Форум

Data.BG Форуми: Въпрос за болничен и работно място - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

Страница 1 от 1
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

Въпрос за болничен и работно място Съкращаване на щаба по време на болничен

#1
Потребителят е неактивен   israeli 

  • Група: Потребители
  • Мнения: 532
  • Регистриран: 06-March 06
  • Репутация: 9
  • Пол:Мъж
  • Град:Обинтованата земя
Здравейте, някой има ли представа какво се случва като те съкратят по време на болничен с основание - Съкрааване на щаба? Ръботодателя дължи ли някакви обещетения на работника и трябва ли да има предизвестие, според подписания договор или може да се случи от днес за утре без никакво обещетение?
Don't wory be happy!!!
0

#2
Потребителят е неактивен   gguuggee 

  • Група: Потребители
  • Мнения: 1404
  • Регистриран: 03-May 07
  • Репутация: 50
  • Пол:Мъж
  • Град:Айтос
По принцип по време на болничен, може да се прекрати договор. Важното е да са спазени процедурите по известието. При съкращаване на щат по чл.328, ал. 1, т. 2 - при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата, ако не се лъжа беше 30 дни( за справка чл.326, ал. 2 от КТ за срока) предизвестие. В този случай, както казвате от днес за утре се дължи обезщетение за неспазено предизвестие и отделно обезщетение за неизползван платен годишен отпуск( ако има такъв),като дните ПГО изчисляват към датата на прекратяване( считано от). За справка за обезщетение за неспазено предизвестие - чл. 220 от КТ, т.е ако предизвестието е 30 дни- 1 заплата. Отделно се дължи и обезщетение за съкращаване на щата, за справка чл. 222, ал. 1 от КТ. За това обезщетение, ако не се лъжа беше, ако 1 месец след това, никъде не сте започнали работа и входирате заявление/декларация/ при работодателя, че не сте запознали работа никъде, където е прекратен договора. Ако случайно започнете някъде работа веднага, пак се заплаща обезщетение, само че само за дните, между прекратяване и започването при новия работодател.

Мнението беше редактирано от gguuggee: 22.07.19 - 12:44

1

#3
Потребителят е неактивен   shahitz 

  • Скаузър
  • Група: Потребители
  • Мнения: 30745
  • Регистриран: 19-November 06
  • Репутация: 2476
  • Пол:Мъж
  • Град:Compton
  • Интереси:Предимно асоциални
в Територията работодателя решава.
men's brain: work, video game, cars, building an empire, fixing some stuff.

women's brain: cocks.
0

#4
Потребителят е неактивен   shelbyss 

  • Група: Потребители
  • Мнения: 2463
  • Регистриран: 11-May 05
  • Репутация: 2045
  • Пол:Мъж
  • Град:In Mickey Mouse country
Членовете от Кодекса на труда, за които е писал и gguuggee:

Цитат

Прекратяване на трудовия договор от работодателя с предизвестие

Чл. 328. (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните случаи:

....

2. при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата;

...

Обезщетение за неспазено предизвестие

Чл. 220. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Страната, която има право да прекрати трудовото правоотношение с предизвестие, може да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, при което дължи на другата страна обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за неспазения срок на предизвестието.
(2) Страната, която е предизвестена за прекратяване на трудовото правоотношение, може да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, като дължи на другата страна обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за неспазения срок на предизвестие.

...

Обезщетение при уволнение на други основания

Чл. 222. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) При уволнение поради закриване на предприятието или на част от него, съкращаване в щата, намаляване обема на работа, спиране на работата за повече от 15 работни дни, при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което той работи, когато то се премества в друго населено място или местност, или когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност, работникът или служителят има право на обезщетение от работодателя. Обезщетението е в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа, но за не повече от 1 месец. С акт на Министерския съвет, с колективен трудов договор или с трудовия договор може да се предвижда обезщетение за по-дълъг срок. Ако в този срок работникът или служителят е постъпил на работа с по-ниско трудово възнаграждение, той има право на разликата за същия срок.


Източник: Кодекс на труда

Ако откажат да ти изплатят обзщетение, трябва да сезираш Инспекцията по труда. Иначе след като те съкратят имаш право на парично обезщетение за безработица от НОИ.

ПП
Става въпрос за щат, щаб е друго ...

На нов шеф и на малко прасе не се радвай, защото не знаеш каква свиня ще излезе от тях !
0

Споделете тази тема чрез:


Страница 1 от 1
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители


Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login