Форум

Data.BG Форуми: Безусловен базов доход - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

• (10 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

Безусловен базов доход

Потребителят е неактивен   barut 

• Група: Глобални
  • Регистриран: 19-November 02
Те и тука могат да въведат ББД, в Швейцария ако е 2500 франка, тука ще е 25 лева. Със задължение да се превеждат по сметка на Пеевски 30 лева всеки месец, другите 5 хората откъде ще ги вземат не е ангажимент на правителството.
В Швейцария населението е 8 млн, ако от тях 6 са 18+, значи трябва да дават всеки месец по 15 млрд$ (chf), за 12 месеца - 300 млрд, а по данни на ЦРУ за 2014 бюджета им е бил 226! Нещо не излизат сметките хич, какво пропускаме?
Worst diving day is better than best working day. Much better!
0

Потребителят е неактивен   rdimit 

• Група: Потребители
  • Регистриран: 06-May 06
Мнението е изтрито от автора.

Мнението беше редактирано от rdimit: 02.08.18 - 08:10

0

Осигурителните фондове сигурно са отделно, но една част от бюджета е била за тия социални, целия бюджет е 226, а сега трябва да дават по 300, + разходите за останалата част от бюджета.
Нещо не сме разбрали.
0

Потребителят е неактивен   gregg 

• Регистриран: 07-February 05
Както ви казах в началото и аз нещо не схващам каква е схемата с този ББД. Или не е обяснено както трябва или е някаква заблуда, но след като ще го пробват в Холандия и Финландия значи все пак не е тотално бълнуване или просто става дума за друго нещо.
0

0

Преглед на мнениеrdimit, на 21.02.16 - 21:08, каза:

Имах предвид, че осигурителните фондове не са включени в тези 226 милиарда - те се попълват от осигурителните вноски, а в държавния бюджет са приходи от данъци, мита, акцизи, глоби и други такси.

Аз мисля, че дори и в тези страни ще е пълен провал, но ще наблюдавам експеримента с интерес. Стига да не сме ние опитните зайчета.

Осигурителните фондове са си осигурителни фондове. Въпроса е, че досега част от бюджета (част от 226) са отивали за социални помощи - това си е отделно от осигурителните фондове, примерно 100 млрд са отивали за това, и 126 за заплати на полицаи, пожарникари и др. подобни (примерно). Сега някак си ще трябва да вадят по 300 млрд + заплатите на полицаите, пожарникарите и т.н. Според мене нещо не сме разбрали, ама в неделя вечер не ми се четат щуротии, сега да ровя информация, да умувам, просто ме мързи.

А иначе аз съм навит да съм опитно зайче, нека ми дават по 2500 франка, да видим дали ще успявам да се справя :lol2:
0

Потребителят е неактивен   CHOSI 

• Регистриран: 13-June 04
  • Град:Разлог

Преглед на мнениеgregg, на 21.02.16 - 20:54, каза:

Както ви казах в началото и аз нещо не схващам каква е схемата с този ББД. Или не е обяснено както трябва или е някаква заблуда, но след като ще го пробват в Холандия и Финландия значи все пак не е тотално бълнуване или просто става дума за друго нещо.

Ами аз четох само линк 1 дето си дал за някаква книга.

И там реално обяснение няма. Написано е като една... мечта някаква. Едно такова красиво и розово. Няма никаква реална конкретика.

Само неща от типа "каквото хората искат да чуват".

Нека да видим дали някога и някъде ще може да бъде направено РЕАЛНО. И как точно ще го направят. Защото аз не виждам как ще се случи.

Това може да стане само в държава тип петролен кладенец или да спят върху злато или диаманти.
0

Все пак прочетох туй-онуй, идеята била ББД да замести другите плащания, при което няма да отпадне насърчаването на хората да си търсят работа, понеже тия пари ги взимат чисти от данъци и независимо дали работят. А сега примерно взимат помощ за безработен 1000 пари, ако започнат работа ще взимат 1500 пари, но след данъците ще им останат 1100, и излиза, че опъват каиша за 100 пари в повече, при което естествено предпочитат да си лежат в леглото вместо да бачкат.
Аз обаче съм скептично настроен, особено пък за България.
0

Потребителят е неактивен   bailando 

• Регистриран: 13-June 15
  • Град:София
Социалните простотии трябва да са на минимум...
0

Потребителят е неактивен   christmasorgy 

• Регистриран: 03-December 07
Не става въпрос за липса на производство. Аз така и не виждам какво толкова произвеждат в Гърция, така че дори и по време на криза, минималната им работна заплата да е 683.76 EUR. С какво толкова повече разполагат там? На българина непрекъснато му се вменява как е беден, защото нищо не произвеждал. Ами кажете ми какво толкова произвеждат останалите в ЕС? Производството на големите фирми е аутсорснато, има голяма безработица в повечето държави (работата като гроздобер или релевантни позиции за имигрантите със сигурност не наливат огромни приходи в икономиката на въпросните държави), така че зад какво стои обезпечнието на цифри като 683.76 евро, които на фона на това, с което сме си свикнали ни се струват като богатство. Според чл. 25, ал. 1 от Закона за Българската народна банка (ЗБНБ) „Българската народна банка има изключителното право да пуска в обращение банкноти и монети". След като е така, смятам, че "експертите" подкрепящи настоящата система трябва да ни отговорят на въпроса кой поставя условията за това на колко има право нашият народ? И за да не ме обвините в демагогия, цитирам и друга част от закона за БНБ. Според него централната ни банка функционира като частно акционерно дружество с основен капитал и органи за управление, което дава на банката възможност да функционира като независимо от държавата юридическо лице. "Чл. 1. (1) Българската народна банка е централна банка на Република България. Тя е юридическо лице." Следователно емисионната политика се определя от напълно частни интереси, а тези интереси са в конфликт с тези на народа ни. Именно както реши БНБ фактически определя покупателната способност на Бъларина. Не производството. И някой ще каже, че става въпрос за теглене на кредити отново, щом трябва да се повиши покупателната способност наливането на повече пари от нищото в пазара и това ще доведе до инфлация. Ами няма да доведе до страшната дума "инфлация", ако България сама определя паричната си полика. Едно решително и независимо правителство винаги може да създава по-високо харчене и положителна инфлация. Но за съжаление българския лев отдавна е продаден е вързан във "валутен борд". Също толкова объркващо словосъчетание, за което малко хора си дават сметка. Банката, която трбява да е "народна" изобщо не е на народа. Валтуния борд на практика означава, че нашата парична политика се определя от извъннационални мрежи от банки... Но какво да си говорим, благодарение на този борд (буквално значение "приравняване") ние окончателно ставаме част от държавите, които премахват златния стандарт (макар и премахнат още през 1989 г., спомнете си, че товагава на парите си пише, че стойността им е обезпечена със злато). Но естествено на българина няма да му се позволи да има злато. Ами как? И да има, дори и в залежи, ще се даде на някой да го отмъква. (Ако има смисъл да се зачеква темата за това как в последните няколко години е изнесено злато на стойност над 50 милиарда долара срещу скромната комисионна от 0,75 % от добитото да отидава за страната ни...)
0

Не се засягай, обаче имаш много бели петна по въпросите на икономиката. Трябва да си изясниш някои основни икономически понятия и реалности преди да пускаш подобни постове.
0

0

Потребителят е активен   HardrockMan 

• God Gave Rock 'N Roll
  • Регистриран: 26-December 05
  • Интереси:Всякакви
А там има бая наши цигани, паднаха си на уя направо.
0

Преглед на мнениеHardrockMan, на 05.06.16 - 13:27, каза:

А там има бая наши цигани, паднаха си на уя направо.

Абе да не се окаже, че са седнали на нечий чужд уй, щото не са швейцарски граждани. Това, че са там, не ги прави граждани.
0

По прогнозни данни (най-вероятно иде реч за паралелно гласуване) 78% са против.
0

Потребителят е неактивен   planewalker 

• Регистриран: 26-February 05
Швейцарците доказаха, че не са прости и неслучайно имат такъв стандарт на живот. Представям си, ако подобно нещо се беше случило тук какви щяха да са резултатите ....
0

Потребителят е неактивен   jorkolino 

• Регистриран: 05-January 11
Те тия системи ги има и в античността. Примерно Римска империя, хляб и зрелища за бедните. Така се предпазват от брожения, бунтове, кражби, ала бала. Само че това се управлява лесно, стига да имаш жито и гладиатори. Докато сега нещата са по-комплексни, и някой с голямо самочувствие може да забоде парична сума като ББД. Иначе идеята като в античността: keep the scum happy, focus on important stuff. Докато пребивавах в Дания, 2000г., безработните получаваха безусловно 7000 крони (1000 евра), без ограничение във времето. При техния стандарт, това е общо взето хляб и зрелища, с 1 почивка в Испания на 2 години, ако си пестелив. При свръх производство това е изпълнимо.Но все пак, в Германия съм забелязал, че предпочитат да намират макар безмислена работа за вършене, от това да дават на калпак.

Мнението беше редактирано от jorkolino: 05.06.16 - 23:36

• Кралете не се раждат. Те са продукт на обща халюцинация. /Б.Шоу/
  • Икономистите имат право: капиталът е натрупан труд. Но тъй като човек не може да прави всичко, едни се трудят, а други трупат. /О.Детьоф/
  • Какъв смисъл има да бъдеш милионер, ако не можеш да изядеш повече от обикновения човек. /М.Горки/
  • Боговете трябва да се съжаляват. Какво ли им е било, когато са научили, че са измислени от хората.
Един свят срещу една империя
0

С две думи Лутер и Калвин добре са си свършили работата...
0

0

Потребителят е неактивен   jorkolino 

• Регистриран: 05-January 11
В смисъл на това, че протестантските им идеи са адаптирали християнството към капитализма. Пък и философията също има значение, не само законодателството.

Мнението беше редактирано от jorkolino: 08.06.16 - 23:17

• Кралете не се раждат. Те са продукт на обща халюцинация. /Б.Шоу/
  • Икономистите имат право: капиталът е натрупан труд. Но тъй като човек не може да прави всичко, едни се трудят, а други трупат. /О.Детьоф/
  • Какъв смисъл има да бъдеш милионер, ако не можеш да изядеш повече от обикновения човек. /М.Горки/
  • Боговете трябва да се съжаляват. Какво ли им е било, когато са научили, че са измислени от хората.
Един свят срещу една империя
0

Споделете тази тема чрез:

• (10 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login