Форум

Data.BG Форуми: Американски университет - Благоевград - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

• (4 Страници) +
  • « Първа
  • 2
  • 3
  • 4
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

Американски университет - Благоевград

Потребителят е неактивен   chopper 

• Група: Потребители
  • Регистриран: 01-March 03
  • Град:София

Преглед на мнениеkatenacho, на 24.03.12 - 16:50, каза:

За справка, ние учим по учебник от 2010 , написан от Бен Бернанке (прецедател на федералният резерв на САЩ). Това е най-големият плюс на АУБ, не толкова базата.

Кажи на тоя "прецедател" да напише и един учебник по български, че ти е необходим. Нали ви е тясна комуникацията, няма да е проблем да му драснеш мейл?
1

Потребителят е неактивен   electriccc 

• Регистриран: 15-September 07
  • Град:Madrid
Университетче за хора с пари,нищо особено.Сградата изглеждала като хотел - ами ти закакво си мислиш,че си платил?
"My mother never saw the irony in calling me a son-of-a-bitch."
0

Потребителят е неактивен   katenacho 

• Регистриран: 11-September 05
Ами добре, ти плащай по 200 лв на семестър в УНСС да живееш на 10 крачки от чалготеките и да ти преподават хора като "голямата секира" и "малката секира".
0

Преглед на мнениеchopper, на 24.03.12 - 20:43, каза:

Кажи на тоя "прецедател" да напише и един учебник по български, че ти е необходим. Нали ви е тясна комуникацията, няма да е проблем да му драснеш мейл?

Оппа, така става понякога. Отдавна не съм писал на кирилица. Няма нужда от злобни коментари.
0

Потребителят е неактивен   chopper 

• Регистриран: 01-March 03
А, не. Злоба няма. То било абсурдно предвид разликата в годините и реализацията ни. Просто е забавно с какви аргументи защитаваш псевдо-университета.
2

Аз поне изтъквам някакви "абсурдни аргументи" като перфектна материална база и близка връзка професор-студент. Ти как ще подкрепиш твоя аргумент, че университетът е псевдо ?
http://paper.standar...&article=346321
http://www.monitor.b...ticle?id=267342

"Американският университет отвя всички родни вузове по заплати на завършилите студенти. Близо 2000 лв. среден доход е регистриран в редиците на икономистите с диплома от АУБ. Най-ниската заплата на американските възпитаници е цели 1714 лева в сферата на обществените комуникации."

Не мисля, че има по-важен фактор за това колко перспективен е един университет.
0

Потребителят е неактивен   bntbntbnt 

• Регистриран: 15-September 08
Нима искаш да кажеш, че веднага след бакалавърската си степен по икономика работодателите се избиват да вземат новоизлюпените икономисти със заплата 2000 лева?

ПП Ако на работното си място така се оправдаеш за правописа си едва ли ще се задържиш дълго. Все пак първото нещо, което прави впечатление е колко грамотно е написана автобиографията.
0

Това е проучване. Направено е по същите критерии, по които е направено и за другите унита. Не знам дали е точно така, но със сигурност, със сигурност не познавам завършил АУБ , който не работи по специалността си.
0

За да сме обективни, в държавните университети влизат много хора да учат. 90% отиват в големите градове само за едно и то не е учене. Съответно те едва завършват, нямат знания, имат посредствен успех, не работят по специалността си, доходът им едва ли е висок. Когато повечето са такива, те смъкват дохода по който се прави класацията от министерството. Ниският доход не означава, че тези, които са се трудили 4, 6 или 10 години в учене са по-лоши кадри или вземат само ниски заплати. Просто показва, че завършилите мързеливци са повече.

Ако таксата на държавните университети е висока, то тия на които не им се учи няма да за запишат. Ще е както в Американския, където ако не учиш ще си дадеш хилядите левове на вятъра. С други думи таксите са сито - ниските са като сито с широки дупки...

Цитат

Съществуват три вида лъжи: лъжа, нагла лъжа и статистика.

Мнението беше редактирано от bntbntbnt: 26.03.12 - 17:34

1

Ами какво да ти кажа човек, в АУБ не е като да има само някакви богаташи. Половината и повече си плащат таксите с бригади, има пълни стипендии.
Принципно аз съм за едно увеличение на таксите в бг унитата - примерно 400/500 лв на семестър. Така хем ще се увеличи качеството, хем ще останат тези, които най-много им се учи. Така естествено и ще се закрият доста пропаднали университети.
0

Възможно е някои да взимат високи стартови заплати. Все пак ако успяват без проблем да си плащат таксите, възможно е да имат семеен бизнес който да наследят :)
Но това не е нормалното изкачване по стълбичката към успеха. 4 години учене е добре, но все пак трябва опит и богата автобиография за огромните възнаграждения.
0

Потребителят е неактивен   kovanick 

• Регистриран: 31-March 12
Здравейте!

Доста културна станала темата, браво.

Само един искам да вметна нещо относно класациите (стартови заплати и т.н., споменати по-горе), а именно, че тази седмица излезе новата версия на Рейтинговата система за висшите училища в България. Все пак тези статии (които katenacho е показал) са от 2010 г.

Проучването (с много добра сравнителна система по 47 различни критерия) може да бъде открито тук: ЛИНК.

Ето една извадка за професионално направление "Икономика":

Цитат

Престиж:

Среден успех от дипломата за завършено средно образование:
АУБГ - 5,79
СУ - 5,75
УНСС - 5,54

Престиж сред студентите
АУБГ - 3,20 (!!!)
СУ - 16,70
УНСС - 48,30

Но от друга страна:

Цитат

Реализация и връзка с пазара на труда

Осигурителен доход на завършилите:
АУБГ - 1546,54
СУ - 1441,37
УНСС - 1102,22

Успех! :)

P.S.: Струва си сравнението, пише дори за безработицата сред завършилите.

Мнението беше редактирано от kovanick: 31.03.12 - 23:10

0

За мен тази класация е много зле направена и не особено вярна.

Най-елементарна статистика без реални данни. Повечето от данните са взети от студентите и мнението им за заведението и т.н.
0

Потребителят е неактивен   Wharfedale 

• Регистриран: 08-February 09

Преглед на мнениеkatenacho, на 11.12.09 - 00:06, каза:

Да бе, ще ходя в Кипър... бих избрал Американския пред Англия, за да получа качествено образование, и за да съм в БГ.За какво ще ходя в Кипър..

Изцяло на базата на съвместната ми работа с хора с американско и английско образование, както и с такива от американския в Благоевград - за мен най-подготвени бяха тези от английските университети, като изключвам пародиите Нотингам, Уестминстър и прочие. От американския имам противоречиви впечатления, но като цяло по-скоро негативни.
0

Потребителят е неактивен   kovanick 

• Регистриран: 31-March 12

Преглед на мнениеbntbntbnt, на 01.04.12 - 11:31, каза:

За мен тази класация е много зле направена и не особено вярна.

Най-елементарна статистика без реални данни. Повечето от данните са взети от студентите и мнението им за заведението и т.н.

Прав си донякъде, но аз съм посочил точно данните, които не са толкова субективни, а именно - осигурителен доход на завършилите. Тези цифри са взети от официалния регистър на НОИ и колкото и да са половинчати и непълни (има хора в Чужбинезия и т.н.), те са възможно най-точни.

Въпреки това аз смятам, че всичко опира до интересите на (бъдещия) студента и това в каква сфера иска да се развива. Че перфектен университет, както и перфектна гимназия, няма - сигурен съм. Не всички са почитатели на математиката или пък на историята. За всекиго - по нещо.

Поздрави,
0

Здравейте хора,

Интересно нещо е животът, търсих някакви новини за АУБГ и попаднах на тази тема в Дата.БГ, която аз съм създал през 2010. Прочетох си мненията назад и мненията на колегите и реших да се включа, за да сравня мойте впечатления от университета и шансовете, които дава, с тези, които имах когато направих тази тема през 2010 до момента, в който спрях да пиша през 2012. Реших да се включа, защото бъдещи студенти ще попадат на тези страници и ще им е интересно и полезно.

Обучението

Голяма част от материала, който ще изучавате, е загуба на време (и пари съответно). Ще учите Музика, Астрономия, История и т.н без значение от избраната ви специалност. И ако си мислите, че това ще ви разшири мирогледа, ще разберете, че това в действителност е много повърхностно, недостатъчно, а професорите подаряват оценки. Ако все пак има някаква малка полза при специализация по Икономика или Бизнес, представете си един ИТ специалист, който трябва да учи народни хора и История на робството в САЩ. Много полезно нали ? 4 години са прекалено много за един бакалавър - във Великобритания, Холандия, както и в много институции в Европа се учи 3 години - напълно достатъчно. Няма смисъл да губите 1 година от живота си, за да учите гореспоменатите простотии.

Социален живот

Едно от хубавите неща на университета е социалния живот. Има различни клубове, активен студентски съвет и различни мероприятия. Обществото е малко, контакти се правят бързо. Ако целта ви е да се насладите на ''колежански живот'', АУБГ е много добро място и предразполага. Самият Благоевград е студентски град, с прилични клубове и ресторанти, които са на много високо ниво. Аз лично бих ранкирал Благоевград на 3-то място в България за храна, след София и Варна. Като цяло студентския живот в Благоевград не отстъпва на този в студентски град, като се "спестява" по-голямата част от дивата селяния.

АУБГ през годините

Като цяло нивото на АУБГ (най-вече на студентите ) падаше през целия този период - между 2010 - 2014, а от това, което чувам, продължава да пада и в момента. Премахнаха изискването за САТ, което намали още качеството на студентите. Таксите са прекалено високи спрямо реализацията, която предлага унито. Бъдещите доходи в корпоративна България не могат да оправдаят 20,000 лв обучение на година (с общежитието, което е задължително). Таксите растат всяка година с по няколко %. Самата бройка на студентите намаля значително през последните години. Някои от най-добрите преподаватели напуснаха, като се говори, че нарочно се назначават млади и неопитни, за да се плаща по-малко. За самия университет мога да пиша много, ако някой се интересува нека да ми пише на лично.

Животът след АУБГ

Тук ще насоча основното ми влияние, защото това е най-важното за всеки един студент, а именно, какво бъдеще го чака след 4-те години, които минават толкова бързо.
Повечето от (българските) студенти в АУБГ решават да запишат магистратура директно след завършване, а останалите започват работа в някоя от американските фирми в София. В това няма нищо лошо, но е добре да знаете някой неща, които няма как да знаете, като един 12-токласник, който тепърва навлиза в истинския живот. Нека да започнем с основните митове, които ще чуете по време на посещение по кампуса или от някой неориентиран все още първокурсник.

Мит 1: След АУБГ ще направя MBA в Harvard или Wharton и ще работя на Wall Street

Реалността е такава, че по време на вашия бакалавър няма да имате достъп до стажантски програми във финансовите центрове в Европа и САЩ. Много трудно ще намерите подобна позиция след завършване, и в резултат, още по-трудно ще ви приемат на гореспоменатите (или подобни) места. Ако все пак успеете, с много висок успех, резултати от изпити (GMAT,GRE etc), веднъж като сте там, ще се състезавате за позиции с хора, които вече имат investment banking & trading & consulting & etc опит и ще е НЕВЕРОЯТНО трудно. Ако се стремите към кариера на Wall Str или Лондон, пътят НЕ започва от Благоевград! Тук ще отворя една скоба и ще кажа, че много възпитаници на университета от първите години вдействителност продължиха в най-престижните университети в света (включително и в тези горе), а след това развиха прекрасни кариери на най, най-високо ниво. Огромна част от тези хора обаче са част от първите випуски, които наистина приеха каймака на българската младеж в началото на 90-те.

Мит 2: След АУБГ ще работя на водеща позиция в София и ще взимам стартово 5 000 лева

Това няма как де се случи, защото няма подобна позиция, която да плаща такиав пари на прясно завършил студент в София. Болшинството от колегите и аз започнахме в различни фирми в София - фирми като Coca Cola, IBM, Nestle, AIG, HP, и т.н на стартова заплата между 1 000 - 1500 лв нето, като 2-3 години след завършване са на около 1700 - 2000 нето. За пределите на България страхотно, но не е това, което се рекламира и очаква - имайте едно на ум :) Междудругото, действително през 90-те, възпитаници на университета са започвали на подобни за времето си пари, защото просто е нямало друго, и всяка една западна компания която отвори врати в София отива да набира кадри от АУБГ - най-малкото, поне един сигурен английски знаят. Сега нещата са коренно различни, компаниите, които плащат добре имат много по-голям избор, а и самата бройка на позициите е много по-малка (през 90-те всичко се е почвало от нулата и търсенето е било огромно).

Мит 3: В АУБГ ще направя много ''дебели връзки'' с деца на ''влиятелни хора"

Този мит не може да бъде по-далеч от истината. В АУБГ около 50% от студентите получават стипендия - или пълна или частична - и останалите пари си ги набавят по бригади лятото - докато техните връстници в Европа правят стажове в банки, възпитаниците на АУБГ мият чинии в САЩ лятото, за да си платят обучението. От останалите 50%, 30% са чужденци - най-вече албанци и рускоговорящи, а останалите 20% наистина са от сравнително заможни семейства, но това са най-обикновени хора, с малък или среден семеен бизнес. Децата на големите и важни хора в тази държава учат в Европа.

Кога АУБГ би си заслужавало

Лично аз имам смесени чувства от АУБГ. Аз бях с почти пълна стипендия, наистина си прекарах страхотно в университета и в града, и пазя страхотни приятелства. От друга страна, чисто кариерно и финансово, АУБГ е много лоша инвестиция, която няма как да бъде оправдана - от една страна, бъдещите доходи в България не могат да оправдаят тази инвестиция, а от друга, качеството и опитът, които ще получите в Западна Европа на такси, многократно по ниски, прави престоя в АУБГ нерентабилен. Ще споделя моето мнение, кога АУБГ би бил сравнително оправдан избор. Ще бъда напълно и болезнено откровен на базата на това, което съм видял.

С (почти) пълна стипендия сте и сте от София

Ако имате стипендия, която прави обучението безплатно или почти безплатно до степен в която НЕ натоварвате семейството си, НЕ теглите кредит и НЕ трябва да ходите (насила) на бригада в САЩ всяка година, АУБГ би била сравнително адекватна алтернатива на един средностатистичеки университет в Европа. Ако сте от София, което означава бързо и лесно прибиране през уикенда и по-важно: можете да си позволите да живеете там и да правите стаж в повечето случаи (почти) неплатен, тогава можете да обмислите АУБ по-сериозно. Ако обаче трябва семейството ви да покрива огромните такси или вие да робувате лятото по бригади, а в допълнение живеете на другия край на страната, прибирането ви е 10 часа и стажуването в София скъпо - няма смисъл. Има по-добри алтернативи.

С (почти) пълна стипендия и се интересувате от политически специалности

Ако имате интерес да следвате Политология и Международни отношения, АУБГ е много приличен избор. Повечето професори по тези предмети са чужденци и можете да видите различни перспективи. Университетът, чрез студентския съвет, има достъп до водещи европейски студентски конференции и инициативи. Освен това, можете да бъдете приети за магистратура в най-престижните места без опит след завършване. Затова, ако успеете да си подсигорите добра стипендия и не ви се мърда от България на този етап, АУБГ може да предложи наистина добра алтернатива.

С (почти) пълна стипендия и имате интерес към предприемачество

АУБГ е без съмнение най-доброто място в БГ, където може да развиете (интернет) бизнес идея, да я представите, да намерите финансиране и да я развиете. Ако целта ви е да започнете бизнес в България, АУБГ е добър избор. За справка, Телерик, основана в общежитията на АУБГ, беше продадена през 2013 за няколко стотин милиона долара

Вече съм в АУБГ - какви са опциите ми

Ако в момента сте студент в АУБГ и сте прочели това, спокойно, няма нужда от паника. АУБГ може и да не е добра инвестиция, но все още е добро учебно заведение, което дава много възмоности. Ще приключа този коментар с няколко съвета, върху какво е най-добре да се фокусирате, за да вземете максимума от оставащото време там. Това разбира се зависи от ситуацията и целите ви.

Първи или втори курс съм и не съм доволен - какво да правя ?

Ако все още не сте преполовили следването в АУБГ, не виждате потенциал и като цяло не сте доволни, не се притеснявайте да се преместите в западен университет. Понеже се учи на английски по популярни учебници, основните предмети ще бъдат признати. Ако изберете да се прехвърлите в 3 годишен бакалавър, ще ви трябват само 2 да завършите ! Дори и да сте трети курс, трансфер е възможен. Ако прецените, че АУБ не е за вас и има по-добра алтернатива за вашите цели, недейте да се притеснявате да ''загубите'' 1 година. Бакалавърът стои цял живот на сивито и не трябва да се правят компромиси.

Първи или втори курс съм и съм доволен ?

Ако скоро сте започнали в АУБГ и сте доволни от избора си няма от какво да се притеснявате. Тук е важно да вземете максимума от оставащото време. Съсредоточете се върху следните неща:

Изберете само една специалност!

Когато излезе от университета никой няма да ви пита колко специалности имате. Изберете бизнес ИЛИ икономика, като можете разбира се да взимате курсуве, които ви интересуват и са ви важни от другия мейджър, но няма смисъл да завършвате втори мейджър само за спорта. Никой не го интересува - нито работодатели, нито университети.

Успехът е най-важен!

От вашият опит в АУБГ най-важното нещо е средният успех. Има огромна инфлация на оценки, затова за да изпъкнете се стремете да имате над 3.75 от 4.00. След години няма да си спомните какво сте правили в безмислните клубове, но успехът ще ви ''преследва''цял живот, като е и много важен за кандидатстване за магистър. Единствената организация, с която има смисъл да се занимавате извън класната стая и която ще говори нещо на работодатели и магистърски програми е студентското правителство. Всичко останало, въпреки че може да ви е интересно и приятно, няма никаква добавена стойност към резюмето ви.

Направете два exchange-a - в САЩ и в Европа!

АУБГ дава възможност за обмен в САЩ - това е едно от уникалните неща на университета. Възползвайте се - партньорские унита не са топ, но опитът е много приятен и мотивиращ. Също така, може да се опитате да направите и 2ри обмен в Европа чрез ЕРАЗЪМ - попринцип политиката е един студент да отиде на едно от 2-те, но при добър успех и малко късмет ще се получи

Изнесете се на квартира

Ако АУБГ е лоша инвестиция, живеенето на общежитието е многократна по лоша. По мое време излизаще около 400 лв на месец на човек за стая, а ако в стаята сте 2-ма (имаше и тройни стаи) излизаще 800 - 1200 лв на месец, за една миризлива стая. За тези пари можете да живеете в най-луксозния апартамент в Благоевград! Знам, че АУБГ не позволява официално да се живее на квартира, но винаги може да се измисли нещо с медицинска бележка.

Ако сте Business/Economics major - наблегнете на Excel и Powerpoint

Powerpoint е без съмнение най-слабо развитото занимание в университета. "Презентациите" в лекциите, колкото и да са рядки изобщо, се състоят от три булет пойнта + четене на текст хартия. Когато отидете за магистър на добро място, ще видите, че презентациите на колегите ви са на светлинни години и приличат на произведение на изкуството. СЛаби умения по powerpoint ще ви направи по малко надежден в очите на колегите и ще ви попречи да се представяте на ниво при презентации.

Скоро ще завършвам, на къде да се насоча ?

Ако сте трети или четвърти курс и скоро ще завършвате, вашите възможности зависят най-вече от наученото, личните качества и оценките. АУБГ в дипломата ще ви гарантира интервюта в повечето международни компании в София, които имат junior позиции. При добро представяне и реалистични очаквания за заплата, най-вероятно ще получите работата и вече в зависимост от представянето и следващите години, можете да кандидатствате за MBA , да правите кариера в тази фирма, или да търсите друга работа.

Мнението беше редактирано от katenacho: 05.11.17 - 04:56

2

Потребителят е неактивен   gosho9 

• Регистриран: 13-January 09
Браво пич, много добра и изчерпателна информация. Аз за малко да се подхлъзна и да влезна в този потъващ кораб - АУБГ.
Вече уча в друго българско държавно училище и съм много доволен от избора си. Тази скъпотия в АУБГ е неоправдана и няма смисъл да се заробваш.
0

Споделете тази тема чрез:

• (4 Страници) +
  • « Първа
  • 2
  • 3
  • 4
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login