Форум

Data.BG Форуми: Всичко за диворастящите и култивирани гъби - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

• (8 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Последна »
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

Всичко за диворастящите и култивирани гъби събиране, приготвяне и рецепти

Потребителят е неактивен   madkillcho 

• Група: Потребители
  • Регистриран: 28-November 04
Някой може ли да ми каже каквиса тези гъби.
Тези долу в ляво бяха в смесена гора сред борови иглички.
Всичките други са от широколистна гора.
Какви са тези Сърнели на последната снимка?

Прикачен(и) файл(ове)

Мнението беше редактирано от madkillcho: 30.09.14 - 14:06

0

Какви са тези гъби?

Прикачен(и) файл(ове)

Мнението беше редактирано от madkillcho: 30.09.14 - 14:13

0

Потребителят е неактивен   vaaalll 

• Регистриран: 01-December 05
  • Град:София
  • Интереси:да поседна надълго

Преглед на мнениеmadkillcho, на 30.09.14 - 13:19, каза:

Някой може ли да ми каже каквиса тези гъби.

От 1-3 снимки са различни видове гъби. Тези дето са със нещо като гъба, дунапрен отдолу и с кафява кожичка отгоре са масловки, другите не ги знам. На последната снимка е сърнела. Масловката и сърнелата са едни от най-вкусните гъби, но масловката е ужас докато я изчистиш. Бели се кожата отгоре и се маха дунапрена отдолу, на много малките не се маха нищо.
Няма лоша ракия и хубава лопата.
Безкофеиново кафе и безалкохолна бира водят до надуваема приятелка.
В алкохола има женски хормони...като пийна почвам да говоря глупости и не мога да шофирам.
По-добре да видиш в Google Maps къде си пиянствал, отколкото в Youtube как!
Много искам да съм змия...хем върви, хем лежи.
0

Преглед на мнениеmadkillcho, на 30.09.14 - 14:01, каза:

Какви са тези гъби?

Снимка 3 мяза на пачи крак, но не съм сигурен, на пачия крак ствола не му е такъв, кофти е снимката, 5 е пърхутка, ако е твърда панирана е страхотна, иначе за нищо не става, за рани май се ползва като стане на прах, последната ако пуска мляко и минути след като е набрана стане синя, зелена е млечница. Другите според мене са отровни, за №2 имам съмнение че е виолетка но никога не съм я брал. Пачи крака е много вкусна гъба, млечницата не е нищо особено, твърда с ориз я правя и така бива да се яде. Да не вземеш да ги пробваш дали стават за ядене!

Знам от някъде но не помня откъде...ако гъба расте на дърво, пън или са група и образуват кръг, полукръг, дъга въобще образуват правилна фигура НЕ СА ОТРОВНИ. Обаче не леж на тая теория, макар, че съм опитвал напълно непозната гъба, която растеше в кръг...еми оцелях, но и до ден днешен не знам какво ядох. Не бих го направил пак. Ако ми беше станало нещо по баирите, няма помощ щеше сега да ми има снимката на някой стълб на ЧЕЗ.

Мнението беше редактирано от vaaalll: 01.10.14 - 09:32

В алкохола има женски хормони...като пийна почвам да говоря глупости и не мога да шофирам.
0

Ако за №3 под млечница имаш предвид рижика -не е!
0

Преглед на мнениеmadkillcho, на 01.10.14 - 13:27, каза:

Ако за №3 под млечница имаш предвид рижика -не е!

Не, две различни гъби са, рижиката я познавам много добре. Няма рижика на снимките. Впрочем и тя не е нищо особено като вкус. Бере се сега и дори през ноември я брах миналата година, имаше малко сняг.

Мнението беше редактирано от vaaalll: 01.10.14 - 15:33

0

Потребителят е неактивен   manuk 

• Дата бг приятел
  • Регистриран: 09-December 10
  • Град:Пловдив
  • Интереси:Подводен риболов, ски, гъбарство, народна медицина, музика, фотография, пчеларство

Преглед на мнениеmadkillcho, на 30.09.14 - 13:19, каза:

Някой може ли да ми каже какви са тези гъби.

Публикувано изображение Публикувано изображение

@madkillcho, преди всичко, когато предлагаш снимки за разпознаване на гъби, трябва снимките да показват, цялата гъба както е пораснала на място (преди да е откъсната).
Снимката трябва да се направи така, че да се вижда както формата на шапката (цветовете) , вида на спороносния слой ( ламели, дунапрен и др.), пънчето ( формата - дали има пръстен или няма), както и да се вижда основата на пънчето – където то влиза в земята (дали има волва или няма).
Това изискване е важно, защото при транспортирането на гъбите те претърпяват промени, които ги правят по трудно разпознаваеми.
И така, по първото ти запитване с четирите снимки (трите от горната страна и една от долната страна).
Коментара е по показаната снимка (средната) от трите горни снимки и Сърнелите:
Първата гъба – горе в ляво е истинска Манатарка, има отровен двойник Дяволска гъба ( при отрязване променя цвета си до тъмно мастилено синьо)
Втората гъба - горе в дясно е кафява Гълъбка, има отровен двойник Бясна гъба ( резличават се по цвета и ръба на шапката).
Първата, втората и третата гъби от долният ред са обикновенни Гълъбки.
На снимката долу в дясно са Сърнели. Има два вида Сърнела- обикновенна и червенееща Сърнела. От така направената снимка, не мога да определя дали е от първия или от втория вид. И двата вида са ядливи, нямат отровен двойник, втората може да достигне до 60 см в диаметър и е значително по-вкусна. Публикувано изображение
Всяко нещо си има цена, за да го постигнем, трябва да я платим!
1

• Дата бг приятел
  • Интереси:Подводен риболов, ски, гъбарство, народна медицина, музика, фотография, пчеларство

Преглед на мнениеmadkillcho, на 30.09.14 - 14:01, каза:

Какви са тези гъби?

Публикувано изображение Публикувано изображение Публикувано изображение Публикувано изображение Публикувано изображение Публикувано изображение Публикувано изображение

@madkillcho, по реда на снимките:
Първата гъба е Масловка, на практика има шест вида Масловки - от така направената снимка не може да се определи от кой вид е.
Общото на Масловките е, че нямат отровен двойник, при отрязване на пънчето то леко се оцветява в жълто. Непременно трябва да се обели кожичката на шапката, защото причинява леко разстройство. За повишаване качеството на гъбата добре е да се махне дунапрена под шапката (пръска олиото при пържене)
На втората снимка е Виолетка - гъба с приятен орехов аромат - няма отровен двойник, има и ливадна Виолетка, която също е ядлива с много здраво месо - няма отровен двойник .
На третата снимка гъбата прилича на Пачи крак, но дали е така не може да се определи, тъй като не се виждат ламелите, както по цвят, така и дали са низбягващи.
Снимките от долния ред: Двете гъби са Гълъбки в лявата част на снимката гъбата зеленее (няма пръстен и волва - така, че не е мухоморка), в дясната част на снимката гъбата е кафеникава. Има два вида зелена Гълъбка и няколко вида Гълъбки с по светла и по тъмна кафеникава окраска, така направената снимка не дава достатъчно информация, за това не мога да определя от кой вид Гълъбки са .
Втората снимка е на Пърхутка, така наречената бухалковидна Пърхутка, ядлива, добра на вкус, годна за консумация в млада възраст, има приятен гъбен аромат. Консумира се в свежо състояние, трябва предварително обвивката да бъде обелена- няма отровен двойник.
На третата снимка гъбата е Зелена Мухоморка - смъртоносно отровна - това е най-отровната гъба в Природата. Тя причинява повечето смъртоносни отравяния, настъпили след консумиране на гъби, надявам се да не си я пипал с ръце. Характерното за нея, че в младо състояние може да се сбърка с Печурките.
Смъртоносна е защото отровното и действия се проявява 18 до 24 часа след консумация - времето през което отровата и е навлязла в кръвоносната система и е въпрос на шанс тя бъде неутрализирана ( отстранена).
Последната снимка определено гъбата прилича на Пачи крак, но той е оранжево - жълт, а на снимката гъбите не са оцветени, а са бели или много бледо жълти, смятам, че това са Млечници, те са 17 вида, като два от тях са слабо отровни. Гъби с много ниски кулинарни качества, повечето видове при готвене и консумация могат да се сравнят образно казано - с консумацията на сварени коркови тапи. Публикувано изображение

Мнението беше редактирано от manuk: 05.10.14 - 06:36

1

Потребителят е неактивен   nikozlatanov 

• Регистриран: 20-October 14
  • Град:Варна
Търсейки отговора на въпроса, може ли мицела на отровна и добра ядлива гъби, разстящи близо, отдолу да се преплете и ядливата да станела отровна ... и попаднах на форума ви и най вече на manuk ... За мен няма как, ама май журналисти ли, лекари ли са сътворили поредния бисер ... Щото вчера брах брезова манатарка и в близост зелена мухоморка ... А преди над 25 г съм брал рижики в близост до зелени мухоморки ...

Радвам се, че попаднах на manuk ... сигурно ми е батко, но сме пловдивчани, въпреки че от над 30 г живея във Варна, и на мен хоби ми е фотографията ... и разбира се гъбите. Преди над 30 г гледам в една книжарница джобен формат на диворастящи гъби ... Предстоеше да ходим на яз. Батак с жена ми и едногодишната ми дъщеря ... Рекох си ... ожених се, що да не стана и гъбар :D

Да не забравя ... да добавя нещо от богатия си опит ... Въпреки, че съм сигурен в това което съм брал, винаги като бланширам гъби пия по малко от водата, в която са врели ... ;)
0

• Дата бг приятел

Преглед на мнениеnikozlatanov, на 20.10.14 - 13:54, каза:

Търсейки отговора на въпроса, може ли мицела на отровна и добра ядлива гъби, разстящи близо, отдолу да се преплете и ядливата да станела отровна...... За мен няма как, ама май журналисти ли, лекари ли са сътворили поредния бисер ..... Преди над 30 г гледам в една книжарница джобен формат на диворастящи гъби ....... Въпреки, че съм сигурен в това което съм брал, винаги като бланширам гъби пия по малко от водата, в която са врели ...

@nikozlatanov, поредният бисер, беше сътворен преди няколко дни при Милен Цветков.
Някаква известна личност ( не запомних името на тази жена), спомена, че има 50 годишен опит със събиране на диворастящи гъби. От дете се е учила от баба си на село и винаги е събирала гъбите от едни и същи горички и поляни.
Спомена, че е събирала едновременно Рижики, Печурки, Масловки, Сърнели, което гъбар с 50 годишен опит не би допуснал, би трябвало за всеки отделен вид гъби да има отделна кошница. Тя твърдеше, че се натровила от Сърнелите?????
Минал съм и през джобния формат, но от 1978 използвам определител на най-разпространените ядливи и отровни гъби "Гъбите в България" на Българската Академия на Науките - Институт по Ботаника с автори Даки Йорданов, Симеон Ванев и Виолета Факирова.
Публикувано изображениеТримата автори на този определител, единодушно твърдят, че в България не расте отровен двойник на трите вида Сърнела !!!!
А именно Обикновена Сърнела (Macrolepiota procera), Червеникава сърнела (Macrolepiota rhacodes) и Елегантната Сърнела (Macrolepiota mastoidea)
Вярно е, че в Уикипедия се твърди:

Цитат

.....В Северна Америка е широко разпространена Chlorophyllum molybdites, която е отровен двойник на сърнелата. Това е гъбата предизвикваща най-много отравяния в Съединените Щати.

В Съединените Щати расте гъба, която прилича на Сърнела и е неин отровен двойник, но в България такава гъба не расте! Както е видно от Латинските наименования на гъбите, растящия в САЩ отровен двойник е от рода Chlorophyllum, докато Сърнелите са от род Macrolepiota.
Вероятно дамата, която е яла "Сърнели" и е имала неприятности, не е спазила следната препоръка дадена и в Уикипедия:

Цитат

.......При събиране трябва да се внимава Сърнелата да не се сбърка с някоя от отровните мухоморки. Понякога съвсем ново изникналите Сърнели приличат на други видове и трябва гъбата да се изчака да порасне за пълна сигурност......

Бульона от бланшираните гъби, изливам във форма за лед и замразявам. След това тези кубчета използвам като добавка към супите в които добавям и малко задушени гъби от същия вид в равни количества олио и ябълков оцет. Публикувано изображение
0

manuk верни ли са следните неща които съм чувал оттук-оттам:
1. Когато гъби от един вид растат в кръг, овал те не са отровни. Ял съм такива непознати гъби растящи в кръг.
2. Когато гъби от един вид ръстат върху дънер, пън, изгнило дърво, то те не са отровни. Тия дни имаше интервю с отровен, който твърдеше, че е брал от дънер.
3. Заека е единственото животно, което яде отровни гъби. Когато са червиви 100% са ядливи.
0

• Дата бг приятел

Преглед на мнениеvaaalll, на 21.10.14 - 11:00, каза:

manuk верни ли са следните неща които съм чувал оттук-оттам:
1. Когато гъби от един вид растат в кръг, овал те не са отровни. Ял съм такива непознати гъби растящи в кръг.
2. Когато гъби от един вид ръстат върху дънер, пън, изгнило дърво, то те не са отровни. Тия дни имаше интервю с отровен, който твърдеше, че е брал от дънер.
3. Заека е единственото животно, което яде отровни гъби. Когато са червиви 100% са ядливи.

Не съм се замислял по първият ти въпрос, но сега като се замислям, от гъбите които познавам, в овал (самодивски кръгове) растат:
Горско- ливадна печурка, Полска печурка, Дребна печурка, Челядинка, Ливадна виолетка, Пролетна миризливка (майска гъба), Жълта рогачка (жълта сърненка), Симиденка ( кифла).
Всички тези гъби действително са ядливи, отровните гъби не растат на самодивски кръгове.
Винаги трябва да се има едно на ум, за петте отровни двойника на печурките, които може случайно да попаднат в такъв самодивски кръг.
Аз имам желязно правило, колкото и добре да познавам всички видове печурки, просто ги подминавам (изключвам кафявата горска печурка, тя не расте на самодивски кръгове)!
Причината е много проста, отровата на двойниците на печурките действа 18 - 24 часа след консумацията им.
Това означава, че отровата след този период от време е навлязла в кръвоносната система, което е смъртоносно.
По вторият ти въпрос, гъби които растат върху дънер:
Кладница, Кичуреста пънчушка, Припънка (фосфорна гъба), Зимна припънка, Чернодробна гъба (волски език), Пъстърва, Сярна гъба, Мастилена копринка, Отровна пънчушка, Горчива миризливка,
Трите подчертани последни гъби:
Мастилената копринка е ядлива, но употребена с алкохол предизвиква отравяне!
Отровната пънчушка, се различава коренно от другите пънчушки (припънки) , по това, че расте по пъновете в иглолистна гора, отдолу пластинките и са от зеленикави до мастилено-черни.
Ядливите пънчушки (припънки), растат по пъновете в широколистна гора, отдолу пластинките им са жълто-кафяви, канелено-кафяви до червеникав оттенък.
Горчивата миризливка - отровна, често се бърка с Пачи крак от по-неопитни гъбари. Вероятно на тази отровна гъба е попаднал човека от интервюто.
Горчивата миризливка расте върху мъртва дървесина в широколистни гори и е значително по-едра и по-висока.
За разлика от нея Пачият крак не расте по дънери расте предимно върху мъха, в иглолистни гори. Много по-рядко расте под нападала шума в широколистни гори на усойни места.
По третият ти въпрос за заека, по физиология по нищо той не се различава от другите животни.
Според мен той консумира псилоцибинови (психотропни) гъби, като умело, инстинктивно дозира.
Недоразумението идва от това, че в повечето определители за гъбите, псилоцибиновите гъби се представят като отровни с цел да се избегнат смъртни случай при предозиране. Ето един пример:

Цитат

..... Тази Отровна гъба е токсична и опасна за хората.Токсичността и причинява, както леки храносмилателни проблеми, алергични реакции и халюцинации, така и увреждания на вътрешните органи и смърт......

Не съм сигурен, че 100% от червивите гъби са ядливи. Това схващане идва от мухоморките - те не червясват, но има слабо отровни гъби, които съм срещал червясали - имам в предвид Карболовата печурка. Затова, по разумно е гъби, които не се познават макар и червиви да не се берат. С цел да бъдат разпознати, добре е да не се пипат с ръце. Трябва с една клечка да се извадят с малко земя и да се занесат за разпознаване. Публикувано изображение

Мнението беше редактирано от manuk: 23.10.14 - 17:29

1

Manuk, благодаря за отговора. И аз имам и ползвам тази книга на БАН от нейното издаване. Сега имало неква за 50 лв, може да си я взема ... Отразявала последните достижения на микологията ... Има няколко гъби обявени вече вредни ... прим червенеещата сърнела ... друга гъба ако се яде често и постоянно натрупва вредни за човешкия организъм вещества, които водят и до смърт ... мишата гъба:

Токсините й може да предизвикат тежки поражения в човешкия организъм и дори смърт. Една от най-консумираните ядливи гъби в България – миша гъба, е токсична. За това информираха от БАН. Китайски учени са изолирали от гъбата цял комплекс от токсини. Отровата й може да предизвика тежки поражения в човешкия организъм и дори смърт, съобщава БНТ.Мишата гъба се среща в боровите гори най-често през пролетта и есента. До този момента е считана за ядлива и е предпочитана от много гъбари не само в България, но и в Европа. Днес става ясно, че консумацията й причинява тежки поражения на бъбреците и може да доведе до смърт. “До момента все още не са добре изяснени концентрациите, над които веществата предизвикват този проблем и вероятно също я има индивидуалната реакция”, обясни главен асистент Борис Асьов от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН. В България съществува държавно утвърден списък на гъби, които могат да се търгуват. Той обаче не е подновяван от 60-те години. Така в него фигурират имена на гъби, които впоследствие е установено, че са отровни. Пример за такава е лимонката. “Това е един от сериозните проблеми, върху които би трябвало да се поработи – да има механизъм, да се намери механизъм за осъвременяване на тази информация”, смята Асьов. В българските книги за любители-гъбари има описани около 200 вида ядливи гъби. Изследователят на гъбното царство Борис Асьов съветва, ако искаме да се захванем със занаята, да проверим в книгите, които купуваме, дали гъбата киселка е вписана като ядлива. Ако е така, тази книга е недостоверна. БЛИЦ

Иначе миналата неделя набрах за първи път брезова манатарка ... към 1.5 кг ... Беше в близко съседство със зелени мухоморки. Хапнах микс от нея и др гъби, но не я консервирах, изхвърлих е, защото месото е съвсем малко в сравнение на дунапрена, а и няма почти никакъв аромат ...

Сега ме чакат 2.5 кг рижики да ги обработя ... Набрах ги снощи след работа за 1/2 час ... Дано и излезе горчивината след бланширането ...
0

Цитат

Сега ме чакат 2.5 кг рижики да ги обработя ... Набрах ги снощи след работа за 1/2 час ... Дано и излезе горчивината след бланширането ...

В началото на 2 стр.съм писал рецепта от лани за рижики, обаче тая година ги направих по-друг начин. Слагам ги сухи в тигана, те почти веднага пускат малко вода, след като изври слагам олио и сол и ги пържа около 15-20 мин. Станаха уникални. Бях набрал преди около 20-тина дни само 10-тина гъби и ги направих по тоя начин. Следващата седмица специално заради тях ходих и брах щото много ми харесаха.
0

• Дата бг приятел

Преглед на мнениеnikozlatanov, на 24.10.14 - 18:00, каза:

... ... Има няколко гъби обявени вече вредни ... прим червенеещата сърнела ... друга гъба ако се яде често и постоянно натрупва вредни за човешкия организъм вещества, които водят и до смърт ... мишата гъба......Сега ме чакат 2.5 кг рижики да ги обработя ... Набрах ги снощи след работа за 1/2 час ... Дано и излезе горчивината след бланширането ...

@nikozlatanov, тези дни ще се опитам да дам повече информация за всички видове Сърнели - необходимо ми е повече време.
Същото се отнася и за Мишата гъба (Tricholoma terreum). Тя представлява един от сивите представители на големият род гъби Tricholoma, има много вариации на тази гъба, като една от тях сигурно е отровна.
От много години събирам Рижики, и от двата вида, за пръв път чувам, че имат горчивина.
vaaalll, правилно препоръчва да се слагат гъбите за пържене, без да се бланшират. Предимството е в това, че при бланширането много голяма част от специфичния аромат на гъбите преминава във водата.
За да не става това, аз постъпвам по същия начин, като него с една малка подробност. Слагам гъбите сурови в тигана, добавям равни количества олио и ябълков оцет (направен от ябълки - мътен).
При пърженето гъбите наистина пускат вода, която заедно със солта, олиото и ябълковия оцет трябва да изври, гъбите да се допържат до леко зачервяване.
Преди да се свалят от огъня, може да се добавят смлян черен пипер и 2-3 яйца, които трябва да се разбъркат до пресичането им.
Ако някой обича кромид и чесън, те могат в началото на пърженето да се поставят заедно с гъбите и да се пържат съвместно.
След сваляне на тигана от огъня, аз добавям малко ситно нарязан магданоз. Опитайте! Публикувано изображение
0

vaaalll, при директна консумация и ние в къщи ги правим тъй ... може би съвсем малко водичка да не загорят отначало

manuk, преди доста години масово горчаха. (това във Варна). Миналата леко, едва го усетих ... Тази ... по време на брането на последните леко гризнах една ... загорча ми, но след бланширането не. Преди 2 седмици брах около Обзор ... само кило, но бяха прекрасни. Плодовия им аромат ухаеше.
При пърженето изчезва ли киселия вкус на оцета? Определено трябва да разчупя традициите си при приготвяне на гъбите ... Чесън обичаме, но от преди години съм запомнил, да не се използва с гъби, заради силния им аромат ...

Аре малко снимки, нъл сме фотографи ;)

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Само сърнелата е от Боровец, Варна ... останалите край Обзор и Бяла. Това е допреди 2 седмици, др снимки не съм ги качил.
0

• Дата бг приятел

Преглед на мнениеnikozlatanov, на 25.10.14 - 22:20, каза:

vaaalll, при директна консумация и ние в къщи ги правим тъй ... ....може би съвсем малко водичка да не загорят отначало.......При пърженето изчезва ли киселия вкус на оцета? Определено трябва да разчупя традициите си при приготвяне на гъбите ... Чесън обичаме, но от преди години съм запомнил, да не се използва с гъби, заради силния им аромат .......

Твоите снимки са нагледен пример, как трябва да се събират гъби - да се режат с нож в близост на шапката, а не да се скубят.
Може би трябва да направя малка добавка, още в гората, нарязвам гъбите на парчета, с големина на една хапка, махам спороносния им слой, който остава на място, или разхвърлям възможно най- далеч. Същото правя и с парчетата от червивите гъби.
По този начин гъбите преминават само един път през ръцете ти, като се прибереш в къщи, директно са готови за бланширане или прясно приготвяне.
Така се спестява допълнителната обработка в къщи, вместо в кофата за боклук, спорите на гъбите остават в гората, което подпомага размножаването им.
Има още едно предимство, че носиш по-малко амбалаж за събиране на гъбите.
При пърженето изчезва киселия вкус на оцета само ако е истински ябълков оцет - направен от ябълки (мътен).
Бистрият ябълков оцет от магазините е направен от оцетна киселина ледена, дестилирана вода, оцветител и есенция.
Ако действително е направен от ябълки при средна цена на ябълките от 1 - 2 лева, би трябвало цената му да е много по-висока от тази на която се предлага.
Щом обичаш чесън и кромид, както казах те трябва да са слагат в началото, заедно със суровите гъби и да се пържат съвместно, така те не убиват аромата на гъбите защото има достатъчно време да омекнат и да приемат част от този аромат.
Просто трябва да опиташ, разбира се това се отнася само за прясна консумация!
При консервиране на гъбите след бланширането им, не е желателно да се добавя каквото и да е било. Така когато се отворят консервираните гъби могат да се използват и добавят към всякакви ястия, да се пържат, да се правят кюфтета, салати и т.н. Така те ще получават подправките, според ястието за което, ще се използват. Публикувано изображение
0

• Дата бг приятел

Преглед на мнениеnikozlatanov, на 24.10.14 - 18:00, каза:

.......Има няколко гъби обявени вече вредни ... прим червенеещата сърнела ...

@nikozlatanov, ето какво мога да споделя за Сърнелите, които се срещат масово в България.
Те са три вида, от род Macrolepiota – Обикновена Сърнела (Macrolepiota procera), Червенeеща сърнела (Macrolepiota rhacodes) и Елегантната (зърнеста) Сърнела (Macrolepiota mastoidea).
Червенеещата сърнела, която споменаваш е много близка и прилича на Елегантната сърнела, в чуждестранните справочници са описани много сходни видове с различни синоними.
Какво е характерно за Червенеещата сърнела, което не се отчита:
Гъбата е ядлива с много добри вкусови качества, но консумирана сурова или не добре обработена, може да предизвика разстройство или възпаления при хора които имат проблеми в стомашния трактат, с язви или гастритни заболявания. Възможни са алергични реакции или обриви.
Никъде не срещнах, че от Червенеещата сърнела, може да има вредни последствия, ако тя е добре термично обработена преди консумация.
В Северна Америка има сходен вид Chlorophyllum molybdites. Не се среща в България, но е наблюдаван в други европейски страни. Отличава се с бледо-зеленикави ламели. Предполага се че е отровен.
Има описани още видове, като:
Бяла Сърнела (Macrolepiota excoriata), от неопитни гъбари, тази гъба може да се сбърка с бялата мухоморка - Aманита virosa-смъртоносно отровна.
Koнрадова или Звездиста Сърнела (Macrolepiota konradii), - характерен е наличието на двоен пръстен в горната част на пънчето. В средата на гуглата около пъпката се оформя солидна многолъчева звезда ( също много характерен белег типичен само за нея откъдето носи и името си.)
Описаните до тук Сърнели са стройни високи гъби, растат предимно в гористи местности, много рядко по поляните.
Тук е мястото да спомена за така наречените „Сърнелки”- които са малки отровни джуджета и много приличат на Сърнели,
За разлика от тях, тези гъби са от рода Lepiota – Лепиота, известни са още, като Dapperling ( джудженца) и някои от тях наистина представляват миниатюрно копие на някои от познатите ни Сърнели по външен вид.
Различават се главно по миниатюрните си размери, те са изключително крехки и чупливи и имат лоша миризма и вкус. Почти всички са отровни! Гъбите от рода Лепиота са много, около 40 вида.
Типичен представител е Гребенеста сърнелка(Lepiota cristata) - отровна.
Очевидно е голямото сходство в имената:
Сърнели (Macrolepiota) високи стройни гъби – ядливи, растат предимно в гористи местности,
Сърнелки (Lepiota)
отровни, имат миниатюрни размери, растат по пасища, паркове и градини. Предпочитат богати почви, плододават на групи (често в самодивски кръгове), по-рядко в гористи месностти, срещат се от началото на лятото до края на есента. Публикувано изображение
1

Потребителят е неактивен   szBg 

• Регистриран: 11-December 09
Браво! От което си разбираш- разбираш :eusa_clap:
0

Manuk, аз само не ги режа в гората на парчета ... иначе ги чистя старателно, за да не попадне пръст в ламелите на някоя гъба и после да "скърцам със зъби"

Иначе ме замисли с тез сърнелки ... Преди месец на едно 20 кв м на поле в близост до гора набрах малко над кило една миниатюрна сърнела ... за първи път в дългогодишната си практика. Външно удивително прилича на сърнелата, но и като помирисах приятната и орехова миризма е обрах ... още повече, че беше и много суха, а в момента сушех сърнели ... викам си по бързо ще стане ... Без снимки май, само по описние от бумагите мисля че това е полска сърнела. Изсуших ги и съхраних отделно, а 5-6 сложих във фризера за органолептични изследвания :D
0

Споделете тази тема чрез:

• (8 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Последна »
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login