Форум

Data.BG Форуми: Всичко за диворастящите и култивирани гъби - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

• (8 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

Всичко за диворастящите и култивирани гъби събиране, приготвяне и рецепти

Потребителят е неактивен   manuk 

• Дата бг приятел
  • Група: Потребители
  • Регистриран: 09-December 10
  • Град:Пловдив
  • Интереси:Подводен риболов, ски, гъбарство, народна медицина, музика, фотография, пчеларство
От 1956 година, аз се занимавам със събиране и консервиране на Диворастящи Гъби. До сега не съм допускал грешка, тъй като, човекът, който ме е обучавал, ми е разяснил някои прости правила, които според мен е добре да бъдат споделени.
Учудващ е факта, че всички чужденци идващи в България, отлично познават нашите Гъби, събират, изсушават и си ги отнасят, това е така, защото явно са добре подготвени.
За съжаление, нашите хора в България, вярват на някои митове, действат много самоуверено и допускат фатални грешки.
Ще пропусна общите сведения за гъбите, защото може да намерите прекрасни илюстрации в Интернет мрежата.
Ето някои по-важни Общи правила, които биха Ви предпазили от грешки:
1.Първоначалните Знания нужни за правилното разпознаване на диворастящите гъби могат да бъдат придобити най-лесно при събиране на гъби заедно с опитен гъбар. Гъбите се събират с нож, защото даже и да отрежете съмнителна, непозната гъба, като забиете ножа няколко пъти в земята и го извадите, се почиства, ако гъбата е отровна. Когато късате гъбите с ръце, те могат да поемат отровата – например на Зелената мухоморка даже и спорите са отровни.
2.Четенето на книги и уеб сайтове и разглеждането на рисунки и фотографии - може да бъде многополезно, но в никакъв случай не е достатъчно за изграждането на необходимите гъбарски умения.
3. Препоръчително е, винаги когато се съмнявате за дадена гъба, тя да се събира отделно от другите гъби и да се консултирате с експерт, когото познавате лично и на когото имате пълно доверие.
4.Термичната обработка не унищожава отровата на отровните гъби.
5.Отровните гъби си променят цвета ( посиняват)... Не! Това е една от най-широко разпространените и най-опасни заблуди относно събирането на диворастящи гъби. Всъщност, най-силно отровните гъби в България – Зелена, Бяла и Червена мухоморка, Не посиняват, Нито позеленяват при разчупване или разрязване.
От друга страна посиняването или позеленяването при някои видове гъби може да бъде сигурен признак за тяхната ядливост – например Рижийката.
6.Преди всичко трябва да се научите да разпознавате отровните гъби и да ги избягвате тъй като техният брой за Българя е по-малък, от този на ядливите.
Отровни гъби 16 вида, срещу най- популярните ядливи гъби около 88 вида, като от тях 67 вида въобще нямат отровен двойник.
Особенно Внимание трябва да обърнете на 5 от отровните гъби: Зелена мухоморка, Бяла мухоморка, , Вълчи зъб, Жълта мухоморка и Лъжлива печурка.
Първите три са смъртоносно отровни, тъй като отровата им действа 18 до 24часа, след като са консумирани. Това означава, че отровата е напуснала стомаха без да се прояви и е навлязла вече в кръвта, едва тогава проявява своето действие и спасяването на човек е почити невъзможно.
Изброените 5 отровни гъби, са двойници на Печурката - могат да бъдат сбъркани, когато се берат, млади неотворени гъби.
7.Ето най-важното златно правило: Не събирайте Печурки, когато са млади и затворени, колкото и добре да ги разпознавате.
Имайте в предвид, че има 5 вида Печурки: Ливадна Печурка, Бяла горско-ливадна Печурка, Кафява горска Печурка, Полска Печурка
(Червенушка), Дребна Печурка (Пеперуда), което допълнително усложнява разпознаването им.
Точно при събирането и консумирането на Печурки в повечето случаи се допускат грешки с фатални последици.
Моят опит ме е научил, че ако ми се ядат Печурки е по-добре да си купя култивирани, а Печурките, които срещам в Природата, просто да ги подминавам.

За сметка на това, познавам 38 вида ядливи гъби, които нямат отровен двойник и събирам, консумирам и консервирам, само тях.

Всяко нещо си има цена, за да го постигнем, трябва да я платим!
5

• Дата бг приятел
  • Интереси:Подводен риболов, ски, гъбарство, народна медицина, музика, фотография, пчеларство
Много хора събират диворастящи гъби, знаем ли обаче как да ги събираме и запазим в домашни условия.
Лесно е примерно набързо да съберете голямо количество гъби, без да ги почистите и сортирате.
Това голямо количество си тежи, изисква повече амбалаж и трябва да се носи, когато в къщи започнете дейностите почистване, нарязване и сортиране се оказва, че е трудно да отстраните притиснати сламки, земя и други боклуци, губите време и от притискането на гъбите една в друга има много повредени и за изхвърляне, а всичко това можеше да остане в гората е не да се изхвърля на боклука пред къщи.
Много ще си помогнете още при събирането на гъбите, като ги режете с нож и още в гората ги почиствате и нарязвате на парчета, като ненужните парчета се разхвърлят в гората.
На пръв поглед, това изглежда загуба на време и събиране на по-малко гъби, но в действителност това не е така.
Тези действия ще осигурят следващата реколта и запазване на находището, от друга страна товара, който носите ще е по лек, като се приберете в къщи няма да губите никакво време, а направо ще пристъпите към консервиране и съхраняване на гъбите.
Някои, предпочитат да ги изсушат, но според мен това не е най-добрият начин. Бланширането на гъбите и последващото замразяване на порции във Фризер или консервиране в буркани, се оказва по сполучливо решение.
Няколко думи за Бланширането – при него се сваряват нарязаните и почистени гъби във вода в зависимост от вида им от 20 до 30 минути.
За да разберете дали гъбите са Бланширани, след 20 минути от началото на обработката им, взимате чаша със студена вода и пускате в нея една гъба, ако тя потъне след няколко секунди, значи гъбите са Бланширани, ако изплува, трябва да се варят още.
За Фризера нещата са ясни, по интересно е за бурканите.
Гъбите се взимат с решетъчна лъжица и се поставят в буркан, като се уплътняват и притискат с бирена бутилка за да се изгонят излишният сок и въздух. Напълват се до извивката на буркана и ако е необходимо се добавя малко сок от Бланширането, който да ги покрие.
Не слагйте никакви подправки, те ще само ще влошат качеството на гъбите.
Стерилизирането е с времетраенето на консервите от месо (4 часа на огън, в тенджера под налягане 2 часа).
При отваряне на бурканите, гъбите са съхранени напълно и от тях може да приготвяте основни ястия, кюфтета, салати, гарнитури - всичко е въпрос на въображение.
P.S.Не изхвърляйте сока от Бланширането от него става прекрасна супа.
Можете да го замразите и на ледени кубчета във Фризера, които в последствие, може да използвате за овкусяване на различни ястия и супи.
3

• Дата бг приятел
Тази влажна и топла Есен, благоприятства развитието на две първокачестгвени гъби.
Става въпрос за Бархетна гъба (Лимонка) и Саждива гъба (Землиста гъба), споменавам ги заедно, тъй като в повечето случаи, находищата в които се намират са общи. Срещал съм такива находища във Витоша и в Родопите.

Публикувано изображение Бархетната гъба (Лимонка).
Тя расте върху почва само в иглолистни гори, от края на Лятото до края на Есента (VIII - XI). Среща се на надморска височина над 700 до 1600 метра. Расте до падането на трайна снежна покривка.
Шапката на Бархетната гъба е 4 -10 см. в диаметър (намирал съм екземпляри до 30 см.), първоначално е полусферична или звънчевидна, по късно разперена, почити плоска, в средата с изпъкнало връхче, жълтозелена, маслиненозелена до кафявозелена, по-тъмна в центъра.
Повърхността вълновидно нагъната, във влажно време слизеста, лепкава, в сухо – лъскава, с многобройни дребни люспи.
Ръбът тънък, първоначално подвит навътре, по-късно изправен, неправилно вълнообразен, често насечен.
Месото на Бархетната гъба е дебело, твърдо, белезникаво до бледожълто, под кожицата жълтеникаво. Обелването на кожицата повишава качеството на гъбата.
Пластинките са нагъсто разположени, широки до 12мм., почити свободни от пънчето, крехки, сярножълти или жълтозелени.
Пънчето е 4 – 8 см. височина до 1 – 2 см. в диаметър, плътно, твърдо, цилиндрично, задебелено в основата си (обратно бухалковидно), жълтозеленикаво с дребнолюспеста повърхност.
Бархетната гъба притежава прекрасни вкусови качества с приятент вкус и миризма на брашно. Много е подходяща за паниране, пържене, добавка към всякакви ястия, както и консервиране.

Публикувано изображение Саждива гъба (Землиста гъба)
Също като Бархетната гъба, расте върху почва в иглолистни гори през Есента до началото на Зимата (IX – XII). също на надморска височина над 700 до 1600 метра - расте до падането на трайна снежна покривка. Предпочита сечища, или места с нападали клонки и борови иглички.
Шапката 4 -7 см в диаметър, първоначално звънчевидна, по-късно разперена до почити плоска, с изпъкнало връхче в центъра, землистосива до стоманеносива.
Повърхността суха, гола, гладка със сивочерни влакнести люспи.
Ръбът първоначално подвит навътре, по-късно изправен, често вълновиден , при по-старите екземпляри дълбоко насечен, тънък.
Месото тънко, крехко сивобяло. Обелването на кожицата повишава качеството на гъбата.
Пластинкиге нагъсто разположени, дебели широки до 10мм., крехки, слабо сраснали с пънчето, белезникави до сиви.
Пънчето е с височина 4 – 8 см. и дебелина 1 -1,5 см., първоначално е плътно, по-късно кухо, цилиндрично, като при младите екземпляри е бяло, по-късно сивобяло, в горната част с брашнест налеп.
Саждивата гъба притежава првъзходни вкусови качества с приятент вкус и гъбен аромат. Много е подходяща за паниране, пържене, мариноване, добавка към всякакви ястия, както и консевиране.

Мнението беше редактирано от manuk: 12.11.14 - 15:33

1

Потребителят е неактивен   vaaalll 

• Регистриран: 01-December 05
  • Град:София
  • Интереси:да поседна надълго
Добра тема. Малко не съм съгласен, че не трябва да се слагат подправки при консервирането. Специално от рижика преди 2-3 г. бях стерилизирал доста буркани, но съм слагал доста подправки вече не помня какви, само карамфил и бахар си спомням. 2 пъти се варят, много тегава работа е, но пък ме признаха вкъщи и оттогава нося лаврите на добър кулинар до ден днешен. Стерилизирал съм също сърнела, за мене най-вкусната гъба. Там действително не се слагат подправки.
Няма лоша ракия и хубава лопата.
Безкофеиново кафе и безалкохолна бира водят до надуваема приятелка.
В алкохола има женски хормони...като пийна почвам да говоря глупости и не мога да шофирам.
По-добре да видиш в Google Maps къде си пиянствал, отколкото в Youtube как!
Много искам да съм змия...хем върви, хем лежи.
0

• Дата бг приятел

Преглед на мнениеvaaalll, на 26.11.12 - 12:03, каза:

...... Малко не съм съгласен, че не трябва да се слагат подправки при консервирането......

От една страна сте прав, да не съгласявате да се слагат подправки при консервирането на гъбите, от друга страна, не сте прав, защото всичко зависи от начина на консервиране и съхранение на гъбите.
Ето какво имам в предвид, във вторият ми пост, като обяснявам как се бланшират гъбите, съм споменал следният текст:
„При отваряне на бурканите, гъбите са съхранени напълно и от тях може да приготвяте основни ястия, кюфтета, салати, гарнитури - всичко е въпрос на въображение.”
Ако гъбите се съхраняват с бланширане и последващо стерилизиране, подправки не са необходими, защото в последствие, при отварянето на бурканите, гъбите са съхранени напълно, все едно сега са набрани, могат да се използват за всякакви цели и едва тогава, да се добавят подправките в зависимост за какво и къде ще се използват.
Друг е въпросът, ако гъбите трябва да се мариноват или от тях да се прави туршия, тогава без подправки не може да се мине.
Недостатък на мариноването и туршията обаче е, че гъбите стават само за мезе, тъй като от ферментациата вкусът им е променен, не е удачно да се използват за други нужди в готварството.
Бланширането е най- лесният и универсален начин за съхранение на гъбите.
Разбира се, ако имате достатъчно място във фризера, гъбите може да се съхраняват на порции в отделни пликове, почистени, нарязани или цели, което е голямо предимство, запазва се много от естественият им аромат и съхраняването им е още по- лесно, но недостатък е, че заемат много място, което изисква голям обем.
0

• Дата бг приятел

....... но пък ме признаха вкъщи и оттогава нося лаврите на добър кулинар до ден днешен....

За добрите кулинари, ще предложа една лесна за изпълнение и интересна салата от гъби.
Най сполучлива става с диворастящи гъби, Рижийка, Кладница или Припънка.
От култивираните гъби по подходяща е Кладницата, но не е проблем да направите салатата и от Печурки.
Необходими ви са 1 кг по-млади неразтворени гъби, които нарязвате с големината на една средна хапка.
Една или две глави кромид лук, които нарязвате като за салата.
В тиган изсипвате равни количества Ябълков оцет и Олио.
Пържите гъбите с нарязания лук, докато се изпари течността напълно, след което ги оставяте да изстинат.
Към изстиналите гъби, добавяте 5-6 стръка ситно нарязан Магданоз.
Чесън 3-4 скилидки, които начуквате в хаванче с малко Олио, получава се смес, подобна на майонеза, която добавяте към гъбите.
Добавяте Сол на вкус, малко Черен пипер и изтисквате един Лимон.
Всичко разбърквате много добре и поднасяте охладено, прекрасно мезе за домашна ракия.
0

Потребителят е неактивен   borgir 

• Регистриран: 15-September 08
А какви рецепти имаш за психотропните (псилоцибинови) гъби и къде ги береш?
0

• Дата бг приятел

Преглед на мнениеborgir, на 09.02.13 - 10:48, каза:

А какви рецепти имаш за психотропните (псилоцибинови) гъби и къде ги береш?

Приемам въпроса ви за несериозени и като спам, тъй като целта на темата не са Псилоцибните гъби.
Все едно да ме питате от къде може да си доставите LCD или друг наркотик и аз да ви отговоря.
Просто не се занимавйте с тях, има голяма вероятност да си имате работа с органите на реда.
С няколко думи искам да поясня, че Псилоцибиновите гъби са слабо или силно отровни, водят до пристрастяване и често се получава злоупотреба с тях.
Колкото по-често се приемат тези гъби, толкова по-слаби са ефектите от следващата доза, не са малко и случаите, когато се стига
до смърт от предозиране.

0

Потребителят е неактивен   potkor 

• Регистриран: 30-April 06
  • Град:Heaven
  • Интереси:Ain't no rest for the wicked.
как става разсаждането на гъби. Смисъл ако искам да си гледам печурки какво ми трябва? Семена или да ходя да ги късам с корените от гората или друг е начина?
Публикувано изображение
0

Преглед на мнениеpotkor, на 22.03.13 - 19:12, каза:

как става разсаждането на гъби. Смисъл ако искам да си гледам печурки какво ми трябва? Семена или да ходя да ги късам с корените от гората или друг е начина?

Я по-добре не се занимавай, че като ти гледам въпроса.
В алкохола има женски хормони...като пийна почвам да говоря глупости и не мога да шофирам.
0

Преглед на мнениеvaaalll, на 22.03.13 - 22:09, каза:

Я по-добре не се занимавай, че като ти гледам въпроса.

Не бе т'ва е сериозен въпрос. Просто съм 0% компетентен по въпроса. Искам да знам как става тази магия на природата. :chuckle:
Публикувано изображение
0

Ми цъкни гугало
http://vbiznes.vx3.r...echurka_vkschi_
http://agronet.bg/ag...a-pechurka.html
1

• Дата бг приятел

Преглед на мнениеpotkor, на 23.03.13 - 01:23, каза:

Не бе т'ва е сериозен въпрос. Просто съм 0% компетентен по въпроса. Искам да знам как става тази магия на природата.

Ако наистина въпроса ви е сериозен, vaaalll е дал прекрасно начало, да започнете с Печурката.
Лично аз не харесвам Печурката като гъба и бих ви посъветвал да отглеждате в домашни условия една по-добра гъба, която също е култивирана.
Това е Кладницата, според мен тя значително превъзхожда Печурката, по вкусови качества и се отглежда по-лесно при домашни условия - както върху утайки от кафе и картон, така и върху слама, парчета от дървета, царевични какалашки
Ако искате да разберете за какво става въпрос, може да си я купите от пазара, но цената и е по-висока от тази на Печурката с един-два лева, за един килограм.

Прикачен(и) файл(ове)

• Прикачен файл  i009626.jpg (192.27К)
    Брой изтегляния: 24

1

Благодаря за отговорите. Имам няколко допълнителни въпроса:

• мицел = разсад ?
  • правилата за разсаждане важат и за други видове гъби?
  • за да се направи мицела, гъбите пресни ли трябва да са или може, ако дори са на 1,2 седмици пак да се сложат в плик и тогава да чакаме да стане "паянжинката"?
  • "в нея се поставя за 3-4 часа предварително сварено жито, ечемик или овес. След като престоят там минимум 3 часа, отцеждаме водата и поставяме житото на мушума за да изсъхне, като трябва дае с дебелина минимум 15 см" - мушумата или житото да е 15см?
  • когато се реже гъбата без да се вади корена (реже се само стълбчето), тя после пониква ли пак и ако да, за колко г/д време?

Публикувано изображение
0

• Дата бг приятел
1.На първият ви въпрос мицел = разсад?
И така, първо трябва да се уточни какво е мицел? За разлика от другите растителни организми, гъбите се размножават не чрез семена, а чрез спори. Попаднали в благоприятни условия, спорите поникват и образуват силно разклонени, видими с просто око белезникави нишки, наречени хифи. Те от своя страна, при подходящи условия се разрастват силно, преплитат се помежду си и образуват тъкан, подобна на паяжина, наречена мицел.
Широко развитата мрежа на мицела дава възможност гъбата да обхване голяма маса от разложения тор или друго органично вещество и да извлече от него необходимите и готови хранителни вещества. Именно мицелът се използва за безполовото размножаване на гъбите.
2.За сега правилата за разсаждане и култивиране са успешни и важат единствено за Печурката , Кладницата и Шитаке от ядливите гъби. За другите видове ядливи гъби опитите са неуспешни.
3.За да се направи мицела, желателно е гъбите да са пресни, защото на по старите екземпляри в повечето случаи, вятъра е отвял далеч спорите.
4.Теоретично зърновият мицел е разсад. За да имате успех, трябва да се извърши стерилизация, като се използва контрол на температурата и трябва да се изключва възможност за нарушаване на стерилността.
Посявката е в дебелина на житото 15 см. Обикновено вместо мушама, се използват специализирани торби на белгийските фирми „Mycelia”, снабдени с микрофилтри, като опаковка на гъбния мицел, както и като доставчик на производствени щамове за гъбени мицели „SACO”
5.И в природата и при домашни условия, трябва да се реже пънчето на гъбата над земята и то много внимателно, защото при по-рязко движение, хифите се разкъсват и се унищожава голяма част от мицела. Това може да доведе до унищожаване (изсъхване) на целия мицел. Все пак ако се допусне грешка, добре е мястото да се затрупа със влажна земя или компост.
Тогава се гарантира ново поникване на гъби в съседство (мицела не изсъхва), като времето за поникване на нови гъби зависи от много условия и е трудно да се каже, за колко време това ще стане.
1

• Дата бг приятел

Преглед на мнениеpotkor, на 24.03.13 - 00:03, каза:

......правилата за разсаждане важат и за други видове гъби?...

За другите видове гъби, които не са култивирани, във вторият си пост, споменах:

Преглед на мнениеmanuk, на 10.11.12 - 21:31, каза:

....Много ще си помогнете при събирането на гъбите, като ги режете с нож и още в гората ги почиствате и нарязвате на парчета, като ненужните и червиви парчета се разхвърлят в гората....Тези действия ще осигурят следващата реколта и запазване на находището....

Когато гъбите растат на пънове, като Припънките и Кладницата, режат се парчета от екземпляри, които от долната си страна са покрити с бял налеп и с тях се разтрива пъна или се вкарват отделни парчета, ако има цепнатини. Това гарантирано ще ви осигури реколта.
Вчера точно от такива, пънове, които съм заразявал преди години си набрах, около 3,5 кг. Кладница.
Кладницата, която расте в Природата е много по-вкусна от тази, отгледана изкуствено в домашни условия.

Мнението беше редактирано от manuk: 08.04.13 - 05:12

0

• Дата бг приятел

..... Специално от рижика преди 2-3 г. бях стерилизирал доста буркани,..... 2 пъти се варят, много тегава работа ....

Както споменах, опитайте с бланширане или замразяване, тогава работата ви ще е значително по-малко.
Все пак е добре да се кажат няколко думи за Рижиката:

Публикувано изображение Публикувано изображение
-Рижика, Червена млечница, Истинска млечница

Тя расте върху, почва в иглолистни и смесени гори от началото на Лятото до късна Есен (VI – XI).
Шапката е 6 -12 см. в диаметър, първоначално плоско изпъкнала, по-късно разперена, вдлъбната в средата, широко фуниевидна.
Повърхността гладка, гола, във влажно време слабо лепкава.
Ръбът тънък, първоначално подвит навътре, по-късно изправен, целокраен, при възрастните екземпляри, слабо вълновиден.
Месото дебело, твърдо, крехко, от белезникаво до оранжево, при нараняване позеленява и отделя обилно оранжевочервен сок.
Пластинките нагъсто разположени, тънки, твърди крехки, слабо низбягващи по пънчето, оранжеви, при нараняване позеленяват.
Пънчето първоначално плътно, по късно с кухини, твърдо, крехко, 2- 8 х 1 -2,5 см. цилиндрично, често стеснено в основата, едноцветно с шапката, при нараняване позеленява.
Рижиката е много добра ядлива гъба с приятен вкус и плодов аромат, много подходяща за консервиране, мариноване и за салати.
Внимание! Има отровен двойник
Няколко думи и за отровния двойник на Рижиката:

Публикувано изображение – Лъжлива млечница, Отровна млечница, Мъхнатка
В общи лини всичко, което се каза за Рижиката, се отнася и за нея, но има и съществени разлики:
1.Шапката розова до месесточервена, с по-тъмни непозеленяващи, концентрично разположени пръстеновидни ивици.
2.Ръбът на шапката е гъсто окосмен с дълги, лъскави власинки.
3.Месото белезникаво, при нараняване не променя цвета си и отделя бял сок.

Мнението беше редактирано от manuk: 12.11.14 - 16:24

0

Потребителят е неактивен   hunchy 

• Регистриран: 06-September 03
Гъба такава, гъба онакава....докато не опитате пачи крак и не забравите всички останали. Лесна за разпознаване, с двойник, който расте по дърветата (просто не ги берете оттам).... задушавате само с масло..... и стават......
0

• Дата бг приятел
Действително Пачи крак е превъзходна гъба.
Но щом стана въпрос за Пачи крак, нека се запознаем с него и сходния и двойник.

Прикачен файл  Untitled-17.jpg (55.63К)
Брой изтегляния: 12 Пачи крак.

Расте върху почва, най-често сред мъх, в широколистни, иглолистни и смесени гори от началото на Лятото до края на Есента (VI - XI).
Шапката 5-10 см. в диаметър, при най-младите екземпляри изпъкнала, по-късно плоска до взлъбната, фуниевидна, често разкъсана на неправилни дялове, бледожълта до жълтооранжева.
Повърхността гола, гладка или неправилно нагъната.
Ръбът дебел, подвит навътре, неправилно вълнообразен, често дълбоко насечен.
Месото дебело, плътно, малко жилаво, белезникаво до жълто.
Пластинките са дебели низбягващи по пънчето, вилужно разклонени или сливащи се, нарядко разположени, жълти до жълтооранжеви гънки (жилки) от долната страна на шапката.
Пънчето 3 -7 х 1-2см. Плътно, в горната част слято с шапката, изтъняващо към основата, цилиндрично или с неправилна форма, понякога ексцентрично разположено спрямо шапката, жълто до жълтооранжево.
Превъзходна ядлива гъба с много приятен вкус и плодов аромат, употребява се в свежо състояние, може да се суши и консервира.

Няколко думи и за сходния отровен вид

Прикачен файл  Untitled-16.jpg (60.99К)
Брой изтегляния: 11 Горчива миризливка.

Расте върху мъртва дървесина
(пънове, корени и др.) на широколистни дървета и храсти на туфи, през Есента до началото на Зимата (IX – XI).
Шапката 6 -12 см. В диаметър, при най-младите екземпляри изпъкнала, по-късно плоска до вдлъбната, фуниевидна, оранжева, оранжевочервена до червенокафява. Повърхността суха, гладка, гола.
Ръбът тънък, подвит навътре, по късно почити изправен, вълнообразен, целокраен или понякога дълбоко радиално насечен.
Месото дебело в центъра, силно изтъняващо към периферията, жълто.
Пластинките нагъсто разположени, тънки тесни (4-6 мм.) силно низбягващи по пънчето, жълти до светлооранжеви, по светли от горната повърхност на шапката, на тъмно фосфоресцират.
Пънчето 8 – 16 х 1-2 см. Плътно, цилиндрично, силно изтъняващо в основата, надлъжно набраздено, право или извито, обикновенно ексцентрично разположено спрямо шапката, жълто до оранжево, към основата чернокафяво.
Отровна!
1

• Дата бг приятел
Публикувано изображение

NO COMMENT!
0

Споделете тази тема чрез:

• (8 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login