия да коментира
0

Преглед на мнениеikalvachev, на 09.05.12 - 18:07, каза:

borgir нека използвам твойта тема
значи искам да направя подарък на запален ловджия и имам нужда от съвет
избрал съм ето този ловен нож

въпреки че съм почти пълен аматьор в тая област все пак знам че руснаците правели хубави оръжия
въпроса е този по горе като марка и модел дали си струва,дайте някакви мнения
като търсих руски оръжия само това изскочи и тоя нож ми хвана окото
нека и некой ловджия да коментира

Аз не съм ловджия така, че ми е трудно да ти кажа какво точно им трябва на ловджиите пък и лова е различен - едно нещо е на глиган,друго е на патица.
Иначе аз не обичам нито украсени ножове нито такива големи - не ми е ясно за какво въобще е нужно острие повече от 15-16 см. Та ако си бих избирал от тия кизлярските ножове на тоя сайт бих взел тоя дето се нарича Коршун. Но това е по скоро боен, а не ловджийски нож.
От тия украсените най-добре е тоя дето е Скорпион - поне не е толкова голям. Освен това точно помня преди няколко години президентската администрация беше поръчала цяла партия такива и Путин с тях награждаваше военните за Чечня.
Там на сайта има и действително хубав нож от Златоуст но бил продаден - ето тоя
Публикувано изображение
Направен от качествена стомана с човешки размери. Дръжката е от брезово лико-кора - много добър за такива неща материал.
А най-хубавото в тоя магазин е това ножче
Публикувано изображение
То не е съвсем ловджийско но и за такава работа ще стане поне като втори нож или за обработване на дребен дивеч. Острието е малко-10 см, но много яко и от прилична шведска стомана - въобще не ръждясва. Ръчката е също добра - от микарт. Калъфа му може да се носи и вертикално и хоризонтално. С такъв нож може не само на лов да ходиш но и да го носиш постоянно даже за самоотбрана. Има и такава забавна допълнителна джаджа като огниво, ако забравиш запалката или ти се намокри кибрита.

Мнението беше редактирано от borgir: 09.05.12 - 20:51

1

borgir ти пък изкара това което съм избрал че е най големия боклук :chuckle:
то е ясно че колкото е по скъп е и по хубав но не мога да си позволя нещо такова

http://shop.oragie.c...roducts_id=1858

затова съм се спрял на тайга,нищо че е украсен - така се отличава от останалите

само че както казах не знам нищо за марката и модела, виждам че ти разбираш - може ли да се провери по руските сайтове какво пише за тоя нож какви са мненията, направи го ако може пък ще ударя някоя еденица
нарочно държа да е руско оръжие защото знам че те ги правят най добрите - спомен от казармата ;)

п.п виждам че страницата за оръжия ти е харесала :eusa_clap:
0

Преглед на мнениеikalvachev, на 09.05.12 - 21:17, каза:

borgir ти пък изкара това което съм избрал че е най големия боклук :chuckle:
то е ясно че колкото е по скъп е и по хубав но не мога да си позволя нещо такова

http://shop.oragie.c...roducts_id=1858

затова съм се спрял на тайга,нищо че е украсен - така се отличава от останалите

само че както казах не знам нищо за марката и модела, виждам че ти разбираш - може ли да се провери по руските сайтове какво пише за тоя нож какви са мненията, направи го ако може пък ще ударя някоя еденица
нарочно държа да е руско оръжие защото знам че те ги правят най добрите - спомен от казармата ;)

п.п виждам че страницата за оръжия ти е харесала :eusa_clap:

Тия в Кизляр правят сравнително прилични ножове, а в последно време даже имат някои много-много добри. Това моето кинжалче е също тяхно- евтино и сърдито.
Обаче такъв нож като Тайгата ми мяза повече на сувенирен. Мисля, че даже в Русия са малко такива защото това по руските закони се смята вече за хладно оръжие и се продава само ако имаш ловджийски билет и разрешение на пушка. Аз не съм ловджия но малко трудно си представям такъв който ходи по гората и размахва тоя 20 см ятаган, ако разбира се не е решил като Боримечката да излезне само с един нож против стръвница. Да и за тая работа ми изглежда слабичък - при такава дължина на острието дебелината му е само 3,6 мм. На моето 9 см кинжалче е даже малко по-дебело.
При това даже не пишат за тия ножове каква е точно стоманата - "корозионноустойчива" и това е . Но това навярно е руската марка 65х13 - сравнително бързо се тъпи и не е чак толкова "корозионноустойчива".
Въобще малко съмнително изделие с някаква тесна специализация в най добрия случай. Като цяло това малкото испанско ножче което ти показвах е много по-полезен, универсален и качествен инструмент.
Те сега там също правят подобни ножчета
Публикувано изображение
Обаче такова ножче с 87 мм острие струва малко по-скъпо от тая Тайга с 200 мм барабар с релефите.
Така, че си прави сметката
2

сега като ми каза че само острието е 20см и се замислих че верно е доста голям
както и да е вече намерих каквото ми трябваше тук

http://www.sportcity...1%8F%D1%80.html

може и на теб да ти хареса нещо

Мнението беше редактирано от ikalvachev: 09.05.12 - 22:40

0

Преглед на мнениеikalvachev, на 09.05.12 - 22:36, каза:

сега като ми каза че само острието е 20см и се замислих че верно е доста голям
както и да е вече намерих каквото ми трябваше тук

http://www.sportcity...1%8F%D1%80.html

може и на теб да ти хареса нещо

Слушай сега какво ще ти кажа - забрави ги тия Кизлярски ножове. На тия сайтове те струват просто неадекватно - в Русия са 1,5-2 пъти по-евтини.
Това са все ножове направени от доста средна стомана даже при условие, че на това предприятия я обработват грамотно и правилно.
Ако искаш нещо руско по добре обърни внимание на Окските ножове Моята връзка
Там има и украсени, с дръжки от черно дърво но са с работни размери направени от качествена хитра стомана
Р12- супертвърда и диво режеща. Но от нея могат да се получат доста крехки остриета- ако почнеш не да режеш с такъв нож, а да сечеш като с брадва може и да се счупи. Освен това е слабо корозионноустойчива.
40Х9С2M2 - тая не е толкова твърда но е много неръждива.
Оптимална според мен е там стоманата Х12МФ - и достатъчно твърда и сравнително неръждива.
И цената на тия ножове е напълно адекватна - примерно така струват и в Русия, а европейски нож с такава стомана ще струва два пъти по-скъпо - те са много сложни за обработване
Има даже промоция за нож от дамаск- за 269 лева но лично аз не съм любител на такива ножове - склонни са да ръждясват и при некачествено коване и термообработване могат да имат разни дефекти.
Публикувано изображение
Те това са вече нормални ловджийски ножове.

Мнението беше редактирано от borgir: 10.05.12 - 08:21

0

гледай сега като пуснах търсачката да търси руски ловни ножове излезе че само тая марка се продава в бг. Едвали фирмите вносителки са избрали най скапаната марка.пък и снощи влязах в няколко ловни сайта и навсякъде ги хвалят тия ножове- те ме насочиха към тоя магазин.не знам защо ти се опитваш да ме убедиш че са боклук.предпочитам да вярвам на ловджий който ги използват а не на теб.пратих ти адреса на магазина защото мислех че си ценител, но явно съм се объркал
0

Преглед на мнениеikalvachev, на 10.05.12 - 20:25, каза:

гледай сега като пуснах търсачката да търси руски ловни ножове излезе че само тая марка се продава в бг. Едвали фирмите вносителки са избрали най скапаната марка.пък и снощи влязах в няколко ловни сайта и навсякъде ги хвалят тия ножове- те ме насочиха към тоя магазин.не знам защо ти се опитваш да ме убедиш че са боклук.предпочитам да вярвам на ловджий който ги използват а не на теб.пратих ти адреса на магазина защото мислех че си ценител, но явно съм се объркал

Марката не е скапана просто тия ножове които там се предлагат са промишлено штамповане от евтина стомана - по руски им викат "ширпотреб"- демек за широка и непретенциозна употреба. При това искат за тях пари пари като за ексклюзивно изделие - два пъти по скъпо отколкото в скъпата Русия.
Аз ти показах там Окските ножове от град Павлов - съвсем друго нещо- малко серийно производство от висококачествени и сложни за обработване стомани. При това за същите пари, а разликата е като между Фиат и Ферари - и двете са от Италия, на четири колела и започват на буква "F". Да ама .....
0

отказвам да приема че нож за 300лв е боклук.вторник съм на място в магазина да пазарувам,харесах няколко модела.пък и ти нещо си противоречиш- веднъж казваш че марката е хубава а след това че било ширпотреба
0

Преглед на мнениеikalvachev, на 11.05.12 - 20:19, каза:

отказвам да приема че нож за 300лв е боклук.вторник съм на място в магазина да пазарувам,харесах няколко модела.пък и ти нещо си противоречиш- веднъж казваш че марката е хубава а след това че било ширпотреба

Аз ти обяснявах, че цените в тия магазини са нереално високи- тия ножове направени от руска стомана 65х13 не струват такива пари. Гледай колко струват реално в руски интернет магазин- делиш на 20 и получаваш цената в левове.
Най-скъпия там струва 245 лева но това е нож не от "корозионноустойчива стомана",
а от висококачесвена френска Z160. Тая френска стомана е близка по качество с руската Х12МФ от която са направени някои от Окските ножове които ти показвах от същия магазин- те вече реално си струват парите.
0

така като ги показваш верно са по евтини но нали се сещаш че за 50-60лв разлика няма как да се разкарам до русия да си взема- ще ми излезе златно
искам да ми обясниш каква е тази омраза към кизляр- предложи ми 15 вида ножове само и само да не са те
това за здравината няма чак такова значение защото ножа е ловен и ще се използва за рязане на месо а не на арматура и тухли :chuckle:
какво толкова ги плюеш не знам - всички останали ми ги хвалят :eusa_clap:
0

Преглед на мнениеikalvachev, на 14.05.12 - 11:27, каза:

така като ги показваш верно са по евтини но нали се сещаш че за 50-60лв разлика няма как да се разкарам до русия да си взема- ще ми излезе златно
искам да ми обясниш каква е тази омраза към кизляр- предложи ми 15 вида ножове само и само да не са те
това за здравината няма чак такова значение защото ножа е ловен и ще се използва за рязане на месо а не на арматура и тухли :chuckle:
какво толкова ги плюеш не знам - всички останали ми ги хвалят :eusa_clap:

Никаква омраза - ти питаш какво е по-добре и аз добросъвестно се опитвам да ти отговоря. Друг въпрос е, че ти вече нещо си си намислил и търсиш не съвет , а подтвърждение на това което си намислил.
Иначе както виждаш в първия пост и аз имам нож от Кизляр и съм много доволен, освен това ти показвах това тяхното малкото ножче с темляка и 87 мм острие дето струва по-скъпо от големите - качествен образец на европейско ниво за разумни пари. Отличен нож е и тоя дето излиза примерно за 245 лева.
Лова може да е всякакъв и например преди да стане "месо" с дивеча трябва силно да се помъчиш. Опитай се например с тоя нож от мека "корозионноустойчива стомана" да одереш глиган, елен или лос дето имат дебела кожа покрита с дълга и груба козина при това тая козина се е слепила от кал, трева и пр и е станала като броня.
Първо с 20 см ятаган хич не е удобно нещо да дереш. Второ тоя нож седем пъти ще се затъпи от тая кожа и козина докато стигнаш до разрязванена месо и жили. За такива неща използват ножове като тия от Окските направени от твърда "бързорежеща" стомана от сорта на Р12 - такъв нож реже като скалпел и кожа и козина и жили и ще одере и разреже стадо глигани преди да се затъпи леко.
Може да ходиш на лов за патици някъде по блатата където е много влажно и всичко е мокро или да си въобще рибар - тогава е добре да имаш нож от реално "корозионноустойчива стомана" като 40Х9С2М2, а руската 65Х13 не е чак толкова устойчива в това отношение - това Х13 означава 13% съдържание на хром, а реално неръждива стомана се смята, ако е от 18% и даже нагоре. Руснаците имат например стомана 95Х18, а Кизляр използва и нейния френски аналог z90 но не в тия ножове
0

borgir днес бях в магазина и си взех кизляр хазар.пиша от телефона и не мога да ти покажа снимка затова виж страницата на sport sity и намери ножа да го разгледаш.острието е 13.8см а гравюрата по него е уникална,дръжката ляга супер удобно в ръката,и направо се радвам че не те послушах да взема нещо друго.ако имаш работа някой път в софия отиди в магазина да разгледаш аз направо бях изпаднал в екстаз и стоях повече от 3 часа.най ми хареса нож от дамаска стомана украсен със сребърна озъбена глава на вълк,но нямах тия пари.айде довиждане
0

Преглед на мнениеikalvachev, на 15.05.12 - 20:42, каза:

borgir днес бях в магазина и си взех кизляр хазар.пиша от телефона и не мога да ти покажа снимка затова виж страницата на sport sity и намери ножа да го разгледаш.острието е 13.8см а гравюрата по него е уникална,дръжката ляга супер удобно в ръката,и направо се радвам че не те послушах да взема нещо друго.ако имаш работа някой път в софия отиди в магазина да разгледаш аз направо бях изпаднал в екстаз и стоях повече от 3 часа.най ми хареса нож от дамаска стомана украсен със сребърна озъбена глава на вълк,но нямах тия пари.айде довиждане

Тоя е поне с работни човешки размери и дръжката е явно удобна с изрези за пръстите. В Русия се смята за хладно оръжие и се продава само, ако имаш ловджийски билет.
Не им обръщай внимание на тия от дамаска стомана като тоя Алабай- цената е безбожно надута- в Русия струва на 1000 лева по евтино и то струва толкова основно заради среброто и дървото на дръжката макар, че това е вече малкосериен авторски нож. Иначе и така е много мощен нож но с тия сребърни гъзарии трябва да го държиш само за красота и да го пазиш и смазваш за да не ръждяса.
Това на дръжката не е вълк, а алабай-средноазиатска овчарка-вълкодав като едно от моите
Публикувано изображение
0

брей мислех че и тоя път ще наплюеш ножа, а ти пък приятно ме изненада.а това за надценката- нож който ми покажа за 250лв тук е 300 нормална надценка. а този който тук е 2000 сигурно го взимат за 1700лв пак е по добре отколкото да се разкарам хиляди километри за да го взема с 300лв разлика-не си струва.мисля и за напред да взимам от тая марка
0

Преглед на мнениеikalvachev, на 16.05.12 - 20:37, каза:

брей мислех че и тоя път ще наплюеш ножа, а ти пък приятно ме изненада.а това за надценката- нож който ми покажа за 250лв тук е 300 нормална надценка. а този който тук е 2000 сигурно го взимат за 1700лв пак е по добре отколкото да се разкарам хиляди километри за да го взема с 300лв разлика-не си струва.мисля и за напред да взимам от тая марка

Ножа сам по себе си е добър, просто за такива пари в България може да купиш и някое високотехнологично изделие на известни европейски, американски или японски ножови брендове. То сега толкова разни предложения има, че направо очите ти се разбягват. Хубаво е, ако човека е фен на ножовете и може да си позволи да има цял куп ножове за разни случаи и цели. Друг въпрос е, ако човек иска да си купи само един приличен нож за всичко.
Разбира се универсални инструменти няма но за ножа какво мога да посъветвам:
Първо размер- не се гонете за големите сантиметри - ножа не е полов член и размерите понякога само пречат да и някой такъв ятаган ще трябва да се въргаля някъде в чекмеджето защото няма как да го носиш в повечето места. Разумна дължина на острието според мен е някъде 110-120 мм.
Нормална ръчка на нож за да е удобна на нормална мъжка ръка също е обикновенно 110-120 мм. Просто, ако острието е по-малко се получава, че носиш повече дръжка на нож отколкото собствено нож. Такава дължина на острието е достатъчна за повечето работи. Такъв нож се получава с обща дължина 220-240 мм. Може на някой да му се струва, че това е малко но реално е напълно солиден на вид нож удобен за разни случаи.
Второ - стоманата на острието. Тука нормален човек въобще може да се побърка колко разни видове стомани има - от съвсем проста китайска ламарина до суперстомани. Главното е да е достатъчно неръждива, да има горе-долу прилична твърдост и изностоустойчивост за да държи добре натточването, и да не се налага да го точиш по три пъти в ден. Да и трябва сравнително лесно да се точи защото например супертвърдите стомани държат наточването но много трудно се точат и трябва да имаш и приличен инстумент за тая работа. Въобще това е дълга история тука много зависи не само от стоманата но и от това как тая стомана е обработана термически и до каква твърдост е доведена.
Но на нормален човек с един нож му е достатъчно да има острие от американска стомана 440С(именно с "С", а не "А" или "В") или пък близката до нея японска AUS-8 или 10. Или пък питайте продавача тая стомана как е по сравнение с тия двете защото има маса аналогични френски, шведски, германски, руски и пр. Това са достатъчно неръждиви и при нормално закаляване достатъчно твърди и с нормална гъвкавост стомани. По-евтини не си струва, както и да плащаш големи пари за спецстомани.
Трето - дръжка. За размерите споменавах. За материала - според мен най-удобна и практична е дръжка от гума покрита с дребни насечки- Кратон, Сантопрен, Еластрон и пр. Или пък от стъклопластмаса -Зител, G-10 и пр. Или пък от такъв материал като Микарт който прилича на дърво. Но гумата според мен е най-практична и удобна - ръката прилипва и не се плъзга.
Четвърто - кания. Тука главното е сигурно да фиксира ножа за да не изкача и да не го загупиш или пък да ти отреже нещо. Трябва да е удобна за окачване и носене, желателно да има няколко варианта за закрепване - хоризонтално, вертикално, под ъгъл. Ако е съвсем скапана то може отделно да си купиш или поръчаш кания от кожа или пластик от сорта на Кайдекс- тия може да се комплектуват с различни клипси - фиксирани, многопозиционни и пр.
Има още много разни неща около ножовете но това са основните моменти. Ето например нож който отговаря на почти всички изисквания. Аз също имам два такива и най-често ги нося и използвам именно тях. Това са ножове от известната американска фирма Benchmade- модела се нарича Rant и има варианти с разни форми на острието - класическо(капка), боуи, танто и пр.
Публикувано изображение
В България струва около 130 лева. Примерно толкова струва и в Европа и Русия но понякога има и промоции. Това е модел за масово производство но с високо качество- приличен и сигурен нож. Ето тоя който сега нося
Публикувано изображение
С класическа форма на острието. Тоя беше купен в Русия и е адаптиран към руските изисквания за хладно оръжие - отрезана му е гардата. Но даже без нея ножа уверено се одържа даже ако е мокър и без гардата е даже по-удобен да режеш например шунка или кашкавал
Дължината на острието е 114 мм, обща дължина 231 мм. Острието е от споменатата стомана 440С. Тия американци умеят правилно да я закаляват и наточването се държи много прилично. Острието е с правилна геометрия, с прави спусъци и с еднакъв успех дялка колове, реже дебели жилави въжета и на тънко, направо прозрачно, луканка или хамон. При това е много мощно -дебело около 4,2-4.4 мм
Публикувано изображение
Опашката на острието минава през цялата дръжка и се закрепява-занитва в тая тръбичка на края през която може да се промушва шнур или верижка - много яка и сигурна конструкция.
Формата и материала на дръжката са практически идеални - държи се удобно и уверено при разни хватки на ножа.
Такъв нож става и за лов и за туристически излети и даже за самоотбрана. Може да се използва и на кухнята. Аз подарих такъв на един познат и след това един път гледах как жена му реже с него замразено свинско - с дебела точилка забива ножа в замразения бут почти до дръжката и след това я удря от ляво и дясно. Лети лед и трещят кости и замръзнали жили.
Лошото в тоя нож е отвратителната кания направена от синтетически брезент с пластмаса отвътре. Тоя с ортезаната гарда въобще не се одържа в нея но и цяла гарда е почти същата печал. Лично аз за един от ножовете поръчах кания от Кайдекс, а за тоя купих готова предназначена за някакъв друг нож но и за тоя пастна почти идеално. Клипсата е многопозиционна - върти се на ъгъл до 90 градуса, може да се поставя и от двете страни на канията. По тоя начин ножа може да се носи и под лява и дясна ръка, на кръста, хоризонтално или вертикално, с ръчката на долу и пр. Тука е закрепен на кръста на пилотските гащи
Публикувано изображение
Под незагащена тениска или лек пуловер не се вижда, че има нещо отдолу. Може и да откачиш клипсата и просто да го затъкнеш зад колана.
Може да го обесиш и с ръчката надолу но имено в това положение на клипсата не е много удобно
Публикувано изображение
Накратко това е приличен многофункционален нож за разумни пари.
1

Днес преди обед пак завърнах в един магазин за ножове при това бях с една приятелка за компания.
Тая след тови ми вика "Вие мъжете постоянно се подигравате с жените как ние ходим по магазини и пазаруваме но вие сте бетер нас. Ти там с тия двамата продавача толкова разна железария и пласмаса препипахте, толкова празни приказки изприказвахте и всичко това с такъв жалък резултат. Аз за това време щях да купя поне два чифта обувки, два костюма и подходящи чантички за тях".
Не знам, на мене ми стори, че много бързо се оправихме с тая покупка.
Повода беше тая пластмасова кания с ножа която е окачена отзад на гащите на горната фотография. Работата е в това, че тя не е "родна" кания за тоя нож просто пастна идеално по размерите. Затова ми стана интересно какъв ще е тоя нож, още повече, че това се оказа не обикновен, а сгъваем нож. Лично аз не съм виждал други сгъваеми ножове да се носят разгънати в кания
Публикувано изображение
Това са ножове от германската фирма Pohl Force и аз досега не им бях обръщал внимание. Главния конструктор и собственик на фирмата Дитер Пол преди това е работил на няколко известни ножови фирми, а сега е отворил собствен бизнес. Той своите ножове позиционира като бойни или спомагателни за разни специални и неспециални войски, постоянно ги тестира в разни германски и американски бойни поделения и даже има инструкция за бойното използване на тоя сгъваем нож и неговите разновидности. Ножа се нарича Alfa и има разновидности и с наполовина серейторно наточване, острие "танто", "пустинен" камуфлаж и пр. Моя е Alpha Two Survival - сложен е в такава чантичка на цип и вътре има картонче със сертификат-гаранция за качество подписана персонално от хер Дитер Пол
Публикувано изображение
Монструозен инструмент
Публикувано изображение
Дължината на острието му е тъкмо моята любима - 113 мм и е дебело цели 5 мм- може направо да човъркаш и да повдигаш с него канализационни люкове. Направено е от яката стомана D2. Целия нож е дълъг в разгънато положение 260 мм- ръчката е почти 150 мм- има много място даже за такива "ръчички" като моите дето съответстват примерно на крак 47 размер. При това спокойно може да се хваща и с ръкавица - мястото е достатъчно и упорите за пръстите са много удобни при разни положения. Въобще зверски нож- напомня ми малко инструментите на Хищника. Отзад на дръжката има железен шип-"стъклоразбивач" или "черепопробивач" както някои му викат. Има здрава телена клипса за окачване на колан - кайдексовата кания е опция- може да се монтира и от двете страни на ножа.
На задника на острието отгоре се завърта с винтче такава кръгла и зазъбрена джаджа за да го отваряш с един пръст- тя е в чантичката- аз още не съм я завъртял
Публикувано изображение
Въобще много внушителен и забавен нож. Лошото е, че тежи почти като два нормални ножа със същата дължина на острието - почти 300 грама.
Честно казано не знам къде и как ще го използвам - някакси е даже неприлично с такъв монстър да режеш салам или да точиш моливи. А тежи при това...

Мнението беше редактирано от borgir: 26.05.12 - 16:21

1

Споделете тази тема чрез:

• (7 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login