Форум

Data.BG Форуми: Църковен брак - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

Страница 1 от 1
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

Църковен брак

Потребителят е неактивен   keymarker 

• Група: Потребители
  • Регистриран: 04-March 06
Здравейте, как стоят нещата ако източноправославен и католичка желаят да сключат църковен брак? За да е още по-трудна задачата католичката е разведена, но както може да се предполага само в гражданска институция, тъй като в църковната процесът е дълъг, сложен и почти невъзможен. Също така тя не е българка, не говори и не разбира български. Със сигурност значение има църквата дали ще е православна или католическа, но какви са приликите и разликите, ако някой има идея или е минавал по този път? Колко невъзможно е това да се случи? Дали да не е по-лесно младоженците да станат будисти например? :Д
1

Потребителят е неактивен   HardrockMan 

• God Gave Rock 'N Roll
  • Група: Глобални
  • Регистриран: 26-December 05
  • Интереси:Всякакви
Ако се бракосъчетаят в наша православна, католическата църква не признава брака. И обратното е в пълна сила. Ако искат и двете църкви да го признаят, и в двете трябва да го направят.
0

Цитат

Мога ли да сключа православен църковен брак при положение, че бъдещият ми съпруг/бъдещата ми съпруга е римокатолик/римокатоличка?

Отговор: Принципно в Православната църква св. тайнство Брак се извършва само между православни християни. Съобразно обаче пътя на икономията (снизхождане към човешката немощ) от XV - XVI в. се поставят различни условия, след изпълнението на които може да се сключи православен църковен брак с римокатолик/римокатоличка. При това съпрузите поемат задължението децата от брака да бъдат православно кръстени.

В Сливенска епархия на БПЦ-БП такива смесени бракове не се разрешават.

Това откривам като отговор на официалния сайт на църквата. Нищо не се споменава за съществувал предишен брак. Не знам, на мен като нерелигиозен човек тези правила и ритуали са ми изключително странни и безсмислени. Като цяло мнението ми е, че за едни евентуални деца в бъдеще ще е по-добре родителите да имат брак. Ако няма начин за църковен брак явно ще трябва да се сключи само граждански. Някой ако има да добави нещо е добре дошъл.
0

Потребителят е неактивен   accorp 

• Регистриран: 02-July 05

keymarker, на 30.08.19 - 16:56, каза:

... Като цяло мнението ми е, че за едни евентуални деца в бъдеще ще е по-добре родителите да имат брак...

На мен лично ми се струва значително по-красиво двамата да са заедно "напук на света" :-)
There are only two types of players - those who keep their nerves under control and win championships, and those who do not.
1

Хаха :lol: определено красотата ще спаси света един ден, а не разни църковни канони :Д

https://youtu.be/YkgkThdzX-8
0

Потребителят е неактивен   ksd 

• Регистриран: 14-August 04

Мхм. Докато красотата спаси света, дебилите ще го погубят :lol:

Публикувано изображение

A иначе Key, за едни евентуални деца в бъдеще (и настояще), не по, а най-добре ще е да усещат внимание, разбиране и обич към и около тях ; )
И дали евентуалните родители ; ) ще успеят да ги излъчат към тях (и един към друг естествено, щото децата имат невероятни рецептори за тези неща) не зависи нито от светски или религиозни церемонии, нито от липсата им ; )

Написах горното с ясното съзнание, че личното ми мнение не е преобладаващо за моето поколение, както и с известно нежелание ... щото обикновено избягвам да раздавам потърсена или непотърсена "мъдрост". Вижда ми се излишно. Все пак, нито аз ще изживея нечий друг живот, нито някой друг ще изживее моя... И никога не забравям, че "Мъдростта не винаги идва с възрастта. Понякога възрастта идва сама" :lol:

Но ти си друга бира, Кey. И си го позволих ; )
Бъди здрав и щастлив!

ps: aпропо, гифът (известен като "Два дебила - это сила, три дебила - это мощь..." е и линк към песен, която изглежда подходяща - според мен и вероятно на неподходящ език - според теб : ))
Е, предполагам ш'се справиш ; )

Мнението беше редактирано от ksd: 31.08.19 - 19:12

Публикувано изображение
2

Благодаря за мнението, ksd, радвам се, че го сподели. Благодаря и на другите, които се включиха.
0

Потребителят е неактивен   mumitrol 

• Регистриран: 18-February 05
  • Град:голяма Финландия
винаги се натъжавам от гледката на птичка в клетка... хлип, хлип
ksd: стото катсам лосх самнаитопър
lilghost: Ебах ти и живота. Все къс и все не стига, и само мъка
0

Потребителят е неактивен   erwesag 

• Регистриран: 17-June 06
Това намерих аз по темата:

В Православната църква се допуска църковен брак само между кръстени православни, а в Римокатолическата църква са разрешени смесените бракове между представители на двете християнски вероизповедания. Не е необходимо кръщение на православния християнин, за да се венчае за римокатолик в католическа църква. Православен, който се венчае в римокатолическа църква, не загубва статута си на православен освен ако изрично не пожелае да се присъедини към католическата общност, приемайки Светото Причастие, като преди това се изповяда пред католически свещеник.
1

Споделете тази тема чрез:

Страница 1 от 1
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login