Форум

Data.BG Форуми: Стъпкови мотори - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

Страница 1 от 1
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

Стъпкови мотори

Потребителят е неактивен   streetstr 

• Група: Потребители
  • Регистриран: 28-June 12
  • Град:Монтана
Здравейте,
Имам един механизъм със зъбни предавки, на който да кажем, че входящия вал трябва да се завърта с 1000 N.m, но не трябва да се завърта на 360 градуса, а по-малко. Решил съм да се задвижва със стъпков мотор с вграден редуктор, но не знам точно как да избера такъв мотор след като знам само натоварването при завъртане на входния вал, не знам как да избера мотора. Някой може ли да ми помогне, ще съм му много благодарен.
0

Потребителят е неактивен   manuk 

• Дата бг приятел
  • Регистриран: 09-December 10
  • Град:Пловдив
  • Интереси:Подводен риболов, ски, гъбарство, народна медицина, музика, фотография, пчеларство
Стъпковият двигател образно работи по този начин:

Публикувано изображение

Струва ми се, че 1000 N.m, са твърде много за този начин на работа. Най-мощният стъпков двигател, който се предлага на пазара е 13 N.m, виж тук

Всяко нещо си има цена, за да го постигнем, трябва да я платим!
0

Потребителят е неактивен   farcheeza 

• Регистриран: 18-May 15
Мощността = въртящия момент х ъгловата скорост.
0

Потребителят е неактивен   SpeedLink 

• Регистриран: 30-July 05
  • Град:Sofia
Тук зависи как ще правиш управлението на двигателя.
Има два начина
-сложно управление на ел. двигателя и относително проста механична конструкция (стъпков мотор)
-просто управление на ел. двигателя и малко по-сложа механична конструкция (не е необходим стъпков мотор)
При първия вариант трябва да си избереш двигател с определените обороти и момент, след което да пресметнеш какво предавателно отношение ти трябва на изходящия вал за да проектираш редуктора. Тъй като двигателя ще е с честотно управление не ти е небходима обратна връза за положението на изходящия вал, тъй като може да проектираш управление, което да завърта определен брой обороти ротора на електрическия двигател, така че да обезпечиш необходимия ход на изходящия вал. Този вариант като цяла има доста по-големи ограничителни условия, едно от които е вида на е двигателя (стъпков мотор) и е по-сложен, освен това се натрупва грешка поради липсата на обратна връзка за положението на изходящия вал. Не ти го препоръчвам.
Препоръчвам ти втория вариант за който е необходима обратна връза за поожението на изходящия вал. Обратната връзка може да представлява просто един микропревключвател задействащ се от гърбица или някой магнитен датчик с контакт затварящ се при достигане на необходимия ъгъл, който ти е необходим. При този вариант управлението на двигателя може да се сведе до пускане и спиране. Избора е идентичен като при стъпковия мотор (пак трябва да си избереш двигател с определени обороти и в зависимост от тях да проектираш редуктор с необходимото предавателно отношение), но можеш да използвам различни видове електрически мотор, като имаш възможност да избереш най-подходящи според механичната му характеристика (твърда или мека)
Ако това което съм ти написъл по-горе ти се вижда неразбираемо, надали си споссобен да се справиш със задачката, която не е сложна, но си има няякои подводни камъни ;)

Мнението беше редактирано от SpeedLink: 05.10.15 - 19:29

0

Споделете тази тема чрез:

Страница 1 от 1
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login