Форум

Data.BG Форуми: Huawei P20 лаг/ drop на fps - fix??? - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

Страница 1 от 1
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

Huawei P20 лаг/ drop на fps - fix???

Потребителят е неактивен   getrekt 

• Група: Потребители
  • Регистриран: 16-October 15
  • Град:София
Здравейте,

След дълго четене и писане във други форуми, идвам да пиша и тук като последна инстанция преди да им го върна в гаранция, тъй като се появи проблем с моето у-во, за който все още не знам как да процедирам. Поста ми ще е дълъг, накратко ще ви кажа, че у-вото ми лагва и не мога да реша проблема по никакъв начин.

Имам от 1 година вече Huawei P20 (не Lite, не Pro), закупен от Виваком с код на у-вото EML-L29. Взех го когато беше на Орео 8.1. И тъй като сравнително бързо след това се ъпдейтна до 9.0, мътно си спомням, че в началото нямах никакви проблеми с лаг (ще го наричам лаг, но според мен е насичане на анимацията/ drop на fps, не че се мъчи CPU-то и от това лагва). След като ъпдейтнах на 9.0 телефона взе да лагва на доста необичайни анимации - в Инстаграм плъзгането с пръст надясно към съобщенията ми насича много, отделно като цъкна на сторитата в Инстаграм самата анимация на балончето също лагва. Официялния Weather app на Huawei при swipe down to update също лагва анимацията. В браузъра (Opera mini) при избиране на дума от страницата, когато се появи падащото меню за "Copy/ Select all/ Translate" яко насичане, също. И викам си преди няколко месеца, това са бъгове, които при 9.1 ще ги оправят с новия EROFS или ако е бъг този лаг просто да го фикснат. Уви нищо такова не се случи - нещо повече - появиха се нови лагове - при Ютуб приложението и даже понякога мога да видя как телефона рязко си сменя баланса на бялото от True Tone функцията. Преди на 9.0 това се случваше както си трябва - незабелязано. И като допълнение на разни случайни приложения тук и там се вижда пак насичане, но основния проблем е на гореспоменатите приложения.

И тъй като съм дал една чанта пари и то кеш, и имах мн ядове с договорите на виваком, тъй като по стечение на обстоятелствата имах огромни отстъпки, които не ми дадоха да ползвам и една година по- късно телефона да ми лагва все едно ползвам Galaxy A3 2017 година - е това вече няма как да се търпи - но това е друга тема за разговор.

Горе долу да ви опиша какво представлява телефона и какво пробвах - не съм power user, даже по- скоро обратното на power user - имам не повече от 15 3rd party apps и то само от play store и никакви игри не играя. Резолюцията ми е на HD+, редовно го почиствам с optimiser-а, който чисти и кеша. Всякакви автоматични синхронизации съм си ги спрял, тъй като не ги ползвам и автоматичния ъпдейт на всичко съм го изключил. Има една опция за това как системата да менежира тасковете в background-а съм го оставил на автоматичен режим, с този вграден AI да си се оптимизира сама. Винаги имам 50% рам памет свободна. ROM паметта ми даже не е на 30% заета (128GB). Неща като location, bluetooth и auto rotation са изключени, ползвам ги при нужда. И лага не изчезва. Пробвал съм Antutu няма проблеми 207 хиляди прави без проблем. Пробвал съм игри като Angry Birds, Subway surfers - няма никакви проблеми. Първото което пробвах за решение беше full reset на телефона - направих го, пуска се у-вото, пускам Ютуб да видя как върви и същата работа - пак лаги. Оттам, четох из форуми за какво ли не - в Developer options да рендира през OpenGL Skia - не помогна. Изчистване на cache partition през recovery mode - не помогна. Накрая се ядосах и звъннах на Huawei сервиза в София, за мой късмет момичето с което говорих се оказа че и тя е със същото у-во и че и тя забелязала този лаг, но според нея било нормално и едва ли не да не си пращам телефона за глупости на сервиз. Тия дни ходих на 2 магазина на Виваком и пробвах P20 Pro, P30 Lite, P20 - същото дърво е и на 3те - отварям Ютуб, Времето - всичко лаги на поразия. Казвам на асистентката от виваком, да ми види телефона моя че лагва - "ама то не било лаг". Показвам и насичането и на изложените телефони - "ами те са си така".

И вече взех да се убеждавам че тия телефони (Huawei) просто си лагят и тва е. Разцъквах Samsung S9 - ами друг е експирианса, макар че разцъках и mate 20 pro & P30 Pro - също много мазно вървеше всичко. Не знам как да го реша този проблем, но за мен е неприемливо, телефон от 2018 година за 1000 лева, с всичките хвалби за технологии, да ми лагва в инстаграм. И не, не издребнявам - лага си го има и то е грозен лаг. Поне за мен.

Та ако някой от вас има P20 Pro или някакъв Huawei, може ли да сподели как е, при мен ли е проблема само, защото из форумите чета че повечето няма такъв проблем, даже след ъпдейт 9.1 P20 Lite направо хвърчал. Тук таме пък из xda чета, че и на други им лагва. И просто ако този лаг се окаже нещо нормално за тоя телефон - повече Huawei няма да си купя.

Мнението беше редактирано от getrekt: 03.09.19 - 23:07

1

Потребителят е активен   HardrockMan 

• God Gave Rock 'N Roll
  • Група: Глобални
  • Регистриран: 26-December 05
  • Интереси:Всякакви
Правил ли си му хард ресет, да върнеш първоначалните настройки и да видиш дали ще има ефект? Понякога някои приложения могат така да повлиаят на телефона.
Упс, сори прочетох, че си правил. Явно за модела не е необичайно по написаното от теб.

Мнението беше редактирано от HardrockMan: 04.09.19 - 23:27

0

Потребителят е неактивен   getrekt 

• Група: Потребители
  • Регистриран: 16-October 15
  • Град:София
Малко ъпдейт по темата. Всъщност разбрах къде може би е проблема. На кратко е в неоптимизацията на EMUI спрямо андроида "под" него.

Това, което установих е следното - Huawei и в частност EMUI изглежда е доста агресивно настроен към пестене на енергия.
Първо да започнем оттам, че голям недостатък на EMUI е тази опция Performance mode on/ off. Така не се дава избор как точно да работи системата - тя или е на макс или не е на макс. Виждал съм тази опция при Самсунгите е направена доста по- добре, подобно на windows при лаптопите - Energy saver/ Balanced/ Performance.
Оттам като добавим, че в опциите за батерията има раздел App launch, при която по default всички приложения се менежират автоматично. Лошото на системата е негативните коментари, които четох относно това, че приложенията консумиращи доста ресурси в момента на минимизирането им с хоум бутона директно се затварят. Това означава, че ако реално ги пуснеш пак, те стартират наново и не стига, че няма да тръгнат оттам от където си ги затворил, ами ще ти изхабят повече ресурс за отварянето. Това пак повтарям, е прочетено от форумите, т.е. статистически погледнато е проблем.
След това стигаме и до вградената от андроид оптимизация на батерията на всяко приложение. Днес случайно се натъкнах на нея. Минава се през Apps > Settings > Special access > Battery optimisation. До колкото четох това е функцията Doze, при чистия Андроид. При мен се казва просто Battery optimisation. Тя също по някакъв начин оптимизира всяко приложение, като има 2 опции - Allow (recommended for better battery life) / Dont allow (may drain the battery).

Взех да експериментирам. С опцията App Launch настроих приложенията (някои само) винаги да са стартирани и да остават в бекграунд заредени - нямаше голяма разлика от гледна точка на performance-а в самото приложение - пак си остана това насичане, което и преди се наблюдаваше.
По- интересното беше, когато се заиграх с Battery optimisation на всяко приложение a.k.a. вградения оригинален оптимизатор от Андроид - когато избрах опцията Don't allow (may drain the battery) на приложенията, които ми насичаха - голяма част от анимациите взеха че се изгладиха. Обаче не се е изглади всичко на 100%, тъй като ви казах, че пък режима performance mode е или on, или off, в случая беше off. Така че си мисля, че въпреки, че приложението е оптимизирано от Андроид да върви гладко, този режим performance като е изключен, все пак създава рестрикции от към ресурси.
И вече, когато пуснах и Performance mode ON в комбинация с Don't allow от Андроид оптимайзъра - всичко се изглади.

И за капак обаче останаха 2 неща, които продължават да си лагват - това е преминаването от Portrait/ Landscape в YouTube и използването на падащото меню в браузъра (longpress на дума) за copy/paste/translate/select all. Само там, при всички възможни оптимизации за performance - няма разлика - яко насичане. Явно, вече говорим за бъг.

Извода, който си правя е следния - има приложения, които просто не са оптимизирани добре за EMUI на P20 серията. Другия извод е, че има конфликт между всичките тези системи AppLaunch, Battery optimiser (Android Doze) и този Performance режим и всичко става мазало. Дано да съм помогнал, на юзърите на Huawei.
0

Потребителят е активен   HardrockMan 

• God Gave Rock 'N Roll
  • Група: Глобални
  • Регистриран: 26-December 05
  • Интереси:Всякакви
Това е слабото място на андроид, фрагментирането. Всеки производител си прави по свое усмотрение и виждане UI, което къде е направено като хората, къде не както с Huawei P20 очевидно. Това липсва при Пиксел серията и в Нокия, които са с чист андроид. За останалите разбираш когато се нахендриш, какво не е както трябва. Така гърмяха на Самсунг Ноутовете преди две-три години.
0

Споделете тази тема чрез:

Страница 1 от 1
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login