Форум

Data.BG Форуми: Четенето на книги загуба на време ли е? - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

• (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

Четенето на книги загуба на време ли е?

Потребителят е неактивен   Dataman 

• Група: Потребители
  • Регистриран: 03-June 13
  • Град:София
...

Мнението беше редактирано от instantkarma: 21.06.14 - 00:31

0

Потребителят е неактивен   thelastwarrior 

• Регистриран: 17-November 06
  • Град:Пловдив
Аз много обичам да чета.. В момента съм започнал една книжка на Алек Попов, надявам се нещо събота/неделя да ми остане време да я довърша : )) Иначе чета постоянно... учебници, научни публикации, списания с новости в сферата, която ме интересува и т.н. За жалост рядко ми остава време да чета за удоволствие.
Публикувано изображение
I wasn't doesn't Публикувано изображение

Публикувано изображение
1

Потребителят е неактивен   fgm 

• Регистриран: 25-November 04
Ми моята работа е такава, щото 90% е скука.
Правиш, сучиш, ама кат вземеш едно книжле смяната минава леко и неусетно.Другото просто омръзва - телевизия, компютър и обратно.
Така, че не е загуба на време.Даже напротив, полезно си е.
....не зная кой е правият път,но зная кой е грешният...
Всеки Светец си има Минало и Всеки Грешник- Бъдеще...
1

Потребителят е неактивен   frankennstein 

• Регистриран: 07-August 07
  • Град:Букурещ
  • Интереси:туй-онуй
Четенето е удоволствие, колкото и да не им се вярва на много хора, и в никакъв случай не е загуба на време. Тъжно е, че все по-голяма част от подрастващите намират четенето за скучно занимание и донякъде безсмислено.
4

Потребителят е неактивен   tanatana 

• Регистриран: 16-December 08
чудя се падението и неграмотността на българина до къде ще стигнат? Деградацията, липсата на адекватно образование, изродена ценностна система и ниски идеали и цели, чалга култура, псевдо герой във фалшиви телевизионни предавания след години ще създадат поколение обречено да е слуга на белите държави. Защото за друго няма да става. После защо работиш за 500 лв на месец. А ти задаваш въпроса: Четенето загуба на време ли е?
Ако не разбереш ползата от четенето ще си остане за теб загуба на време :8)
"Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах"
- Конфуций
3

Потребителят е неактивен   pky 

• Регистриран: 15-January 07
  • Град:Варна
  • Интереси:Софтуер, хардуер
Ако нещо ти доставя удоволствие - не е загуба на време.
0

Потребителят е неактивен   HardrockMan 

• God Gave Rock 'N Roll
  • Група: Глобални
  • Регистриран: 26-December 05
  • Интереси:Всякакви
За младото поколение определено е загуба на време, не знам защо не обичат книгите. Предполагам потребителския начин на мислене, да получат наготово полу смляна информацията от медиите и нета ги прави мързеливи и нетърпеливи.
1

Преглед на мнениеtanatana, на 18.02.14 - 23:05, каза:

чудя се падението и неграмотността на българина до къде ще стигнат? Деградацията, липсата на адекватно образование, изродена ценностна система и ниски идеали и цели, чалга култура, псевдо герой във фалшиви телевизионни предавания след години ще създадат поколение обречено да е слуга на белите държави. Защото за друго няма да става. После защо работиш за 500 лв на месец. А ти задаваш въпроса: Четенето загуба на време ли е?

Надявам се, че нямаш предвид мен, че смятам четенето за загуба на време. :) А задавам този въпрос, защото сме в раздел Литература. Освен това аз нямам такава апокалиптична представа за сегашното поколение, смятам, че винаги съществува пропаст между поколенията, която изкривява гледната точка. Всъщност умишлено не споменах в първия пост възрастта на човека, за когото говоря - на средна възраст, интелигентен, с практичен поглед върху живота. Ако не изпитва нужда да чете или не вижда полза, не мога да упреквам него или някой друг в темата, който не обича да чете. Очевидно според теб е полезно да се чете, би ли споделил какви книги предпочиташ и колко често четеш?
1

Потребителят е неактивен   BelovV 

• Регистриран: 02-July 08
  • Интереси:ПФК Левски

Преглед на мнениеtanatana, на 18.02.14 - 23:05, каза:

да бе те щото в чужбина подрастващите се скъсват да четат по цял ден :evil2: За тва постоянно гледаме по новините как на поредната олимпиада сме ги спукали :evil2: въобще не е толкова тъп българина, по-скоро трябва да стане малко по-решителен и да изметем тия отрепки от властта. На запад общата култура на хората е много по-бедна.
0

Потребителят е неактивен   Vrachaneca 

• Регистриран: 03-August 13
  • Град:Враца

Преглед на мнениеinstantkarma, на 18.02.14 - 21:56, каза:

Наскоро един човек изказа мнението, че хората, които четат книги, нямат какво друго да правят. Споделяте ли го? Смятате ли, че времето, отделено за четене на книги, може да се използва за нещо по-полезно и практично? Има ли определен период от живота на човек, в който четенето се налага поради необходимост, и след като тази необходимост изчезне, четенето вече се превръща в лукс.

За себе си мога да кажа, че не съм от най-четящите – имам предвид, че познавам хора, които използват всяка свободна минута, за да четат. Не съм чак като тях, имам периоди, в които по различни причини не мога или нямам желание да чета, но винаги се чувствам така, все едно че нещо ми липсва, и в един момент се опитвам да наваксам.

Както казвам 'книги', имам предвид както на хартиен носител, така и електронни.

И така, какво четете и защо? За собствено удоволствие, заради работата или по някаква друга причина, и смятате ли, че с възрастта желанието ви за четене намалява/ще намалее?

Кой го е казал това, че хората, които четат нямат какво да правят?Известна личност ли е?Ако някой е решил да успее в кариерата си има едно много лесно правило, което гарантира успеха и то е да четеш всеки ден по 30-40 минути нещо в сферата, която работиш.Дали ще е списание, книга или вестник няма значение, важното е да е сферата, в която работи човек.Така до 5 години би трябвало този човек да е в топ 3 % в неговата сфера.
Иначе моето лично мнение е, че рядко човек има нещо по-добро за правене от четенето на добра книга.Особено ако тази книга може да помогне за усъвършенстването му.Ако повечето хора само решат да заменят телевизора с четенето на книга, това ще даде огромно отражение върху живота им.

P.S.Работи много здраво в работата си, но винаги работи по-здраво върху себе си.
в отпуск е подписа
2

Потребителят е неактивен   tanatana 

• Регистриран: 16-December 08

Преглед на мнениеinstantkarma, на 19.02.14 - 02:01, каза:

Надявам се, че нямаш предвид мен, че смятам четенето за загуба на време. :) А задавам този въпрос, защото сме в раздел Литература. Освен това аз нямам такава апокалиптична представа за сегашното поколение, смятам, че винаги съществува пропаст между поколенията, която изкривява гледната точка. Всъщност умишлено не споменах в първия пост възрастта на човека, за когото говоря - на средна възраст, интелигентен, с практичен поглед върху живота. Ако не изпитва нужда да чете или не вижда полза, не мога да упреквам него или някой друг в темата, който не обича да чете. Очевидно според теб е полезно да се чете, би ли споделил какви книги предпочиташ и колко често четеш?

Не съм имал предвид Вас. Предпочитам научна литература(хардуер, софтуер, физика, четива за галактиката, открития)
художествена литература все по рядко чета, но когато съм чел винаги, винаги се чувствам добре и никога не мисля, че това е било загубено време. Това, което научиш никога няма да е излишно.
"Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах"
- Конфуций
0

Потребителят е активен   shahitz 

• Скаузър
  • Регистриран: 19-November 06
  • Град:Compton
  • Интереси:Предимно асоциални
четенето за кеф е хоби, занимание, нещо като гледане на филми, гледане на мач. то и затова се прави в почивно време. от тая гл точка е губене на време но това му е замисъла.
men's brain: work, video game, cars, building an empire, fixing some stuff.

women's brain: cocks.
0

Потребителят е неактивен   barut 

• Група: Глобални
  • Регистриран: 19-November 02
Често младите хора са с ниска обща култура, защото не са чели книги. Може би едно време четяхме много повече, защото нямаше компютри и Интернет, то и телевизия нямаше, и четяхме.
Worst diving day is better than best working day. Much better!
0

Преглед на мнениеVrachaneca, на 19.02.14 - 14:09, каза:

Кой го е казал това, че хората, които четат нямат какво да правят?Известна личност ли е?Ако някой е решил да успее в кариерата си има едно много лесно правило, което гарантира успеха и то е да четеш всеки ден по 30-40 минути нещо в сферата, която работиш.Дали ще е списание, книга или вестник няма значение, важното е да е сферата, в която работи човек.Така до 5 години би трябвало този човек да е в топ 3 % в неговата сфера.
Иначе моето лично мнение е, че рядко човек има нещо по-добро за правене от четенето на добра книга.Особено ако тази книга може да помогне за усъвършенстването му.Ако повечето хора само решат да заменят телевизора с четенето на книга, това ще даде огромно отражение върху живота им.

P.S.Работи много здраво в работата си, но винаги работи по-здраво върху себе си.

Не бих казала, че е известна личност, но има прилични доходи. Конкретно имаше предвид четенето на художествена литература, иначе се интересува от своята област и вероятно чете. Как приемаш аргумента, че новата литература (художествена) не струва, а всичко, което било необходимо да прочетем, сме го прочели в/за училище (и може би малко след това)? Относно усъвършенстването - може би желанието за него намалява с годините, защото, ако си намерил отговорите на въпросите, които са те интересували на младини, вече няма какво да търсиш?
0

Потребителят е неактивен   Vrachaneca 

• Регистриран: 03-August 13
  • Град:Враца

Преглед на мнениеinstantkarma, на 19.02.14 - 23:35, каза:

Не бих казала, че е известна личност, но има прилични доходи. Конкретно имаше предвид четенето на художествена литература, иначе се интересува от своята област и вероятно чете. Как приемаш аргумента, че новата литература (художествена) не струва, а всичко, което било необходимо да прочетем, сме го прочели в/за училище (и може би малко след това)? Относно усъвършенстването - може би желанието за него намалява с годините, защото, ако си намерил отговорите на въпросите, които са те интересували на младини, вече няма какво да търсиш?

Ако трябва да съм честен- и аз намирам художествената литература за не толкова стойностна, особено ако е нещо негативно от сорта на дарк фентъзи например.Това може да се отрази на съня на човек.Харесвам българската художествена литература, мисля че може да има много добър възпитателен ефект върху децата.От художествената литература на мен ми допадат авантюристични истории.Ти какво четеш в момента?
в отпуск е подписа
0

Преглед на мнениеtanatana, на 19.02.14 - 15:51, каза:

Не съм имал предвид Вас. Предпочитам научна литература(хардуер, софтуер, физика, четива за галактиката, открития)
художествена литература все по рядко чета, но когато съм чел винаги, винаги се чувствам добре и никога не мисля, че това е било загубено време. Това, което научиш никога няма да е излишно.

ОК. Но така и не разбрах защо смяташ, че не трябва да има подобна дискусия. Ако толкова те дразнят 'деградацията, липсата на адекватно образование' и т.н., защо не пуснеш тема за това? Не виждам защо трябва да спрем да говорим за книги, музика или изкуство.

Преглед на мнениеshahitz, на 19.02.14 - 18:39, каза:

четенето за кеф е хоби, занимание, нещо като гледане на филми, гледане на мач. то и затова се прави в почивно време. от тая гл точка е губене на време но това му е замисъла.

Ако направим все пак разграничение между книгите, има ли според теб такива, четенето на които е по-полезно и съответно по-малко губене на време, тъй като се прави с цел - както тук се спомена, например книги, свързани с кариерата и работата?
0

Потребителят е неактивен   zemonti 

• Регистриран: 12-January 03
  • Град:Монреал
Загуба на време е. Определено! Като дете изчетох стотици (!!!) книги. Бях яко запален. Години прекарани в стаята, вместо в игра с приятели. Чак като ме сритаха хормоните открих външния свят и социалния живот.

Днес има супер-практична алтернатива: АУДИО-КНИГИ. Почти всеки ден докато пътувам, работя нещо монотонно, пазарувам, спортувам, или чакам аз натискам PLAY на слушалките. Може да са евтини слушалки, свързани с кабел към телефона, stereo-Bluetooth, или слушалки с вградена памет и плеър. Аз имам десетки различни, но любимите са ми BH 503 за едва $15.

Не знам какво е разнообразието на български език, но е фрашкано с MP3 на руски и английски (US, or UK).
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.

Zemonti
0

Преглед на мнениеVrachaneca, на 20.02.14 - 11:24, каза:

Ако трябва да съм честен- и аз намирам художествената литература за не толкова стойностна, особено ако е нещо негативно от сорта на дарк фентъзи например.Това може да се отрази на съня на човек.Харесвам българската художествена литература, мисля че може да има много добър възпитателен ефект върху децата.От художествената литература на мен ми допадат авантюристични истории.Ти какво четеш в момента?

Нищо, което да ми ангажира изцяло вниманието. Имам свалени много книги на компютъра, но не искам да чета на него, тъй като ми се изморяват очите. Тези дни ще се сдобия с ел. четец, тогава смятам да наваксам.

Преглед на мнениеzemonti, на 22.02.14 - 22:51, каза:

Загуба на време е. Определено! Като дете изчетох стотици (!!!) книги. Бях яко запален. Години прекарани в стаята, вместо в игра с приятели. Чак като ме сритаха хормоните открих външния свят и социалния живот.

Днес има супер-практична алтернатива: АУДИО-КНИГИ. Почти всеки ден докато пътувам, работя нещо монотонно, пазарувам, спортувам, или чакам аз натискам PLAY на слушалките. Може да са евтини слушалки, свързани с кабел към телефона, stereo-Bluetooth, или слушалки с вградена памет и плеър. Аз имам десетки различни, но любимите са ми BH 503 за едва $15.

Не знам какво е разнообразието на български език, но е фрашкано с MP3 на руски и английски (US, or UK).

Май не съм срещала аудиокниги на български. Не се ли разсейваш, докато слушаш? Няма ли да ти е по-удобно с електронен четец?
0

Потребителят е неактивен   adelskronen 

• Регистриран: 28-September 12
Четенето на книги не само не е загуба на време, ами е желателно поради следните ползи, които носи:

http://vbox7.com/play:4295cd7554

Мнението беше редактирано от adelskronen: 23.02.14 - 16:02

0

Потребителят е неактивен   ksd 

• Регистриран: 14-August 04

Преглед на мнениеinstantkarma, на 18.02.14 - 21:56, каза:

Наскоро един човек изказа мнението, че хората, които четат книги, нямат какво друго да правят. Споделяте ли го? (Не. Чета книга, когато ми се чете книга) Смятате ли, че времето, отделено за четене на книги, може да се използва за нещо по-полезно и практично? (Смятам, че обективността на понятията "полезно" и "практично" е съизмерима с тая на ... да речем "красиво" и "вкусно". Смятам още, че има време за всичко. Вероятно щото чета много бързо. Ама наистина много. Но това не е странно, странно е, че въпреки това разбирам прочетеното ... а най-странно е, че и го запомням :lol: ) Има ли определен период от живота на човек, в който четенето се налага поради необходимост, и след като тази необходимост изчезне, четенето вече се превръща в лукс. (Да, има такъв период. Това е периодa между "вече мога да чета" и "вече не мога да чета" ; ) ... сега, дали хората съзнават или не съзнават тая необходимост, вече е отделен въпрос. От собствен опит мога да кажа, че си почивам и едновременно с това получавам удоволствие еднакво добре и като чета, и като ... играя футбол, да речем ... за футбола - по памет, щото вече съм ветеран :Д )
...
И така, какво четете и защо? За собствено удоволствие, заради работата или по някаква друга причина (и трите :Д ), и смятате ли, че с възрастта желанието ви за четене намалява/ще намалее? (Не, не намаля ; ) )

Тоест, ако мога да обобщя, винаги съм намирал време и за книги, и за всичко останало.

Извини ме, че се "пъхнах" в твоите въпроси, но го направих за пълнота и това средство ми се стори ... по-практично за целта :Д

Преглед на мнениеinstantkarma, на 22.02.14 - 23:57, каза:

... Имам свалени много книги на компютъра, но не искам да чета на него, тъй като ми се изморяват очите. Тези дни ще се сдобия с ел. четец, тогава смятам да наваксам.
...

Принципно и моите се изморяват, но преди доста време установих, че с Cool Reader (и то 2, тройката нещо не ме изкефи) и fb2 в него е по-различно...
Примерно ... http://store.picbg.n...cedd20f4bc1.jpg

Иначе, намирам това "сдобиване" за чудесно. Ел. четците са нещо ... как да кажа ... абе, имам един Kindle Touch и смея да твърдя, че никога не съм получавал по-хубав (за мен ; ) ) подарък!
Публикувано изображение
3

Споделете тази тема чрез:

• (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

2 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 2 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login