Форум

Data.BG Форуми: Четенето на книги загуба на време ли е? - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

• (4 Страници) +
  • « Първа
  • 2
  • 3
  • 4
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

Четенето на книги загуба на време ли е?

Потребителят е неактивен   shahitz 

• Скаузър
  • Група: Потребители
  • Регистриран: 19-November 06
  • Град:Compton
  • Интереси:Предимно асоциални
кажете някоя хубава книга да си позагубя времето.
men's brain: work, video game, cars, building an empire, fixing some stuff.

women's brain: cocks.
0

Потребителят е неактивен   fenyks 

• Регистриран: 07-June 12
Пластичната анатомия на Бамес :D
Публикувано изображение
0

• Скаузър
все още приемам предложения :D

0

Потребителят е неактивен   darkbutterfly 

• Регистриран: 14-August 06

Преглед на мнениеshahitz, на 03.09.15 - 13:04, каза:

кажете някоя хубава книга да си позагубя времето.

АБре Шахи, ще те набия, "предложете ми книга" нито те знаем какво обичаш да четеш, нито тука му е мястото. Виж темата за последната книга която прочетохте, или нещо в тоя дух и беше заглавието, някои хора изказват мнения за книгите и така :lol:
Публикувано изображение
0

• Скаузър
четох я темата :D

0

Потребителят е неактивен   nociception 

• Регистриран: 11-November 05
Геометрична рапсодия
Светоний. Дванадесетте цезари
Фирдоуси. Шах-наме
Кенет Кларк. Цивилизацията

:emote_nono:
0

• Скаузър
тия исторически писания нещо

0

Потребителят е неактивен   CrytekZero 

• Регистриран: 16-July 08
Как може да е загуба на време нещо, което се прави през свободното време? :Д Просто един вид забавление.
0

• Скаузър
Има ли на български https://upload.wikim...llBookCover.jpg

0

Потребителят е неактивен   frankennstein 

• Регистриран: 07-August 07
  • Град:Букурещ
  • Интереси:туй-онуй
"Вместо да лежа с книга и да чета и така да минават дните и нощите ми, предпочитам да се събудя в леглото с любимата, да извършим някакви действия от реалния живот и да съм спокоен, че животът ми не е минал напразно."

"Чудя се кой си купува днес книги в тази криза, Хората си дават основно парите за хероин-както млади, така и стари."

Цитати от тазгодишната матура, надявах се да са поне от седми клас, съдейки по разсъждението. Да кажем все още нямат абсолютно никакъв поглед над живота, но като се зачетох се вижда че коментират Далчев и Алеко Константинов, т.е. зрелостници. Та, за тези, които завършват днес нещата стоят горе долу "секс, наркотици и....чалга." Четенето е определено като напразно действие или харчене на парите за глупости, друго си е да удариш една магистралка. С това темпо, след няколко години може да пишат същите глупости за много по-значими неща от четенето.
0

• Скаузър
ще го направят :!:
ама па е романтично първото :D

Мнението беше редактирано от shahitz: 28.09.15 - 13:19

0

Преглед на мнениеfrankennstein, на 28.09.15 - 13:14, каза:

"Вместо да лежа с книга и да чета и така да минават дните и нощите ми, предпочитам да се събудя в леглото с любимата, да извършим някакви действия от реалния живот и да съм спокоен, че животът ми не е минал напразно."

"Чудя се кой си купува днес книги в тази криза, Хората си дават основно парите за хероин-както млади, така и стари."

Цитати от тазгодишната матура, надявах се да са поне от седми клас, съдейки по разсъждението. Да кажем все още нямат абсолютно никакъв поглед над живота, но като се зачетох се вижда че коментират Далчев и Алеко Константинов, т.е. зрелостници. Та, за тези, които завършват днес нещата стоят горе долу "секс, наркотици и....чалга." Четенето е определено като напразно действие или харчене на парите за глупости, друго си е да удариш една магистралка. С това темпо, след няколко години може да пишат същите глупости за много по-значими неща от четенето.

Доста лесно е да разсъждават в такава посока предвид стихотворението визирано в случая.

Пред мен е книгата разтворена

и денем, и нощя;

все сам, аз не познавам хората,

не зная и света.

Прилитат и отлитат птиците,

изгрява ден, залязва ден:

аз дните си като страниците

прелиствам уморен.

Години да четеш за чуждия

живот на някой чужд,

а твоят, никому ненужен,

да мине глух и пуст.

До мене ти не стигна никога,

о, зов на любовта,

и аз изгубих зарад книгите

живота и света.

Аз зне знам защо се учи точно то, лесно някой може да каже " Вижте, Далчев е изкарал четенето на книги губене на време, защо тогава ние трябва да четем ":D Получава се лек парадокс. Хем искат да ги карат да четат хем им преподават стихотворение с подобно съдържание. Освен това Далчев не се пада за 1ви път на матури, което за мен е още по-глупаво.Aз изобщо не харесвам стихотворенията на Далчев между другото, даже това е меко казано не ги понасям е може би по-точно и не ги харесвам от училище. Детския мозък няма да тръгне да разсъждава по-надълбоко над разсъжденията на един депресиран писател и няма и нужда на тия години. А и с тия глупости какво е искал да каже автора?!Аууу как ги мразех, прочела съм почти всички произведения които сме изучавали в училище от задължение, защото майка ми ме караше да ги чета, за което сега съм й благодарна, но тогава хич не се радвах. Някои са ми били и интересни, но мразех да разсъждавам над тях, защото нищо което измислях сама не беше подходящо за литературните интерпретативни съчинения, защото там не трябва да пишеш какво мислиш, а какво се очаква да мислиш. И затова се научих да преписвам накрая. Трябва да ги карат да правят тестове за това дали познават произведението и да пишат есета в които си казват личното мнение, не ЛИС-ове.
Аз например започнах да чета за собствен кеф в 9ти или 10ти клас, когато прочетох книга която не се изучава в училище -Тайната градина. Като преди това в 4ти клас госпожата ни, ни беше чела части от книгите на Джералд Даръл,в които се влюбих и част от тях прочетох от 5-ти клас нататък.( които също не се изучават в училище) И бях чела само това и някои книги от поредиците за деца, които майка ми ми беше купувала, но пак не се бях запалила съвсем до Тайната Градина, след която аз и още няколко мои съученички станахме редовни посетители на библиотеката в училище. Жената умираше от кеф като ни види.
С този материал който дават няма как да запалят децата по четенето. Далчев може да го разкарат,заедно с Библията, ако още се изучава и на тяхно място да сложат нещо което ще заинтригува децата и ще ги запали по четенето. Не искам да коментирам и учебниците по литература, имаше някакви глупости за разни космоси и дървета , безумните разсъждения , които няма как да разбереш на 15 и на 40 също. Може да сложат Тримата Мускетари , нея също я прочетох преди няколко години, по-добре късно, отколкото никога. Доколкото знам Граф Монте Кристо се е изучавал преди, но аз не съм го учила в училище. Но пък изучавахме Библията, незнайно защо. Да включат Пратчет например, той би ги научил да разсъждават малко за заобикалящия ги свят и би ги запалил по четенето. Или Приключенията на Шерлок Холмс, аз в училище бих се влюбила в четенето, ако ги изучавахме и също ще ги научат да мислят малко. Или примерно предвид ника ти Франкенщайн на Мери Шели, адски интересна книга. Ама не, глупавите деца стават глупави възрастни, което е безкрайно удобно, защото се управляват по-лесно.
Заради начина на преподаване мразех да чета толкова години, чак ме е яд. Има нещо сбъркано просто в цялата система и нормално да се получават такива неща, децата са настроени безкрайно апатично към четенето и ако няма някой вкъщи който да им покаже, че има книги извън училище които биха им били интересни, те няма да започнат да четат. Аз например обработвам сестра ми така от години, давам й книги и макар и бавно ги чете, защото децата са по-заети от нас всъщност :D
Та тези цитати които си дал са грешка на учителите, образователната система и заетите родители, не на децата.

Мнението беше редактирано от darkbutterfly: 28.09.15 - 16:08

Публикувано изображение
1

Ауу Вещера, да, обожавам го и книгите и игрите, ама не знам дали е подходящ за деца, може би като са 12ти клас, щото той прави секс със всякакви моми, без знчемие от вида. Moже би в един утопичен свят биха го преподавали :D Аз мога доста да го пречупя през нашия свят , ако ме караха да разсъждавам.Там има расизъм например и всъщност доста неща. Ама в крайна сметка учи се Дервишово семе в кой клас беше там, та малко секс с дриади, елфи и сирени и квото се сетиш :D не е кой знае какво, даже е доста стилно описан :D
И ние четяхме Хари Потър, имахме доста готина учителка по литература в 8ми клас , която беше почитателка на книгите и ги взимаше от една моя съученичка.Тя от време на време ни говореше за разни книги извън програмата и ни беше казала едно нещо което запомних и винаги подхождам към четенето на книги с това предвид. Не помня точния цитат, но концепцията беше, че винаги трябва да прочетем дадена книга и тогава да преценим дали ни е харесала, а не изобщо да не я започваме, защото смятаме че няма да ни хареса, от това можем само да спечелим. АМа така като се замисля май няма фентъзи или фантастика в програмата, поне аз не се сещам, а точно такъв тип книги могат да запалят децата по четенето. Мисля си че проблемът е, че в България не се пише достатъчно в такава стилистика. Разбира се сигурно бъркам, но наистина не съм попадала, не е толкова популярна някак си.
Аз имах подобен проблем като твоя с Дядо Горио, ама с Тартюф, сигурно бих имала и с Дядо Горио, ама не съм го чела, защото нямахме книгата вкъщи :D. Тартюф бих го добавила към с списъка с произведение, които може да се пропуснат :D Аз като цяло не мога да вкникна много в стилистиката на писане при пиесите и дори историята да е интересна, не мога да я следя някак си, разсейвам се, с изключение на Антигона, нямам идея защо, но ми беше интересна.
Вчера погледнах какво учат и за някои книги се учудих, например сега в програмата имат Парижката Света Богородица, не помня за кой клас беше. За което евала.
Аз бях последния випуск който нямаше матури, за което съм изключително благодарна на съдбата :D, щях да се изложа доста на глупавите съчинения и с моя късмет, щеше да се падне точно моя любим Далчев :D
Имам абсолюютно същия проблем с Властелина на пръстените,но съм по-напред от теб, защото съм упорита. Един приятел ми каза, че става интересно към средата на 2рата книга :D Аз първия път я зарязах заради един момент в който хобитите се срещат с някакви елфи и се описваше тревата, пък това което пият, пък не знам си кво и се вбесих и я затворих. Чета я на настроения, сега пак съм я зарязала, ноо някой ден ще я дочета.
Като сме запознали, смятам че" Тъмните му материи" на Филип Пулман също би било яко да се преподава :Д Примерно в годината в която се учи Библията, щото там има нещо като метафора за нашата църква :D и не е представена особено положително :Д Якото на тия книги е, че покрай фантастиката има герои които мислят, вместо да вървят със стадото, според мен това трябва да се развива в децата да мислят и да разсъждават и да поставят под върпос всичко. Аз това го научих след като завърших гимназията и като се обърна назад и си спомня как съм мислила в училище, чувството е все едно мозъка ти е бил замъглен в продължение на години и като завършиш вече започваш да разсъждаваш самостоятелно и ставаш личност, преди това си част от масовката.
Абе вече започна да става модерно да четеш. Сред толкова сериали и филми по книги. И аз съм попадала на деца, последния път като си купувах книги в Гринуич, търсих една книга сто часа и се въртях като муха без глава, защото те не можеха да я открията, накрая си я намерих сама. Но докато обикалях, едни деца искаха да подарят на техен съученик книга на Пратчет, защото доста го харесвал и питаха една от служителките за препоръка, но тя не успя да им помогне та аз се включих и ми стана доста яко между другото, аз на техните години не съм знаела изобщо кой е Пратчет :D Зависи на кой попаднат има и добри деца, ама има и доста които са в кофти среда и нататък е ясно.

Мнението беше редактирано от darkbutterfly: 29.09.15 - 19:25

Публикувано изображение
0

Потребителят е неактивен   poolooo 

• Преглед на блога
  • Регистриран: 18-November 10
  • Град:https://goo.gl/maps/7gMc2SzQRPG2
  • Интереси:El Blog Del Narco

по безсмъртен от Космоса?

Преглед на мнениеdarkbutterfly, на 11.09.15 - 00:11, каза:

АБре Шахи, ще те набия, "предложете ми книга" нито те знаем какво обичаш да четеш, нито тука му е мястото. Виж темата за последната книга която прочетохте, или нещо в тоя дух и беше заглавието, някои хора изказват мнения за книгите и така :lol:

НА приятен берберски език нещо :8)
0

Потребителят е неактивен   jackkk 

• Регистриран: 19-September 08

Преглед на мнениеdarkbutterfly, на 29.09.15 - 19:24, каза:

Като сме запознали, смятам че" Тъмните му материи" на Филип Пулман също би било яко да се преподава :Д Примерно в годината в която се учи Библията, щото там има нещо като метафора за нашата църква :D и не е представена особено положително :Д Якото на тия книги е, че покрай фантастиката има герои които мислят, вместо да вървят със стадото, според мен това трябва да се развива в децата да мислят и да разсъждават и да поставят под върпос всичко. Аз това го научих след като завърших гимназията и като се обърна назад и си спомня как съм мислила в училище, чувството е все едно мозъка ти е бил замъглен в продължение на години и като завършиш вече започваш да разсъждаваш самостоятелно и ставаш личност, преди това си част от масовката.

Ауу направо бях забравил за Тъмните му материи, един приятел ходи да учи в Шотландия, че се възползвах от него и ми донесе и трите книги на английски, всяка беше по 6-7 паунда, а ги бях търсил тук в България и бяха по 30- 40лв всяка. Иначе наистина ще е утопия ако ги преподават в училище, но надали вес пак на Запад са имали доста проблеми с църквата и религията. :D Ако не си го срещала преди ето едно есена Пулман по темата (на английски е).

И на мен не ми вървят пиесите винаги са ми се стрували малко превзети и надути (най- вече Хамлет като почне с монолозите :D ) заради изказа и странния словоред. Но ми харесва да ходя на театър- на комедиите пада голям смях.
За Властелина се успокоявам, че след половин век ако съм жив и се пенсионирам ще имам достатъчно време да го изчета :D Като каза за тревата се сетих за Война и мир (слава Богу че вече не се учи) някой ми беше разказвал че там пък имало описание на небето по време на битка, което продържавало повече от необходимото.
I abide my heart to know wisdom, and to know madness and folly. I perceive that this also was a chasing at the wind. For in much wisdom, is much grief. And he that increaseth knowledge, increaseth sorrow.
1

Потребителят е неактивен   zemonti 

• Регистриран: 12-January 03
  • Град:Монреал
"Марсианецът" от Анди Уеър
Тази книга е толкова втрещяващо добра, че Ридли Скот моментално купи правата за филмирането и.

Публикувано изображение
Колкото и да харесвам филмите му, съм подготвен за огромно разочарование. Това е най-интересната книга която съм чел от 20 години ( а чета поне една седмично).
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.

Zemonti
1

Потребителят е неактивен   HardrockMan 

• God Gave Rock 'N Roll
  • Група: Глобални
  • Регистриран: 26-December 05
  • Интереси:Всякакви
Сега ме уби. Бях се настроил да го гледам на кино, но след като има книга ... Баси, Мат деймънд ми е любимец :D
1

Потребителят е неактивен   Stefany1993 

• Регистриран: 23-March 10
  • Град:Ловеч
  • Интереси:Програмиране, книги...

Преглед на мнениеshahitz, на 17.09.15 - 14:09, каза:

тия исторически писания нещо

Вземи нещо на Филипа Грегори, каквато и да е историческа книга и няма да сбъркаш. Всичките й книги са уникални. Жена талант!
0

Споделете тази тема чрез:

• (4 Страници) +
  • « Първа
  • 2
  • 3
  • 4
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login