Форум

Data.BG Форуми: Колко ще струва да си направя къща? - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

• (5 Страници) +
  • « Първа
  • 3
  • 4
  • 5
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

Колко ще струва да си направя къща?

Потребителят е неактивен   thelastwarrior 

• Група: Потребители
  • Регистриран: 17-November 06
  • Град:Пловдив

shelbyss, на 25.04.17 - 15:23, каза:

Хотелите у нас, а и не само са пълна пародия от към качество на стоеж. Строи се толкова зле, че не е истина. Търси се максимално евтин вариант, който ще изкара до ... следващия основен ремонт. Такова чудо на архитектурната мисъл аз не съм виждал все още, но дълбоко се съмнявам в изпълнението и качествата на сградата така както я описваш.

Човека си има собствена строителна фирма, едва ли е правил компромиси с качеството. Факт е, обаче, че ти си предубеден и не искаш да чуеш мнението на други хора..
Публикувано изображение
I wasn't doesn't Публикувано изображение

Публикувано изображение
1

Потребителят е неактивен   shemi 

• Регистриран: 23-October 08
  • Град:По света и у нас

rdimit, на 25.04.17 - 11:08, каза:

Не знам. Кой е еквивалентът на панелките в Южна - Източна Азия и Латинска Америка?

дървени, тухлени или ламаринени постройки, нещо като родните цигански катуни. Преди Олимпиадата в Рио ги даваха, сюреалистичен пейзаж

Публикувано изображение
0

Потребителят е неактивен   halek 

• Регистриран: 22-September 12
  • Град:Сапарева баня
Провери варианта - да се построи още един етаж на сегашната къща.
- Каква странна илюзия е да мислим, че красивото
е добро..
Лев Толстой
1

Потребителят е неактивен   zemonti 

• Регистриран: 12-January 03
  • Град:Монреал

shemi, на 25.04.17 - 19:58, каза:

дървени, тухлени или ламаринени постройки, нещо като родните цигански катуни. Преди Олимпиадата в Рио ги даваха, сюреалистичен пейзаж

Публикувано изображение

Последния половин век в големите градове по света тези катуни постепенно биват разчиствани и все повече отстъпват място на познатата ни бетонна гледка. Рио:

Публикувано изображение
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.

Zemonti
0

Потребителят е неактивен   shemi 

• Регистриран: 23-October 08
  • Град:По света и у нас
Нали осъзнаваш, че това е снимка на олимпийското село? Нищо общо с реалността
0

Потребителят е неактивен   shadowxxxxx 

• Регистриран: 16-November 06
Много глупости се написаха от хора, които не само не разбират от строителство и не са построили нищо, а и един ремонт не са правили...
Сухото строителство се изпълнява по проект, също толкова добре и правилно сметнат, колкото и един за масивно строителство. Изчисляват се основи и носещи конструкции според зоната, в която се намира и е също толкова устойчиво, колкото всяко едно строителство в дадената зона. Строеж реализиран с икономии без значение материалите е еднакво паянтов. Пестим желязо и дърво - пада. Не пестим и поддържаме - ощелява и над сроковете за експлоатация.
Сроковете за експлоатация на всички типове строителство са близки и далеч под мечтаните 100г за тухла. Според зоните и конструкцията са в рамките на 50-70 год.

Старите образци от кирпич с темели и гредна конструкция оцеляват не заради кирпича, а заради покрива и липсата на разнородни сглобки. Примерът даден за къща само от кирпич не е правилен. Гредната подпокривна конструкция задържа покрива и стените от отваряне. Като върху основните стени има по една носеща хоризонтална греда. Те тея греди носят цялата къща, чрез тежестта на покрива върху тях.

Колкото до хилядите "евтини" оферти за сухо строителство... От опит мога да кажа, че е пълна глупост на пазара. Правилно изпълнено е по-скъпо от масивно строителство. Сравнете цени за външно изпълнение с каменна вата над 10см. при над 100кг/м3, дървен сайдинг над нея или замазка и полмерна мазилка. Стени с цимент-фазер или магнезиеви плочи, а вътршно с двоен ГК. Пълнеж каменна вата и мембрана. Всичко това на конструкция с двойни греди поне 10/10 през 50см, разпънки през 50см. Грубо се връзва над 500лв/м2 при късмет за лека основа, което си е доста повече от до 400лв/м2 при еднакви условия с тухла. Бонусът е максималната изолация и жизнен комфорт, както бързото изпълнение и възможността за нанасяне веднага в здравословен микроклимат. Тухлата е годна за довършителни работи поне година след завършване, а влагата си я има и след това.
Изводът какъв е?
Евтино, хубаво няма! Всичко е въпрос на приоритети, бюджет и мироглед. ;)
2

shemi, на 25.04.17 - 23:33, каза:

Нали осъзнаваш, че това е снимка на олимпийското село? Нищо общо с реалността

Не и се извинявам. В бързината от телефона пуснах първата без да гледам детайли.

Ето по обхватна снимка на съвременен бетонен Рио:

Публикувано изображение

Zemonti
0

Потребителят е активен   golemsmeh 

• Регистриран: 28-August 05

halek, на 25.04.17 - 21:44, каза:

Провери варианта - да се построи още един етаж на сегашната къща.

Това или пристройка може да е по-добро поне от бюрократична точка, а и финансово, защото има основата и комуналните услуги!
0

Потребителят е неактивен   shelbyss 

• Регистриран: 11-May 05
  • Град:In Mickey Mouse country

zemonti, на 25.04.17 - 18:37, каза:

Не вярвам да заявиш, че вероятно тези колони не са дървени, а бетон, облицован с дърво.

Публикувано изображение

И какво доказва една снимка на басейн или каквото и да е там? Това явно е отделна сграда доколкото се вижда. Дори и да е изпълнена с дървени греди и колони пак повтарям това е къща за десетки милиони. Строителството, монтажа, обработката на дървото и т.н. нямат нищо общо с това на сглобяемите къщи, които се предлагат тук!

shadowxxxxx, на 26.04.17 - 00:25, каза:

Много глупости се написаха от хора, които не само не разбират от строителство и не са построили нищо, а и един ремонт не са правили...
Сухото строителство се изпълнява по проект, също толкова добре и правилно сметнат, колкото и един за масивно строителство. Изчисляват се основи и носещи конструкции според зоната, в която се намира и е също толкова устойчиво, колкото всяко едно строителство в дадената зона. Строеж реализиран с икономии без значение материалите е еднакво паянтов. Пестим желязо и дърво - пада. Не пестим и поддържаме - ощелява и над сроковете за експлоатация.
Сроковете за експлоатация на всички типове строителство са близки и далеч под мечтаните 100г за тухла. Според зоните и конструкцията са в рамките на 50-70 год.

Старите образци от кирпич с темели и гредна конструкция оцеляват не заради кирпича, а заради покрива и липсата на разнородни сглобки. Примерът даден за къща само от кирпич не е правилен. Гредната подпокривна конструкция задържа покрива и стените от отваряне. Като върху основните стени има по една носеща хоризонтална греда. Те тея греди носят цялата къща, чрез тежестта на покрива върху тях.

Колкото до хилядите "евтини" оферти за сухо строителство... От опит мога да кажа, че е пълна глупост на пазара. Правилно изпълнено е по-скъпо от масивно строителство. Сравнете цени за външно изпълнение с каменна вата над 10см. при над 100кг/м3, дървен сайдинг над нея или замазка и полмерна мазилка. Стени с цимент-фазер или магнезиеви плочи, а вътршно с двоен ГК. Пълнеж каменна вата и мембрана. Всичко това на конструкция с двойни греди поне 10/10 през 50см, разпънки през 50см. Грубо се връзва над 500лв/м2 при късмет за лека основа, което си е доста повече от до 400лв/м2 при еднакви условия с тухла. Бонусът е максималната изолация и жизнен комфорт, както бързото изпълнение и възможността за нанасяне веднага в здравословен микроклимат. Тухлата е годна за довършителни работи поне година след завършване, а влагата си я има и след това.
Изводът какъв е?
Евтино, хубаво няма! Всичко е въпрос на приоритети, бюджет и мироглед. ;)

Вярно е, че не съм построил нищо, но ремонти съм правил и то доста и вярвай ми имам представа за какво говоря. Само от 2013г. до миналата съм направил два покрива (160кв.м. и 80кв.м. всичко подменено с ново от-до), основен ремонт на един апартамент (нова ВиК инсталация, баня, тоалетна, част от ел. инсталация, нова дограма, ремонт на подова настилка, стени, тавани, врати, външна изолация и т.н.). Правил съм частични ремонти и пристройки към къщи и съм участвал в строежа на два гаража 8х4м. всеки със стабилни основи, железобетонни колони и плоча. Ако питаш какъв е смисъла, трябваше да има още един жилищен етаж над тях, но така и не се осъществи проекта ...

А ти какво построи? Понеже едно е да плащаш от джоба си и да имаш изисквания, а съвсем друго да бачкаш във фирма.

Относно кирпичените къщи съм писал по - горе, че без покрив си заминават за 2-3 години. Конкретно относно моята селска къща, гредите на тавана са през 70см. а между тях е сламена рогозка измазана с жълта пръст и слама т.нар "кьор таван". Върху никоя от стените не намерих подобни носещи хоризонтални греди за каквито говориш, а пак казвам през 2013г. смених целия покрив и изхвърлих всичко от старата конструкция. Стария покрив беше изпълнен с т.нар. "макази" айде да те видя знаеш ли какво е това? Подобно изпълнение въобще не предполага самия покрив да държи нещо отдолу, а точно обратно той се държи върху стените!

С това, че евтино хубаво няма съм съгласен. Вероятно има и качествени сглобяеми къщи, но аз поне не съм виждал до момента такава.

thelastwarrior, на 25.04.17 - 18:42, каза:

Човека си има собствена строителна фирма, едва ли е правил компромиси с качеството. Факт е, обаче, че ти си предубеден и не искаш да чуеш мнението на други хора..

Аз лично познавам трима които имат строителни фирми и като ги знам как строят не бих ги препоръчал и на враговете си. Според теб е голямо постижение да имаш строителна фирма ли? Или въпрос на престиж? Да ти кажа ли как действат около 80% от "строителните фирми" в България? Строи се на парче с пари на инвеститора/собственика. Фирмата няма собствени работници, а наема такива за изпълнение на конкретен обект - масово цигани и тук там някой набеден майстор за цвят. Обикновено се започва след като са преведени първите траншове от сумата за изпълнението. Наема се техника, работници, купуват се материали и т.н. на всеки следващ етап се работи отново с парите на инвеститора. Знаеш ли колко хора изгоряха по тая схема с незавършени апартаменти в края на 90-те години? Строи се до някъде и след това строителя прибира парите, обявява фалит и до там. Точно строителни фирми, макар и утвърдени у нас въобще не ми ги хвали.

Хотели у нас рядко се строят качествено, поради факта, че това са сгради изчислени да изкарат/преперат определено количество пари и след това да бъдат заменени с други. Имам наблюдения от строежи на хотели по Златни Пясъци с морски пясък, уж мит, но колко е така ... Отделно като изпълнение са под всякаква критика, след всеки сезон се правят ремонти на какво ли не, някои съпоставими с основен ремонт.

Стройте си каквото искате, както ви харесва, аз изказах лично мнение, на което държа и си е меродавно за мен. Не ви задължавам да го приемате или да се съгласявате с него.

На нов шеф и на малко прасе не се радвай, защото не знаеш каква свиня ще излезе от тях !
1

shelbyss, на 26.04.17 - 15:20, каза:

Това явно е отделна сграда доколкото се вижда. Дори и да е изпълнена с дървени греди и колони пак повтарям това е къща за десетки милиони. Строителството, монтажа, обработката на дървото и т.н. нямат нищо общо с това на сглобяемите къщи, които се предлагат тук!
Що за нахалство! Ти беше този, който искаше пример с къща на богаташ, слагайки лекото строителство под един знаменател. Сега включи на задна слагайки в един клас цялото леко строителство "което се предлага тук" без значение бюджетна барака, или качествено изпълнена къща за някой който знае какво иска.

Zemonti
0

Да видим... :) Какво точно съм построил? Ами няколко къщички (5), няколко апартамента (6), няколко кръчми(4) и продължавам със забавлението. В момента ми предстои реконструкция на две стари къщички и строеж на ателие за жената. Това не включва участие в приятелски, комшийски и роднински строежи, които дори не мисля да броя.
На апартаментите нищо не съм им строил, а съм се справял с последиците от майстори. Наложи ми се доста да прочета за да съм наясно какво ми се случва и доста да поработя за да съм сигурен, че проблем повече няма да има. Наложи ми се и шпакловчик и плочкаджия да стана, и от Ел и ОВиК да разбирам. Сам съм си проектирал една от къщичките (176м2) със стоманобетонна конструкция и СИП хладилни панели в Кранево(свлачищна зона), когато все още не се познаваше тук това строителство.
Професията и образованието ми са много далеко от този бранш, но след първият ми по-скъп проект и още по-скъп ремонт след това, се наложи и от това да разбирам...
Въпросната къщичка от СИП панели вече над 20 години не е мръднала и е уникално студена през лятото. Няма нужда от климатици дори при външни температури от над 30'С. Дори елементарни ремонти не се е наложило да се правят до момента по нея.
В момента ателието на жена ми ще се прави по подобна технология, но вместо панел ще ползвам магнезиеви плоскости с външна облицовка от гнайс, защото трябва да се впише в типа строителство на архитектурен резерват. Къщичките ще трябва да се обединят в една обща постройка под общ покрив, като са строени "на парче" преди повече от 100г и с разлика в строителството от около 30г. помежду им. Няма право да се нарушава строителната линия и екстериора им. Много забавно ще бъде и докато не се свалят покривите, никой няма идея какво и как трябва да се случи.
Колкото до въпросните макази... Ми подкосни греди са и някак си и все още се ползват. А кирпичена стена нищо не носи. Сама себе си без товар няма да задържи права. Чети малко за кирпичените къщи, че на мен вече ми се е налагало. :)
1

Потребителят е неактивен   shelbyss 

• Регистриран: 11-May 05
  • Град:In Mickey Mouse country

zemonti, на 26.04.17 - 15:44, каза:

Що за нахалство! Ти беше този, който искаше пример с къща на богаташ, слагайки лекото строителство под един знаменател. Сега включи на задна слагайки в един клас цялото леко строителство "което се предлага тук" без значение бюджетна барака, или качествено изпълнена къща за някой който знае какво иска.

Бях забравил що за идиотизъм е да ти обяснява човек нещо. Благодаря, че ми напомни. :)

shadowxxxxx, на 26.04.17 - 21:20, каза:

...
А кирпичена стена нищо не носи. Сама себе си без товар няма да задържи права. Чети малко за кирпичените къщи, че на мен вече ми се е налагало. :)

Айде бе? Вярно ли? :lol:

Като пишеш подобни глупости мислиш ли, че някой ти вярва? Селската ми къща е строена от дядо ми (цял живот беше строител човека) и много добре знам от него как, с какво и по какъв начин е строена! Пак казвам, когато правих покрива 2013г. свалих цялата стара подпокривна конструкция. Как се задържаха стените без товар през това време, като си представиш, че новата конструкция се изгради за около седмица? Явно някакви феноменални свръхестествени сили са действали тогава ... Събарял съм кирпичени стени на стар хамбар, двама човека с кирки го събаряхме половин ден като си представиш, че беше с размери 3х3х2м. Голямо блъскане беше докато го съборим, а една греда не намерих там! Кирпича е изключително здрав материал, има само един враг - водата, намокри ли се заминава за отрицателно време. Знам доста неща за кирпича от опит, няма нужда ти да ми разправяш врели - некипели! ;)

На нов шеф и на малко прасе не се радвай, защото не знаеш каква свиня ще излезе от тях !
1

Потребителят е неактивен   anex 

• Регистриран: 27-July 04
  • Град:София
  • Интереси:you can't turn a whore into a housewife

vankata3, на 18.04.17 - 02:04, каза:

Ами както казах имаме 3 стаи всяка е по 20 квадрата със височина 2.50,за сега ни е повече от добре,незнам ако направим още 3 стаи дали ще стане като дядовата ръкавичка но мисля че това за сега най добрия вариант.Няма как да тегля кредит примерно 50к и да върна 70к,каква е тази държава във която живеем?

Сега са по-добре лихвите - в момента има оферти и на 3.5% ..
Chance makes a plaything of a man's life.
0

shelbyss, на 04.05.17 - 15:25, каза:

Бях забравил що за идиотизъм е да ти обяснява човек нещо.
Аз предимно с товяа се изхранвам 11 години бе човек. И то най-вече гипсокартон. Реновирал съм напълмо 2 къщи и в момента купувам трета.

Теази дни пак изкъртих всички гипсокатронени стени на баня за стар клиент за да му я премоделирам.

За това се получава "идиотизъм" да ми го обасняваш на базата на дочуто от тук и там.

Zemonti
1

Потребителят е активен   golemsmeh 

• Регистриран: 28-August 05
Човекът иска да си построи къща, а не може.
Затова пък вие достойно се карате...
0

Потребителят е неактивен   stvarburg 

• Регистриран: 07-November 04
  • Град:Бургас
На твое място бих си построил къща от метална конструкция + нашумелите напоследък термопанели + гипскартон и каменна/стъклена вата в стените.Не казвам,че масивна постройка е с нещо по-малко ,просто това бих предпочел.Влизал съм в такива къщи.Нито се чувствам като във фургон,нито ми пречат някакви недостатъци.Къща от 100м2 на един етаж двама души се вдига за 1 месец и не отстъпва по нищо на масивните постройни нито по термо изолация,нито по шумоизолация или каквото и да ббило.Единствения недостатък е,че масивната постройка и след 100г ще е годна за живеене ,а металната конструкция след 50-80г може да не е ,но тогава кой от нас ще е жив ,че да мислим толкова напред.Както казва Бай Шиле - днес сме тук,утре ни няма.

Мнението беше редактирано от stvarburg: 08.05.17 - 14:35

Много хора живеят така,че половината свят да пиршествува след смъртта им.
0

shelbyss, на 04.05.17 - 15:25, каза:

Бях забравил що за идиотизъм е да ти обяснява човек нещо. Благодаря, че ми напомни. :)

Айде бе? Вярно ли? :lol:

Като пишеш подобни глупости мислиш ли, че някой ти вярва? Селската ми къща е строена от дядо ми (цял живот беше строител човека) и много добре знам от него как, с какво и по какъв начин е строена! Пак казвам, когато правих покрива 2013г. свалих цялата стара подпокривна конструкция. Как се задържаха стените без товар през това време, като си представиш, че новата конструкция се изгради за около седмица? Явно някакви феноменални свръхестествени сили са действали тогава ... Събарял съм кирпичени стени на стар хамбар, двама човека с кирки го събаряхме половин ден като си представиш, че беше с размери 3х3х2м. Голямо блъскане беше докато го съборим, а една греда не намерих там! Кирпича е изключително здрав материал, има само един враг - водата, намокри ли се заминава за отрицателно време. Знам доста неща за кирпича от опит, няма нужда ти да ми разправяш врели - некипели! ;)

Мислех да пропусна коментара за инженерните умения и познания на дядо ти, леля ти и родата. За това хората си викат конструктор, когато ремонтират основно или преустройват. Това правя и аз, а при добро желание от моя страна, бих ти изпратил и конструктивно становище за точно такава постройка, която в момента преустройвам. Вярно, не е строена от дядо ти, но пак е над 100 годишен кирпич в с.Арбанаси. След твоя коментар съм склонен да вярвам, че архитекта и инженер конструктора ме лъжат...
0

Споделете тази тема чрез:

• (5 Страници) +
  • « Първа
  • 3
  • 4
  • 5
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login