Форум

Data.BG Форуми: Сбъдна ми се детската мечта - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

• (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

Сбъдна ми се детската мечта Полетях на стари години

Потребителят е неактивен   borgir 

• Група: Потребители
  • Регистриран: 15-September 08

Преглед на мнениеgeeteeage, на Jan 10 2010, 00:22, каза:

не знаех че може да се слуша докато се управлява самолет :lol: интересно

А кой ти пречи. Плеъра е свързан с вътрешното преговорното устройство и радиостанцията, когато то извикват по радиостанцията или отвътре, звука в слушалките автоматически се намалява. Главния проблем тука е , че в кабината е доста шумно от мотора. Дълго търсих подходяща гарнитура, която добре да изолира външния шум и да дава добър звук. Накрая се спрях на Beyerdynamic MMX-300, но все още не съм доволен на 100%, ще търся още.
Публикувано изображение
0

Потребителят е неактивен   cvbx 

• Преглед на блога
  • Регистриран: 09-June 06
  • Град:Vostro 470 (Mid 2012)разл EKATTE: 10971
лек `офф`към боргир-знаеш ли чеченси форуми на руски да ми линкнеш - мерси :lol:
0

Преглед на мнениеcvbx, на Jan 11 2010, 16:51, каза:

лек `офф`към боргир-знаеш ли чеченси форуми на руски да ми линкнеш - мерси :lol:

Гугъл ще помогне Чеченские форумы
0

Потребителят е неактивен   cvbx 

• Преглед на блога
  • Регистриран: 09-June 06
  • Град:Vostro 470 (Mid 2012)разл EKATTE: 10971
спасибо - тьи 100% русской мужик (1% тьй болгар) Считаем 101 %
0

Преглед на мнениеcvbx, на Jan 12 2010, 00:15, каза:

спасибо - тьи 100% русской мужик (1% тьй болгар) Считаем 101 %

Аз съм на 50% софийски шоп и на 50% вестфалец - мюнстерски германец.
Има още сайт на чеченските терористи kavkaz.org, ако руските хакери не са го пак убили, но лично аз нямам нерви да чета тия изроди.

Мнението беше редактирано от borgir: 12.01.10 - 18:44

0

Потребителят е неактивен   v3ntci5lav 

• Регистриран: 25-October 09
Искам да попитам авторът на темата къде е карал курсовете за пилот? Колко е дал за всичко?
Защото исках авиация в ТУ , ама заради диоптрите , които имам - 4 , ми казаха , че няма да стане.
Продавам оригинална Фифа 14 с развит FUT отбор плюс оригнална NFS The Run с кутия и Burnout Paradise. За повече инфо на ЛС.
0

Преглед на мнениеv3ntci5lav, на Jan 12 2010, 19:21, каза:

Искам да попитам авторът на темата къде е карал курсовете за пилот? Колко е дал за всичко?
Защото исках авиация в ТУ , ама заради диоптрите , които имам - 4 , ми казаха , че няма да стане.

В Русия. Не знам как е в други места, но тука това не е евтино - 4-5 долара за минута полет на ЯК-52, при условие, че самолета не е твой. Да получиш книжка трябва да имаш като минимум 42 полетни часа. Времето на инструктура също струва пари. И аз имам -2,5 диоптра - нося контактни линзи, но за 300 долара дават медицинска справка, ако не изглеждаш съвсем сляп и сакат.

Мнението беше редактирано от borgir: 28.01.10 - 16:01

0

Най-после си намерих правилна авиационна гарнитура - BOSE с активно шумоподтискане. Напълно заглушава звука на мотора, даже понякога отключвам активното шумоподтискане за да чуя правилно ли работи мотора. Музиката в нея звучи просто разкошно.
Публикувано изображение
0

Потребителят е неактивен   vietnow 

• Регистриран: 03-July 06
  • Град:София
  • Интереси:интересни
А колко ти се връзва въпросното изкарване на PPL в Русия (ако въобще там се казва така)? Можеш ли евентуално да се бреветираш по-натам по JAR-FCL?
What were we doing out here? What was the meaning of this trip? Did I actually have a big red convertible out there on the street?
0

Преглед на мнениеvietnow, на Jan 17 2010, 23:27, каза:

А колко ти се връзва въпросното изкарване на PPL в Русия (ако въобще там се казва така)? Можеш ли евентуално да се бреветираш по-натам по JAR-FCL?

ICAO признава руските лицензии за летец-любител, която е аналог на PPL. А руснаците не признават чужди лицензии. Ако имаш руска лицензия, можеш да получиш валидация ICAO на определен срок- от 3 месеца и повече-за 100 долара. Или можеш да я сконвертираш в лицензия на FAA или JAA PPL - съответно американска или европейска, но за това трябва медкомисия и изпит на полет, а в Европа още радиообмен на английски. Един мой познат за пет дена направи такава конвертация в Германия.
Но в Русия като гледам обучението излиза по-скъпо и въобще трябва повече полетни часове. Ако си се учил на ЯК-52, на запад ще се отнесът към теб не като новобранец, а като към грамотен летец. Як-52 е истински самолет -тежи около тон, мотор 360 к.с., винт с изменяема крачка, вдигащо се шаси и пр. Ако си се научил да летиш на него всякакви там Цесни са вече детска играчка. Младите пилоти с лицензия FAA или JAA PPL трябва да получат още един-два рейтинга за полети на такъв самолет. Освен това само в Русия при началното обучение учат елементи на сложен пилотаж и аероакробатика, но лошо учат за полети по маршрут - от летище А до летище В, а Европа наблягът основно на това.

Мнението беше редактирано от borgir: 28.01.10 - 16:05

0

Потребителят е неактивен   v3ntci5lav 

• Регистриран: 25-October 09
А ти от много ли време се интересуваш от самолети?
И друго...понеже съм чел , че в чужбина търсят такива пилоти с лиценз да хвърлят пестициди и т.н. Така ли е и добро ли заплащането?
Продавам оригинална Фифа 14 с развит FUT отбор плюс оригнална NFS The Run с кутия и Burnout Paradise. За повече инфо на ЛС.
0

Преглед на мнениеv3ntci5lav, на Jan 18 2010, 16:47, каза:

А ти от много ли време се интересуваш от самолети?
И друго...понеже съм чел , че в чужбина търсят такива пилоти с лиценз да хвърлят пестициди и т.н. Така ли е и добро ли заплащането?

Интересувам се от детски години, но полетях само миналата година. В Русия с любителска лицензия не можеш да работиш за пари като летец. На запад не знам допускат ли до химическа обработка на полетата с PPL лицензия, ако допускат то точно не с началния рейтинг, ще трябва да имаш определено количество часове и допълнителен изпит. Опръскването не е толкова проста работа - налага се да летиш на низки и свръхнизки височини - винаги можеш да зацепиш някоя жица, да налетиш на 75 метрова GSM вишка или да се сблъснеш с ято птици. Много е неприятно да попаднеш в турболентна зона(въздушна яма) на малка височина. Аз след един такъв случай се отказах от хулиганските бръснещи полети.
0

Потребителят е неактивен   barut 

• Група: Глобални
  • Регистриран: 19-November 02
Тук май е по-тънко

Цитат

Теоретични курсове

Теоретичен курс за обучение на любители пилоти на самолет PPL /A/. Програмата за обучение е в обем от 130 часа по 60 минути.
Цена: 2000 лв.

Летателно обучение

Първоначален курс за любители пилоти на много-леки самолети VLA – PPL /SA/. Курсът включва 25 летателни часа.
Цена: 8000 лв.

Курс за обучение на любители пилоти на самолет PPL/A/. Курсът включва 47 летателни часа.
Цена: 23500 лв.

Курс за обучение на любители пилоти на самолет PPL/A/, притежаващи свидетелство за PPL /SA/. Курсът включва около 35 летателни часа.
Цена: 17500 лв.

Курс за преквалификация на пилоти, притежаващи валидно свидетелство за правоспособност PPL/A/, PPL/SA/, CPL/A/ или ATPL/A/ с права за VLA или ULA за преминаване на друг тип ВС клас VLA или ULA. Курсът включва минимум 3 летателни часа.
Цена: 1000 лв.

Курс за обучение на летци пилоти на СлС от летци пилоти с предишен опит на Държавни въздухоплавателни средства. Курсът включва теоретична подготовка 130 часа PPL/A/ и летателно обучение по програма, съдържаща минимум 10 часа.
Цена: 5000 лв.

Курс за обучение на пилоти за придобиване на квалификационен клас летателен инструктор на самолет FI/A/. Курсът включва 35 часа летателна подготовка.
Цена: 12000 лв.

Курс за пилоти, притежаващи валидно свидетелство за правоспособност PPL/SA/
за приучване на VLA – TMG – PIPISTREL SINUS. Курсът включва 20 часа теоретична подготовка и 14 часа летателна подготовка.
Цена: 4680лв.

Всички курсове за обучение на пилоти се провеждат по програми, утвърдени от ГД ГВА към Министерство на транспорта.

Цените са с включен ДДС.
За записване или допълнителна информация моля свържете се с нас , или се обадете на телефон 07120 2242 или 0887 315 121

Обаче после трябва да въртиш минимум часове на година, т.е. или да имаш собствен самолет, което не е евтино, или да взимаш самолети под наем за да си въртиш часовете, което пак ще си е цифра.

Мнението беше редактирано от barut: 18.01.10 - 18:12

Worst diving day is better than best working day. Much better!
0

Преглед на мнениеbarut, на Jan 18 2010, 17:09, каза:

Тук май е по-тънко
Обаче после трябва да въртиш минимум часове на година, т.е. или да имаш собствен самолет, което не е евтино, или да взимаш самолети под наем за да си въртиш часовете, което пак ще си е цифра.

Също не е евтино. Един долар сега колко лева е?
По Европа доколкото съм чувал е по-евтино.
130 часа теория не е малко. Аз въобще не съм ходил на теория, още първия ден седнахме с инструктора в самолета. Теоретическите въпроси той обясняваше на практически примери и ги обобщаваше с псувни. Освен това ми дадоха цял куп материали за самостоятелно изучване - аеродинамика, навигация, метеорология, правила на полетите, радиообмен и пр. Тия неща даже ако не те изпитват трябва да ги знаеш.
Въобще, ако си достатъчно нахален, в Русия можеш да летиш и без всякакви лицензии- Матиас Руст кацна на Червения площад и сам се предаде.
Сега погледнах в едно място - лицензиите за PPL не дават право на работа за пари.

Мнението беше редактирано от borgir: 18.01.10 - 19:13

0

Потребителят е неактивен   skyllend 

• Регистриран: 28-May 07
Браво приятел и аз много искам, но едва ли някога ще се науча пожелавам ти един ден да си имаш свои самолет :lol:
Powered by SkyLLeNd Bulgaria !
0

Потребителят е неактивен   barut 

• Група: Глобални
  • Регистриран: 19-November 02
1.384 е долара в момента.
То и тука тия теории сам си ги четеш.
Worst diving day is better than best working day. Much better!
0

Преглед на мнениеbarut, на Jan 20 2010, 23:34, каза:

1.384 е долара в момента.
То и тука тия теории сам си ги четеш.

Скъпо се получава - 250 евро за полетен час. Един мой познат сега се учи на PPL в Талин-Естония, там е 170 евро на Цесна 172. Тука много зависи от самолета, какви са му експлуатационните разходи. Цесна например яде около 25-30 литра в час, а Як-52 50-55 литра, а такъв бензин струва около 2 долара. Плюс това е известно, че мотора има ресурс 2000 часа и след това е нужен капитален ремонт за 10000 долара примерно, също е и с ресурса на планера.

Мнението беше редактирано от borgir: 21.01.10 - 15:37

0

По повода на ученето. Вчера аз почти се загубих в пространното руско въздушно пространство. GPS е много хубава работа, но силно разглезва пилотите. Такива като мен които са се учили последните 8-10 години са силно разглезени от GPS и без него ще им е много тежко. А GPS е всъщност едно от няколкото средства за навигация. Аз теоретически знам как се прокарва маршрут по карта, какво е "магнитен пътен ъгъл" и "фактически пътен ъгъл", как се изчислява изминатото разтояние и положението на самолета, как се изчислява страничното отклонение на вятър, как се прави ориентация по наземните ориентири и пр. Даже на практика съм го правил един-два пъти докато се учих. Но като имаш GPS с голям цветен екран с подробни аеронавигационни карти, който постоянно показва твоето място с точност до 15 метра, бързо забравяш и губиш тия ценни навици. Вече гледаш на земята не за да търсиш маршрутни ориентири, а просто за удоволствие. Моя инструктор по тоя повод казваше: "Ти все едно така и ще си останеш пилот сляп на едно око. Ако не искаш съвсем да ослепнеш имай винаги един запасен GPS на всеки случай и хартиена УКЛ(универсалная карта летная) на нужните райони. Ако съвсем ослепнеш и загубиш ориентация ще ти остане само "компаса на Каганович" или да кацнеш където можеш и да попиташ някого къде се намираш. Лично аз, ако съм без пасажири бих предпочел да свърша като Гастелло, отколкото да направя това последното".
Тоя Каганович е бил някога министър на транспорта и "компаса на Каганович" наричат железнопътните линии, по тях винаги можеш да се ориентираш и рано или късно да разбереш къде се намираш, ако до тогава не ти се свърши горивото. Именно така е долетял от Хелзинки до Москва германския въздушен хулиган Руст.
Вчера сутринта полетях към един мой познат на 240-250 км на юг-югозапад от Москва. Той там има производствен цех на територията на бившата тракторна станция, а по съседство има още излетна площадка за селскостопанската авиация, която отдавна не се използва. Човека обеща да я разчисти от снега, да засипе с чакъл дупките и да я подравни доколкото може. За моя самолет е напълно достатъчно около 150 метра писта. По електронната поща ми изпрати GPS кординатите на площадката и аз вечерта за няколко минути на GPS приемника Garmin 695 прокарах маршрута-получи се 312 километра. Много хора неправилно си мислят, че на самолет можеш да летиш по права линия - нищо подобно. Налага се да заобикаляш забранени за полет зони-военни обекти, важни промишлени обекти, затвори, някои природни резервации и пр, не можеш да прелиташ над големи градове, трябва да заобикаляш районите на военни и граждански летища и пр. Всичките тия неща обикновенно са показани на полетните карти и трябва да ги учиташ при прокарването на маршрута. Така че курса на самолета се получава начупена линия - от тая точка до тая по такъв курс, след това от тая точка до тая по друг курс и т.н. Ако летиш официално с разрешението на Въздушното движение те обикновенно те пускат по МВЛ(местни въздушни линии)- това са такива въздушни трасета вече прокарани където трябва. Ти правиш такъв полетен план по това трасе където показваш завойните пунктове и време на преминаване през тях. Диспечерите ти определят ешелон-височина на полета, ти излиташ и докладваш по радиото на диспечера когато преминаваш завойната точка, кога ще бъдеш в следващата и т.н. По време на полета пресичаш обикновенно няколко диспечерски зони на контрол - всеки път трябва да се свързваш, да се представиш и доложиш къде си и къде скоро ще бъдеш. Но ние обикновенно летим по "партизански" без всякакви разрешения, още повече когато крайния пункт не е никакво летище а отдавна захвърлена площадка. Летиш на височина до 800-900 метра, внимателно заобикаляш всички забранени и съмнителни места, сам по радиото не се обаждаш но слушаш всички местни честоти и се оглеждаш на всеки случай. Обикновенно летиш спокойно и никой не те закача, ако не залетиш в забранена зона. Военните навярно те виждат, но ти с такава скорост, височина и размери не ги интересуваш, докато не залетиш където не трябва. Тогава може всичко да се случи - например някое щуро войниче скучаещо на поста да гръмне по тебе из Калашника, или в по-сериозни случаи да пуснат въртолети за преследване. Лично аз в такива приключения не съм попадал.
Вчера сутринта преди излитане проверих прогнозите на времето по METAR от няколко летища близки по курса- благоприятно- добра видимост, валежи няма вятър 4-7 м/с. Излетях и с GPS като по конец след 68 минути вече бях над площадката. По пътя нищо особенно интересно - еднообразен снежен пейзаж, гори и полета, редки села и градчета - руска равнина, максимална височина на релефа по маршрута 255 метра нмн.
Площадката я забелязах за 7-8 километра, два човека разхвърляха с лопати пясък по нея. Направих един кръг на височина 70-80 метра да огледам каква е ситуацията и може ли да се каца. Като ме видяха двама азиатца които разхвърляха пясък веднага побягнаха оттам при това забравиха на пистата голяма кофа, добре че тя беше не посредата, а на самия край. Имаше страничен вятър около 5-6 м/с, ако се се съди как се вееше един парцал привързан за арматурен прът - това ветроуказателно съоръжение аз поръчах на моя познат по телефона. Кацнах акуратно като по учебник, жалко, че нямаше кой да оцени по достойнство. По пистата остана още 25 метра запас. Заглуших мотора и тука се появиха двата азиатца-узбека Хамид и Рамиз. С тяхна помощ обърнахме с ръце самолета в обратна страна за излитане и поставихме клинове под колелата . Тука се появи и моя познат, той донесе скъсан юрган с който завихме капота на мотора да не изстива много бързо.
След два часа излетях обратно при почти пълно безветрие. Но някъде на 15 минута на полета, аз даже не засякох точното време на излета, моя хвален GPS Garmin 695 мигна, писна и изгасна. След няколко секунди се включи сам на с заводските настройки-девственно чист като след командата format. Сигнал хваща, но нито карти, нито моя маршрут. Днес сутринта в сервизния център ми казаха, че това е много редък случай и единственното възможно обяснение е, че приемника е попаднал под мощен радиолокационен импулс, което и е довело до това. Не знам може ли да им се вярва. Аз като запасен GPS нося IPhone, в него имам само пътни карти, но поне може да определи точното място. Но тоя ценен апарат вече три дена лежи забравен в къщата, и понеже малко го използва като телефон, все не намирам време да го взема. Добре че поне имах в кабината нужния лист на УКЛ. Но докато се опитвах да включа GPS, докато извадих картата мина известно време. Понеже аз не засякох точното време на излета и не помня на какъв точно курс бях до последния завой и въобще слабо си представям къде точно трябва да се намирам сега се оказа, че просто не знам къде съм - загубил съм ориентация като последен идиот. Вдигнах се на 120 метра по-нагоре, за да увелича обзора и се опитах по картата да опозная местността. В тесната кабина се оказа много неудобно да боравиш с картата, а отдолу на земята всичко изглежда под снега много еднообразно и в най-добрия случай това отдолу прилича на 3-4 места на картата. Силно щеше да ми се облегчи задачата, ако бях нанесъл с молив маршрута на тая карта, а не само в GPS, но уви. Тука аз забелязах на картата железница и спомних за "компаса на Каганович". Примерно определих, че ако полетя почти строго на запад много скоро ще стигна до релсите, след това практически строго на север успоредно на тях и рано или късно ще долетя до това място където релсите се пресичат на мост с шосето на Москва. Все ясни добре видими ориентири и може да се каже, че съм се намерил. Летя и гледам надолу кога ще се появят релсите, вече зассекох времето и предполагах, че след 5-6 минути ще стигна до тях. Но релсите се появиха чак след 10,5 минути. Обърнах на север по релсите и се опитах пак да опозная местността по картата, но нищо не прилича, да и тия релси изглеждат малко запуснати. След 8 минути виждам в 7-8 километра отпред, че релсите влизат в някакво оградено място с мрачни сгради и там свършват, значи това не е моята железница. Тука може да се каже аз запаникувах - един бог знае къде съм, гориво има още на 150-160 минути и неизвестно няма ли да залетя над някоя забранена зона. Вече не ми се струваше толкова глупава мисълтта да кацна някъде и да попитам къде се намирам, ама къде да намериш такова място където може да се приземиш жив и да има кого да питаш. В тая ситуация най-разумно би било да се свържеш по радиото с диспечерския пункт и да поискаш от тях така наречения "обратен пеленг" - т.е. курс на тоя аеродром и даже ако не знаеш точното разтояние, рано или късно ще излезеш там по тоя курс. Ако запиташ "обратен пеленг" от две места може точно да определиш по пресечението на курсовете своето място. Но това става, ако летиш официално, а за "партизаните" е последно средство. Тука аз пак се взех за картата и намерих тия релси над които сега летя, оказа се че те са почти паралелни с тия които са ми нужни, но на 50 километра по на запад, намерих и тоя завод отдолу. Нужните релси явно съм пролетял без да забележа почти веднага след като е отказал GPS. Обърнах самолета на североизток и след 9 минути стигнах до нужните релси, а след това и до московското шосе. По нататък по компаса, картата и земните ориентири се прибрах без особенни приключения.
Вечерта качих от Интернета книгата на Черний и Кораблин "Самолетовождение" и се взех да я изучавам.
0

Потребителят е неактивен   dvader 

• Регистриран: 31-March 03
Че нямаш ли поне някакво друго радиооборудване - ако имаше VOR или поне NDB лесно щеше да се намериш :lol:
0

Преглед на мнениеdvader, на Jan 23 2010, 09:22, каза:

Че нямаш ли поне някакво друго радиооборудване - ако имаше VOR или поне NDB лесно щеше да се намериш :lol:

Това е лек преди всичко пилотажен самолет, предназначен за полети по Правилата на Визуалните Полети ПВП, по западната терминология VFR. Затова се и наричат визуални полети, защото трябва да летиш максимум на 50 метра под облаците и да се ориентираш преди всичко визуално. Може още и по ОПВП (О-особенни), това е нещо средно между визуалните и полетите по прибори, за полети при лоша видимост, над облаците или нощем.
От радиооборудването имам само радиостанция Icom която може да прослушва едновременно две честоти и трансподер Narcо, който аз не винаги включвам, когато летя без разрешение. Как работят навигационните радиостанции и VOR-приемници знам чисто теоретически и такова оборудване е за голямата авиация. Що се отнася до NDB за това е нужен радиокомпас, аз на новите самолети от тоя тип не съм виждал да го поставят, GPS явно го измести. Докато се учих на Як-52 ми показваха, как работи това нещо и даже пробвах няколко пъти, макар, че на тоя радиокомпас не беше скомпенсирана радиодевиацията и на определени курсове можеше да даде грешка до 10 градуса.
За 99% от случаите напълно е достатъчен GPS. Може и без него да минеш, ако си прокарал маршрута по картата, следиш за курса и скоростта и се сверяваш с наземните ориентири. Даже няма нужда да правиш сложни навигационни изчисления. За да се загубиш като мен трябва да проявиш голямо лекомислие и мързел.

Мнението беше редактирано от borgir: 23.01.10 - 20:51

0

Споделете тази тема чрез:

• (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login