Форум

Data.BG Форуми: Препоръка за 8-портов Switch - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

• (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

Препоръка за 8-портов Switch

Потребителят е неактивен   rammkopf 

• Дата бг приятел
  • Група: Потребители
  • Регистриран: 13-July 03
  • Град:Варна
  • Интереси:К'во ли не ...
Мрежови истории вземам предимно от senetic.bg, цените им за някои неща са доста по-добри от тези на останалите фирми, но асортиментът им е предимно от по-професионални решения - микротици, убикуитита, Cisco, HP, едва наскоро видях да вкарват и TP-LINK в каталога. Ако искаш ширпотреба, просто отваряш pazaruvaj.com и гледаш къде цената е най-приемлива. И при румънците провери.

Според мен, за домашна и офис-употреба, където оборудването не е в шкаф, няма пач-панели и прочие, не е нужно портовете на суича да са разположени отпред. Даже е по-неудобно, поне за мен. По-практичният дизайн е портовете и захранващият куплунг да са на гърба, а на предния панел да има само светодиодни индикации. Така окабеляването става още по-дискретно. Виж TRENDNet TEG-S82g, или вече споменатия ZyXEL GS-108B (моделът със сребрист метален корпус е v3, а черната пластмаса е v2, вътре електрониката е еднаква).

Ако няма да държиш суича на бюрото си, а ще виси нейде вертикално, тогава е все едно какъв дизайн ще избереш, стига закачалките за стена да са поне двупосочни.

Мнението беше редактирано от rammkopf: 29.01.19 - 15:18

How much wood would a woodchuck chuck, if a woodchuck would chuck wood?
1

• Дата бг приятел

Преглед на мнениеunfragable, на 26.01.19 - 22:44, каза:

Защо да избягва пластмаси?

D-LINK GO-SW-8G
Перфектен суич. Аз ползвам такъв от година и половина и не съм имал никакви проблеми. Като размери е доста по-малък от TP-Link TL-SG1008D и като дизайн е много приятен.

Вчера ми дойде 8-портовото Cisco и развъртях суичовете из къщи, вече уж окончателно. Публикувано изображение
Та, D-Link-чето пак остана безработно и реших да го отворя леко.

Открих 2 неща:

1. Чипчето ми е BCM53124, а текущият модел е 53125. Възможно е моят да има някакъв дефект. Не открих информация за сравнение спрямо 53125. Дори на официалния сайт на Broadcom няма, ни архив някакъв, ни дявол. Поддържат жив само актуалния продукт. Та, виж с кой чип си. Този сладур от ревюто на GO-SW-5G (GS1005A) - модела, който имам и аз - е с по-новия чип вътре.

2. Платката е нагоряла, точно под ASIC-a, което ме навява на мисли за кофти дизайн на електриката. 5-портов суич ... колко ток да харчи, с 5W адапторче (5V/1A)? Или чипчето не е много енергоефективно, или липсата на въздухшна циркулация в сапунерката си е казала думата. Действително, на официалната страница за BCM53125 пише, че тази нова ревизия е малко по-икономична от предната генерация ... нормално, не съм и очаквал друго.

Та, ако твоят суич е с по-нова генерация ASIC, възможно е да нямаш такъв нагар и това да обяснява защо твоят не ти е забучвал нос. Актуалният чип за 8-портовите е BCM53128, мисля.

Все съм виждал TP-LINK-ове, чак пластмасата им пожълтяла над ASIC-а, ама знам, че са били смилани от употреба. Този външно по нищо не се издава, но като му извадиш платката ...

Публикувано изображение

Публикувано изображение

1

Потребителят е неактивен   nbmgfhsad 

• Регистриран: 05-November 06
Пичове, благодаря за препоръките.
Взех ZyXEL GS-105B v3 - солидна машинка с 5г гаранция.

По-натам обмислям смяна и на рутера. Сегашния е TP-Link 841ND.
Не ми е създавал сериозен проблем и забивания, но WI-FI сигнала взе много често да варира. Вероятно защото 2.4Ghz ефир вече много се замърси.
2

• Дата бг приятел
Честито! :D
Между другото, сегашните GS-108B имали вече по 3 порта с висок приоритет. Тези отпреди 2 години имаха само 2.

841ND не е първа хубост, наистина бива да го смениш с нещо по-нормално.

EDIT: Ъ, нямали 3 порта с висок приоритет, с по 2 са си. Оня ден видях някъде из нета някакъв такъв ... нещо съм се объркал явно. А ти нали искаше 8-портов, защо взе 5?

Мнението беше редактирано от rammkopf: 11.02.19 - 22:41

0

Ами 5 портов, защото дефакто повече от 3 порта няма да ползвам. Входен интернет, рутер и STB.
На HIGH сложих рутера, а на MED - STB
Има 1 HIGH и 2 MED
https://www.google.c...tshpC_zaCuYo_M:

За рутер мисля нещо на ZyXEL или Mikrotik до към 150лв

Мнението беше редактирано от nbmgfhsad: 12.02.19 - 00:45

0

• Дата бг приятел
Ама ти тотално си объркал идеята, хем ти казах изначало! :D
Първо, тоя суич изобщо не ти трябва за там. Идеята му е да бъде след рутера ти, а не преди него. Няма да ти литне връзката с Интернет, само от подмяната на един суич. Упражнението е напълно безсмислено.
Второ, CoS сработва само при затлачване на суича с прекомерно много трафик - нещо, което вкъщи никога няма да ти се случи, тъй като не си цифрово кино, телефонна централа и Интернет-кафе едновременно, та да събориш гигабитов суич. Респективно, както и да си навържеш устройствата по портовете - все тая.

Трето, рутерът винаги е с най-нисък приоритет в CoS (и QoS, съответно), тъй като скоростта на връзката с Интернет е и най-ниска. На висок приоритет се включват разните мултимедии, като телефони, камери за видеоконференции, телевизори и т.н. На висок или среден приоритет се закачат медия-сървъри (DLNA, примерно) и на най-ниския отиват рутери, компютри и прочие.
Относно рутера - скачай на MikroTik hAP ac2.
Обаче, ако не мислиш да задълбаваш в мрежите със сравнително сложен за настройка MikroTik и искаш рутер, който просто работи с няколко леснообясними настройки, вземи си ZyXEL NBG6617.

1

Потребителят е неактивен   golemsmeh 

• Регистриран: 28-August 05
Изобщо не се е объркал, особено ако STB означава сет-топ-бокс!По твоя начин ще остане без талавизияПубликувано изображение

1

• Дата бг приятел
Защо?
0

Потребителят е неактивен   nakibest 

• Mr. Company PC Guy
  • Регистриран: 26-December 02
  • Град:Ботевград
  • Интереси:tennis, VB, C++ Builder, Win32 API
След рутера, разбира се! Че то на самите опаковки си го пише, има картинка със схема как/къде да се сложи.
Поне на този ТП-ЛИНК металния, де, дето го купих по препоръките тука на rammkopf.
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
0

Потребителят е неактивен   krasimirs 

• Регистриран: 18-June 04

Преглед на мнениеrammkopf, на 12.02.19 - 11:02, каза:

Защо?

Защото след рутера STB-то няма да може да се закачи на VLAN-a за телевизията.
0

Хубава идея е да се използва суич след рутера, ако имам още компютри по кабел, но ползвам само един.
Рутера го ползвам за аксес пойнта и там някаквия си фаяруоу. Не обичам да ползвам антивирусни, внимавам.Даже и MINT съм сложил
Понеже имам второ IP от доставчика, даже се чудя дали да не включа компа директно в суича пред рутера, а той да остане само за уаярлес дивайсите.
0

• Дата бг приятел

Преглед на мнениеkrasimirs, на 12.02.19 - 14:27, каза:

Защото след рутера STB-то няма да може да се закачи на VLAN-a за телевизията.

И двамата с golemsmeh сте тотално извън пътя и изобщо не сте в час с развитието на темата, нито какво съм писал в нея. Говорите глупости наизуст.

Затова ще сумаризирам, специално за вас двамата:

1. Авторът има оборудване от ISP - вероятно някакво ONT, след него има 100-мегабитов суич TP-LINK, след суича има рутер TP-LINK и STB. Класика, нищо екзотично дотук.

2. Авторът отваря тема и пита в нея, дали има смисъл да си смени FE-суича от провайдъра с GE такъв. Обясних му, че смисъл няма, освен ако Интернет-планът му не е НАД 100Mbps, което надхвърля скоростния капацитет на 100-мегабитов суич и вече изисква гигабитов. Смисълът на гигабитовия суич е най-вече за локалната мрежа, която е ЗАД рутера.

3. Авторът си купува суич, който (въпреки всичките ми детайлни обяснения) решава да сложи ПРЕД рутера, на мястото на 100-мегабитовия такъв от доставчика.

Затова му обяснявам, за пореден път, да си върне обратно стария TP-LINK между терминатора и WAN-a на рутера, а в LAN-а му да включи гигабитовия суич.

Сега вече всички ли сме на същата страница?
1

Потребителят е неактивен   krasimirs 

• Регистриран: 18-June 04

Преглед на мнениеrammkopf, на 12.02.19 - 16:37, каза:

...
Сега вече всички ли сме на същата страница?

Ти си един от малкото хора тук, които уважавам, НО автора никъде не обсъжда мрежата след рутера, само преди него и иска по-надежден/резервен суич, та затова сме писали така

peace :)
1

Преглед на мнениеkrasimirs, на 12.02.19 - 18:38, каза:

Ти си един от малкото хора тук, които уважавам, НО автора никъде не обсъжда мрежата след рутера, само преди него и иска по-надежден/резервен суич, та затова сме писали така

peace :)

Така е. Всяко инфо от адекватни и можещи хора, е добре дошло. Пичове сте всички!
0

Изобщо не сме вън от пътя, ти къде си остава служебна тайнаПубликувано изображение

Нали имам същата ситуация?

Вече че не знаем всички формати на ТВ и т.н. е отделен въпрос!

0

• Дата бг приятел
Оле, извинявам се за тона, днес имах няколкочасов "бой" със суичове на работа и сега, като се препрочитам, май малко съм си го изкарал в темата с домашния суич. Публикувано изображение

Та, на една голяма водка и по-спокоен тон вече :D, в ретроспекция припомням този си пост, който преобърна (поне за мен) темата. След като рязко кипнах и наритах за поредната му глупост nakibest в пост #16, тук обяснявам основни концепции, с които затвърждавам решението ... или така поне се надявам. Авторът само благодари, не спори, не пита ... приемам, че разбира какво съм написал и се съгласява с идеята. Или съм сгрешил? :unsure: Затова беше и реакцията ми, като започнахте да ми говорите как нямало да има телевизия, STB нямало да се закачи за VLAN-а ... Естествено, че няма да стане, когато навържеш терминатор > рутер > суич > сеттоп. :D И никога в темата не съм застъпвал идеята да се сменя суичът от ISP! Напротив, идеята е да оставиш суича им на мира, nbmgfhsad, не го разкачай тоя TP-LINK, а вземи бърз суич за локалната ти мрежа. Но, щом след като постфактум уточняваш, че не ползваш кабелни връзки из къщи, то със същото закъснение ти отговарям, че изобщо цялата тема бе лишена от смисъл.
Щом си с TL-WR841 за рутер и ползваш само WiFi, по-подходяща тема би била "Препоръка за приличен домашен рутер с WiFi". :) Суичът ти е ОК така, както е. Това, че сега имаш гигабитов суич с хардуерен CoS, няма да ти помогне с нищо в настоящото му приложение. Освен може би с това, че суичът ти сега е с по-добро охлаждане и има монтаж за стена. :D

Мнението беше редактирано от rammkopf: 12.02.19 - 23:21

0

Сеттопа обаче се логва по-бързо. Не е имало ъпдейт на фърмуера му. Не си втълпявам, или да съм под афект на тележки възторг :)
Това мога да споделя, като обратна връзка.

Рам, великан си.
Обичам да сменям техниката си на няколко години, особено по-евтините решения. Знаеш техника е, напичат чипове, кондери, адаптори... бълха ме охапала за 40лв.... стария е 17лв. Къде не съм ги похарчил и защо да нямам нещо по-добро, особено пък препоръчано от теб, като добро решение, макар да не е 8-портовия модел.
Не се сърди, че не съм изпълнил всичките ти препоръки. Извинявай, ако с почувствал, че си си изгубил времето. Имаш уважението ми и това на доста хора, които те познават.Сигурен съм и за в бъдеще ще е така, защото читавите хора са кът, особено тези, които са диалогични и човечни.

Темата, може да бъде полезна и на други пичове, така че не е безсмислена.
0

• Дата бг приятел
Чак пък да съм великан ... 70 кила на метър и осАмдесе, колко да съм велик? :lol:
Не съм се почувствал пренебрегнат, по-скоро объркан. Просто съм си въобразил, че правим едно нещо, пък то се оказа нещо съвсем различно накрая. :lol: Пред рутера, зад файъруола, под Библията ... в крайна сметка, важното е ти да си доволен. ;)

Не смятам, че съм си изгубил времето. Нито пък се сърдя на някого.

0

Не се изоставяй, прави лицеви опори и муай кифтета!

Ще духне вятъра и ще те загубим...Публикувано изображение

0

• Дата бг приятел
Ооо, не съм се изоставил хич! Всяка сутрин, след събуждане, правя лицеви опори - подпирам с лице възглавницата, минимум 40 минути!!!
Писал си "кифтета", сутринта в просъница го прочетох "кафета". :D Аз досега предимно кибапчита муах, сигурно там е проблемът - че са дълги и прави, та по-лесно излизат отзад. А кифтетата минават по-трудно и по се задържат. :D

Аз май съм си загубен, откак съм "излязъл навънка" ...
0

Споделете тази тема чрез:

• (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login