Форум

Data.BG Форуми: Лустрацията - единствен шанс на България - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

• (70 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

Лустрацията - единствен шанс на България Кои да подлежат на лустрация

Потребителят е неактивен   nikb 

• Група: Потребители
  • Регистриран: 12-March 05

Преглед на мнениеabysslord, на Jul 23 2009, 22:25, каза:

Явно е така. Никога не съм предполагал, че под "номенклатура на БКП" се имат предвид официални документи. Имаш ли възможност да споделиш как точно се наричат списъците и къде евентуално се съхраняват?

Архивът на БКП беше разсекеретен още преди 31. Декември 1989г.
За съжеление интересът към него беше много малък (вероятно контролиран).
В ОК на БКП, където живеех тогава, аз бях единствения, който пожела да се запознае - ба си, не бях нито журналист, нито никакъв - просто имах време - готвех се за кандидатския си минимун :lol:
Та в архива на БКП има документи, които буквално се казват "номенклатура".
Не знам, би трябвало сега архивът на БКП да е в Държавния архив.
0

Потребителят е неактивен   abysslord 

• Регистриран: 21-February 05
  • Град:София

Преглед на мнениеnikb, на Jul 23 2009, 22:31, каза:

В ОК на БКП, където живеех тогава, аз бях единствения, който пожела да се запознае - ба си, не бях нито журналист, нито никакъв - просто имах време - готвех се за кандидатския си минимун :lol:

Навсякъде има номенклатурни списъци, но нали ти казвам - не знаех, че има официални списъци с хора на такъв отчет към комитетите (официална кадрова база). Въпросът е интересен, но за съжаление тези дни ще отсъствам. Като се върна, ще го поразровя.
0

Потребителят е неактивен   clearly 

• Регистриран: 04-August 08

Преглед на мнениеabysslord, на Jul 23 2009, 22:25, каза:

Явно е така. Никога не съм предполагал, че под "номенклатура на БКП" се имат предвид официални документи. Имаш ли възможност да споделиш как точно се наричат списъците и къде евентуално се съхраняват?

Виж какво намерих набързо за архивът на БКП в линка който ще дам има още инфо за това

Цитат

По решение на Висшия партиен съвет на БСП архивът на Българската комунистическа партия до 1989 г. е предаден на Централния държавен архив. Оттогава насам той е общодостъпен за всеки гражданин. Там като съвсем явни се намират дори документи, които в архива на МВР и различните бивши и настоящи тайни служби носят гриф “Строго секретно”. Как е предаден архивът, какво има в него и кой е чел досега тези документи – разказва заместник-директорът на Главно управление “Архиви” Венцислав Велчев във втория прикрепен звуков файл
http://dariknews.bg/...rticle_id=67810

Създаден е специален интернет сайт, на който регулярно се качват дигитализирани архивни единици:
http://www.nbu.bg/we...propaganda2.htm
http://1968bg.com/index.php?option=com_con...3&Itemid=10
Престъпленията на комунягите нямат давност. Осъждането на този гнил режим и въвеждането на лустрационни закони е повече от наложително за да може България да тръгне напред. Жалко, че много хора все още вярват на лукановистките партии на псевдодясното политическо пространство у нас…

Мнението беше редактирано от clearly: 24.07.09 - 00:34

Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово - писмено или устно, чрез звук, изображение или по друг начин. - Член 39 от Конституцията на Република България
0

Потребителят е неактивен   gregg 

• Регистриран: 07-February 05

Цитат

Темата за лустрацията на комунисто-мафиотите от тоталитарния период на България започна да става все по-актуална.

За съжаление твърде късно. Номенклатурчиците и ченгетата си свършиха работата много добре - "преходът" премина под техния знак и сега е малко след дъжд качулка работата, но все пак е нещо. Забелязахте ли също, че в сегашния парламент има най-малко агенти и може би затова се решиха да предпиемат нещо срещу тях.

Цитат

Явно сте МЛАДИ хлапетии и не е имало кой да ви каже!
Пояснявам: всяко ниво комитети на БКП:
- Централния комитет на БКП (ЦК на БКП)
- Окръжните комитети на БКП (ОК на БКП)
- Общинките комитети йна БКП (ОбК на БКП)
и т.н.
си имаха номенклатура, т.е. списъци с хора и досиета (не като на ДС, ама почти).
За номенклатурата в съответния комитет ръководителите знаеха всичко.
Когато се наложи да се намери човек за дадена длъжност (от ръководител на групичката на чистачките в училище до председател на Министерския съвет)- търсеше се в номенклатурата.
Ако не си в номенклатурата - и най-свестния да си - отпадаш.
А да си в номенклатурата, трябва да клепаш другарчетата, другарката, другарите и всички комшии.
Или да си син, дъщеря, зет и т.н. на когото трябва.
Тая тема трябва да я сложат за важна!

Това е напълно вярно. Партията-майка имаше навика да прави всякакви списъци, включително и на номенклатурата.

Цитат

В ОК на БКП, където живеех тогава, аз бях единствения, който пожела да се запознае - ба си, не бях нито журналист, нито никакъв - просто имах време - готвех се за кандидатския си минимун

Това е така и в същото време не е. На практика архива го няма, а там има документи, които са по-интересни дори от тези на ДС. Доколкото си спомням отказаха да го предадат и в момента се съхранява на няколко места, включително доколкото съм чувал и на Позитано. Ако искаш иди да провериш дали е в държавния архив...

Другите архиви, които също заслужават голямо внимание са тези на РУМНО. Въобще има толкова много да се вади и чете, че ви е бедна фантазията. И за това не е достатъчна една пиклива комися по досиетата, а цял институт - да ровят и да четат, да се говори, да показват по телевизията, да излзизат книги и т.н. за да разберат всички какво всъщност е представлявал режима и какви са ги вършели другарите. Това е част от нашата история, която трябва да се изучи до дъно и то няколко пъти и да влезе в учебниците по история. А не някакви пикльовци тука да се опитват да обясняват, че нямалко значение какво е ставало преди 20 или 50 години.

Мнението беше редактирано от gregg: 24.07.09 - 00:38

0

Потребителят е неактивен   chervengenii 

• Регистриран: 04-May 07

Преглед на мнениеnikb, на Jul 23 2009, 20:58, каза:

Явно сте МЛАДИ хлапетии и не е имало кой да ви каже!
Пояснявам: всяко ниво комитети на БКП:
- Централния комитет на БКП (ЦК на БКП)
- Окръжните комитети на БКП (ОК на БКП)
- Общинките комитети йна БКП (ОбК на БКП)
и т.н.
си имаха номенклатура, т.е. списъци с хора и досиета (не като на ДС, ама почти).
За номенклатурата в съответния комитет ръководителите знаеха всичко.
Когато се наложи да се намери човек за дадена длъжност (от ръководител на групичката на чистачките в училище до председател на Министерския съвет)- търсеше се в номенклатурата.
Ако не си в номенклатурата - и най-свестния да си - отпадаш.
А да си в номенклатурата, трябва да клепаш другарчетата, другарката, другарите и всички комшии.
Или да си син, дъщеря, зет и т.н. на когото трябва.
Тая тема трябва да я сложат за важна!

ПП
Естествено, разните комитети одобряваха различно ниво ръководители. А и някои професии (журналисти, юристи и т.н.) бяха напълно номенклатурни.

Късно е либе за китка.
0

Преглед на мнениеchervengenii, на Jul 24 2009, 01:10, каза:

Късно е либе за китка.

Е, вие, комунисто-мафиотите, това винаги сте го можели - да злорадствате, когато прецакате обществото и държавата. Още от атентата в св. Неделя, септемврийското ви въстание, окупацията от Сталиновата армия - винаги сте се кефели, ако успеете да разклатите или да скапета държавата, А НАЙ-МНОГО ви е кеф, ако и накрая няма възмездие

Мнението беше редактирано от nikb: 24.07.09 - 09:39

0

Потребителят е неактивен   bayhuy 

• Регистриран: 10-July 03
  • Град:Cat's Eye Nebula
Неуспели, ама 65 год. са на власт и най-малко още 4 ще са :lol:
0

Потребителят е неактивен   kvakioh 

• Регистриран: 19-November 05
  • Град:Навън от България, няма начин
Според мен трябва точно да дадете точно определение на лустрация, защото за мен лично ми е малко мътно...
Иначе поне тия от ДС-то и разни агенти не трябва да са във властта. Лошото е, че има доста вече да ги наречеме "пречистени" такива, които са свръх богати, с кристално чист бизнес, не са във властта, но са получили например от двама чичковци с куфарче едни милиончета, които са пречистени, върнати и тия хора вече са свободни да си правят каквото и да е, и го правят...
Polymer engineer, presenter, researcher.
Nokia 6760 slide 8Gb
Laptop, nettop, Fifi
0

Преглед на мнениеbayhuy, на Jul 24 2009, 09:20, каза:

И затова България по икономически показатели (БВП на човек) ще настигне Европа след 50+ години (ако Европейските страни спрат да се развиват :lol:).
Просто трябва да се знае кое е причината за хиляда-годишния преход към нормална правова държава.
Явно, по фактите нямаме различия :lol: :lol: .

Мнението беше редактирано от nikb: 24.07.09 - 13:41

0

Потребителят е неактивен   astat 

• Регистриран: 30-July 05
  • Град:София

Преглед на мнениеkvakioh, на Jul 24 2009, 13:31, каза:

Според мен трябва точно да дадете точно определение на лустрация, защото за мен лично ми е малко мътно...

Присъединявам се към тази молба.
0

Цитат

Неуспели, ама 65 год. са на власт и най-малко още 4 ще са

След 9-ти завзехте властта под дулото на червената армия и я държахте 50 години пак с нейна помощ. Останалите години са естествен резултат от това, а не защото сте много кадърни.
0

Потребителят е неактивен   clearly 

• Регистриран: 04-August 08
Борисов иска пълно отваряне на досиетата на ДС
24.07.2009 13:14

Цитат

Бъдещият премиер Бойко Борисов обяви в Банкя, че е възложил на Народното събрание да приеме възможно най-бързо решение за пълно разсекретяване на досиетата на бившата Държавна сигурност.
За пореден път Борисов добави, че не се притеснява от номинирането на Божидар Димитров за министър и не го интересува мнението на други партии.Досиетата и агентурата са опасни, когато са тайни, както бяха при СДС“, каза Борисов, защото тогава действаха зависимости, а Божидар Димитров сега ще отиде някой да го изнудва ли – това е просто смешно?“, попита лидерът на ГЕРБ.
По отношение на вчерашните коментари от страна на Мартин Димитров за бъдещия министър без портфейл Борисов каза, че ако си видят колко агенти са имали и са ги крили от обществото, ще ги хване срам „а Божидар Димитров е с мен от три години и това всички го знаят“.
http://www.dnes.bg/politika/2009/07/24/bor...ata-na-ds.74961

Хе хе типично изказване в стила на Борисов ,а то е

Цитат

Бойко Борисов обяви в Банкя, че е възложил на Народното събрание да приеме възможно най-бързо решение за пълно разсекретяване на досиетата на бившата Държавна сигурност

1.Спасителят не може да отваря досиета - това е право на Парламента чрез ЗАКОН. 2, Ако все пак има предвид да набие канчетата на пълната му с милиционери парламентарна група и те, макар и с неохота да гласуват подобен закон, да има предвид 3-тото което ще напиша 3. Няма абсолютно никаква полза от подобен закон, ако той не бъде съпроводен с лустрация на доносниците. 4 Ако ще отваря досиетата за да направи всеки доносник министър по подобие на Божо, да кандидатства за Гинес за най-голям министерски съвет в света.

Мнението беше редактирано от clearly: 24.07.09 - 19:58

Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово - писмено или устно, чрез звук, изображение или по друг начин. - Член 39 от Конституцията на Република България
0

Потребителят е неактивен   tprodanov 

• Регистриран: 31-October 05

Преглед на мнениеbayhuy, на Jul 24 2009, 09:20, каза:

Това е безпорен факт, но той не се дължи на акъл, дарба, честност морал, хитрост ако искаш или умения, а се дължи единствено на пълната безкрупулност.
0

Преглед на мнениеastat, на Jul 24 2009, 12:51, каза:

Преглед на мнениеkvakioh, на Jul 24 2009, 12:31, каза:

Присъединявам се към тази молба.

Лустра́ция (от лат. lustratio— изчистване, посредстовм жертвоприношение)— политическа практика, състояща се в законово ограничаване на правата на някои категории лица (избирани по професионални, партийни, религиозни или други признаци) за:
- Заемане на държавни длъжности (вкл и държавен служител);
- Професионална практика („забрана на професии”)
- Неприкосновенноста на личния живот (допуска се публично разпространяване на всякаква информация за произход, детайли от биографията и т.н.)

(Току-що го преведох накратко и в Wiki, когато остане време, ще го допълня :lol:)
0

Потребителят е неактивен   generalisimusa 

• Регистриран: 29-June 09
clearly нещо имам усещането,че не се ориентиаш какво пишеш точно!
0

Цитат

Бъдещият премиер Бойко Борисов обяви в Банкя, че е възложил на Народното събрание да приеме възможно най-бързо решение за пълно разсекретяване на досиетата на бившата Държавна сигурност.
За пореден път Борисов добави, че не се притеснява от номинирането на Божидар Димитров за министър и не го интересува мнението на други партии.Досиетата и агентурата са опасни, когато са тайни, както бяха при СДС“, каза Борисов, защото тогава действаха зависимости, а Божидар Димитров сега ще отиде някой да го изнудва ли – това е просто смешно?“, попита лидерът на ГЕРБ.
По отношение на вчерашните коментари от страна на Мартин Димитров за бъдещия министър без портфейл Борисов каза, че ако си видят колко агенти са имали и са ги крили от обществото, ще ги хване срам „а Божидар Димитров е с мен от три години и това всички го знаят“.

Това изказване е типично по бойковски. Уж лишиха от някои права ченгетата в парламента, а в същото време ги номинират за министри. Каква е тази безпринципност още от самото начало?
За тези хора трябва да има забрана да заемат висши държавни постове, не Б.Б. да ми разправя, че Б.Д. не бил опасен. Това са пълни глупости. Няма значение дали е опасен или не. Въпросът е принципен.
0

Потребителят е неактивен   djpetko 

• Регистриран: 08-February 05
  • Град:Стара Загорa
  • Интереси:������ �� ������� �� ������

Преглед на мнениеclearly, на Jul 23 2009, 18:52, каза:

Лустрацията му е майката и то пълна. Източна Германия,Полша,Чехия ,Унгария отдавна я направиха и забравиха ,а България нищо не прави по това.Сега гледам някаква имитация се прави като се прие лустрационен текс ,но това е нищо и е за замазване на очите ни.Аз лично сматам ,че трябва да бъдат разкарани доносниците, агентите на ДС, а защо не и бившите висши ръководители на централно, но и на местно ниво ,лица които са били свързани с БКП в оно време , тогава нещата ще си дойдат много по-бързо по местата. Ако запазим тези плужеци по местата им – в парламент, правителство, администрация, телевизия, радио, комисии, агенции, общини, съд, прокуратура, полиция, армия и т.н. – каквито и реформи да направим, нищо няма да излезе. Накрая относно реформата която ще прави спасителят да питам : ще се състои в смяна на името на администрацията или, още по-лошо, реформата ще бъде като със следствието в момента – има го, но няма да има реална дейност! Пак ще цитирам народната мъдрост: “Със стари курви, нов бардак не става”.пп.Забравих за да се приеме тоя закон трябва и Конституцията да се смени тъй като сега чета в нея това,че,, Никой НЕ може /НЕ трябва/ да бъде лишаван от Права заради негови действия, които НЕ са били Престъпление!!!''

А Лустрацията след Съд- с Присъда по чл. 37 и по чл. 50 от НК: / тоест Обвинение, Съд и Присъда/обвинителна или оправдателна/- това е ДЕМОКРАТИЧНИЯТ начин

БКП е обявена за престъпна организация със закон от 1999г.
Така че членуването в престъпна организация те прави престъпник, независмо от това дали си извършил престъпление или не.
0

Цитат

А бе лустрации....Всичките на разстрел пред народното събрание - публично. А труповете ще ги хвърляме в трапове и ще ги изгаряме - няма да хабим гробовете, я!

Винаги съм бил против смъртното наказание. По-добре които са "заслужили" да бачкат безплатно за държавата по затворите.

Цитат

Хем искаш нещо и като ти го дадат пак плюеш ?! Прост народ...
Какво против имаш Божидар, дай да видиме че толкова мрънкаш ? Във втора тема те питам.

Виж какво, момченце. Омръзна ми по няколко пъти да обяснявам очевидни неща на стената. Вземи си свали розовите очила /типични за крехката ти възраст/ и си преговори историята на България - всъщност вземи да я научиш!

Мнението беше редактирано от gregg: 25.07.09 - 11:26

0

Цитат

Какво против имаш Божидар, дай да видиме че толкова мрънкаш ? Във втора тема те питам.

Самият факт, че задаваш този въпрос в тема за лустрацията, при положение, че съм обяснил няколко пъти преди това закакво става въпрос, говори достатъчно колко ти е акъла. Не знам кой е изтрещял, щом не можеш да запомниш някаколко предишни поста или може така ти е по-удобно.
Какво против съм имал ли? Ами нищо, само това, че Б.Д. е ченге от ДС.
Ако ще се говори и прави лустрация тя трябва да засяга всички без изключение. Понеже няма логика сегашната "лустрация" да засяга депутатите, а не министрите и/или други висши държавни постове, последното говори за безпринципност. С какво толкова е незаменим тоя Б.Д., че толкова държат да стане министър? Накараха оня рапър да се откаже от депутатското си място обаче продължават да пробутват разни ченгета за министри...
Дано този път да си разбрал за какво става въпрос. Ако не си го препиши някъде за всеки случай и го прочети още няколко пъти, защото явно имаш проблем със "стоплянето".

Мнението беше редактирано от gregg: 25.07.09 - 14:11

0

Преглед на мнениеpimeto, на Jul 24 2009, 23:02, каза:

Хем искаш нещо и като ти го дадат пак плюеш ?! Прост народ...

Ами, ако не е бил сътрудник на ДС никога е нямало да види Париж и Ватикана преди да навърши 30г.
Самият аз съм ходил на 27г в командировка в Италия (доста след БД) и имам наблюдения как ставаха работите по комунистическо.
(Да не влизам в подробности - ние бяхме група, но беше ясно, че сътрудниците са доста повече от половината, а за индивидуални командировки - познай)

Уважавам БД като професионалист, познаваме се, имаме общи приятели, но В СЕГАШНИЯ ПРЕХОД на България компромисите са НЕДОПУСТИМИ!
НЕКА, КОЙТО ПРАВИ КОМПРОМИСИ, ДА СИ ПОЕМА ОТГОВОРНОСТТА - това искат и сините - няма да подкрепят БД за министър, но ще подкрепят БББ, структурата и останалите кандидати за МС.
0

Споделете тази тема чрез:

• (70 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login