Форум

Data.BG Форуми: Ракия срещу Уиски - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

• (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

Ракия срещу Уиски По добро ли е Уискито, или само по-модерно?

Потребителят е неактивен   zemonti 

• Група: Потребители
  • Регистриран: 12-January 03
  • Град:Монреал
За да избегна офтопик отварям нова тема, за да отговоря на това:

Преглед на мнениеstormreaver, на 05.07.14 - 12:48, каза:

Ми на 25 съм и съм опитвал всеки вид алкохол и масов наркотик през времето(и то качествени видове), и твърдя, че това което един мъж трябва да консумира и е най-качествено, е луксозния алкохол, а не някви наркотици или фалшификати по дискотеките.

Ма то и трудно ще стане човек зависим към хубавия алкохол, защото ще му трябват над 1000 лева на месец само за това, ама качеството е скъпо, не струва по няколко левчета както някой други работи.

А и богатите хора или тия с престижни професии(които трябва да са за пример) не съм виждал да има друго у тях освен някое хубаво вино/уиски/коняк и т.н., или да гледаме наркоманите за пример?

Всъщност качествената ракия (не в туби от пазара) по нищо не отстъпва на качественото уиски. В Америка балканските емигранти доста страдаме, че трябва да си ядем салатката с уиски, или да пием компромисни домашни производства. Уискито не е с нищо по-добро от ракията. Вижда ти се такова, понеже се води "вносно", а нашенското си свикнал да подценяваш.

Веднъж имах малко ракия и я споделих на салатка със съседа. От тогава се мъчим с уиски и бира, а той редовно подпитва дали няма да внеса пак някоя бутилка рАкия.

Виж:

ракия срещу уиски

Аман от сноби!
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.

Zemonti
0

Потребителят е неактивен   stormreaver 

• Регистриран: 03-May 06
  • Град:BG
И домашна ракия си правим, и от магазина има добри, и въобще по-често пия ракия отколкото уиски, но едното не заменя другото.
Ракията има друг вкус и винаги се пие в повече количества обикновено със салати или нещо друго по масата, и напива по друг начин.

Докато уискито (поне за мен) е с доста по-интересен вкус, пие се по малко и въобще по доста по-различен начин въздейства и ме кара да се чувствам по-добре, отколкото ако съм пил ракия. Пък и наистина отлежаването и специфичната технология си казват думата. Все пак затова и е по-скъпо.

Говоря за уискита от 50лв нагоре, не за по-евтините или за разните фалшификати които са почти навсякъде. Същото може и да се каже за коняка, а и добрите вина и те са задължителни.

Всъщност освен ракия, уиски и вино(и малко коняк и бири в жегите по кафетата) друг алкохол не съм пил от години и едва ли ще пия.

Както и да е, оня пост горе го написах в темата за тревата, че е по-добре да се пие малко алкохол отколкото да се консумират наркотици.

Иначе не знам в чужбина какъв тип уиски пият хората, мене примерно не ми харесват стандартните американски бърбъни и уискита(освен jack daniels).

Мнението беше редактирано от stormreaver: 05.07.14 - 14:26

0

Jack Daniels и Jim Beam са най-популярните уискита в целия свят. Това се водят нормални, не-луксозни уискита. Не са нито по-скъпи, нито по-трудни за правене от хубавите ракии.

Мнението беше редактирано от zemonti: 05.07.14 - 15:40

Zemonti
0

Потребителят е неактивен   stormreaver 

• Регистриран: 03-May 06
  • Град:BG

Преглед на мнениеzemonti, на 05.07.14 - 15:39, каза:

Jack Daniels и Jim Beam са най-популярните уискита в целия свят. Това се водят нормални, не-луксозни уискита. Не са нито по-скъпи, нито по-трудни за правене от хубавите ракии.

Jack-а е готин(обикновения jack тука се води минимума за добро уиски), но е ясно, че говорим за 2 пъти по-скъпи от тях уискита.
Иначе и аз предпочитам ракия пред jim beam примерно. Просто ракията няма пазарна ниша във високите класове на отлежали и специално приготвени напитки, то въобще луксозния алкохол е най-вече скъпото вино, уиски и коняк, и определено са за предпочитане. Е не говоря за някакви ултра скъпи колекционерски бутилки, ами за такива като ~50 лева вино и ~100 лева уиски.

Примерно една чаша оригинален red label е добра, но не бих отказал и ракия вместо нея, обаче примерно по-скъпите като black label вече си казват думата и не мисля, че може да се сравнява.

Мнението беше редактирано от stormreaver: 05.07.14 - 16:19

0

Да разбирам, че не си попадал на скъпа, луксозна отлежала ракия?

Zemonti
0

Потребителят е активен   sinzaek 

• Регистриран: 22-January 06
аз предпочитам уиски пред ракия.. не всякакво обаче...

от ракиите ми допада една винена на катаржина.. в прозрачна бутилка... май първата, която пуснаха..
0

С вечерята и салатката уиски не ми върви. Като седна на верандата обаче е друга работа - едно малко с лед ми идва чудесно.

Zemonti
0

Потребителят е неактивен   rdimit 

• Регистриран: 06-May 06
За цвят и вкус не се спори. Признавам, че когато бях млад пръдльо и аз често съм си поръчвал скъпи напитки за да впечатлявам хората. За щастие после се осъзнах и спрях да се превземам. Скоро след това изобщо спрях да пия за много години. Алкохолът не е за млади хора - той е за остаряващи мърморковци като мен, които имат да давят мъката от не особено смисления си живот. Колкото до предпочитанията - ако не броим бирата, най-обичам да си пийвам ароматна сливова ракийка без мезе. Уискито да си гледа работата. Но ако някой мисли иначе, няма да споря. Затова се произвеждат 1000+ вида алкохол.
4

Потребителят е неактивен   zybarko 

• Регистриран: 24-August 14
  • Град:Добрич
от ракийката домашната нема по убаво брато
0

Потребителят е неактивен   jho 

• Регистриран: 24-January 07
  • Град:Birmingham, UK
Всичко е въпрос на вкус - от уиски до уиски има голяма разлика.

Пример - на мен Teacher's не ми допада, а The Famous Grouse - много, макар и двете да са шотландски.

Johnnie Walker (red or black label) - това е ниска топка, виж Gold Label, Gold Label Reserve - това е друга бира, упс - уиски.

Бърбъните и малцовите уискита ми допадат заради по-плътния вкус.

В момента се мъча с едно Chivas Regal 12 year old, ама нещо много зор - не ме кефи чисто.

* Когато говоря за марки - имам предвид оригинали, които съм пил в Англия и Шотладния - в България не винаги е сигурно
Благословен да бъде този, който няма какво да каже, но въпреки това мълчи.

Най ме кефят дървени философи - когато започнат да се палят.
0

Потребителят е неактивен   HardrockMan 

• God Gave Rock 'N Roll
  • Група: Глобални
  • Регистриран: 26-December 05
  • Интереси:Всякакви

Цитат

По вкус и цвет товарищи нет.

И въпреки това двете напитки се консумират и в различно време и с различни мезета и в различна обстановка за да са директно съпоставими. Като балкански субект винаги ще предпочета домашната ракия с нашите си мезета пред голото уиски с ядки, но това е въпрос на лични предпочитания. Скъпи ракии в магазините няма като някои уискита, но от нашите заводски продукции и тези на уискито спор няма, че западната напитка е по-качествена.
0

Потребителят е неактивен   chochko1914 

• Регистриран: 15-March 09
Лично за мен хубавата (предпочитам да е домашна, не купешка дори и от премиум марките) ракия, няма равна сред избора ми за алкохол.
0

Потребителят е активен   shelbyss 

• Регистриран: 11-May 05
  • Град:In Mickey Mouse country
Директно сравнение не може да се прави Ракия срещу Уиски. Това са различни напитки. Аз харесвам и двете, но ги пия по различни поводи, с различно мезе и т.н. Уиски със салата наистина не върви ...

Преглед на мнениеHardrockMan, на 26.10.14 - 12:58, каза:

И въпреки това двете напитки се консумират и в различно време и с различни мезета и в различна обстановка за да са директно съпоставими. Като балкански субект винаги ще предпочета домашната ракия с нашите си мезета пред голото уиски с ядки, но това е въпрос на лични предпочитания. Скъпи ракии в магазините няма като някои уискита, но от нашите заводски продукции и тези на уискито спор няма, че западната напитка е по-качествена.

HardrockMan съгласен съм с мнението ти, но и тук се намират скъпи и качествени ракии. Преди 4-5 години бях на почивка в Троян, та разхождайки се из града влязох във фирмения магазин на "Винпром Троян" - в ляво мисля беше от едно мостче над река Бели Осъм. Какво ми направи впечатление? На рафтовете наред с другите ракии се извисяваше една в по - луксозна опаковка. На етикета пишеше "Troyanska Slivovitz" 25 годишна! Цената беше 50-60лв. за бутилка не помня точно. Събрахме компанията по 15-20 лева и си взехме една бутилка. Ами най - добрата купешка ракия която съм пил някога беше тази! Не знам изкуствено състарявана ли е или не, но вкуса беше уникален - мека и пивка. Питахме жената която продаваше, купува ли се? Каза ни, че предимно изнасяли, но и чужденци купували , както и българи в туристическия сезон и по поводи. Изглеждаше така:

Публикувано изображение

Интересно, че онлайн я намирам само на този сайт http://www.wine-sear...brandy+bulgaria - цената е за 6 бутилки да не се изкора някой. :D

Дали 60лв. са много пари за някой или не е относително, но определено си е скъпа ракия и според мен за ценители си струва парите. Може да има и други подобни, аз само на тази съм попадал.

На нов шеф и на малко прасе не се радвай, защото не знаеш каква свиня ще излезе от тях !
0

Потребителят е неактивен   Wharfedale 

• Регистриран: 08-February 09

Преглед на мнениеzemonti, на 05.07.14 - 15:39, каза:

Първо, Джим Биим е бърбън, а не уиски - поинтересувай се как се прави и ще откриеш разликите. Второ, и двете са доста посредствени, Джак Даниелс-а е малко по-читав, но си е нисък клас бленд.

Като сравнявате хубава ракия, сравнявайте я с хубаво уиски, а не с уиски в същия ценови клас. Изобщо, сравнението е доста странно - при храните и напитките всичко опира до въпрос на вкус, за едни едното е по-добро, за другите - другото, но това не означава, че някое от тях е по-лошо от другото. Пил съм доста видове ракия, включително разни екзотики, които са отлежавали от типа - до сватбата. Впечатленията ми са, че е доста по-простовато питие от уискито, отлежаването поне при тези, които съм пробвал ( 20-на вида ) за мен убива ароматите в ракията и я прави много мек спирт с тъмно оцветяване. Като цяло и липсва комплексност, нещо, което уискито притежава и е по-подходяща за напиване, отколкото за една чаша пред камината. Тук, разбира се нямам в предвид, че всяко скъпо уиски ми е харесвало, пил съм доста скъпи ( до 183лв/бутилка ), които на мен ми бяха отвратителни на вкус. Има други, които в един доста по-нисък клас 50-100лв са прекрасни ( McCallan, Glenlivet, Caol Ila, Bowmore, Lagavulin ). и ако трябва да избирам между тях и каквато и да е ракия, не бих мислил изобщо.

Мнението беше редактирано от Wharfedale: 29.10.14 - 14:12

0

Преглед на мнениеWharfedale, на 29.10.14 - 14:09, каза:

Първо, Джим Биим е бърбън, а не уиски - поинтересувай се как се прави и ще откриеш разликите.
Все едно да кажеш, че сливовата ракия не е ракия, а сливовица.

На етикета му пише whiskey
В Wikipedia се води като whiskey
Във всички магазини за алкохол е на щанда със скоча, ирландските, тенесито и т. н.
От четвърт век ми е любимото уиски-ширпотреба.

Аман от пишман-разбирачи, снобари!

Zemonti
0

Потребителят е неактивен   jlennon 

• Регистриран: 20-June 07
All bourbon is whiskey but not all whiskey is bourbon.
0

Потребителят е неактивен   painera78 

• Регистриран: 30-May 12
Ракията си е ракия.Уискито има своите качества,но и при него имаме-бърбън,ирландско,скоч.Някои от тях са по меки,други по"люти",въпрос на вкус.
Лично аз си варя ракия от грозде,сорт "Мускат",ако си намеря.Не вадя вино от него,направо си го варя на ракия.
Имам си и прекрасно 30-литрово буре от бял дъб,в което го съхранявам около 6-7 месеца.
Оттам си го приливам в стъклени дамаджани,не ползвам пластмасови,отвратителни са.
След това имам най-пивката и най-мека ракия в света:)!
Уискито не може да бие моята ракия по вкус :eusa_clap: !
1

Потребителят е неактивен   Imperium 

• Регистриран: 13-January 12
  • Град:Варна
  • Интереси:Health, Wealth & Peace of Mind!
все алкохол! идеята е, метила да е в най-малки количества. тва е! :)

хората го казаха най-добре! за салата - ракия, за меса ала бала - вино, за ядки, със и без, до камината с пура в ръка и силни мисли - уиски. за каквото дойде, както казват блядовете - водка! качеството определя цената, или както казва бай Илия - важна е компанията!

А сега питайте всички тези нации, които освен бира друго не признават :D Наздраве! :)
“When we compare the present life of man on earth with that time of which we have no knowledge, it seems to me like the swift flight of a single sparrow through the banqueting-hall where you are sitting at dinner on a winter’s day with your thegns and counsellors. In the midst there is a comforting fire to warm the hall; outside the storms of winter rain or snow are raging. This sparrow flies swiftly in through one door of the hall, and out through another. While he is inside, he is safe from the winter storms; but after a moment of comfort, he vanishes from sight into the wintry world from which he came. Even so, man appears on earth for a little while; but of what went before this life or of what follows, we know nothing.”
1

Потребителят е неактивен   erwesag 

• Регистриран: 17-June 06
Абе заради някакъв изчанчен тип патриотизъм издигаме ракията в култ. Да има хубава ракия, но тя не е за масовия потребител. Домашарките не стават, освен ако не са направени от някой супер меркалкия. От друга гледна точка е пълно с уиски менте, дето те цепи главата след 250 грама... Иначе ако пиеш качествено уиски, то това е елексир, а не просто алкохол.
0

Потребителят е неактивен   rzamen 

• Регистриран: 09-November 05
Вземете един двоен препек гроздова ракия и я сипете в едно по силно изпечено дъбово буре, нека поседи 3-6месеца и после пиите. Уискито ще ви се стори отврат.
2

Споделете тази тема чрез:

• (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login