Форум

Data.BG Форуми: Полезни съвети относно: Компютъра ми се рестартира! - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

• (20 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

Полезни съвети относно: Компютъра ми се рестартира!

Потребителят е неактивен   pakodelucia 

• Група: Потребители
  • Регистриран: 21-March 04
  • Град:София
Здравейте на всички компютърджии. 8)

Искам да обобщя една много нашумяла наскоро тема, а именно: "Рестартира ми се компутара" :)

Искам да знаят, всички любители или начинаещи, компютърджии, че проблема с рестартирането е рутинен и се решава винаги. Най-често има много просто обяснение, до което се достига малко по-трудно.

Ако попитате така:- Компютъра ми се рестартира какво да направя? - най-вероятно няма да получите задоволителен отговор, защото е все едно, да ви питат: "Колко са звездите?". :) :) :!:

Ето няколко полезни съвета, които да приложите при наличието на проблем от такъв вид!

1) Най-важното нещо за стабилността на една система е нейния захранващ участък - кабели, ел. мрежа, разклонители, периферни устройства и.т.н. Когато забележите, че компютъра се рестартира, моля направете веднага следните проверки:
Важно!!! Проверете, дали напрежението, което достига до компютъра ви, не е по високо от 220~230V или по ниско от 180~190v. Определено, много хора се оплакват, от такъв проблем.
а) Бъдете сигурни, че захранващия кабел не се прекъсва някъде.
б) Проверете, дали някой от домашните ви уреди, не смущава компютъра ви, по някакъв начин. Изключвате всичко и чакайте, дали ще се рестартира копютъра. Ако не постепенно включвате един по един уредите си, докато намерите виновника!
в) Важно е да са включите всички периферни устройства, свързани с компютъра, в един и същи разклонител. Често заземяването на различните уреди довежда до разнообразни проблеми.
г) Внимавайте и изключете всяко периферно устройство от компютъра (с изключение на монитора) и проверете дали някое от тях не смущава работата му.
д) Не поставяйте комютъра си до силни магнитни излъчватели, мощни усилватели, ел.табла, печки, фурни, аудио колони и т.н. Често лъченията от различен характер предизвикват сериозни увреждания на хардуера.
е) Внимавайте и за местото, на което слагате компютъра. Убедете се че е стабилно и не много топло. Ако го сложите на маса и я клатите постоянно то определено ще си имате проблеми. Или пък до някой радиатор. Да не говорим до е поставен до хладилник, печка, микровълнова, и.т.н.

Ако изброените по-горе неща са ви изрядни, то преминаваме към следваща точка:
2)Software! :)
a) Първото нещо за което да се хванете е веднага да проверите дали нямате грешки по харддиска. Пускате scandisk и му давате опция да провери за bad sectors!
б) Проверете, дали имате вируси. За това няма да говоря защото има много теми! http://pchelp.data.bg/
с) Проверете, дали някоя качена от вас програма, не е в дисхармония с операционната ви система. Една по една махнете всички и вижте дали проблема няма да се оправи.
д) Много често има рестартиране, ако операционната система не е качена правилно или е качена върху останали данни по хардиска. Най-добрия вариант е да си имате дял само за нея, който да форматирате преди всяко преинсталиране. Този дял да не се разширява или стеснява, защото много често, програмите, с които става тази операция, правят грешки и трият важни файлове! Направен веднъж да се преправя само когато е необходимо и то преди преинсталация! Ако не сте делили харддиска на части, и си качвате O.С. върху всичките данни на харда, вия поемате риск или да изгубите всичко или да не инсталирате О.С. както трябва!
Който и да ви убеждава, че ако си разделите харда на части ще стане по-бавен не му вярвайте. За начинаещите това е най-добрия вариант. Може да си делите хрда на колкото си части искате, без да прекалявате, и няма да загубите, а ще спечелите!
е) Ако имате инсталирани две операционни системи, то проверете дали, ако форматирате дяла на едната, проблема няма да се реши.
ж) Проверете дали, ако извадете интернет кабела от компютъра си, няма да има промяна. Може някой "добър" съсед да експериментира върху вас :)
з) Внимателно прегледайте всички настройки, които сте пипали в О.С. и дали не сте изключили нещо важно. Как да разберете кое е важно и кое не може да видите тук: http://pchelp.data.bg/
и) Уверете се, че програмата, с която работите не създава проблема. Много често дълга работа с една и съща програма, игра, може да доведе до рестарт.
й) В случай, че нищо не помага, форматирате целия физически твърд диск, като изтривате всички дялове които са направени. След това качвате О.С. и драйверите, като наблюдавате дали някой от тях не дестабилизира системата. След това преминавате към софтуера.

И последното на което трябва да обърнете внимание е хардуера.
а)Вадите всички PCI устройства. Ако там е проблема слагате ги пак, едно по едно, до до намиране на "болното".
б) Проверявате: добре ли се охлажда целия компютър; дали не е спрял вентилатор; дали някой кабел не се е оголил и опря в дъното, и.т.н.
в) Махате всички излишни оптични устройства и допълнителни харддискове, флопита, USB, IEEE 1394, или кавото излишно имате, и пак почнете да експериментирате, едно по едно!
г) В случай, че нищо до тук не е помогнало, то потърсете някой приятел, който е готов да ви услужи и един по един пробайте всичките компоненти на неговия компютър или посетете някой сервиз.
Много често развален харддиск дава такъв проблем и е трудно да се разбере, че е от него! Или пък често се случва видео карта да блокира компютър, да го рестартирва и.т.н.
Допълнено от pgm---------------------------------------------------------- --------------
д) Ако скоро е подменян вентилатора на процесора, убедете се че новия е достатъчно мощен за целта, правилно поставен и ако е от тези с поставяне на допълнителна термална паста, дали тя е равномерно разпределена по повърхностите.
е) Ако компютъра е по старичък, убедете се в изправността на батерията, намираща се на дънната платка.
ж) Ако наскоро сте добявяли някакъв хардуер, убедете се , че захранващия блок и достатъчно мощен за всички използвани модули при пълно натоварване
Допълнено от pgm---------------------------------------------------------- --------------
Допълнено от kaspy-------------------------------------------------------- ----------------
1. Не добре завити болтчета на дънната платка към кутията (може да доведе и до по-сериозни последствия).
2. Не добре сложена в слота видеокарта - резултат - рестарт, изгасване, забиване на компютъра. (това повтаря малко част от темата, но се случва доста често)
3. Не добре поставена памет, при по-старички компютри недобър контакт на паметите в слотовете поради зацапване.
Допълнено от kaspy-------------------------------------------------------- ----------------

Искам да споделя няколко мой персонални проблема:
1) Първият път когато започна да ми се рестартира компютъра, се оказа много просто но трудно за намиране. Свързвах си компютъра с усилвател на друг контакт. Разбира се то се получава така наречената двойно замасяване и компютъра ми се рестартираше.
2) Колкото и странно да е имах 2000 и XP и щом махнах единя веднага се реши проблема.
3) Играх си като махах компоненти от О.С. и разбирасе след 1 седмица компютъра почна сам да се рестартира.
4) Хващал съм множество червеи, които ти изкарват съобщение от рода на: компютъра ви ще се изключи поради прекъсване на RPC бла-бла.., които най-често антивирусната е оправяла!
Имал съм и много други проблеми от сорта!

Няколко лични съвета: Следете си процесите ежеминутно. Появи ли се нов, непознат без да сте стартирали програма - бъдете сигурен, че е вирус. Изключвайте, ако не го ползвате, Remote Assistance , обезателно и бъдете сигурни че сте забранили Microsoft telnet service! - За тези от вас които се чудят, какво пък е това, ви препоръчвам- Не се чудете, а го изключете. Едното се изключва от Sysytems properties, a другото от Computer Management/Services и като видите telnet- десен бутон/Propperties/Disable. Тези неща, предоставят възможност някой да се свързва с вашия компютър от разстояние - както се досещате нищо не пречи да е някой хакер, червей, Microsoft и.т.н.
Не товарете О.С. с много програми, защото той се забърква и се почва рестарт след рестарт. Внимавайте, да не изтриете, някой важен за Windows файл! Бъдете убедени, че ако си клатите компютъра докато работи, ще му нанесете сериозни хардуерни проблеми!

Полезни линкове: http://pchelp.data.bg/-Без коментар! http://www.autopatch...adxp.html-Много добре подбрани и направени ъпдейти за Windows+Registry tweaks, DirectX, Outlook, Framework,ODBS, допълнителни програмки, всички нужни ъпдейти за компонентите на О.С.и.т.н.-Човека се е трудил да направи програма та на вас да ви е по лесно да си ъпдайтвате Windows. Ползвайте го, абсолютно безплатно е!

Най-често срещано е да имате софтуерен проблем, така че експериментирайте смело и проверете всичко от - до! - Това е начина! Пожелавам ви да не се стига до сервиз!

Сега вече, след като сте намерил проблема и незнаете как да го решите, питайте и ще ви се помогне. Иначе само Ванга може да ви каже: защо компютъра се рестартира :twisted:

Моля всеки, който има с какво да ме допълни, да не се чуства изолиран, а задължен да го напише!!! :twisted:

http://free.data.bg/.../RestartCMP.htm
Тука темата е по-подробна!

Бележки

*Понеже доста зачестиха въпросите с рестарта и както на всички е известно проблемите са доста разнообразни ми се ще да ви кажа следното за да изгладя всички противоречия. За да кажа как да се реши даден проблем трябва да го видя на место. Ако вие не разбирате, то и да ми обясните каквото можете, няма да е достатъчно, а в случай, че разбирате, то написаното по-горе ще ви е достатъчно като модел за работа.
1

Потребителят е неактивен   amurder 

• Регистриран: 07-April 04
  • Град:Bit O'Heaven
Мисля, че трябва да ти поставят темата в http://pchelp.data.bg/, за да е в помощ на другите :)
0

pgm каза:

Като един от съидейниците за създаването на http://pchelp.data.bg/ веднага казвам, че всяка подобна публикация е добре дошла на сайта. Той е направен с такава цел - със статии, преводи и помощ от различни автори да съберем полезни съвети и решения по подобни теми. Искаме да заменим повечето от задаваните във форума въпроси с готови отговори и максимално да улесним "феновете" :) на Дата.бг.
При съгласие от страна на pakodelucia, текущата статия ще бъде публикивана и на сайта при първа техническа възможност за това. Необходима ми е само потвърждение за съгласието му и ако има някакви подробности, ще ги уточним. Това няма да попречи на доразвиването на темата.

Веднага се включвам и аз в темата, като бих допълнил следното:

Към раздела

"И последното на което трябва да обърнете внимание е хардуера. Дано не стигате до тук!"

f) Ако скоро е подменян вентилатора на процесора, убедете се че новия е достатъчно мощен за целта, правилно поставен и ако е от тези с поставяне на допълнителна термална паста, дали тя е равномерно разпределена по повърхностите.
g) Ако компютъра е по старичък, убедете се в изправността на батерията, намираща се на дънната платка.
h) Ако наскоро сте добявяли някакъв хардуер, убедете се , че захранващия блок и достатъчно мощен за всички използвани модули при пълно натоватване.

И аз поздравявам pakodelucia за хубавата статия и труда, както и колегите които са я поставили като важна тема. Предполагам, че темата ще бъде оценена много положително от потребителите :) и се надявам да нямат подобни проблеми за отстраняване. :)

Веднага бързам да благодаря за хубавите думи и давам абсолютното си съгласие да я побликувате в http://pchelp.data.bg/. Искам да поясня че нищо не разбирам от ХТМЛ и PHP. Така че който има желание и възможност нека да направи каквото трябва.
Благодаря спецялно, че си допълнил с нещо ново темата!
Направо трябваше да го вмъкнеш. Аз сега ще го направя!
0

Потребителят е неактивен   nocturnallight 

• Регистриран: 07-October 03
Здравейте! :)

Аз съм един от многото потърпевши на Рестартирането... :cry:
Обаче моят проблем е друг. Компютъра ми се рестартира само докато играя на игри (предполагам когато кадрите в секунда станат повечко и Видео картата се натоварва повече). Поради тази причина си смених старата видео карта(nVidia MX 440 128 DDR Tv-Out) за nVidia Fx 5200 128 DDR Tv-Out, но ми дава абсолютно същия проблем: докато играя и или излиза от играта директно в Windows или направо се рестартира ...:( :( :( Ако някой може да ми каже причината и решение ще съм му страшно задължен:) :) :)
0

Потребителят е неактивен   lordofdeath 

• Регистриран: 14-March 04
  • Град:In DArkNeSS
а на мен що ми се ресва компа
както си играя на някоя по-тежка игра и хоп ме изкарва
преминавам всички тестове на 3дмарк,супер ПИ,псмарк,...
що тогава се ресва ?
кво ли не пробвах
наи-вероятно е от захранването според мен,защото няма от какво друго да е.
Но как може да е от захранването като е 300ватово а конфиг. от подписа ми едва ли точи толкоз
волтажа на ядрото не марда игобщо
и другите са що годе стабилни наи-много да има амплитуда от 0.10 волта
п.с. проверих всички неща от парвото мнение нестават :(
0

Потребителят е неактивен   lordofdeath 

• Регистриран: 14-March 04
  • Град:In DArkNeSS
тва с разделителната способност го пробвах и ефект немаше пак ми се ресна по некое време
само при супер тежки приложения става тва
не е от вентилатора на видеото картата си се охла6да
с downoverclock пак се ресва
0

Потребителят е неактивен   hackteam 

• Регистриран: 11-January 03
  • Град:Харманли
Ако си правил някакъв Over Clock може да е от това.
Също пробвай да си сложиш други драйвъри за видеото.Не знам дали ще се оправи,но си струва да пробваш !

А интересно щом си сменил видео картата и продължава да го прави според мен няма нищо общо с нея.Освен ако няма проблем със Слота.
0

Потребителят е неактивен   postscriptum 

• Регистриран: 23-July 04
  • Град:Варна
моят проблем е малко по-специфичен, ма все пак да ви питам:
при игра на warcraft3:TFT под WinXP компа се редтартира след известно време... (а понякога не :)) случвало се е да играя над 2 часа без рестарт, също така да стане за 2-3 минути.
на 2-3 пъти успя да изкара син екран със съобщение, че има някаква несъвместимост с хардуеъра и т.н. (не успявам да го прочета - след 10-15сек просължава с рестарта гадинката).
това се случва само под ХР, другите windows-и си я карат без подобни мизерии.
конфигурацията ми е : AMD 1700+, MB Chaintech...(въх ни помня кво точно :) ), 256MB RAM, Gigabyte Maya Radeon9000Pro
изпробвал съм : смяна на драйверите на дъното,видео картата, звука, windowsXP professional от две различни места (със и без SP1)

аде да ви видим сега :) :) :)
0

Потребителят е неактивен   killuminati 

• Регистриран: 21-August 04
  • Град:Westside Penitentiary
  • Интереси:Pc , 2pac , Pc , Girls , Pc , Alchohol
ами аз преди имах един проблем .. той беше различен от тея горните .. играйкам си аз... и по едно време ми излиза един екран "Бла Бла Бла Your PC Will Shut Down In : 59...58...57....6..5....4...3...2....1 .... РЕЕЕСС :) сложих си Fire Wall и вече го няма проблемус:)
0

Потребителят е неактивен   desolitor 

• Регистриран: 26-July 03
  • Град:Под Един Мост
  • Интереси:Local Area Connections
мамка му аз съм с 2003 едвм се изчистих
0

Момчета и момичета. Като чета тези неща които сте писали просто си мисля :) че не сте посетили този сайт.
http://www.blackviper.com/

От как правя всичко, което тоя пич е описал ни червей ни вирус ни троянски кон ме е хващал, а и НЯМАМ НИКАКЪВ FIREWALL. :)

Инал съм същите проблеми рестартирал ми се е компютъра по какви ли не причини и "вервайте ми" проблема е само да малко настройки в Сервизите, е и не може да се пренебрегват ъпдейтите.
0

Потребителят е неактивен   swetko 

• Регистриран: 27-October 03
Моя не само се рестартира а и блокира от време на време
все едно е прегрял процесора ама той е студен
Рестартира се когато играя някоя игра

може ли да е от видео картата
имам такива подозрения
0

Потребителят е неактивен   swetko 

• Регистриран: 27-October 03

имам такива подозрения
0

Swetko каза:

имам такива подозрения

Може, разбира се. Но за по сигурно отиди при някой приятел и едно по едно тествайте всеки модул:) Ако не е от хардуера, действай по описаното в първият ми пост и ще се оправи задължително.
0

Потребителят е неактивен   pdy 

• Регистриран: 16-November 04
  • Град:Stamboliyski
  • Интереси:Internet,komputri....

na4inae6tа каза:

аз съм на Windows XP и когато компютъра ми е в мрежата за около 3 минути ми се извежда системно съобщение и почва да ми брои 50 секунди след което се рестартира - проверих за вируси, нямаше...прочетох статията за рестартирането, но ако можете да ми дадете по-точно предположение за проблема ще ви бъда много благодарна

Инсталирайте си защитна стена:
Zone Alarm 5.0 и край на рестартирането!

0

Потребителят е неактивен   magiaa 

• Регистриран: 03-June 03

pakodelucia каза:

От как правя всичко, което тоя пич е описал ни червей ни вирус ни троянски кон ме е хващал, а и НЯМАМ НИКАКЪВ FIREWALL. :)

ОК, карай я така, само че знай - всяко нещо си има първи път!
И мисля, че в повечето случаи рестартирането на РС от само себе си е причинено от червей (вирус), а не от хардуерни смущения от други уреди или прекъсване на захр. кабел...
0

Anonymous каза:

Смяна на эахранване или дьно~! :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Много често рестартирането е от слабо захранване. Повечето захранвания са пълни боклуци!
0

Потребителят е неактивен   geniy 

• Регистриран: 04-August 04
Здравейте!Проблема с рестартирането се оправя само като се инсталира фикс сасер.Това е кръпка за уиндоуса и всичко си се оправя.А аз имам следния проблем-когато стартирам игра / която и да е / ми се рестартира компютъра.Игри преди това не съм инсталирал и пускал.Пускам ги с даемон тулс,играта си се качва,но като натисна иконата за старт на играта,тогава ми се рестартира .Знае ли някой за проблема?Благодаря!!!
0

geniy каза:

Здравейте!Проблема с рестартирането се оправя само като се инсталира фикс сасер.Това е кръпка за уиндоуса и всичко си се оправя.А аз имам следния проблем-когато стартирам игра / която и да е / ми се рестартира компютъра.Игри преди това не съм инсталирал и пускал.Пускам ги с даемон тулс,играта си се качва,но като натисна иконата за старт на играта,тогава ми се рестартира .Знае ли някой за проблема?Благодаря!!!

Ок. На мен ми се е случвало като си пусна ACDSEE да ми се рестартира компа...но все има някакъв конкретен проблем, който поражда тозаи рисет. Пробай следното: куик формат на харда (целия) и след това нова инсталация на уина и то без да делиш харда и след това веднага инсталираш играта. Вероятни проблеми: Драйвери на видео, хардуерен проблем, несъвместимост на програми които си качил и.т.н. Започни от началото и изследвай подробно!
0

Потребителят е неактивен   georgedimov 

• Регистриран: 26-May 03
  • Град:Велико Търново
При мен проблемът е от захранването, много близо съм до трафопоста и напрежението е почти 240 волта.
Вярно, че използвам UPS, но скоро жена ми (не е блондинка :!: ) влючи към него и духалка - познайте какво стана :)
0

Споделете тази тема чрез:

• (20 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login