Форум

Data.BG Форуми: ПОМОЩ ПО ГЕОМЕТРИЯ - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

• (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

ПОМОЩ ПО ГЕОМЕТРИЯ Тест

Потребителят е неактивен   radjowa 

• Група: Потребители
  • Регистриран: 08-May 17
  • Град:София
Имам тест за който ми дадоха 2 задачи но нищо не разбирам. Моля за помощ!!!!!!!

зад 1 . Даден е равнобедрен триъгълник с основа АB=40 см. и бедро AC=60 см ъглополовящтата на ъгъл BAC пресича BС в точка М и пред М е прекарана права успоредна на AB която пресича AC в точка N. Дължината на отсечките BM , CM , MN са:

а) 12 см, 10см, 12см

б) 8см, 10см, 10см

в) 25см, 36см, 24см

г) 8 см, 14см, 26см

ЗАД 2. В правоъгълният триъгълник ABC е построена височина CD, ъгъл С=90градуса, D принадлежи на AB, ако радиусите на окръжностите вписани в триъгълнците ACD и BCD са равни съответно на r1 и r2 то на колко е равен радиусът на окръжността вписана в триъгълник ABC.
0

Потребителят е неактивен   xakepxakep 

• Регистриран: 29-October 03

Преглед на мнениеradjowa, на 08.05.17 - 12:19, каза:

Имам тест за който ми дадоха 2 задачи но нищо не разбирам. Моля за помощ!!!!!!!

зад 1 . Даден е равнобедрен триъгълник с основа АB=40 см. и бедро AC=60 см ъглополовящтата на ъгъл BAC пресича BС в точка М и пред М е прекарана права успоредна на AB която пресича AC в точка N. Дължината на отсечките BM , CM , MN са:

а) 12 см, 10см, 12см

б) 8см, 10см, 10см

в) 25см, 36см, 24см

г) 8 см, 14см, 26см

ЗАД 2. В правоъгълният триъгълник ABC е построена височина CD, ъгъл С=90градуса, D принадлежи на AB, ако радиусите на окръжностите вписани в триъгълнците ACD и BCD са равни съответно на r1 и r2 то на колко е равен радиусът на окръжността вписана в триъгълник ABC.

Към зад. 1. BM + CM = BC = AC = 60 см. Няма такъв отговор, в който сумата на първите две да е 60 см. Някъде има грешка.
Seasonic M12 II bronze, 750 W ATX 12 V; GIGABYTE 990 FXA-UDS, socket AM3+; AMD FX 8-CORE, black edition; VAPOR X R9 280X 3G GDDR5 PCI-E DVI-I/DVI-D/HDMI/DP; SEAGATE Barracuda 500 GB; GEIL EVO LEGGERA DDR3 2X4 GB; ARCTIC FREEZER 13; SAMSUNG U28D590D, 28", 4k/UHD
0

Потребителят е неактивен   QWERIT 

• Регистриран: 05-August 14
За да решиш задачката на първо място трябва да можеш адекватно да си начертаеш чертежа на задачката.
Трябва да са ти дали и височината CD на колко е равна. Или да я намериш незнайно как :emote_smile: Във формулките по-долу тя е обозначена като h. Страната на правоъгълния триъгълник срещу върха C е обозначена като c, срещу A и B, респективно като a и b. Класическата формула за радиус на вписана в правоъгълен триъгълник окръжност е следната:

R=(a+b-c)/2

В задачката, решена по този начин се използва три пъти.

Страната c се разделя на две части от височината CD(h), които временно обозначаваме като c1 и c2. Затова имаме следното уравнение:

c=c1+c2
и радиуса на първата вписана окръжност е:

r1=(c1+h-b)/2
и радиуса на втората вписана окръжност е:

r2=(c2+h-a)/2
сумираме r1 и r2, за да видим какво ще се получи:emote_smile:

r1+r2=(c1+c2+2h-a-b)/2

и понеже c1+c2=c:

r1+r2=(c+2h-a-b)/2
2(r1+r2)=c+2h-a-b
a+b-c-2h= -2(r1+r2)
(a+b-c)/2 - h = -(r1+r2)

И така се получава отговора:

R=h-(r1+r2)
Затова ми се струва, че трябва да са ти дали предварително височината h(CD) на колко е равна или ти да си я изчислиш някак си. Но ако я докараш до горното уравнение и си начертаеш чертежа правилно, най-вероятното ще ти пишат петица:emote_smile:
0

Потребителят е неактивен   asentmv 

• Преглед на блога
  • Регистриран: 25-April 16
Колегата ти е обяснил първата задача. Втората малко ме пообърка , но r на окръжността вписана в правоъгълният триъгълник ABC трябва да е корен от сумата на квадратите на r1 и r2.

Мнението беше редактирано от asentmv: 08.05.17 - 22:04

0

Потребителят е неактивен   cyberhacker 

• Регистриран: 02-July 08

Преглед на мнениеQWERIT, на 08.05.17 - 20:39, каза:

Затова ми се струва, че трябва да са ти дали предварително височината h(CD) на колко е равна или ти да си я изчислиш някак си. Но ако я докараш до горното уравнение и си начертаеш чертежа правилно, най-вероятното ще ти пишат петица:emote_smile:

Веднага си я построяваме височината CD.
В равнобедрен триъгълник височина и медиана спуснати от ъгъла срещу основата СЪВПАДАТ. Медианата разделя AB на две равни части - AD и DB по 20 см.
Триъгълник CDB е правоъгълен. По питагорова теорема я намираме веднага.
CD2+DB2=BC2
0

cyberhacker, аз говоря изцяло по втората задачка, която е отделна от първата и при нея е налице правоъгълен триъгълник, така че...:emote_smile:
0

asentmv, в грешка си. Първата задача е сгрешена и съм съгласен с мнението на хакерхакер, който пръв и единствен до тук е писал по нея.
0

• Преглед на блога

Преглед на мнениеQWERIT, на 08.05.17 - 22:44, каза:

asentmv, в грешка си. Първата задача е сгрешена и съм съгласен с мнението на хакерхакер, който пръв и единствен до тук е писал по нея.

Каква грешка? Дай да проверим при някакви произволни размери. Може и да греша .
0

За първата задачка, в която се споменава равнобедрен триъгълник, основата на който е 40см, а двете му бедра са по 60см...т.е BC също е 60см, но тя се явява сума от BM и MC, т.е BC=BM+MC=60см... Е, в примера отдолу няма нито едни цифрови стойности, чиято сума да дава 60(12+10, 8+10, 25+36 или 8+14), значи задачката е сгрешена и с нея не се занимаваме:emote_smile: Втората задачка е по-интересна и в нея въпреки че става дума за правоъгълен триъгълник, не е упоменото изрично, че е и равнобедрен, значи не е:emote_smile:
0

• Преглед на блога

Преглед на мнениеQWERIT, на 09.05.17 - 00:25, каза:

За първата задачка, в която се споменава равнобедрен триъгълник, основата на който е 40см, а двете му бедра са по 60см...т.е BC също е 60см, но тя се явява сума от BM и MC, т.е BC=BM+MC=60см... Е, в примера отдолу няма нито едни цифрови стойности, чиято сума да дава 60(12+10, 8+10, 25+36 или 8+14), значи задачката е сгрешена и с нея не се занимаваме:emote_smile: Втората задачка е по-интересна и в нея въпреки че става дума за правоъгълен триъгълник, не е упоменото изрично, че е и равнобедрен, значи не е:emote_smile:

Не е равнобедрен. И къде греша?
0

Грешиш в това като казваш "колегата ти е обяснил първата задача" - никой не я е обяснявал де факто точно нея. А по втората задача грешиш като изказваш предположение след като аз съм ти дал някаква формула, изведена по логичен начин, който е изписан дословно. Най-малкото трябва да се обосновеш като казваш, че радиуса на вписаната окръжност "трябва да е корен от сумата на квадратите на r1 и r2." Обаче за корен квадратен ли говориш, корен кубичен или четвърти и т.н става дума? Изведи писмено зависимостта, обясни и ще се съглася с теб. Дори я препиши от някъде и назови източника, за да го видим. Теста в случая не е само заграждане с кръгче на предполагаемите верни отговори, а изисква и обосновка при решаването на задача номер 2. Аз се хванах с нея не защото съм даскал по математика или решавам такива задачки всеки ден, а защото няма кой да я реши. Като цяло една задача може да има повече от един начин за решаване, когато става дума за тригонометрия, дори това е и в зависимост от материала, който се учи в даден клас - понякога същата задачка може да бъде решена в по-горен клас по различен начин. Така че действайте, някой ако знае как я е решил негов съученик например, нека я напише - ще се радвам да видя различно решение от моето:emote_smile:
0

• Преглед на блога

Преглед на мнениеQWERIT, на 09.05.17 - 08:31, каза:

Грешиш в това като казваш "колегата ти е обяснил първата задача" - никой не я е обяснявал де факто точно нея. А по втората задача грешиш като изказваш предположение след като аз съм ти дал някаква формула, изведена по логичен начин, който е изписан дословно. Най-малкото трябва да се обосновеш като казваш, че радиуса на вписаната окръжност "трябва да е корен от сумата на квадратите на r1 и r2." Обаче за корен квадратен ли говориш, корен кубичен или четвърти и т.н става дума? Изведи писмено зависимостта, обясни и ще се съглася с теб. Дори я препиши от някъде и назови източника, за да го видим. Теста в случая не е само заграждане с кръгче на предполагаемите верни отговори, а изисква и обосновка при решаването на задача номер 2. Аз се хванах с нея не защото съм даскал по математика или решавам такива задачки всеки ден, а защото няма кой да я реши. Като цяло една задача може да има повече от един начин за решаване, когато става дума за тригонометрия, дори това е и в зависимост от материала, който се учи в даден клас - понякога същата задачка може да бъде решена в по-горен клас по различен начин. Така че действайте, някой ако знае как я е решил негов съученик например, нека я напише - ще се радвам да видя различно решение от моето:emote_smile:

Не виждам да си дал някакво решение. Добре де - корен квадратен от сумата на квадратите на r1 и r2.
0

Потребителят е неактивен   leko 

• Регистриран: 06-July 04
Зад. 1.

BM=x; CM=y; <BAC=@

<BAM=<AMN=<MAN=@/2; =>тр. AMN е равнобедрен и AN=MN=BM=x

от подобието на тр. ABC и MNC => x/y=AB/BC=40/60

Ix+y=60

Ix/y=2/3

Отговорите са 24; 36 и съответно NM също 24.

Само в мрака има светлина,
Само в тишината - слово.

0

leko, добре обаче в отговорите на задачата, които са дадени като подточки няма 24 и 36 и 24. Има 25см, 36см и 24 см, в подточка в, което не е едно и също, затова и хакерхакер каза, че задачата е объркана и е прав!

asentmv, трябва да си сляп за да не си видял решението, което съм дал вчера в 19:39 :emote_smile:
R=CD-(r1+r2). Обяснил съм го като за ученичка в 7-ми клас, нещо неясно ли има за теб?:D
0

• Преглед на блога

Преглед на мнениеQWERIT, на 09.05.17 - 14:18, каза:

leko, добре обаче в отговорите на задачата, които са дадени като подточки няма 24 и 36 и 24. Има 25см, 36см и 24 см, в подточка в, което не е едно и също, затова и хакерхакер каза, че задачата е объркана и е прав!

asentmv, трябва да си сляп за да не си видял решението, което съм дал вчера в 19:39 :emote_smile:
R=CD-(r1+r2). Обяснил съм го като за ученичка в 7-ми клас, нещо неясно ли има за теб?:D

R=h-(r1+r2)

Последно?
0

Да, видях, но дали е сбъркан отговорът или е допусната печатна грешка при преписването, задачата така или иначе си има решение.Доколкото разбирам, авторът се интересува имено от това...

Мнението беше редактирано от leko: 09.05.17 - 14:57

Само в тишината - слово.

0

asentmv, CD=h и h=CD, едно и също е, ако си начертаеш чертежа на задачката и прочетеш написаното от мен ще разбереш:emote_smile:
0

• Преглед на блога

Преглед на мнениеQWERIT, на 09.05.17 - 15:08, каза:

asentmv, CD=h и h=CD, едно и също е, ако си начертаеш чертежа на задачката и прочетеш написаното от мен ще разбереш:emote_smile:

ОК. Явно трябва да ми обясниш , като на петокласничка. Много ми е сложно. Аз имам елегантно, просто решение.
0

И какво е то, напиши кое как и защо, за да ни стане ясно:emote_smile:
0

Преглед на мнениеasentmv, на 09.05.17 - 15:19, каза:

... Аз имам елегантно, просто решение.

И грешно за съжаление... :)
Само в тишината - слово.

0

Споделете тази тема чрез:

• (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login