Форум

Data.BG Форуми: От колко РАМ има нужда един съвременен компютър? - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

• (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

От колко РАМ има нужда един съвременен компютър?

Потребителят е неактивен   quarz 

• Група: Потребители
  • Регистриран: 25-March 18
  • Град:София
Събираме нова машина на един приятел и се колебаем дали да сложим 8/16 или повече GB рам. Компютъра е за обща употреба, няма да се играят тежки игри, но вече всичко е лакомо за рам. За интернет, тестове с виртуални машини, HD филми и стари игри като цяло. Дъното има четири слота за рам DDR4.
Аз съм с 8GB и ми показва, че имам само 2 свободни, а е стартиран един браузър и торент клиент.
Споделете мнения и опит
Прикачен файл  Без име.jpg (99.21К)
Брой изтегляния: 31
0

Потребителят е неактивен   slavigeorgiev 

• Регистриран: 16-September 05
8 гб е достатъчно,ако стримва и играе по тежки игри 16 гб. На тези ниски цени на рамта е желателно 2х8 да купи ако има възможност

Мнението беше редактирано от slavigeorgiev: 20.08.19 - 20:14

Публикувано изображение

Публикувано изображение
1

Потребителят е неактивен   passcal 

• Регистриран: 18-September 06
Всъщност, количеството свободна RAM е 5.2GB, а заетата е 2.8GB.
Относно машинката, която ще сглобявате - 8GB са напълно достатъчни за филми и интернет. Само не ми стана ясно какви са тези тестове с виртуални машини. В зависимост от това, за какво ще се ползват виртуалките и колко са на брой, може да се наложи по-голямо количество памет.
4

Потребителят е неактивен   FRESKID 

• Регистриран: 12-January 12
От колко РАМ има нужда един съвременен компютър?

Според мен на така зададения въпрос, отговора е 16 Гб. :)
Колата е като нова, Един собственик роден 1926г

Цитат

99,9% от потребителите си купуват ненужно мощен хардуер

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение
2

Потребителят е неактивен   My7hY 

• Регистриран: 23-March 09
Аз наскоро имах подобна дилема,напоследък се оказва,че игрите май използват най малко рам.
Имах 16ГБ и постоянно бях на 90%+ изпозлвана рам,вярно е че ползва доста табове на браузра,но горе долу с това се изчерпва упитребрата.
Реших да сложа още 8ГБ,е и не съм отворил кой знае колко много повече табове и пак съм на 95% използвана памет,май вече всичко що върви на Windows ползва рам колкото имаш.

Но при тези цени няма смисъл от икономия,наскоро имаше оферта втора ръка в olx за 2х8GB ddr4 на 2133 за 90 лв,не е най-бързата,но обемът си обем.

Мнението беше редактирано от My7hY: 21.08.19 - 01:37

0

Скороста на буферната рам в момента не оказва голямо влияние върху производителността. По скоро обема е важен понеже колко повече рам толкова повече най често използваните приложения се зареждат в рамта и компютъра чете директно от нея и щади процесора. Така е дори с DDR3 да си тази скорост на четене е адекватно добра за новите приложния и игри. И да колкото е по бърза рамта толкова по добре,но обема на рамта е ключов фактор за съвременните машини.
Публикувано изображение

Публикувано изображение
0

Потребителят е неактивен   exoiavanko 

• Регистриран: 05-December 05
  • Град:Стара Загора
  • Интереси:��������

slavigeorgiev, на 21.08.19 - 02:33, каза:

Скоростта на буферната(?) рам в момента не оказва голямо влияние върху производителността. По-скоро обемът е важен, понеже колкото повече рам, толкова повече най-често използваните приложения се зареждат в рамта и компютърът чете директно от нея, и щади процесора. Така е дори с DDR3. Да си тази скорост на четене е адекватно добра за новите приложния и игри. И да, колкото е по-бърза рамта, толкова по-добре,_но обемът на рамта е ключов фактор за съвременните машини.

Слави in the house, baby! :skype_heart: /no offence. :) А пък колкото до написаното, както винаги Слави беше напълно изчерпателен. :eusa_clap: :D Ако беше засегнал и таймингите като характеристика, мазалото щеше да бъде пълно. :lol2:

Мнението беше редактирано от exoiavanko: 21.08.19 - 06:16

Mobile
Samsung Galaxy S8 Orchid Gray | Android 9.0 Pie | 64GB Kingston Class 10
Samsung Galaxy S6 Black Sapphire | Android 7.0 Nougat
Samsung Galaxy S4 Black Mist | Android 5.0.1 Lollipop | 64GB Kingston Class 10 | 9000mAh battery
Sony SRS-XB30 | JBL Go | UE Boom 2 | Asus Zenpower 10050 mAh

Photo
Nikon D5000 | 18-55mm | 50mm f/1.8 | SB-600

PC
Ryzen 5 1600X | 16GB DDR4 RAM | GTX 1070
23" Philips 230C | 40" Toshiba 3D LED |55" LG 4K HDR10

PlayStation 4

Home Audio
Samsung HT-H5500 | Pioneer 306c

Car Audio
Pioneer DEH-80MP | Hifonics Brutus BXI2600D 2600W | 2x Pioneer 306c

Преглед на мнениеslavigeorgiev, на 13.10.19 - 12:28, каза:

Никой не купува пенсионерска грозна черна кутия ... Света вече е RGB .....
7

exoiavanko, на 21.08.19 - 02:43, каза:

Слави in the house, baby! :skype_heart: /no offence. :) А пък колкото до написаното, както винаги Слави беше напълно изчерпателен. :eusa_clap: :D Ако беше засегнал и таймингите като характеристика, мазалото щеше да бъде пълно. :lol2:

Латентността само по себе е времето нужно на рамта да прочетете всеки един бит от информация изпратен от процесора, като всяко число на латентността на рамта е равна на броят цикли който са нужни на рамта да прочетете и обработи всеки следващ бит информация от процесора. От тук става ясно че колкото по ниска латентност има рамта толкова е по бърза. И да добавя нещо важно което не споменах.... Рамта играе важна роля когато трябва да зареди важна информация от хард диска,понеже неговата скорост е доста по бавна. Така че много често се случава бъгавия и недомислен Windows да си пълни цялата рам с последните приложения който сте използвали... Но това е друга тема....

Мнението беше редактирано от slavigeorgiev: 21.08.19 - 07:26

Публикувано изображение

Публикувано изображение
3

Браво Славчо! Ще стане човек от тебе!! :D

Цитат

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение
0

Колко RAM ??? :lol2: :lol2:

Цитат

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение
1

Потребителят е неактивен   nakibest 

• Mr. Company PC Guy
  • Регистриран: 26-December 02
  • Град:Ботевград
  • Интереси:tennis, VB, C++ Builder, Win32 API

slavigeorgiev, на 21.08.19 - 07:22, каза:

често се случава бъгавия и недомислен Windows да си пълни цялата рам с последните приложения който сте използвали... Но това е друга тема....

Точно обратното, това е нарочно и съвсем даже премислено! (Ако не се лъжа, в някои версии на Linux си го има това, или може да се настрои да го има. Същото мисля, че го има и в macOS! )
И това всичкото не е недостатък, а предимство на Windows реално. ;)
РАМта ти е там да се ползва, не да седи за красота. :)

Мнението беше редактирано от nakibest: 21.08.19 - 15:57

Публикувано изображениеПубликувано изображение
Публикувано изображениеПубликувано изображение
1

Потребителят е неактивен   sharo 

• Регистриран: 06-April 03
             total        used        free      shared  buff/cache   available
Mem:       16270112     2696248      815024      172012    12758840    13060396

Това е при мен на тая щайга (фирефокс + бъгавия гном (на дебиан 4.19)) - в общи линии повече от 5-6 не пълни. Иначе имам 2 ВМ със същата ОС, които са спряни сега - 2х4 съм им дал, а суапа е спрян и на трите.
Голямата кошница е офф, иначе е с 4х8, ама това е заради студиото, че то яде безкрайно много рам.

16 - ако ще фотошопиш, или ще клатиш дебели виртуалки. То ебаси целия имидж на ОС-а може да се събере в рамта.
1

Потребителят е неактивен   unfragable 

• Bo0om Headshot!!!
  • Регистриран: 02-October 05
  • Град:Пловдив
16ка. 8 вече ми е малко. На 8 осещам как системата няма достатъчно кеш и от време на време се загуцва. Съвсем друго е като имаш 10gb кеширана информация. Тогава даже и SSD не ти трябва.
1

Потребителят е неактивен   tonymony 

• Регистриран: 09-December 04
tonymony@debian:~$ free
                 total                used             free               shared     buff/cache   available
Mem:       16294744     2375808     9589060      232516     4329876    13360588
Swap:      16445436     0                  16445436

Мнението беше редактирано от tonymony: 24.08.19 - 20:06

0

Потребителят е неактивен   apartamenti 

• Регистриран: 11-September 19
  • Град:Варна
8GB е достатъчно според мен. Добавете един nvme ssd disk ( Samsung 970 EVO Plus ) на конфигурацията ,ако дънната платка има такъв слот.
1

Потребителят е неактивен   Trojaneca 

• Регистриран: 01-November 04
  • Град:В Троя, при хубавата Елена
16 е препоръчителното количество, под което не трябва да се пада. 32 е оптимума
R5 1400|AB350 mITX|2x8GB|RX480|256GB 850PRO|2x512GB 850PRO|1TB M.2 NVME|2TB 860EVO|SF450|Cougar QBX

i7 6820QM|2x16GB|Quadro M1200 4GB D5|512GB M2 PCI-Ex4 SSD|15.6@1920x1080 IPS|6-cell 97Wh

Nikon D5600|AF-P 18-55 3.5-5.6|AF-S 55-200 4-5.6VRII|AF-P 70-300 4.5-5.6 FX
2

Потребителят е неактивен   Tarvilian 

• Регистриран: 30-September 10

Преглед на мнениеslavigeorgiev, на 21.08.19 - 07:22, каза:

Латентността само по себе е времето нужно на рамта да прочетете всеки един бит от информация изпратен от процесора, като всяко число на латентността на рамта е равна на броят цикли който са нужни на рамта да прочетете и обработи всеки следващ бит информация от процесора. От тук става ясно че колкото по ниска латентност има рамта толкова е по бърза. И да добавя нещо важно което не споменах.... Рамта играе важна роля когато трябва да зареди важна информация от хард диска,понеже неговата скорост е доста по бавна. Така че много често се случава бъгавия и недомислен Windows да си пълни цялата рам с последните приложения който сте използвали... Но това е друга тема....

За 2 мнения успя да изпишеш едно безумно и пълно с простотии,и след това писа второ с което сам се обори,и пак беше "бисер".Има специалисти,психиатри,психилози няма да ти свършат работа вече е късно за тях,подминал си им сферата,потърси ги,лекувай се.Не ти знам диагнозата,там...шизофрения ли е,раздвоение на личността ли е,олигофрения ли е,или някаква комбинация,но със съответната помощ и медикаменти може донякъде да се тушира ефекта им.

п.п. Не коментирай с важен вид термини които си гугълнал из нета и не си разбрал.Вместо да си предадеш важност и знаещ вид,ставаш жалък и смешен за тоя който ти чете повърните но разбира материята.Знам че нямаш достатъно самоуважение че да се притесниш от това,но все пак да си кажа.

п.п.2 Гугълвайки разни технически теми из нета и опитвайки важно да коментираш тук няма да ти помогне да изглеждаш "як" в очите на аудиторията.Може би за някой 10 годишен за около 2 часа преди да те е разкрил изцяло,ДА,за останалата аудитория,НЕ,те са те разкрили отдавна.На тях можеш да предизвикаш само насмешка.

Мнението беше редактирано от Tarvilian: 13.09.19 - 09:14

Преглед на мнениеslavigeorgiev, на 30.09.19 - 12:25, каза:

Реално разликата м-у G-sync и V-sync e че първата е свободна технология ,докато V-sync e патентована технология на Nvidia...... A т.н. free sync значи че монитора може да работи и с G-sync .

Технология AMD FreeSync синхронизира честотите на картината, за да се минимизират визуални дефекти и разкъсвания на изображенията. Реално тва е пънла измишльотина как си 1 ms ще ти накъсва картината
...
А както обясних и по горе не съм сигурен ни мисля че имаше пуснат драйвер от с които монитори с подръжа на G-sync работят и с V-sync.

която желаеш технология G-sync или V-sync и сам ще разбереш че разликата е почти няма

нито съм не образуван

нито съм необразван

7

Ти специалнио колко си жалък трол даже няма да си направя и труда да ти отговярям........... просто си патологичен хейтър
Публикувано изображение

Публикувано изображение
0

Потребителят е неактивен   asuslogitech 

• Форумен трол
  • Регистриран: 12-July 08
  • Интереси:финансови
8 е малко, аз ъпгрейднах до 12 да се презастраховам
от 16 за момента не виждам нужда ;)
Публикувано изображение
0

Потребителят е неактивен   QuantumFireball10 

• Регистриран: 04-February 12
Аз съм за 6GB за Win7 ако несе цъкат тежки игри работи.
Но това е Абсолютен минимум и не препоръчвам за хора който отварят по 300 таба в браузъра.
CPU: Quad Core Xeon 771 L5408 2.13ghz, MB: ASUS ipibl-lb (benicia) RAM: 6GB DDR2-800 Dual Channel
HDD: WD Raptor 300GB SATA-2 10-000RPM, Graphic Card: Intel® G33/G31 Express Chipset Family, PSU: Mini Fortron 300W 80+ GOLD,Creative SB0460 PCI, PCI-E Wireless 120Mbps, OS: Windows7 Home Premium 64-bit -HardwareMafiaOriginal`s PC
0

Споделете тази тема чрез:

• (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login