Форум

Data.BG Форуми: Съществува ли Бог? - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

• (249 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

Съществува ли Бог?

Потребителят е неактивен   bntbntbnt 

• Група: Потребители
  • Регистриран: 15-September 08
f

Мнението беше редактирано от bntbntbnt: 02.01.16 - 22:11

6

Потребителят е неактивен   spriteee 

• Регистриран: 06-June 05
Аааа чакай, раздела се казва Наука :lol:
0

Ами аз търся научни доказателства.

Да не говорим, че статистици са направили проучване, в което търсят корелацията между интелигентността и степента на религиозност по държави.
Откри ли са, че колкото по религиозен си (независимо от религията), толкова по-ниско IQ имаш. Като цяло това не е шокиращо откритие, но беше хубаво да бъде обвито със статистически данни :)

Публикувано изображение
2

Потребителят е неактивен   joroplv 

• Регистриран: 13-July 10

Преглед на мнениеjoroplv, на 08.04.12 - 16:09, каза:

bntbntbnt, съжалявам те. В тази тема започна добре, но вече те хващаме толкова много да си противоречиш сам и да говориш явно неверни неща (а и да не си признаваш за това - като например Айнщайн какво мисли за бога (той го признава, а не го отрича); или пък твърдението ти за Хокинг, че бил велик физик :) :) :)), че момента е настъпил просто да не обръщаме внимание на написаното от теб... докато не премислиш дали да не промениш начина си на водене на разговор.

Публикувано изображение Публикувано изображение

Преглед на мнениеjoroplv, на 08.04.12 - 16:03, каза:

Именно, доказали са, че не могат да докажат има ли или няма бог :) :) :). Тоест най-известните учени ти го казват това, повярвай най-после във фактите:

РОБЪРТ МИЛИКАН, Нобелов лауреат за физика

“Аз мога със сигурност да заявя, че не съществуват научни основания за отричането на религията, нито пък е възможно да съществува конфликт между науката и религията, тъй като техните сфери са абсолютно различни. Хората, които знаят твърде малко за науката, и хората, които знаят твърде малко за религията, наистина често стигат до спорове, а страничните наблюдатели си въобразяват, че има някакъв конфликт между науката и религията, докато всъщност конфликтът е просто между два различни вида невежество.

0

Казан - храмът на всички религии:

Публикувано изображение
0

Потребителят е неактивен   arhistefka 

• Регистриран: 08-August 04
  • Град:София

Преглед на мнениеspriteee, на 08.04.12 - 16:18, каза:

Аааа чакай, раздела се казва Наука :lol:

Като попрочетох някои теми, предлагам раздела да се казва "Наука и Мистика"... :D

Преглед на мнениеbntbntbnt, на 08.04.12 - 16:23, каза:

Ами аз търся научни доказателства....

В основата на религията е ВЯРАТА. Доказателствата нямат сила там... но не е лошо да се търси Истината. Всъщност, със същия успех можеш да търсиш и доказателство, че Бог НЕ съществува. Просто такива не съществуват и за двете тези, или поне не са известни такива доказателства...;)

Мнението беше редактирано от arhistefka: 08.04.12 - 19:00

СЕКУНДИТЕ СЕ ВЛАЧАТ, МИНУТИТЕ ПЪЛЗЯТ, ДНИТЕ СИ ВЪРВЯТ, МЕСЕЦИТЕ ТИЧАТ, ГОДИНИТЕ ЛЕТЯТ...
Memento vivere. Memento mori.

По-добре провален опит, отколкото пропуснат шанс...
0

Публикувано изображение

АЛБЕРТ АЙНЩАЙН, Нобелов лауреат за физика

Немският физик Алберт Айнщайн (1879-1955) получава Нобеловата награда за 1921 г. “за своя принос към теоретичната физика и в частност за откриването на законите за фотоелектричния ефект”. Айнщайн е един от основателите на модерната физика и създател на Теорията на относителността. Той е професор по физика в университетите в Цюрих, Прага, Берн, Берлин и Принстън (Ню Джърси). Айнщайн бе избран за “Личност на второто хилядолетие”

1. “Аз искам да знам как Бог е сътворил този свят. Аз не се интересувам от този или онзи феномен, от спектъра на този или онзи елемент. Аз искам да узная мислите на Бога; всички останали неща са детайли.” (АЙНЩАЙН, цитиран в “Einstein: The Life and Times” by Ronald Clark, London, Hodder and Stoughton Ltd., 1973, с.33).

2. Айнщайн описва неспособността на човешкия ум да разбере същността на Бога чрез следното сравнение:

“Ние хората сме в позицията на едно малко дете, което влиза в огромна библиотека, пълна с книги, написани на множество различни езици. Детето осъзнава, че някой трябва да е написал тези книги. Но то не знае как. То не разбира езиците, на които те са написани. Детето смътно се досеща, че има някакъв тайнствен ред, според който са подредени книгите, но то не знае какъв е този ред.

Според мен точно такова е отношението дори на най-интелигентното човешко същество спрямо Бога. Ние виждаме, че Вселената е чудесно подредена и че се подчинява на някакви закони, но само смътно разбираме тези закони. Нашите ограничени умове не могат да схванат тайнствената Сила, която движи космическите съзвездия.” (АЙНЩАЙН, цитиран в “Einstein: A Life” by Denis Brian, New York, John Wiley and Sons, 1996, с.186).

5. “Колкото по-дълбоко човек прониква в тайните на природата, толкова по-голяма става неговата почит към Бога.” (АЙНЩАЙН, цитиран в Brian 1996, 119).

6. “Науката без религията е осакатена, религията без науката е сляпа.” (EINSTEIN 1967, 30).

7. Учените и философите често сравняват всичко, сътворено от Бога, с часовник, а самия Бог – с часовникар, който създава и поддържа сложния часовников механизъм. И все пак, човешкото мислене е твърде ограничено, за да може да си представи неограничения Творец на Вселената. В тази връзка Айнщайн казва:

“Разглеждам една картина, но моето въображение не може да пресъздаде външността на нейния творец. Гледам един часовник, но не мога да си представя как изглежда часовникарят, който го е създал. Човешкият разум не е способен да възприема четири измерения, как тогава е възможно да разберем Бога, за Когото хиляда години и хиляди измерения са като едно?” (АЙНЩАЙН 1997, 171).

8. “Всеки, който се занимава сериозно с наука, постепенно се убеждава, че един Дух се проявява в законите на Вселената; Дух, Който е безкрайно по-могъщ от духа на човека и пред лицето на Когото ние, с нашите скромни възможности, трябва да се смирим. По този начин научните изследвания водят към едно специфично религиозно чувство, което е твърде различно от наивната религиозност.” (АЙНЩАЙН, цитиран в “Albert Einstein: The Human Side” by Dukas and Hoffmann, Princeton University Press, 1979, 33).

9. “Сигурно е, че една увереност в разумността и познаваемостта на света, увереност, която е сродна с религиозното чувство, стои в основата на всяка научна дейност от по-висок ранг.

Тази твърда вяра, която е обвързана с едно дълбоко чувство – вярата в един Върховен Разум, който разкрива себе си в сетивния свят, всъщност изразява моята представа за Бога.” (EINSTEIN 1973, 255).

15. “Очевидна е хармонията в космоса, която аз, с моя ограничен човешки ум, успявам да схвана, но въпреки това, все още има хора, които казват, че Бог не съществува. А това, което наистина ме вбесява, е фактът, че тези хора твърдят, че аз поддържам техните възгледи.” (АЙНЩАЙН, цитиран в Clark 1973, 400).

0

Потребителят е неактивен   spriteee 

• Регистриран: 06-June 05

Преглед на мнениеfotone, на 08.04.12 - 16:19, каза:

Ето едно интересно сайтче за който е на ти с английския.

Цитат

The Proof that God exists is that without Him you couldn't prove anything.

Публикувано изображение
1

Преглед на мнениеtrojanbox, на 07.04.12 - 13:08, каза:

Аз не разбирам как вселената ще избухне от 1 точка... Значи някой преди това я е стиснал и минимализирал за да може да се взриви след това и да образува планети, звезди, галактики и т.н. Въпроса е кой е вакуумирал света до 1 точка? Тва ми е по-интересно... :unsure:

Съвременната наука не може да даде смислен отговор на този въпрос. Но може да видим какво казват по темата известните учени и творци от настоящето и от близкото и по-далечно минало (по-добре да гледаме първо те какво говорят, а не няколкото анонимни участници във форума, които определено нямат нужното ниво на знание все още :)):

50 Нобелови Лауреати и други велики учени за вярата си в Бога
Тихомир Димитров – съставителство, преводи, 2006
Рекламно-издателска агенция “Спектра”, Варна
Петя Манолова – редактор
ISBN-10: 954-90892-5-8
ISBN-13: 978-954-90892-5-7

Антологията “50 Нобелови лауреати и други велики учени за вярата си в Бога” съдържа документирани цитати, подбрани от книгите, статиите и писмата на едни от най-авторитетните световни учени и творци. Тази информация беше събирана в продължение на 11 години предимно от библиотеките в София, Виена, Милано и Кембридж (Харвард), както и чрез лична кореспонденция с учени-нобелисти.

Книгата в книжарници "Пингвините": http://shop.pingvini...cid=3&pid=19296

Прочетете я онлайн тук: http://nobelisti.tripod.com/

"Книгата "50 Нобелови Лауреати и други велики учени за вярата си в Бога" е една невероятно интересна и уместна антология, която съдържа мненията на първокласни учени." ~ Чарлз Таунс, Нобелов лауреат за физика, изобретател на лазера

Изключителна книга, задължителна за всеки, търсещ истината ;) или просто желаещ да разбере до какви прозрения са стигнали наи-великите умове!

ЧАСТ ПЪРВА. УЧЕНИ-НОБЕЛИСТИ (20 - 21 ВЕК): Алберт Айнщайн, Макс Планк, Шрьодингер, Хайзенберг, Маркони, Макс Борн, Робърт Миликан, Джон Екълс, Чарлз Таунс и др.

ЧАСТ ВТОРА. ПИСАТЕЛИ-НОБЕЛИСТИ (20 - 21 ВЕК): Франсоа Мориак, Т.С. Елиът, Солженицин, Чърчил, Киплинг, Анри Бергсон, Херман Хесе, Жан-Пол Сартр и др.

ЧАСТ ТРЕТА. МИРОТВОРЦИ-НОБЕЛИСТИ (20 - 21 ВЕК): Алберт Швайцер, Джими Картър, Теодор Рузвелт, Удроу Уилсън, Джон Мот, Мартин Лутър Кинг и др.

ЧАСТ ЧЕТВЪРТА. БАЩИТЕ НА МОДЕРНАТА НАУКА (16 - 20 ВЕК): Нютон, Галилей, Коперник, Да Винчи, Декарт, Джордано Бруно, Пастьор, Фарадей, Едисон, Дарвин и др.

ЧАСТ ПЕТА. ФИЛОСОФИТЕ НА МОДЕРНАТА ЕПОХА (17 - 20 ВЕК): Кант, Хегел, Джон Лок, Дейвид Хюм, Волтер, Русо, Хобс, Спиноза, Бъркли, Киркегор, Витгенщайн и др.

"Книгата 50 НОБЕЛОВИ ЛАУРЕАТИ И ДРУГИ ВЕЛИКИ УЧЕНИ ЗА ВЯРАТА СИ В БОГА е една невероятно интересна и уместна антология, която съдържа мненията на първокласни учени!"

Чарлз ТАУНС, Нобелов лауреат за физика, изобретател на лазера

"Аз искам да знам как Бог е сътворил този свят. Аз искам да узная мислите на Бога; всички останали неща са детайли."

Алберт АЙНЩАЙН, Нобелов лауреат за физика

"Колкото повече изучавам природата, толкова повече се удивлявам от творенията на Бога. Науката отвежда хората по-близо до Бога."

Луи ПАСТЬОР, основател на микробиологията

"Невъзможността да си представя, че тази величествена и удивителна Вселена и нашите съзнателни души са възникнали по случайност, е за мен главното доказателство за съществуването на Бога."

Чарлз ДАРВИН, създател на еволюционната теория

"Аз не мисля, че съм просто продукт на случайността, че съм само една частица прах във Вселената; аз чувствам, че съм някой, който е бил очакван, създаден, планиран. Накратко, аз съм едно същество, което само един Творец би могъл да постави тук; и тази идея за творческа ръка се отнася до Бога."

Жан-Пол САРТР, Нобелов лауреат за литература

"Първата глътка от чашата на природните науки прави човека атеист, но на дъното на чашата го очаква Бог."

Вернер ХАЙЗЕНБЕРГ, Нобелов лауреат за физика, създател на квантовата механика

"Нима е случайно това, че лявата половина и дясната половина на всички птици, животни и хора са оформени симетрично? Нима е възможно тази подреденост и закономерност да възникне без замисъла и изобретателността на един Всемогъщ Творец?"

Исак Нютон

0

Потребителят е неактивен   tedopk 

• Регистриран: 27-October 07
  • Град:Перник, Благоевград, София
  • Интереси:I'm not interested in things.Things are interested in me.
Той имаше впредвид друго.
Ас ниамам потпис.Ас не сам от тук и сам замалко.
0

Преглед на мнениеfotone, на 08.04.12 - 16:33, каза:

Това вече са откровенни глупости. Много съвременни учени с непостижимо от нас тук IQ са религиозни и открито го заявяват.

Статистиката работи с голяма брой извадки. Тя винаги дава средни стойности за определени групи. А ето как стоят нещата в многомилионните щати:
Публикувано изображение

Интересни са двете крайни стойности. В най-религиозния щат e най-ниско IQ-то...

Мнението беше редактирано от bntbntbnt: 08.04.12 - 16:43

0

bntbntbnt, не знам защо точно ти отваряш нова тема за бога и религията при положение, че предишната Създаването на света - Науката срещу религията Къде е истината? вече на всички стана ясно, че предимно с празни приказки се опитваш да доказваш научно дали има или няма създател и духовна сила :) :) :)...

Великите учени на нашето време са го казали най-добре - духовното знание и науката е време да се обединят:

МАКС ПЛАНК, Нобелов лауреат за физика

Планк завършва лекцията си “Религия и наука” с думите: “Религията и науката заедно водят непоколебима и непрестанна борба срещу скептицизма и догматизма, срещу неверието и суеверието. Водещият принцип в тази борба винаги е бил и ще бъде: Напред към Бога!”

ЧАРЛЗ ТАУНС, Нобелов лауреат за физика (изобретателят на лазера)

“Науката, с нейните експерименти и логика, се опитва да разбере реда и структурата на Вселената. Религията, с нейното теологично вдъхновение и мислене, се опитва да разбере целта и смисъла на Вселената. Науката и религията са тясно свързани – целта на Вселената загатва за нейната структура, а структурата трябва да бъде разбрана в контекста на тази цел.

Такъв е начинът, по който аз виждам нещата. Аз съм физик. Считам себе си също и за християнин. Опитвайки се да разбера същността на нашата Вселена посредством тези два начина на мислене, аз виждам много сходства и препокривания между науката и религията. Според мен е логично в крайна сметка те двете да се слеят в едно.” (TOWNES 2001, 296).

Мнението беше редактирано от joroplv: 08.04.12 - 16:43

0

Когато докажеш, че Бог съществува, тогава ми говори. Всички разбрахме, че не можеш и едно доказателство да приложиш :)

Аз вярвам в Spiderman :D
Публикувано изображение

Мнението беше редактирано от bntbntbnt: 08.04.12 - 16:46

0

Потребителят е неактивен   fotone 

• Регистриран: 27-December 04

Преглед на мнениеbntbntbnt, на 08.04.12 - 16:41, каза:

Статистиката работи с голяма брой извадки. Тя винаги дава средни стойности за определени групи. А ето как стоят нещата в многомилионните щати:
Публикувано изображение

Хаха каква извадка само. В първата половина са южните по-бедни щати,а във втората половина е богатия север. Причината Американския Юг да е по-беден и престъпен е малко по-различна от религията ;)
А графата с IQ е пряко следствие от богатството и достъпа до образование,защото както знаем тестовете за IQ са мерило единствено за знанията. А знания може да придобие всеки посредствен индивид,стига да има добри учители и желание.

Мнението беше редактирано от fotone: 08.04.12 - 16:49

0

Преглед на мнениеbntbntbnt, на 08.04.12 - 16:45, каза:

Когато докажеш, че Бог съществува, тогава ми говори. Всички разбрахме, че не можеш и едно доказателство да приложиш :)

Аз вярвам в Spiderman :D

bntbntbnt, мисля, че просто не си достатъчно запознат с темата, по която се опитваш да даваш мнения. Не знам и на каква възраст си, но ми се струва не много голяма. Както вече стана ясно, има още доста неща да преживееш и да научиш, и тогава може да си полезен в дискусията, със стойностни изказвания.

Нека да уточним нещо относно какво науката е доказала научно (с факти и изследване) по въпроса за неперсоналния бог (този, който е духовна сила и всеобхватен разум, а не онзи, който бил на небето с брада, и т.н.). Науката по отношение на неперсоналния бог не разполага с доказателства нито че същесвува, нито, че не съществува. Тоест не може да го потвърди, не може и да го отхвърли с научен подход. Това е ясно на всеки по-сериозно интересувал се от темата за създаването на вселената.

Трябва да се знае също, че всяка религия с персонални богове (които седят на небето и гледат какво прави всеки един човек :)) възниква понеже хората усещат единната духовната сила и всеобхватен разум (неперсоналния бог), и започват да си създават свои легенди и истории, своя религия според своята култура и начин на живот. Така че зад религията и митовете на всеки един народ ще откриете единната духовната сила и всеобхватен разум, неперсоналния бог като причина за възникването на религиите.

Именно защото неперсоналния бог в момента не може да се отхвърля или потвърждава с научни методи (както казах по-горе), та именно затова в момента разглеждаме не какво са доказали великите учени, а какво са чувствали, мислят и вярват по въпроса за бог.

МАКС БОРН, Нобелов лауреат за физика

Немският физик Макс Борн (1882-1970) печели Нобеловата награда за 1954 “за своите фундаментални изследвания в областта на квантовата механика и в частност за статистическата интерпретация на вълновата функция”. Той е професор по физика в университетите във Франкфурт на Майн, Гьотинген, Единбург и Кембридж (Великобритания). Главните научни постижения на Борн са: приносът му към специалната теория на относителността на Айнщайн; работата му върху структурата и свойствата на кристалите; разработките му в областта на квантовата (матричната) механика и приносът му към вълново-корпускулярната теория.

1. В книгата си “Моят живот и възгледи” (1968) Макс Борн пише: “Позволете ми да кажа няколко думи за себе си и за атома. Ние – атомът и аз – бяхме задружни до съвсем скоро. Аз виждах в него ключ към най-съкровените тайни на природата, a той разкри пред мен величието на цялото творение и на Твореца.” (MAX BORN, “My Life and My Views”, New York, Charles Scribner’s Sons, 1968, 88).

2. “Много от учените вярват в Бога. А онези, които казват, че заниманията с наука правят човека атеист, са вероятно някакви жалки хора.” (БОРН 1996).

6. Борн смята, че науката не би трябвало да се произнася по въпроса за същността на Бога, тъй като нейните изследвания са ограничени във видимия свят: “Науката оставя въпроса за Бога напълно открит. Тя няма право да го обсъжда.” (БОРН 1996).

Мнението беше редактирано от joroplv: 08.04.12 - 16:53

0

Но защо по-религиозните са по тъпи? Остави другите фактори.

Ето статистика по държави.

Мнението беше редактирано от bntbntbnt: 08.04.12 - 16:49

0

Потребителят е неактивен   fotone 

• Регистриран: 27-December 04

Преглед на мнениеbntbntbnt, на 08.04.12 - 16:47, каза:

Но защо по-религиозните са по тъпи? Остави другите фактори.

Ето статистика по държави.

Цитат

...А графата с IQ е пряко следствие от богатството...

0

Потребителят е неактивен   CTOMAHA 

• Регистриран: 13-February 05
  • Град:Варна
Аз лично за неопровержими материални доказателства не знам. Но не мисля, че ще има и някога окончателен отговор. Причината според мен е, защото винаги, когато направим някакво откритие, ще видим, че има още много да се опознае от вселената. Moving the goalpost. Винаги ще има къде да се крие нещо, което ще се мисли за необяснимо, божествено и т.н. И докато не успеем да разберем всичко, винаги ще има някой, който да каже къде може да открием господ.

Аз лично не вярвам в господ, просто защото той по дефиниция е свръхестествен, необясним и непознаваем, а науката се грижи само за естествените и обясними процеси.Свръх-естествено означава отвъд-естествено. Нещо, което и да искаме, не можем да обясним. Две противоположности. Също така, дори и да има бог, това означава, че това е част от научен модел без никаква способност за предсказване на събития, която учените да могат да използват. На практика, е безполезен. Как може да се тества идеята за бог? Как може да се докаже? Kaква е ползата от такава теория? Какво може да предскаже? Че веднъж е имало нещо необяснимо, и после всичко е станало обяснимо? Или че всичко ибяснимо е продукт на нещо необяснимо? И то защото може би то така желае? Той ли е наистина Primary Mover (любим аргумент за неговото съществуване)? Или не? Може би той се крие отвъд всичко, което ние смятаме за естествено или дори свръхестествено? Защо е създал всичко така, както е? Има ли и други като него? Каква е неговата природа?

Даже и той да е създал вселената, той го е направил по магически начин който не може да тестваме и докажем, колкото и да се опитваме. Всичко е дошло от нищото с вълшебство. Това не е наука. Тя може и да няма всички отговори, но се опитва да го докаже без еднократни и необясними прояви на фокуси, изпълнени от неизвестно кого поради необяснима причина, и този някой или нещо да са се взели от небитието и после да са изчезнали толкова мистериозно, колкото и са се появили.

Публикувано изображение 
1

Потребителят е неактивен   lichevoleg 

• Регистриран: 05-February 06
  • Град:Sofia
  • Интереси:Ремонт на хардуер, администриране на компютърни системи
като се пробвате на телескоп да погледнете към небето и тогава говорете...интересно какво казват учените от НАСА?
0

Потребителят е неактивен   snuupy93 

• Преглед на блога
  • Регистриран: 28-January 10
  • Град:София
Много несериозна тема, но все пак... Господ съществува при всички положение, дори учените не спорят по въпроса, Уфолозите също, но те твърдят, че Библията не е разчетена правилна, че тя е предназначена за нас, хората, но на по-високо интелектуално ниво, което ще достигнем. Както ние знаем какво е компютър и как се работи с него, а прабабите ни не са знаели, така 3 поколение след нашето, ще има неща, които не сме си и помисляли, така човешката раса напредва и може би ще интерпретира Библията по правилен начин. Защото, честно да кажа, в момента нещата от библията, както ги тълкуват по църквите ми се виждат невероятна глупост. Така, както ги интерпретират Уфолизите, по ми се нрави, а и вкарват исторически факти и дори неща, които ги има във съвремието, който го интересуват тези неща, може да гледа Ancient Aliens
Notebook: HP G6, CPU: Intel Core i5 @ 2.6-3.2Ghz, RAM: 6GB DDR3, HDD: 750GB SATA II, Video: ATI HD7670 2GB
Nikon D5200 + Nikkor AF-S 18-55mm VR II + Nikkor AF-S 50mm F1.8G
2

Споделете тази тема чрез:

• (249 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login