Форум

Data.BG Форуми: Безусловен базов доход - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

• (10 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

Безусловен базов доход

Потребителят е неактивен   rdimit 

• Група: Потребители
  • Регистриран: 06-May 06
Мнението е изтрито от автора.

Мнението беше редактирано от rdimit: 02.08.18 - 08:10

0

Потребителят е неактивен   CHOSI 

• Регистриран: 13-June 04
  • Град:Разлог
Аз не виждам от къде биха дошли парите за подобно нещо. И как изобщо то би помогнало с нещо си.

Без значение държавата.

Не е ли по - добре да увеличат прага за необлагане с данъци?
0

Потребителят е неактивен   vojvodata 

• Регистриран: 15-November 14
Идеята е да се разпаднат всички инситуции за социално подпомагане и неща като напр. соц. добавки в определени посоки, вместо това хората получават безусловно дохода.Т.е. парите са си в системата, просто се дават по различен начин.
Тихо се сипе снегът, тихо си правим евро проектите и се правим, че не забелязваме, че най-често от тия проекти полза има само Турция. Не Гърция, Турция.
0

Потребителят е неактивен   rdimit 

• Регистриран: 06-May 06
Мнението е изтрито от автора.

Мнението беше редактирано от rdimit: 02.08.18 - 08:11

0

Потребителят е неактивен   gregg 

• Регистриран: 07-February 05
Доколкото разбрах и във Финландия смятат да въведат нещо подобно, но ставаше дума за 800 Евро, т.е. държавата взема мерки да не умреш от глад, от там нататък който иска повече да взема съответните мерки. Само не разбрах дали парите ще са в брой или ще се разпределят по някакви други механизми, безналично или с нещо като купони.

Мнението беше редактирано от gregg: 21.02.16 - 12:44

0

Потребителят е неактивен   HardrockMan 

• God Gave Rock 'N Roll
  • Група: Глобални
  • Регистриран: 26-December 05
  • Интереси:Всякакви
Тези идеи може да проработят в общества като в Швейцария или Финландия, но тук това граничи с абсурда. Впрочем този ББД тук го имат мигрантите и мангалите под друго наименование. Бай Ганя веднага ще си направи простата сметка, че може вместо да работа за 6-700лв цял месец, да мре от мързел за 500.
Един "прост" овчар го каза преди време - българина може да ходи гладен и беден, но не иска да е уморен ... за съжаление е така.
0

Потребителят е неактивен   vojvodata 

• Регистриран: 15-November 14
В България ББД е по- малко от 500 лв.
Тихо се сипе снегът, тихо си правим евро проектите и се правим, че не забелязваме, че най-често от тия проекти полза има само Турция. Не Гърция, Турция.
0

Преглед на мнениеvojvodata, на 21.02.16 - 08:56, каза:

Идеята е да се разпаднат всички инситуции за социално подпомагане и неща като напр. соц. добавки в определени посоки, вместо това хората получават безусловно дохода.Т.е. парите са си в системата, просто се дават по различен начин.

Само, че то не е разпределено по този начин. Тоест не е за абсолютно всеки.

Това е съвсем различно нещо. Всеки да получава някакъв доход е различен от това да взимаш детски, да си на борсата и т.н.
0

Потребителят е неактивен   barut 

• Регистриран: 19-November 02
Идеята е да се затворят всякакви служби за социално подпомагане, които неизбежно гълтат ресурс за да съществуват. Може би властите са си направили сметка, че в момента разходите за подпомагане възлизат на 3000 средно, и предлагат всичко това да се разкара и директно да плащат по 2500.
Там при заплата 7500 взимаш чисто около 5К.
Worst diving day is better than best working day. Much better!
0

Добре де, но нали тези социални (помощи) не са за всеки. Те са за пенсионери (по болест и т.н.), за временно безработни, за хора в затруднено положение и т.н.

Тоест тези помощи са за хора работили (в повечето сучаи) и дето евентуално пак може да работят.

Но идеята им е, че се взимат от моментните работещи.
0

Това беше популярно по време на протестите от 2013г, даже ми бяха попадали някакви листовки.
В нета има обяснения откъде се вземат парите, но така и не можах да схвана как точно ще стане това.

Мнението беше редактирано от gregg: 21.02.16 - 17:59

0

Идеята е вместо държавата да дава всеки месец по 1 млрд през най-различни социални служби на разни групи от хора, да започне да дава месечно по 800 млн, разпределени поравно между всички граждани.
0

За което пак ще трябва някаква служба. А въпросните ще останат пък без работа. То не, че сега са от полза де.

Но не виждам идеята. Ако заплатата в тези служби е 500 лв. (примерно) и след като ги оставиш без работа ти им даваш по 300 лв (примерно). Само, че не ги даваш вече само на тях за заплати и само на нуждаещите се(тоест на хората за които те са работили) . Сега даваш 300 НА ВСИЧКИ в държавата без значение.

Аз не виждам логиката.
0

Ако на някой му се чете после да резюмира в 2-3 изречения откъде ще се вземат парите:

http://bbd.bg/

https://bg-bg.facebook.com/EGIBBD

http://www.segabg.co...e.php?id=758108

http://www.webcafe.b...akvo_da_izberem

http://www.eventbrit...4840?aff=efbneb
0

Преглед на мнениеCHOSI, на 21.02.16 - 18:03, каза:

За което пак ще трябва някаква служба. А въпросните ще останат пък без работа. То не, че сега са от полза де.

Но не виждам идеята. Ако заплатата в тези служби е 500 лв. (примерно) и след като ги оставиш без работа ти им даваш по 300 лв (примерно). Само, че не ги даваш вече само на тях за заплати и само на нуждаещите се(тоест на хората за които те са работили) . Сега даваш 300 НА ВСИЧКИ в държавата без значение.

Аз не виждам логиката.

Логиката е, че всички са равни, и държавата дава на всички, отделно не поддържа десетки служби, които да разпределят пари по разни причини, а групи тарикати да се чудят каква схема да извъртят, че да се изкарат нуждаещи се от различни видове помощи.
Лично за мене далеч по-добър вариант ще е да сложат необлагаем минимален доход, така ще ги стимулират да работят, а не да се чудят как да вземат някой лев от държавата.
0

Точно за този необлагаем доход писах и аз.

Но това, за всички сме равни ми е малко нали...

Трябва да се промени този модел, а не да се дава уж на всички по залък. Просто няма как да стане.

Предполагам, че визираш парите за мангалите де..
0

Да речем, че всеки ще получава 500лв на месец, колкото да не умре от глад. Ясно е, че който иска 50 инчов 4к елевизор или последен модел айфон ще трябва да бачка. Какво става обаче със здравни осигуровки, пенсии и т.н.?
0

Зачетох се. Но не го разбирам защото има много тънкости в това.

Парите основно щели да са от ДДС и акциз. Ама тука може да почнем с локумите и ще се разтегнат поне до Венера. Щото ДДС и Акциз отиват за много други неща в държавата.

И естествено този ББД е зависим от самата икономика и от това колко работим. И пак опираме, че едни работят повече, а други не и накрая всички получават някакви пари.
Е да, сега тези дето работят изобщо не ги и получават де :).

Но очевидно идва от работеща и стабилна икономика, а такава в България не виждам. Предложили са формула някаква за изчисление, но ясно са написали, че реално не знаят как ще се пресмята точно.

Тоест от линк 1 аз чета една идея. Която е пояснена в само розова светлина.

Ще напиша как е в Ирландия.
Ако сте работили на територията поне 2 години и с вас се случи нещо, то вие си кандидатствате за социал. Този социал е повече от достатъчен, за да може човек да живее. И ако евентуално е оправите или сте си трудоспособни, то те се опитват да ви намерят работа.
Тук има и един парадокс. Има над 40 000 дето са на социал и са работоспособни. Но не искат да работят, защото евентуално ще получават колкото и ако са на социални помощи или по - малко. И доста ирландци вече надигат вой за това де.

Но го пиша точно защото го прочетох в книжката. НА ВСЕКИ МОЖЕ ДА МУ СЕ СЛУЧИ ДА ОСТАНЕ БЕЗ ДОХОДИ. За това отива към този социал. Този социал е без време. Но въпреки всичко се опитват да ти намерят работа. Ако си работоспособен. Ако не, то се разкарваш всяка седмица до доктор да казва, че имаш проблеми.
Но има хора дето са гъвкави нали и си живеят така.
0

Друго нещо ми светка на мен. Този ББД трябва да е достатъчен, че да ти покрива минималните нужди. Значи трябва да се навърта около минималната заплата.
Но се оказва, че тя в България е под минимума ако не съм в грешка.
Както и има много пенсионери, получаващи от сорта на 120 - 180 лв. Има и много болни и нетрудоспособни хора живеещи под прага за бедност. Майка ми е една от тях. Човек дето е внесъл милиони данъци под различни форми, сега е на 160 лв помощи.

Та аз пак не виждам как ще стане този ББД.

Не съм прочел книжката до края. Но е много розово описано това дето прочетох. Другите линкове също не съм ги чел още.

Тук във форума има много по - запознати в тази материя от мен. Аз даже не съм и в България.

Ще се радвам ако някой наистина направи "сбит преразказ" :lol2:

Но да се посочи и евентуални спънки
0

Преглед на мнениеgregg, на 21.02.16 - 19:27, каза:

Да речем, че всеки ще получава 500лв на месец, колкото да не умре от глад. Ясно е, че който иска 50 инчов 4к елевизор или последен модел айфон ще трябва да бачка. Какво става обаче със здравни осигуровки, пенсии и т.н.?

Аз го разбрах така. Всеки над 18 получава това. Пенсията би трябвало да си остане. Защото тя е на база на това което си изработил и евентуално спестил сам за себе си (тоест осигуровки на базата на парите).

Та пенсията би трябвало да си остане. Защото ББД е от ДДС и акциз. А ти дори и пенсионер си пазаруваш.
0

Споделете тази тема чрез:

• (10 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login