Форум

Data.BG Форуми: Препоръка за 8-портов Switch - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

• (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

Препоръка за 8-портов Switch

Потребителят е неактивен   nbmgfhsad 

• Група: Потребители
  • Регистриран: 05-November 06
Здравейте, имам 8-портов tp-link TL-SF1008D от А1(мтел, мегалан) в който е включен рутера и set-top-box iptv приемника.
Искам да го сменя с нещо по-добро и надеждно. Има и превантивна нотка, че не ми се чака 12 часа, ако изгори адаптора, или направо дивайса.
0

Потребителят е неактивен   My7hY 

• Регистриран: 23-March 09
  • Град:София
Ако искаш надеждно Cisco

https://www.pazaruva...c-l-p311417995/
1

Потребителят е неактивен   nakibest 

• Mr. Company PC Guy
  • Регистриран: 26-December 02
  • Град:Ботевград
  • Интереси:tennis, VB, C++ Builder, Win32 API
Предлагам това:
TP-Link TL-SG1008D
https://www.pazaruva...008d-p38398168/
(Около 35-45 лв е, в зависимост от магазина.)
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
1

Преглед на мнениеnakibest, на 26.01.19 - 17:41, каза:

Предлагам това:
TP-Link TL-SG1008D
https://www.pazaruva...008d-p38398168/
(Около 35-45 лв е, в зависимост от магазина.)

Благодаря Наки +1
1

Потребителят е неактивен   golemsmeh 

• Регистриран: 28-August 05
От трън, та на глог...Публикувано изображение
0

• Mr. Company PC Guy

Преглед на мнениеgolemsmeh, на 26.01.19 - 19:35, каза:

От трън, та на глог...Публикувано изображение

Много смешно. Едното, дето го има сега е 100 Мбита. Това, дето го предлагам аз е 1000 МБит, и е пре, предостатъчно за целта!
Вероятно няма да връзва към него 8 компа едновременно все пак. ;) Има и 2 години гаранция - е не е Lifetime, но е доволно.

nbmgfhsad - моля, пак заповядай! :) Аз имам много техника на TP-LINK - 2 рутера, 2-3 ЛАН карти, няколко най-различни модела WiFi адаптери (без антена, с 1, с 2! :) ), а дори и един powerbank. ;)
И съм много доволен от всичките.

Мнението беше редактирано от nakibest: 26.01.19 - 20:04

Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
0

Ами този? https://www.emag.bg/...8/pd/EKFVNBBBM/ Железен корпус
0

Потребителят е неактивен   rammkopf 

• Дата бг приятел
  • Регистриран: 13-July 03
  • Град:Варна
  • Интереси:К'во ли не ...
Няма голямо значение какъв суич ще вземеш за вкъщи. Като не го товариш интензивно, няма да усетиш никаква разлика между Cisco SG110D или тъпото пластмасово D-Link GO-SW-8G. Интересни са ZyXEL-ите, които идват с хардуерен QoS, ако смяташ, че ще имаш полза от него у дома. Иначе, откъм надеждност, търси си Cisco SG110D-08, NETGEAR GS308, Linksys LGS108, ZyXEL GS-108Bv3 - всичките са с метален корпус, всичките достатъчно надеждни. Избягвай да си купуваш пластмаси.
How much wood would a woodchuck chuck, if a woodchuck would chuck wood?
3

Потребителят е неактивен   unfragable 

• Bo0om Headshot!!!
  • Регистриран: 02-October 05
  • Град:Пловдив
Защо да избягва пластмаси?

D-LINK GO-SW-8G
Перфектен суич. Аз ползвам такъв от година и половина и не съм имал никакви проблеми. Като размери е доста по-малък от TP-Link TL-SG1008D и като дизайн е много приятен.
0

• Дата бг приятел
Имам 5-портовото GO, няколко пъти ми е забивало. Не бих го нарекъл "перфектен" суич. Пластмасите са за избягване, защото стареят, пожълтяват, чупят се или поне се пукат при удар (случва се), пластмасовите корпуси са предимно на клик-клак закопчалки и не се отварят лесно (след като жената е минала с бутилката с вода и го е поляла без да иска, покрай цветята), освен това и нерядко се случва да не предлагат окачване за стена (точно като D-Link GO и на TP-LINK алтернативите). Освен това, се стремим да ограничим ползването на пластмаси в бита. А и металните идват с решетки за вентилация. Пластмасовите често са затворени като сапунерки.

Мнението беше редактирано от rammkopf: 26.01.19 - 23:01

0

• Дата бг приятел
Чакай, че аз сега се зачетох какво имало включено в този TP-LINK. Човече, ако искаш просто да си смениш суича, защото този бил TP-LINK, не го пипай! Тези суичове са надеждни, просто са неудобни за съхранение. Точно защото, както казах, са сапунерки и нямат окачване, освен с двустранна лепенка. Виваком раздаваха 5-портовия вариант на твоя суич, за повече от 3 години не ми е забил ни веднъж. Ако е само за разцепка между IPTV и рутера, не го сменяй. Изпитани са в бой, работят. Купи си хубав суич за след рутера, обаче, не си ползвай рутера за суич.
1

Потребителят е неактивен   My7hY 

• Регистриран: 23-March 09
  • Град:София
Интересно ми автора каква надеждност търси и скъпия и евтиният при токов удар изгарят,всичко друго ще си изкара колкото години решиш да го ползваш.Я има 1-2 кабела в него,няма да има и натоварване.
0

• Bo0om Headshot!!!
Да, Dlink-а няма дупки за монтиране на стена, но за сметка на това е доста малък и на дизайн поне на мен много ми харесва. На бюрото изглежда супер. Не знам какво му се е случвало за да ти забие. Моя компютър и NAS-а са закачени на суича, отделно имам и ригове на него, които работят денонощно и за година и половина не е забивал.
Не знам колко често ти се случва да счупиш суич. Знам офиси където суичовете им седят по земята, където се въртят по 4-5 човека и не съм видял счупен суич. Клик-клак закопчалки... какво изобщо има да търсиш в суич? Портовете ли ще му сменяш ако изгори някой?
0

• Дата бг приятел

Преглед на мнениеunfragable, на 27.01.19 - 00:59, каза:

Да, Dlink-а няма дупки за монтиране на стена, но за сметка на това е доста малък и на дизайн поне на мен много ми харесва. На бюрото изглежда супер. Не знам какво му се е случвало за да ти забие. Моя компютър и NAS-а са закачени на суича, отделно имам и ригове на него, които работят денонощно и за година и половина не е забивал.
Не знам колко често ти се случва да счупиш суич. Знам офиси където суичовете им седят по земята, където се въртят по 4-5 човека и не съм видял счупен суич. Клик-клак закопчалки... какво изобщо има да търсиш в суич? Портовете ли ще му сменяш ако изгори някой?

Ползвах го за core switch вкъщи за известно време, докато сменях оборудването си. Нямаше свободен порт по него, телевизорът въртеше детски филмчета в HD от Тубата, компютърът теглеше от нета, чат-пат някой филм стриймвах от NAS-а на другия телевизор, не съм го тероризирал, но няколко пъти ми е спирала мрежата заради него. Оплаках се на Ардес, оттам консултантчето ми се подсмихна: "Така са, да."

Сега съм с Linksys LGS105 на негово място и всичко е наред. Като изключим това, че ми отесня и си чакам 8-портовия.

Относно отварянето на суич - да, да, ей ся ше тръгна да меря и да сменям транзистори! Както казах, един път ще ти се наложи да го отвориш, за да го изсушиш от вода или нещо друго, преди да е успял да изгори ... и ще опсуваш света. :D Говорим си на теория, разбира се. Много е вероятно изобщо да не изпадаш в моите ситуации и да не стигаш до моите съображения. Иначе, D-Link-чето и на мен ми харесва като дизайн, затова се спрях на него. Какво си мислиш? :D Евтин, ултракомпактен е и си го нося в раницата за работен, ако някъде супер много закъсам за суич. Ако не търсех евтино решение в момента, когато го купувах, щях да взема NETGEAR GS105 (вече GS305). Та, на това GO му нямам доверие вече за сериозна работа. Плюс това, всичките ми мрежарщини гледам да ги крия от поглед и кабелите съм ги напъхал в первазите, а кутийките съм ги "заковал" за гърба на бюрото, да са скрити между бюрото и стената. И ми е много гадно, като видя разхвърляни кутийки по бюрото, суичовете висят на кабелите до земята, купувани различни суичове, добавяни, loop-нати ... като каза за офисите със суичовете по земята, това е моята асоциация с такива места. Мърльовци ...
0

• Mr. Company PC Guy

Преглед на мнениеrammkopf, на 26.01.19 - 23:49, каза:

Чакай, че аз сега се зачетох какво имало включено в този TP-LINK. Човече, ако искаш просто да си смениш суича, защото този бил TP-LINK, не го пипай! Тези суичове са надеждни, просто са неудобни за съхранение. Точно защото, както казах, са сапунерки и нямат окачване, освен с двустранна лепенка. Виваком раздаваха 5-портовия вариант на твоя суич, за повече от 3 години не ми е забил ни веднъж. Ако е само за разцепка между IPTV и рутера, не го сменяй. Изпитани са в бой, работят. Купи си хубав суич за след рутера, обаче, не си ползвай рутера за суич.

Нима!? Ако има 2, 3 или повече компа и иска лесно и бързо да трансферира файлове между тях, 100 Мбита е МНОГО лоша идея - с такъв суич е сега.
Оттам и съвсем логично да се мине на 1000 МБит (демек 1 Гбит) суич.

И при мен твоите неща не играят! Да, 1ият рутер в къщата е закачен на стена (моят, на 2рия етаж), ама всичко друго - на наште рутерът, суичът са си на бюро.
Има място бол, а и е офис и съответно твоите съображения за деца, хора ритащи каквото и да е било "не играят".

Сега се замислих, дали да не си взема и аз суичове (в момента съм без). :D (Имам компове на 2 места, в отделни локации.)
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
0

• Дата бг приятел

Преглед на мнениеnakibest, на 27.01.19 - 11:50, каза:

Нима!? Ако има 2, 3 или повече компа и иска лесно и бързо да трансферира файлове между тях, 100 Мбита е МНОГО лоша идея - с такъв суич е сега.
Оттам и съвсем логично да се мине на 1000 МБит (демек 1 Гбит) суич.

И при мен твоите неща не играят! Да, 1ият рутер в къщата е закачен на стена (моят, на 2рия етаж), ама всичко друго - на наште рутерът, суичът са си на бюро.
Има място бол, а и е офис и съответно твоите съображения за деца, хора ритащи каквото и да е било "не играят".

Сега се замислих, дали да не си взема и аз суичове (в момента съм без). :D (Имам компове на 2 места, в отделни локации.)

Аве, дебил, я се върни и прочети пак точно това, което си цититал.
1

До rammkopf

Благодаря за готините насоки.

Важно ми е захранващия адаптор също да е здрав и надежден. Скоро ми горя този на сет-топ-бокса и чаках близо 12 часа. Рутери имам резервни, но switch не.
Та си рекох, поне да е нещо добро и да може да подобри качеството на услугата. Повечето пичове питат за рутери, но някак се игнорира това животно пред него - switch-a.

Препоръката за хардуерен QoS ми допадна, както и корпуса да има процепи/дупки за охлаждане. Ти сподели, че е добре да не използвам рутера за суич, а да сложа такъв след него. Какво ще подобри това според теб?

Мнението беше редактирано от nbmgfhsad: 27.01.19 - 19:22

0

• Bo0om Headshot!!!
Ще подобри ако рутера ти е 100mpbs. Ако си закачиш компютрите на суича ще имаш 1000mpbs трансфер между тях, докато ако са закачени на рутера вътрешната ти мрежа ще е само 100mbps.
1

• Дата бг приятел

Преглед на мнениеnbmgfhsad, на 27.01.19 - 19:18, каза:

До rammkopf

Благодаря за готините насоки.

Важно ми е захранващия адаптор също да е здрав и надежден. Скоро ми горя този на сет-топ-бокса и чаках близо 12 часа. Рутери имам резервни, но switch не.
Та си рекох, поне да е нещо добро и да може да подобри качеството на услугата. Повечето пичове питат за рутери, но някак се игнорира това животно пред него - switch-a.

Препоръката за хардуерен QoS ми допадна, както и корпуса да има процепи/дупки за охлаждане. Ти сподели, че е добре да не използвам рутера за суич, а да сложа такъв след него. Какво ще подобри това според теб?

Повечето домашни рутери са 3-в-1 - имаш рутер, някаква имитация на суич (имаш към 3-4 порта на тях) и някакво радио, да ти играе Access Point. Суичът нерядко е реализиран софтуерно и процесорът, който изначално трябва да се занимава с рутиране и прилагане на правилата на файъруола, изведнъж започва да прехвърля и трафика помежду портовете, които ползваш за локалнатa мрежа, което на теория ти изяжда от производителността на мрежата - процесорът на рутера вече трябва и да суичва, не само да рутира и файъруолира. :D На практика, дали ще го усетиш този удар, или не, много зависи от това с какво и как си товариш мрежата вкъщи. Затова е хубаво да си направиш преценката, какво и как ще ползваш. На много хора не им пука, понеже имат само 1 компютър вързан с кабел, всичко друго е без жица. Или имат повече устройства навързани към рутера с кабел, но всичко се ползва за Интернет и локален трафик не минава между компютрите в мрежата - в такъв случай не ти дреме особено. Но е добра практика рутерът да се ползва само за маршрутизиране на трафика от и към външната мрежа, а трафикът в локалната мрежа да се обслужва от посветен на това дело суич. Тогава, рутерът ти може да е със 100-мегабитови портове и това няма да ти е проблем, ако Интернет-планът ти не е за повече от 100Mbps, а суичът след рутера, в който вече са ти навързани компютри, телевизори, NAS-ове и прочие, да е гигабитов, ако щеш с 24 порта, да поддържа PoE+, да е управляем и да клати VLAN-ове ... каквото си пожелаеш. А за бекъп на суичаа, който са ти дали от провайдъра ... ми, просто си купи същия, евтини са. :D

С две думи, златното правило на администратора е "суичвай, когато можеш и рутирай, само ако трябва". Ползвай си устройствата по предназначение, не разчитай на концепции 10-в-1, и ще се радваш на бърза мрежа.

Мнението беше редактирано от rammkopf: 27.01.19 - 21:28

1

Благодаря ви пичове за отговорите. Остава въпроса към кой магазин да се насоча.
Кой бихте препоръчали вие?
0

Споделете тази тема чрез:

• (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login