Форум

Data.BG Форуми: Избор на нов и по-мощен рутер - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

• (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

Избор на нов и по-мощен рутер моля за съвет

Потребителят е неактивен   ontario 

• Група: Потребители
  • Регистриран: 03-December 03
Моля за помощ при избора на по-мощен рутер /имам предвид 2 - 3 модела /, като проблема ми е слабия сигнал в другата стая.

Настоящият рутер е tp-link WR841NАпартамента е двустаен, като рутера се намира върху кухненските шкафове, бариера за сигнала създават:
1. един свод, който разделя кухня от хол
2. стената която разделя въпросната стая и другата стая на жилището,
3. Микровълнова, която е на метър под него.......Публикувано изображение

Колебая се между:TP-Link Archer C6, AC1200, Gigabit, Dual-Band
TP-Link Archer C6 AC1200, Dual band, 5xGbE, MU-MIMO
TP-LINK Archer C60, Dual Band Wireless

Ползваме 3 -4 телефона, Плейстейшън 4, таблет, лаптоп, но рядко всичко едновременно на макс.

Може да препоръчате един от тези рутери или друг модел, но цената да е макс. 80-100лвБлагодаря предварително Публикувано изображение

0

Потребителят е неактивен   rammkopf 

• Дата бг приятел
  • Регистриран: 13-July 03
  • Град:Варна
  • Интереси:К'во ли не ...
А как са наклонени в момента антените на 841-цата?
Виж снимките на официалния сайт - https://www.tp-link....uter/tl-wr841n/

На първите две снимки, където рутерът е в анфас и в изометрия, антените са наклонени правилно. Даже може и още малко да се наклонят встрани.
На третата снимка, където е показан в гръб, антените са идеално вертикални и това е грешно, тъй като създава деструктивна интерференция и рутерът се самозаглушава, на практика.

Освен това, антените излъчват сигнал във форма, повтаряща формата на антените (почти). Т.е., кръгова антена с цилинрдична форма пръска сигнал във формата на цилиндър, като разсейването по вертикалата е минимално. Имай го предвид, щом казваш, че рутерът е върху кухненските шкафове. Обикновено, на двуантенни рутери, едната антена оставям вертикална, а другата наклонена навън и леко назад. И не качвам рутера над главите на хората, хубаво е да е максимум на метръ и половина височина, за да си гарантираш максимален обхват в жилището.

841 не е обидно смотан по отношение на обхвата. Сега ... скоростта му на рутиране е съвсем друга приказка. :lol:

Иначе, изобщо не бих ти препоръчал TP-LINK. Бих се повторил с MikroTik-a, който препоръчах на tarlyo в темата отпреди няколко дена, а също мога да те насоча и към този Netgear R6120?
How much wood would a woodchuck chuck, if a woodchuck would chuck wood?
0

Преглед на мнениеrammkopf, на 06.10.19 - 01:09, каза:

А как са наклонени в момента антените на 841-цата?
Виж снимките на официалния сайт - https://www.tp-link....uter/tl-wr841n/

На първите две снимки, където рутерът е в анфас и в изометрия, антените са наклонени правилно. Даже може и още малко да се наклонят встрани.
На третата снимка, където е показан в гръб, антените са идеално вертикални и това е грешно, тъй като създава деструктивна интерференция и рутерът се самозаглушава, на практика.

Освен това, антените излъчват сигнал във форма, повтаряща формата на антените (почти). Т.е., кръгова антена с цилинрдична форма пръска сигнал във формата на цилиндър, като разсейването по вертикалата е минимално. Имай го предвид, щом казваш, че рутерът е върху кухненските шкафове. Обикновено, на двуантенни рутери, едната антена оставям вертикална, а другата наклонена навън и леко назад. И не качвам рутера над главите на хората, хубаво е да е максимум на метръ и половина височина, за да си гарантираш максимален обхват в жилището.

841 не е обидно смотан по отношение на обхвата. Сега ... скоростта му на рутиране е съвсем друга приказка. :lol:

Иначе, изобщо не бих ти препоръчал TP-LINK. Бих се повторил с MikroTik-a, който препоръчах на tarlyo в темата отпреди няколко дена, а също мога да те насоча и към този Netgear R6120?

Здравей, Rammkopf!

След като прочетох, това което си писал, реших като за начало да преместя рутера, колкото ми позволява кабела.
Вече не е високо горе върху шкафа, който ще видиш на снимките.

Имам два варианта на позициониране :
- вариант 1

- вариант 2

Другата стая на жилището, където искам да осигуря по-добра скорост е зад гърба ми в момента, когато снимам или иначе казано на около 5 метра зад мен.Така рутера хем е по-ниско, хем е насочен срещу стената на тази стая. Стената върху кояно съм закачил рутера се явява външна за жилището.

Посъветвай ме кой вариант да избера и най-важното в каква позиция да са антените рутера ?
Минус е, че така рутера се доближава още повече до микровълновата печка, но тя предполагам смущава само когато работи. Принципно си стои изключена от мрежата.

БлагодаряПубликувано изображениеПубликувано изображение
0

Потребителят е неактивен   FRESKID 

• Регистриран: 12-January 12
  • Град:София
Безжичен ретранслатор на Wi-Fi сигнал с вграден усилвател
Колата е като нова, Един собственик роден 1926г

Цитат

99,9% от потребителите си купуват ненужно мощен хардуер

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение
1

Преглед на мнениеFRESKID, на 06.10.19 - 13:34, каза:

Не, мерси!
0

Потребителят е неактивен   JohnTRIVOLTA1 

• Регистриран: 16-August 09
  • Интереси:Hardware ,networking

Преглед на мнениеontario, на 05.10.19 - 18:20, каза:

Моля за помощ при избора на по-мощен рутер /имам предвид 2 - 3 модела /, като проблема ми е слабия сигнал в другата стая.

Настоящият рутер е tp-link WR841NАпартамента е двустаен, като рутера се намира върху кухненските шкафове, бариера за сигнала създават:
1. един свод, който разделя кухня от хол
2. стената която разделя въпросната стая и другата стая на жилището,
3. Микровълнова, която е на метър под него.......Публикувано изображение

Колебая се между:TP-Link Archer C6, AC1200, Gigabit, Dual-Band
TP-Link Archer C6 AC1200, Dual band, 5xGbE, MU-MIMO
TP-LINK Archer C60, Dual Band Wireless

Ползваме 3 -4 телефона, Плейстейшън 4, таблет, лаптоп, но рядко всичко едновременно на макс.

Може да препоръчате един от тези рутери или друг модел, но цената да е макс. 80-100лвБлагодаря предварително Публикувано изображение

Мисля бюджета не е достатъчен за устройство с което да придобиете значително по-добро покритие на сигнал във вашият дом !
Но за сметка на това може да си закупите същият рутер - по възможност от последните ревизии. В следствие той ще е бъде основен, а наличният рутер ще бъде повторител. Този сетъп е описан тук - https://www.tp-link....upport/faq/227/ с надеждата , че като са един и същи модел независимо ревизиите трябва да са съвместими за WDS !
0

• Дата бг приятел
Привет, Ontario!

Повече ми харесва, когато рутерът е върху стената. Щом като сапунерката е вече вертикална, ще се наложи да направиш и съответните корекции.
Ще прощаваш калпавите ми умения на ASCII художник :D , но трябва да изглежда ето така:

_  		_
 \\ 		//
  \\        	//
   \\   		//
    \\      	//
   _(_)______(_)_
  / 		\
 |  		|
 | 	TP-LINK  	|
 |   		|
  \______________/

В общи линии, вдигаш антените вертикално нагоре, след което всяка от тях накланяш на 15-ина градуса навън. Ъгълът между антените трябва да е около 30 градуса, горе-долу, на око.

Не вярвам да страдаш от смущения от микровафлата - тя е в стоманен корпус и така е екранирана, все пак.

Мнението беше редактирано от rammkopf: 06.10.19 - 21:46

0

Преглед на мнениеrammkopf, на 06.10.19 - 21:43, каза:

Привет, Ontario!

Повече ми харесва, когато рутерът е върху стената. Щом като сапунерката е вече вертикална, ще се наложи да направиш и съответните корекции.
Ще прощаваш калпавите ми умения на ASCII художник :D , но трябва да изглежда ето така:

_  		_
 \\ 		//
  \\        	//
   \\   		//
    \\      	//
   _(_)______(_)_
  / 		\
 |  		|
 | 	TP-LINK  	|
 |   		|
  \______________/

В общи линии, вдигаш антените вертикално нагоре, след което всяка от тях накланяш на 15-ина градуса навън. Ъгълът между антените трябва да е около 30 градуса, горе-долу, на око.

Не вярвам да страдаш от смущения от микровафлата - тя е в стоманен корпус и така е екранирана, все пак.

Благодаря ти, както и на потребителя преди теб за идеята с втория рутер репийтър!Публикувано изображение
0

• Дата бг приятел
Моля, за нищо. Дано сме свършили работа. :Д
0

Потребителят е неактивен   jossbomon 

• Регистриран: 06-February 07
И какво не ти хареса в горния repeater за 26 лв. ?!
0

Преглед на мнениеjossbomon, на 07.10.19 - 10:30, каза:

И какво не ти хареса в горния repeater за 26 лв. ?!

Здравей,

не съм търсил информация по темата, но според един тип тези репийтъри /не говоря точно за този модел/ не вършат особено добра работа - сигнала падал наполовина и т.н.
Не зная вярно ли е или не всъщност.....?.Публикувано изображение

0

• Дата бг приятел
Всъщност, най-важното е в какъв апартамент си - тухлен, панелен?
0

...тухлен.Как е най-добре да се действа в този случай?

Мнението беше редактирано от ontario: 07.10.19 - 17:16

0

• Дата бг приятел
Щом е тухлен, проблемът не е в стената. Ако беше панелен, заради желязната арматура в бетона, щяхме да "ядем дървото". Ако мога така да се изразя.

Нека да пристъпим към някакви обективни измервания. Да предположим, че си заковал рутера на стената, която си показал на снимката. И антените са наклонени на 30 градуса (лявата е 15 градуса наляво спрямо вертикала, дясната е 15 градуса надясно). Можеш ли да изтеглиш WiFi Analyzer на някакво Android-ско устройство, да се разходиш до съседната стая, да се закачиш за WiFi и да пуснеш приложението. Там ще ти покаже каква е силата на сигнала. Ако си в рамките на -50 до -60 dB, положението е приемливо. Ако си на -70dB, че и надолу, значи има някаква друга драма (може да вървят метални тръби в стената?). Виж и друго - ако преместиш рутера на стената, която се явява междинна за двете стаи, и повториш същото измерване, какво ще покажат резултатите? Няма значение, че не можеш да включиш LAN кабела, зорът е да включиш рутера към тока, та да пръсне WiFi - искаме да видим нивото на сигнала само.

Освен това, така и така ще си пуснал WiFi Analyzer, ослушай с него ефира, да видиш дали не си на един канал с Гошо, Пешо и Марийка. Ако има по-разтоварен канал в ефира (дори да е зает, може да е от някой много далечен рутер, който се чува едва-едва на -80 или -90 dB), ръчно се прехвърли на този канал. Ако ти е силно зашумен ефирът, решението е да си купиш по-скъп рутер (или само access point), който да носи 5GHz. Прехвърляш се на 5-гигахерцовия спектър и си решаваш проблема засега. Докато хората не се изучат масово и след няколко години не заситят и този спектър. Това важи, само ако устройствата ти из къщи работят на тази честота, разбира се (стандарт 802.11ac). Някои устройства, които поддържат 802.11n, също работят и в 5-гигахерцовия обхват, макар и на старите скорости. Поне са в по-чист ефир.

Идеалният вариант е във всяко помещение на имаш по един access point на различен канал и минимално усилване, достатъчно само да покриеш там 15-20 квадрата, или колкото ти е стаята - това ти дава пълно покритие на целия апартамент. Но е по-скъпо и става по-сложно.

1

Потребителят е неактивен   pak4 

• Регистриран: 08-September 19
Да използвам чуждата тема, че имам подобно питане -
Имам разни китайски ВИ-ФИ устройства и един смарт ТВ в отдалечена стая и търся някакъв евтин рутер, пък досега не съм ползвал - само кабел и не разбирам от рутери, но един приятел, който според мен също не разбира има модел Linksys wrt54g и ми го препоръчва . Не ми трябва висока скорост, защото моята по кабел от доставчика си е 25 мегабита, по-скоро искам да има обхват до другата стая, че и стената е панел? Другия ми въпрос е, че се продават и модели Linksys wrt54GS, Linksys wrt54GL - те сравнение с Linksys wrt54G с какво са различни?
0

• Дата бг приятел
Здравей,

Серията WRT54G и всичките ѝ разновидности, които си описал, е направо антична (бяха модерни през 2005-та - толкова антични) и не те съветвам да си търсиш такъв рутер вече. Ползвам един 54G за неотговорна работа - става, но по-добре недей. Извън всякакви приемливи стандарти са вече, освен ако не знаеш как да му инсталираш DD-WRT.

Проблемът с панелите е в арматурата и бетона - това е много сериозна преграда за радиовълните и в гигахерцовия обхват ще видиш зор да пробиеш през стената. По-скоро мисли за вариант с кабели. Проблемът не е толкова в самия рутер - той ще е достатъчно мощен и ще се "чува" в другите стаи, да речем. Обаче нямаш гаранция, че маломощните устройства ще могат да пратят обратно до него през такива стени.

Относно въпроса ти за разликите между различните модификации на WRT54G, тази статия дава подробно обяснение.

Мнението беше редактирано от rammkopf: 12.10.19 - 23:31

1

Здравейте пак!
Сдобих сe с един почти нов TP LINK WR841N като моя основния рутер , но версия 14.1 /стария е v.9 /и вече с новото лого на TP LINK.
Искам да го ползвам като Range Extender, но не се справям с настройките. Реално тръгва интернет през него, но всъщност някъде греша и скоростта ми вместо да се увеличи - пада.
Като за начало го ресетнах..

Правя следното с новия рутер; 1. от OPERATION MODE избирам RANGE EXTENDER , давам SAVE и следва рестарт на рутера
2. от QUiCK SETUP сканирам wi-fi мрежите, избирам си моята.
За парола слагам същата парола като на root рутера и избирам името на мрежата (Copy from root AP ) да е като на основната мрежа т.е. не създавам мрежа с друго име
След това пак в QUICK SETUP - NETWORK SETTING има LAN TYPE - забравих какво е по подразбиране има и възможност STATIC IP не зная кое е правилното и след това настройки за IP ADRESS и SUBNET MASK - не зная също какви да са и дали да ги променям
Най-отдолу е DHCP server май трябва да е DISABLE .
Ако може помощ за тези настройки и принципно дали това е пътя или друг е начина.
Не зная в основния рутер трябва ли да се активира Enable WDS Bridging и принципно с него прави ли се нещо? Всъщност четох и тук https://www.tp-link....upport/faq/440/ , но пак не се справямПубликувано изображение

Моля за помощ относно настройките или линкче ако някъде вече е дискутирано стъпка по стъпка как се прави настройката на мрежа с два рутера TP LINK WR841N
МерсиПубликувано изображение

0

Потребителят е неактивен   My7hY 

• Регистриран: 23-March 09

Преглед на мнениеpak4, на 12.10.19 - 10:30, каза:

Да използвам чуждата тема, че имам подобно питане -
Имам разни китайски ВИ-ФИ устройства и един смарт ТВ в отдалечена стая и търся някакъв евтин рутер, пък досега не съм ползвал - само кабел и не разбирам от рутери, но един приятел, който според мен също не разбира има модел Linksys wrt54g и ми го препоръчва . Не ми трябва висока скорост, защото моята по кабел от доставчика си е 25 мегабита, по-скоро искам да има обхват до другата стая, че и стената е панел? Другия ми въпрос е, че се продават и модели Linksys wrt54GS, Linksys wrt54GL - те сравнение с Linksys wrt54G с какво са различни?

Тези рутери когато за протекрини,хората не са и сънували за съвременните скорости и изисквания.За последно ползвах 54GL - 2009 год и тогава още се задъхваше като пуснеш торент.А тези рутери,които си изброил вече много трудно можеш да намериш да се продават,а цените са им още по абсурдни.
При твоите изисквания каквото и да вземеш ще ти върши работа,важно е да го позиционираш добре,възможно най-централно в апартамента/къщата.
0

Потребителят е неактивен   My7hY 

• Регистриран: 23-March 09

Преглед на мнениеontario, на 12.10.19 - 23:52, каза:

Здравейте пак!
Сдобих сe с един почти нов TP LINK WR841N като моя основния рутер , но версия 14.1 /стария е v.9 /и вече с новото лого на TP LINK.
Искам да го ползвам като Range Extender, но не се справям с настройките. Реално тръгва интернет през него, но всъщност някъде греша и скоростта ми вместо да се увеличи - пада.
Като за начало го ресетнах..
..

Опитай това,на някакъв странен език е но има англ субтитри.

https://www.youtube....h?v=-BziTSMOFoQ
0

Потребителят е неактивен   golemsmeh 

• Регистриран: 28-August 05
Пробий дупка в тъпия бетон и не се занимавай с простотии!!!
0

Споделете тази тема чрез:

• (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login