Форум

Data.BG Форуми: Три проблема, подсказващи ни, че е време да се "отървем" от колата - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

Страница 1 от 1
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

Три проблема, подсказващи ни, че е време да се "отървем" от колата

Потребителят е неактивен   bdenkov 

• Група: Потребители
  • Регистриран: 19-June 07
https://fakti.bg/avt...arvem-ot-kolata
Има ситуации, когато, колкото и да сте влюбен в един автомобил, трябва да се отървете от него по най-бързия начин. Ако не го направите се стига до скъпоструващи ремонти, нерви и в крайна сметка - неясен резултат. Принципно, най-скъпите ремонти са свързани с основните възли и агрегати от автомобила - двигател, скоростна кутия и каросерия.
Двигател Първите намеци за предстоящ капитален ремонт на двигателя са различни, но бъдете внимателни, когато забележите повишен разход на масло, синкав дим от ауспуха, неспецифичен нагар по свещите, неравномерни обороти на празен ход, снижена мощност на двигателя и значително повишен разход на гориво.

Скоростна кутия Симптомите, предвещаващи началото на края на една трансмисия, са свързани със сътресения при смяната на предавки, които с времето се усилват все повече. Теч на масло от кутията, проблеми с превключването, недостатъчно налягане и блокиране при превключване на определена предавка са основните признаци за сериозни проблеми в трансмисията.

Каросерия Корозията по каросерията е основната болест на автомобилите и веднъж появи ли се счита за безнадеждно хронично заболяване. Най-опасна е ръждата в зоните с ограничена вентилация, където при наличието на влага, тя прогресира изключително бързо. Често пъти корозия се появява на местата, където е имало удар, получен от ПТП, така, че ако колата ви е удряна оправяна много пъти, няма как корозията да не я навести.

Смятам ,че от колата може да се отървеш не когато ги има а когато няма изброените проблеми. Естествено,че струва пари да я ремонтираш, но иначе пък никой може да не я купи. Да използваш добавки и да лъжеш хората, че е ок също не е хубаво, защото всичко се връща. Карайте, ремонтирайте и пак карайте..Поне знаете какво сте подменили.

Най добре е да купиш нова кола от магазина , да я караш пет ,шест години ,после пак нова. Но това в Б-я едва ли някога ще стане.

Проблема с трансмисията е най-малката болка за без пари можеш да си вземеш 2- ра ръка, в най-лошия случай, е не говорим за някой свръх модерен автомат. Препоръката - продавай ми се вижа пресилена, кой ще я купи и на каква цена. Решението дали да продаваш или не идва от общото състояние на колата, а не от проблем в един от компонентите и!

ХАХАХА. Смяната на гумички на клапани за 50 лв (повишен разход на масло, синкав дим от ауспуха), смяна на гарнитура (Теч на масло от кутията) смяна на датчик за 20 лв (неравномерни обороти на празен ход) според автора заради това било време да се отървем от колата хаха. Давайте ги на сам тези коли бе хора, от техническата неграмотност на хората най-много печеля

Предпочитам да си оправя колата, дори и да е нещо по двигателя, скоростна кутия или ръжда, вместо да взема друга която ще има същите проблеми. А за да няма проблеми си подбирайте колата като я купувате.

Мнението беше редактирано от bdenkov: 02.06.19 - 14:56

1

Потребителят е активен   GTRR 

• Регистриран: 31-October 09
  • Град:Пловдив
  • Интереси:Main leadership on V.A.G Group/Das Auto.

Преглед на мнениеbdenkov, на 02.06.19 - 14:53, каза:

https://fakti.bg/avt...arvem-ot-kolata
Има ситуации, когато, колкото и да сте влюбен в един автомобил, трябва да се отървете от него по най-бързия начин. Ако не го направите се стига до скъпоструващи ремонти, нерви и в крайна сметка - неясен резултат. Принципно, най-скъпите ремонти са свързани с основните възли и агрегати от автомобила - двигател, скоростна кутия и каросерия.
Двигател Първите намеци за предстоящ капитален ремонт на двигателя са различни, но бъдете внимателни, когато забележите повишен разход на масло, синкав дим от ауспуха, неспецифичен нагар по свещите, неравномерни обороти на празен ход, снижена мощност на двигателя и значително повишен разход на гориво.

Скоростна кутия Симптомите, предвещаващи началото на края на една трансмисия, са свързани със сътресения при смяната на предавки, които с времето се усилват все повече. Теч на масло от кутията, проблеми с превключването, недостатъчно налягане и блокиране при превключване на определена предавка са основните признаци за сериозни проблеми в трансмисията.

Каросерия Корозията по каросерията е основната болест на автомобилите и веднъж появи ли се счита за безнадеждно хронично заболяване. Най-опасна е ръждата в зоните с ограничена вентилация, където при наличието на влага, тя прогресира изключително бързо. Често пъти корозия се появява на местата, където е имало удар, получен от ПТП, така, че ако колата ви е удряна оправяна много пъти, няма как корозията да не я навести.

Смятам ,че от колата може да се отървеш не когато ги има а когато няма изброените проблеми. Естествено,че струва пари да я ремонтираш, но иначе пък никой може да не я купи. Да използваш добавки и да лъжеш хората, че е ок също не е хубаво, защото всичко се връща. Карайте, ремонтирайте и пак карайте..Поне знаете какво сте подменили.

Най добре е да купиш нова кола от магазина , да я караш пет ,шест години ,после пак нова. Но това в Б-я едва ли някога ще стане.

Проблема с трансмисията е най-малката болка за без пари можеш да си вземеш 2- ра ръка, в най-лошия случай, е не говорим за някой свръх модерен автомат. Препоръката - продавай ми се вижа пресилена, кой ще я купи и на каква цена. Решението дали да продаваш или не идва от общото състояние на колата, а не от проблем в един от компонентите и!

ХАХАХА. Смяната на гумички на клапани за 50 лв (повишен разход на масло, синкав дим от ауспуха), смяна на гарнитура (Теч на масло от кутията) смяна на датчик за 20 лв (неравномерни обороти на празен ход) според автора заради това било време да се отървем от колата хаха. Давайте ги на сам тези коли бе хора, от техническата неграмотност на хората най-много печеля

Предпочитам да си оправя колата, дори и да е нещо по двигателя, скоростна кутия или ръжда, вместо да взема друга която ще има същите проблеми. А за да няма проблеми си подбирайте колата като я купувате.

Колата ако е втора/трета.....пета употреба и е внесена от държави с много сол/луга/химикали като например Австрия/Германия и т.н там има лоши райони като Тирол/Инсбрук или по просто казано "Долината на ръждата" е не каквото и да е правиш Гнила ли е само нотариуса е оправя.В случая всичко друго е поправимо по Механика/Електроника обаче "тръгнала" ли е да ръждясва/гние забрави.Causa Perduta!
0

Потребителят е неактивен   vkkten 

• Регистриран: 26-May 06
Всички тези ремонти съм ги правил многократно и почти на всички коли, които съм имал.
Мотор и скоростна кутия правих още на първата ми кола - Опел Кадет GSI, беше 8-годишна, като я купих.
Моторът го затегнах, защото се мислех за голям състезател, а на скоростната кутия си замина лагер.
Двигателя ми струваше около 500лв ремонта, скоростна взех за 80лв от моргата ... и я карах 5 години!
Реших, че одъртява и купих Опел Вектра, пак на подобна възраст.
Там стопих мотора на връщане от море, изби една тръба и докато видя, беше на 140 градуса, след два дни се запознах с бозата. Нови 200лв и нови 5 години безгрижно каране.
Тук, обаче, се сблъсках и с ръждата, прагове правех всяка година, докато не ми писна и не ги оплесках с епоксидна смола, с това случаят с тях приключи. Обаче щастието беше кратко, защото в един слънчев ден - задните амортисьори влязоха да ме поздравят, оформяйки две дупки с диаметър 10 см в купето. Тук кихнах нови 300лв и цялото шаси от средата назад беше изцяло сменено. Карах я там още няколко години и реших, че с немските приключвам. Продадох я на един човечец, който и до днес я кара.
Минах на по-високо ниво :chuckle: ... и още на първата година свалих главата срещу нови 200лв, че нещо не ме кефеше как върви.
Там и с други неща се борих, за които авторът на статията дори и не подозира, като хидравлика, така че двигател и кутия ми се струваха като детска игра.
Смених флагмана след няколко години за по-новия събрат, отново на хидравлика.
Тук мисля нищо от трите изброени пункта не правих.
За нещастие - взе да ми става малка и се качих на v8 5200 кубиков мотор, при който всички гореописани неща ми се струваха като шега и играчки от зрънчо.
Тук правих автомат, правих диф, правих заден мост .... надвишаващи с пъти стойността на всичко общо, което бях трошил до момента.
И това ми стана малко и купих ван.
Тук още на първата година затегнах мотора, светна един ден маслото, имах работа, не ми се висеше за пътна помощ /хем имам и асистанс/, викам си - айде датчика ще е, до след 20 км, когато зацвили.
Два месеца на трупчета и 2000лв по-беден, колата тръгна и я карах още 3 години.
Дойде и момент, в който колата вече ми стана твърде голяма и започнах по обратния ред :chuckle:
Та с две думи, готина статия, обаче да си продадеш колата, защото нещо започнало да се разваля - е съвсем съзнателен опит да преебеш следващия, което между другото спокойно може да бъде атакувано, според ЗЗД.
А да я продадеш, защото се е счупила, е все едно да си зарежеш член от семейството, защото се е разболял.
Никога не съм продавал кола, поради технически проблем и никога не съм ги разбирал тези неща.
Кога ли ще порасна и аз.
2

Потребителят е неактивен   shelbyss 

• Регистриран: 11-May 05
  • Град:In Mickey Mouse country
Под теч на масло предполагам се визира моментът когато е изтекло голямо количество от маслото, собственика не е забелязал, скоростната кутия работи на сухо и виенето предвещава скъп ремонт или смяна на цялата кутия. Иначе смяна на гарнитура е достатъчно евтино и елементарно за да се сменя цялата кола. Относно ремонтите които сам си извършил имаш право, поне знаеш какви части си сложил и кой ти е правил ремонта. При подбора на кола втора/трета и т.н. употреба невинаги може да видиш/усетиш всичко, макар да си взел със себе си или да я закараш на добър специалист.

Западняците не са прости за да си продават колите. Всяка кола си има слабости, след втората/третата година от излизането на пазара на нов модел вече се знаят основните болежки и кой възел/агрегат след колко време подлежи на смяна. Преди да дойде време да се подменят скъпи части колата се продава. Един пример, приятел си взе през 2009г. Nissan X-Trail на 3 години, произведен 2006г. от първи собственик, със сервизна книжка и т.н. беше на 90 000км. Навъртя и още 10 000км. и се проби интеркулера. Оказа се, че това е често срещан проблем при модела на около 100 000км., уви смяната е скъпа ... Не помня точно, но беше нещо от сорта на 2400 - 2700лв. за нов. Мислите ли, че собственика не го е предвидил?

Колите стават все по - сложни, бъкани с електроника и какво ли не, следователно нещата, които могат да се повредят прогресивно нарастват колкото по - нов е модела. Една машина е толкова здрава, колкото най - слабия и компонент. Дали ще седиш закъсал на пътя в Мерцедес на 5г. или в стар Опел на 30г., все тая ... Авто къщите в Германия масово се държат от турци с доста съмнително минало, които за да ти продадат кола са склонни на какво ли не! Мит е, че колите от Германия не се нареждат/маскират проблеми и т.н. Сумати народ се претрепа на връщане от там по пътищата с дърти бараки, които са технически неизправни. Ако ще ходите за кола първо и основно си платете за преглед (най-вече окачване и спирачки) в независим сервиз, да викате ADAC, дори не споменавам, че щяха да ме изядат в един форум. Скъпо било - а животът ти по - евтино ли го оценяваш? Що за тъпо мислене? Българинът обаче не е склонен да го прави! Ще си рискува живота, но няма да отиде в сервиз. Ами, ако се окажела със сериозен проблем и трябва да я върне? Нали той трябва да се бръкне да плати! Той за кола е отишъл, не да плаща по сервизи ... За колите на старо от тук въобще не ми се говори. Така простотия е, че трябва да си супер късметлия да случиш на нещо читаво. Като казвам читаво, е хубаво човек да има с какво да сравнява, защото, ако си карал само 15-20+ годишни бараки, едва ли имаш представа какво е да караш нова или запазена кола.

Колите в днешно време са предмети без някаква емоционална стойност. Всеки е склонен да я продаде, ако може да си купи по - нова, по - бърза, по - ... нещо си. Автомобилите бяха ценни по соц-а, понеже трудно се купуваха и бяха малко като количество. Имаше парадокси дори, кола на старо да се продава по - скъпо от нова кола. С отварянето на границите и наводняването на пазара, колите престанаха да имат особено значение за едно семейство. Намират се под път и над път. Счупи се сериозно - заминава за скрап и се взима друга. Като член от семейството може да бъде кола, която е била дълги години в това семейство и е служила вярно през тях. Имам такава на 46г. и бих казал, че е "семейна реликва". Била е само в моето семейство от първи собственик и никога не е излизала от него. Не мисля, че бих я продал за която и да е нова бангия, макар и хипотетично някой да ми предложи!

Мнението беше редактирано от shelbyss: 04.06.19 - 21:53

На нов шеф и на малко прасе не се радвай, защото не знаеш каква свиня ще излезе от тях !
1

Потребителят е неактивен   freeqwerty 

• Депутат
  • Регистриран: 02-September 06
  • Град:София
Ако си поддържаш колата, няма да имаш подобни проблеми от горе описаното.
0

Споделете тази тема чрез:

Страница 1 от 1
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login