Форум

Data.BG Форуми: Кога се плащат празнични? - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

Страница 1 от 1
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

Кога се плащат празнични? 7 септември 2020 година празник или не.

#1
Потребителят е неактивен   Potrebitel789 

  • Група: Потребители
  • Мнения: 4
  • Регистриран: 20-January 18
  • Репутация: 2
  • Пол:Мъж
  • Град:Пловдив
Трябва ли хората които, са били на работа на 7 септември, който тази година се пада почивен ден, понеже 6 е в неделя да получат празнични? Това е прецедент който се случва за първи път, тази година от като са приети новите разпоредби. И не е отразен в повечето софтуери за счетоводство. Вие какво мислите. :JC_thinking:
0

#2
Потребителят е неактивен   shelbyss 

  • Група: Потребители
  • Мнения: 2562
  • Регистриран: 11-May 05
  • Репутация: 2194
  • Пол:Мъж
  • Град:In Mickey Mouse country
Не зная за какви нови разпоредби говориш, но ето какво казва Кодекса на труда:

Цитат

Ненормиран работен ден
Чл. 139а. (Нов - ДВ, бр. 48 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.) (1) Поради особения характер на работата работодателят след консултации с представителите на синдикалните организации и с представителите на работниците и служителите по чл. 7, ал. 2 може да установява за някои длъжности ненормиран работен ден.
(2) (Нова - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) Не може да се установява ненормиран работен ден за работниците и служителите с намалено работно време.
(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) Списъкът на длъжностите, за които се установява ненормиран работен ден, се определя със заповед на работодателя.
(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) Работниците и служителите с ненормиран работен ден са длъжни при необходимост да изпълняват трудовите си задължения и след изтичането на редовното работно време.
(5) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) В случаите по ал. 3 работниците и служителите имат право освен на почивките по чл. 151 и на почивка не по-малко от 15 минути след изтичането на редовното работно време.
(6) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) В случаите по ал. 3 общата продължителност на работното време не може да нарушава непрекъснатата минимална междудневна и седмична почивка, установена с този кодекс.
(7) (Предишна ал. 6 - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) Работата над редовното работно време в работни дни се компенсира с допълнителен платен годишен отпуск, а работата в почивни и празнични дни - с увеличено възнаграждение за извънреден труд.

...

Заплащане на извънреден труд
Чл. 150. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) За положен извънреден труд се заплаща трудово възнаграждение в увеличен размер съгласно чл. 262.

...

Заплащане на извънредния труд
Чл. 262. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Положеният извънреден труд се заплаща с увеличение, уговорено между работника или служителя и работодателя, но не по-малко от:
1. 50 на сто - за работа през работните дни;
2. 75 на сто - за работа през почивните дни;
3. 100 на сто - за работа през дните на официалните празници;
4. 50 на сто - за работа при сумирано изчисляване на работното време.
(2) Когато не е уговорено друго, увеличението по предходната алинея се изчислява върху трудовото възнаграждение, определено с трудовия договор.


Източник

На нов шеф и на малко прасе не се радвай, защото не знаеш каква свиня ще излезе от тях !
1

#3
Потребителят е неактивен   straightup 

  • Група: Потребители
  • Мнения: 4865
  • Регистриран: 22-March 07
  • Репутация: 542
  • Пол:Мъж
  • Град:София
Зависи какво работиш :D

Мнението беше редактирано от straightup: 14.10.20 - 16:24

1

#4
Потребителят е неактивен   anex 

  • Група: Потребители
  • Мнения: 2833
  • Регистриран: 27-July 04
  • Репутация: 649
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Интереси:you can't turn a whore into a housewife
НЕ се плаща двойно.
Chance makes a plaything of a man's life.
1

#5
Потребителят е неактивен   Potrebitel789 

  • Група: Потребители
  • Мнения: 4
  • Регистриран: 20-January 18
  • Репутация: 2
  • Пол:Мъж
  • Град:Пловдив
Не става въпрос за извънреден труд, а за работа на смени 24/7 по предварително определен график (Call Center за straightup). Тези които са били на работа на 6-ти взимат двойна надница, другите на 7-ми не взимат. Една статия по въпроса, моя случай касае т.5. Благодаря на всички за отговорите.
0

#6
Потребителят е неактивен   ltonchev 

  • Група: Потребители
  • Мнения: 233
  • Регистриран: 06-February 06
  • Репутация: 28
За 07.09. не взимаш нищо.
1

#7
Потребителят е неактивен   sharo 

  • Група: Потребители
  • Мнения: 3041
  • Регистриран: 06-April 03
  • Репутация: 463
  • Пол:Мъж
  • Град:София
На празници взимаш - 06.09
На "неприсъствени" според КТ дни не взимаш - какъвто е 07.09
1

#8
Потребителят е неактивен   My7hY 

  • Група: Потребители
  • Мнения: 3897
  • Регистриран: 23-March 09
  • Репутация: 683
  • Пол:Мъж
  • Град:София
Тъй като работим с американски клеинти,за тях не е празник и трябва да се работи.При нас има опцията да нера работиш на този ден,без да си пускаш отпуска.Тъй като работим с американски клеинти,за тях не е празник и трябва да се работи.
Ако решиш да работиш,не ти се плаща двойно,но получваш един ден компенсация почивен.
Плаща се двойно,само когато самият празник е в работен ден,като имаш същите опции и отново получваш 1 ден компенсация.

Но по закон не би трябвало да се шлаща двойно,а само да е почивен. И да така тези които работят с не нормирана работна седмица(мисля че така се казва),може и да им се плаща доъпнително,ако работят в неделя например,когато е празничен ден.

Мнението беше редактирано от My7hY: 18.10.20 - 02:09

1

Споделете тази тема чрез:


Страница 1 от 1
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители


Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login