Форум

Data.BG Форуми: Невалиден МАК адрес в cmos и flash - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

• (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

Невалиден МАК адрес в cmos и flash

Потребителят е неактивен   aalesund 

• Група: Потребители
  • Регистриран: 10-June 07
Вчера с програматор за биос чипове си флашнах чипа, защото преди време бях правил ъпдейт на биоса, но компютъра се ресна по време на ъпдейта и озама биоса. Та с програматор си го оправих биоса и дъното работи пак, но имам много неприятен проблем и това е че мак адреса ми е нулиран, т.е. нямам такъв и сега всеки път като пусна компютъра трябва да натиснкам F1 за да подължа. Получавам постоянно грешка:
"mac address are invalid both cmos and flash"
Дъното е AsRock и видях, че в тяхния сайт има програма с която под ДОС мога да пренапиша адреса, но пък се оказва че моята лан карта е RTL8211CL а тази тяхна програма поддържа само до RTL81xx версии, защото реално тя е за дъна от типа K7, а моето е малко по-ново и е K10.
След като влезна в Windows дори лан картата не иска да се пусне, казва че това е невъзмажно. Аз ръчно зададох МАК адрес и картата се пусна, имам дори и интернет. Обаче този мак адрес е само в уиндоус и реално на хардуарно ниво пак си стои празно и като пускам компютъра пак и пак трябва да натискам F1. Пробвах да забраня лан картата и евентуално да ползвам външна, но и това не помага, дори и със забранена ланкарта то биоса пак си пищи че няма мак адрес. Може ли помощ за проблема. Как да пренапиша мак адреса? Възможно ли е някак си да се модифицира биса файл и вътре да напиша мака и после да флашна пак биоса и да се оправи? Обаче не знам къде точно трябва да се напише този адрес в самия файл, защото в програматора ми излизат някакви странно букви и цифри, някакъв код е, но не го разбирам.
0

Потребителят е неактивен   todordj 

• Регистриран: 24-May 09
Може ли да се зададе биоса да не съобщава за грешки? Тогава слагаш външна лан и си готов.
0

Потребителят е неактивен   sharo 

• Регистриран: 06-April 03
  • Град:София
Коя версия ползваш?
0

Потребителят е активен   nakibest 

• Mr. Company PC Guy
  • Регистриран: 26-December 02
  • Град:Ботевград
  • Интереси:tennis, VB, C++ Builder, Win32 API
* Пиши на съпорта на АСРок за помощ.
* В самия БИОС нямаш ли опция за задаване на MAC адрес?
Ако имаш, просто го задай там.
Публикувано изображениеПубликувано изображение
Публикувано изображениеПубликувано изображение
0

Няма опция да не съобщава за грешки, също никъде не видях опция в самия биос да си напиша мак адреса. В сайта на Asrock има програма за тази работа, но както казах тя ми връща отговоп UNSUPPORTED! в смисъл че лан картата не се поддържа от нея. Сложил съм най-новия биос, но пробвах и с по-стари и е все едно и също.

Мнението беше редактирано от aalesund: 09.02.16 - 17:03

0

Потребителят е неактивен   leko 

• Регистриран: 06-July 04
Кое точно е това дъно?
Само в мрака има светлина,
Само в тишината - слово.

0

Потребителят е неактивен   sharo 

• Регистриран: 06-April 03
Aма тая програма има 2 версии на сайта на асрок. Коя ползваш? 1.17 или 1.61?
0

Потребителят е неактивен   kaspy 

• Регистриран: 17-November 03
Може ли да дадеш точния модел и ревизия на дънната платка?
Иначе в този форум https://www.bios-mods.com/forum/ са майсторите на модифицирани биоси. Предполагам няма изобщо да ги затрудни да ти помогнат.

Мнението беше редактирано от kaspy: 09.02.16 - 20:53

0

Значи пробвах и с двете версии на програмата за писане на мак адреси от сайта на asrock и с двете резултата беше един и същ, връщаше отговор: UNSUPPORTED
Мисля че това се дължи на факта че това дъно е с лан карта с чип RTL8211, а тези програми видях че поддържат само до чип 8169.
Дъното е AsRock K10N78D ревизия не видях никъде на пише по дъното. Има няколко стикера, като един от тях е с моя Мак адрес. Мак адреса, който трябва да се въведе е: 00 25 22 02 3F 5B
Бих се радвал, ако някой може да модне оригиналния бис и вътре да зададе този мак адрес, а не празен или с нули.
0

Лошо. МАК-адресът всъщност не е записан в свободно достъпната част на самия биос, иначе няма как да се ъпдейтва.
Можеш да опиташ да даунгрейтнеш биоса до версия 1.20 със всички възможни destroy функции, изчистване на DMI данните абсолютно задължително и т.н. След това ъпдейт с последен биос и ако не се оправят нещата отново пробване на двете версии на програмата за презапис на МАК адреса. Като цяло обаче леко съм скептичен.

Друг вариант ти е от друго такова дъно да вдигнеш цялостно биоса с данните и да се получат нещата, не знам дали е възможно за твоето дъно. Чисто теоретично ако се получи по този начин няма нужда и да сменяш МАК-адреса, но за всеки случай може в среда на ОС да си смениш адреса с твоя.
0

Пробвах да върна до 1,20 но пак с тези две програми не дава да се пренапише мака. DMI не знам от къде се изчиства, не виждам в биоса такава опция.
Възможно ли е да се модифицира биоса и да се премахне това съобщение за невалиден мак адрес? Имам предвид че то аз в Уиндоус съм си задал ръчно моя мак и картата работи и има интернет, НО проблема ми е че всеки път когато пускам компютъра, рестартирам го за ъпдейти или други неща то трябва да натискам F1. Ужасно е, именно това че компютъра не стартира без F1 ми е голямия проблем. Може ли тази част да се изреже? В онзи форум който даде за моднати биоси нямам регистрация, пък и чесно казано не знам в коя част от него да задам заявката за такъв моднат биос без F1 да се натиска при грешка за мак адреса. Може ли вие ако имате такава да пуснете от мое име една заявка? Също така какъв е шанса да се изпълни, защото то заявки видях десетки и едва ли някой има време ей така да седне и да модва.

Мнението беше редактирано от aalesund: 10.02.16 - 01:14

0

Потребителят е неактивен   quierocerveza 

• Регистриран: 24-May 05
Пробвай с AFUDOS с тази команда

afudos /M 002522023F5B

Мнението беше редактирано от quierocerveza: 10.02.16 - 01:46

2.0T

Advanced Mining Devices
0

Преглед на мнениеquierocerveza, на 10.02.16 - 01:40, каза:

afudos /M 002522023F5B

Може и да стане, но това май е за старите им дъна.
Това също може да се пробва (не че е по-различно):

afudos bios.rom /P /B /N /C /E /K /M "002522023F5B"

Където на мястото на bios.rom слагаш последния биос-файл - 1.80.

Още едно нещо: Ако изчистиш с джъмпер биоса и дадеш след това Load BIOS Defaults, след това Save & Exit, не се ли възстановяват поне първите три двойки символи на мак-а - 00 25 22?

Още един вариант: като дадеш на Onboard LAN да е disabled, нали даваш и на Boot from Onboard LAN също disabled?

ЕДИТ: Дават двата инструмента като универсални, даже на някакви лаптопи с реалтек мержови карти са възстановявали мак адреси. Ако не става с тях - лошо. Преди време като изпукаше някоя лан-карта, дори и да махнеш мрежовия чип, ако биоса си я търсеше се получаваха такива аномалии. В тези случаи обикновено сваляхме биоси от близки по параметри дънни платки от същата марка без мрежови карти и понякога минаваше номера.

И едно неособено приятно заключение по отношение на този проблем:

Цитат

Проблема с БИОСом. Помогает, как правило, только перепрошивка БИОСа (не всегда) или замена материнской платы. Эта болезнь замечена на БИОCах AMI и особенно страдают ей продукты компании ASRock.

И като за най-последно от линка си свали този инструмент, вътре съм добавил идентификацията за твоята дънна платка иначе програмата бръмчи че не съпортва. Това е пробвано на REALTEK RTL8201 и има голям шанс да се получи и при теб. Програмата я пускаш или от DOS буутабъл флопи или от бутабъл флашка с MSDOS.
Изпълняваш командата по познатия начин --> mac c [mac ID] --> Enter.

http://dox.bg/files/dw?a=ab14ab895f

Мнението беше редактирано от kaspy: 10.02.16 - 03:16

3

Изтегли от тук - https://www.wimsbios.../amiflasher.jsp AFUDOS Flasher 4.40 и като влезна под ДОС и въведа командата /M 002522023F5B и ми казва че това е неизвестна комадна, странно. Като въдеда само afudos и натисна ентер ми вади лист с командите и там има точно тази /M а после като я използвам не я приема, хахахаха.

сега видях че правилната комадна е да се напише слято.
написах това afudos /M002522023F5B и след това излезна събщение че бутващия блок е успешно изтрит, след това е успешно написан. Рестартирах компютъра, но пак пищи че няма мак адрес.
След това написах и цялата команда afudos bios.rom /P /B /N /C /E /K /M002522023F5B при което се флашна биоса, но след рестарта отново си казва че няма мак адрес.
Ето снимка да видите какво показва, също така казва че биоса не поддържал някакви команди, които не знам за какво са

Публикувано изображение

Мнението беше редактирано от aalesund: 10.02.16 - 03:27

0

Загради мак-адреса в кавички или в квадратни скоби.
Изчети отново и моя предишен пост, че го редактирах и добавих програма с която би могло да се получи.

Мнението беше редактирано от kaspy: 10.02.16 - 03:09

1

Преглед на мнениеkaspy, на 10.02.16 - 02:01, каза:

И като за най-последно от линка си свали този инструмент, вътре съм добавил идентификацията за твоята дънна платка иначе програмата бръмчи че не съпортва. Това е пробвано на REALTEK RTL8201 и има голям шанс да се получи и при теб. Програмата я пускаш или от DOS буутабъл флопи или от бутабъл флашка с MSDOS.

EEEEEEEE, БАТКО ДА СИ ЖИВ И ЗДРАВ ОЩЕ 1000 ГОДИНИ!!!!
СТАНА!!!
Значи първо въведох с моя мак адрес, който почва 002522 но ми каза че бил грешен и трябвало да започва с друг адрес и даде 3 вида адреси за примери, аз взех средния който е 00138F и после си добавих останалите 6 мои и стана. Сигурно това е защото както казваш е за RTL8201 а моята е 8211 и може би не приема чуждия мак.
Както и да е, важно е че сега няма тази грешка и върви идеално.
Надявам се само това че мак адреса сега ми е някъв мешан от два различни да няма проблем в нета.
1

Потребителят е неактивен   quierocerveza 

• Регистриран: 24-May 05
На снимката не си оставил интервал между /M и 002522023F5B
2.0T

Advanced Mining Devices
0

Преглед на мнениеquierocerveza, на 10.02.16 - 03:57, каза:

На снимката не си оставил интервал между /M и 002522023F5B

Ами да, първо пробвах с интервал и не приемаше комадната, после видях в интернет че се пише слято примерно /M123456...
Но както казах, дори и по този начин не стана.

Благодаря на kaspy, който ми даде програма за писане на мак адреса - mac.zip, която поддържа RTL 82xx и с нея успешно написах мак адрес и се прие, е вярно не е съвсем моя, защото моя е за 8211, а тази програма е за 8201 и реално мак адреса ми почва като на 8201 но това не е от значение, важно е че се оправи и сега не пиши за грешка.
1

Преглед на мнениеaalesund, на 10.02.16 - 03:44, каза:

Надявам се само това че мак адреса сега ми е някъв мешан от два различни да няма проблем в нета.

Преглед на мнениеaalesund, на 10.02.16 - 04:15, каза:

...е вярно не е съвсем моя, защото моя е за 8211, а тази програма е за 8201 и реално мак адреса ми почва като на 8201 но това не е от значение, важно е че се оправи и сега не пиши за грешка.

В конкретния случай първите 3 двойки символи идентифицират производителя, така че нямаш никакви грижи и няма общо с модела на мрежовата карта. Всъщност точно 3-те двойки (00:25:22) обозначават AsRock дъната, но така или иначе това няма особено значение. Под ОС можеш все пак да си замениш новия с пълния и стар МАК адрес, но вероятността да се засече с идентичен в мрежата е направо нулева.

Мнението беше редактирано от kaspy: 11.02.16 - 10:55

0

Преглед на мнениеkaspy, на 10.02.16 - 02:01, каза:

Здравей, може ли пак да ми пратиш тази модифицирана версия на Mac Tool за поддържка на RTL 82xx, защото сега едно друго дъно направи същия проблем. Работеше си, компа замръзна, реснах го от копчето и излезна тая грешка.
Миналия път тази програма ми свърши супер работа, моля те прати ми я пак. Дъното пак е AsRock K10N78M, общо взето като другото но е M накрая. А лан картата е една и съща, все е RTL8211.

ЪПДЕЙТ:
Свалих тази версия 1.17F https://www.asrock.c...oad/mactool.asp
Странното е че като въвеждаш оригиналния мак адрес и даваше Unsupported, след това видях един друг пост в някакъв чужд форум да човек с моя проблем. Той въвел само първие 3 двойки номера, а след това генерирал останалите и създал адрес.
Аз направих същото, въведох 002522 и след това от тук https://www.miniwebt...ress-generator/ си генерирах нов адрес, но както казах при генерирането зададох префикс 002522 за моето дъно.
Стана, оправих проблема, но все пак бих се радвал, ако kaspy ми прати онази модната версия за 8201, която работи и с 8211 и така ще мога дори реалния адрес да си напиша.
Много, ама много странно защо не приемаше оригиналния адрес, уж пак е 002522.

Мнението беше редактирано от aalesund: 16.06.19 - 12:27

0

Споделете тази тема чрез:

• (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login