Форум

Data.BG Форуми: GTX 660 OEM върви само на х1 - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

Страница 1 от 1
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

GTX 660 OEM върви само на х1

Потребителят е неактивен   aalesund 

• Група: Потребители
  • Регистриран: 10-June 07
Имам една GTX 660 OEM 1.5GB обаче тя върви само на x1. Поддържа x16, но тръгва само на x1.
Освен това тръгва само на по-нови дъна, а стари дъна стига само до логото на биос или в най-добрия случай започва да зарежда Уиндоус, но после целия комп се рестартира.
Картата при мен тръгна само на дъно Z170. Едвам по някакъв начин след 10 опита тръгна само един път на едно старо дъно на АМД M4A785, но както казах само един път от 10 опита и то пак на х1.
Някой има ли идея от какво може да е това?
Проблема не е в дъната, защото на тези дъна като сложа R9 290X и си върви на х16 без проблеми. Не е и в захранването, защото използвам Corsair RM850x, освен това ако бе от захранването то нямаше да тръгне тази 290Х, защото тя иска адски много. Но все пак за всеки случай тествах с едно 750 вата и едно 500 вата и пак е така, все на х1 върви тоя пущиняк и то само на Z170 дъното.

Отворих я, почистих я, на пръв поглед няма нищо което да показва повреда или изгоряло.
Ето снимки на картата, ако някой иска да види платката и да каже според него от какво може да е
https://i.postimg.cc...0327-143502.jpg
https://i.postimg.cc...0327-143544.jpg
http://gpuz.techpowe...9/03/27/6z6.png (пише 760, защото и флашнах за тест такъв)

Аз не разбирам много от тези неща, но ми направи впечатление, че vrm и другите неща за захранването са отпред и реално излиза, че тя основно взима ток от самия PCI-E слот, което е малко глупаво при положение че има 6 пин.

Помислих, че нещо биоса може да се е прецакал и за това дори го флашнах с нов биос пак за същия модел, но за съжаление пак само на х1 върви.
Пробвах биоси от други модели на 660 ОЕМ, защото това е референта платка и са съвместими, но пак само на х1.
Дори флашнах биос на 760 ОЕМ, защото 760 ОЕМ е ребрандирана 660 ОЕМ базирана на Кеплер с чип GK104, обаче пак на камък ударих, все е х1.

Един вид картата работи само на новите дъна и понеже е лимитирана на х1 то въобще не става за игри.
Само за пример мога да дам че тествах Shadow Of The Tomb Raider на 720p на Медиум и с една 750 1БГ, която дори не е Ti версия и с нея направих 33FPS средно. Принципно 660ОЕМ е по-силна от нея. Но на същите настройки и резолюция направих 12FPS, а не очакваното около 45-50, което картата може да стигне. Както виждате, картата на х1 тотално не става за нищо, освен за видео адаптер или за някои ретро игри или леки онлайн игри.

Според мен нещо картата има проблем със захранването през PCI-E слота и за това не може да тръгне на пълните х16 или поне на х8 в най-лошия случай.
Някой има ли идея, как да тествам компонентите по нея, за да открия къде е проблема?

А забелязах и друго, значи видях 2 обяви за такава 660 ОЕМ 1,5ГБ в ОЛХ и Базар. И в едната обява единия човек казва, че картата му работи само на новите дъна, а на старите не тръгва. В другата обява пък човека показва GPU-Z скрийншот и също картата му върви на x1.
Да не би фабрично да е зададено х1 на тая карта? Ама това е странно, картатата е от 2012-та и тогава 660-ката си се водеше добра гейминг серия, едва ли някой производител би я сложил на х1, защото тя вече няма да става за игри. Освен това какъв е смисъла да я слагат на х1 и да слагат 6пин захранване, в това няма смисъл, защото картите на х1 са слаби и икономични и не им трябва допълнително захранване.

Мнението беше редактирано от aalesund: 27.03.19 - 16:59

0

Потребителят е неактивен   My7hY 

• Регистриран: 23-March 09
  • Град:София
Пробва ли да търсиш google на англ.Може да се окаже някакъв често срещан ефект.
0

Да, търсих но нищо не открих.
Намерих скрийншотове на GPU-Z на такива 660 1,5ГБ ОЕМ версии и там са си на х16 нормално.
Не знам дефект ли е или какво е.
Дори сега запоих още един 6 пин, защото платката реално има опция за 2 х 6 пина. Но и това не помогна.
Картата официално май е 140-150 ватова ако не греша, но аз забелязах че при мен консумира макс до 65-67 вата при пълно натоварване когато пусна силен стрес тест и ако не греша това прилича че тя тегли почти всичкото захранване през PCI-E слота, а не от 6 пиновия кабел. Мисля че май 70 или 75 вата беше лимита на PCI-e слота но не съм сигурен.
0

Потребителят е неактивен   My7hY 

• Регистриран: 23-March 09
  • Град:София
Явно има нещо ненаред с картата,което трбява да се види в сервиз,но едва ли си заслужава.
0

Тази карта ме хвърли в джаза както се казва, хаха.
Ето какво става с нея.
Значи нали мислих, че нещо със захранването не е наред по нея, та помислих дали някои от кондензаторите не са изсъхнали, защото освен че се пукат, понякога и изсъхват и губят свойствата си. Та разпоих ги всичките и после с един мултиметър специално за кондензатори ги измерих и си бяха в нормите, нищо съмнително. Запоих втори 6 пин, защото мислих че пък не взима достатъчно ток но и това не помогна и го разпоих.
Установих, че на АМД дъна картата не върви, на 4 АМД дъна пробвах и пущиняка не пали и не пали.
Върви само на Интел дъна.
Явно това, че е ОЕМ нещо оказва влияние, нещо е заключена някъде, но не знам къде.
След това тествах картата от G41 на 775 до Z270 на 1151 сокети.
Картата на всичките тръгва само на х1 и в тежки игри е боза, не става.
Обаче вчера я сложих на едно P55 чипсет на 1156 сокет на Гигабайт и паднах от стола де се вика - картата запали на х8.
В случая х8 е максимума, но това е заради проблем на процесора и всяка карта там която съм слагал винаги е х8. Сигурен съм, че ако сложа друг процесор ще запали и на х16.
Това което ме шашна, е защо само на това 1156 дъно запали на максимум, а на другите на х1.
Дори тествах на едно ОЕМ дъно H61 1155 на Асус и там също е х1.
Явно нещо в картата е заключено от ОЕМ производителя и е зададено да работи на Интел 1156 дъна, поне така си мисля.
Един друг човек ми каза, че и той е чувал че някои ОЕМ производители на Интел заключват картите, обаче не бе чувал да върви само на х1 и бе изненадан и той.
Аз пробвах 5-6 ОЕМ биоса от различни производители като Dell, HP, Sapphire и още някакви дето не им помня, но все на х1 работи на останалите дъна, но на това P55 дъно 1156 си работи нормално, видях че и консумацията е над 85 вата като пусна GPU-Z там оня DX тест в него. Тествах дори Shadow of the Tomb Raider и играта върви според очакваните 40FPS на средни настройки, а не като преди 15FPS на х1.

Общо взето мога да ви кажа едно - НЕ КУПУВАЙТЕ ОЕМ видео карти, освен ако не знаете какво точно получавате.
Аз тази я купих на сляпо от Англия, защото беше доста евтина, буквално на половина на стандартните GTX660 и я взех, все пак бе аванта.
Преди почти 3 години така купих една ОЕМ GTX555 (Alienware) (реално това е 1 към 1 с GTX560 SE, но понеже е ОЕМ е сложена като 555)и картата си вървеше навсякъде норамлно, дори на АМД дъна, за това мислих, че и с тази ОЕМ 660 ще е така безпроблемно, но уви НЕ.
Както се сещате, нямаше как да я върна, защото връщането щеше да е повече от самата карта, хахаха.
Радвам се, че поне успях на едно дъно да я подкарам нормално и разбрах, че не картата е дефектна, а просто има ОЕМ ограничения.

Мнението беше редактирано от aalesund: 22.04.19 - 01:42

1

Споделете тази тема чрез:

Страница 1 от 1
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login