Форум

Data.BG Форуми: Кой ? - Захари Стоянов - Data.BG Форуми

Прехвърляне към съдържание

Страница 1 от 1
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

Кой ? - Захари Стоянов

Потребителят е неактивен   bdenkov 

• Група: Потребители
  • Регистриран: 19-June 07

Кой ? - Захари Стоянов ...Да бъде проклета оная минута, когато е стъпил руски крак в нашата земя, когато се е произнесла за първи път думата освободителка и покровителка! Аман, бей, аман! Лошо нещо било московлука… То не прилича ни на даалии, ни на кърджалии, ни на фанариоти! Право имали ония старци, съвременници на Екатерина, на Александра I и на Николая, които ни говореха: „Ще плачете за зеленото парцалче“. Видели тия и патили, на основание на факти и на събития говорели горните думи. Цял свят, хора, които не ни бяха ни в клин, ни в ръкав, припознаха нашата висока култура и благородните ни борби, само московците стоят настрана и викат: „Стрижено е!“ — Необяснимо. Царуванието на нагайката, монголското иго, татарщината и крепостното право може би да са едни от най-силните фактори, които са направили от руските държавни мъже зверове и идиоти. От друга страна пък, твърде е обяснимо тяхното подло поведение, защото хората искат да ни направят московци, прочее, правят ни всичките злини и пакости, които може да измисли развратният човек. Но и това е недоволно. Малко ли други държави има, които също така се стремят да владеят над чужди земи и народи. Между това, ние не виждаме тая подлост в техните стремления, тия адски и гнусни средства, каквито руската дипломация употребява над България.
И подир всички тия върволици жестокости и злини, които ни една държава не е направила над България, възможно ли ще да бъде да се намерят помежду ни такива идиоти и изменници даже, които да клеветят, че Русия е наша освободителка, покровителка и доброжелателка! Мълчете и не говорете, защото и природните стихии ще да въстанат и протестират срещу подобно едно престъпление! По-малък грях е да обереш черква и манастир, отколкото да клеветиш пред олтара на историята и на събитията, че руското правителство имало братски, честни и благородни намерения, когато е стъпило в земята ни да ни освобождава. Ще ни се смеят ташкенците, афганците, черкезите, бухарците и арменците, за които същата Русия не по-малко кръв е проляла. Ще ни кълне Полша, тая китка на славянството, която руските железни автократи три пъти хайдушки разделиха помежду три царства, с бесилници и с колове окичиха цели градове и села. Ще ни кълне още нещастна Босна и Херцеговина, която пак руските дипломати харизаха на Австрия, а ние идиотите заедно с много още идиоти славяни псувахме ли, псувахме Австрия, че ги узурпирала!...

Бивша група: "14 октомври 2015-сто години от руските бонбардировки на Варна"
0

Тавариши дрогаре, нека се знае, че братството ни е от векове за векове и от партия на партия. Нека се знай че говорим на една и съща пролетарска македоница и изповедваме едни и същи ценности с русский мир, православнио атеизъм, веpни на вождовете и учителете, и сички си пазим партийните книшки у килеро! Такива сме истинските камуняк-задунайци на секи километър и до края на света! За нас бpонебойни патpоне нема откpити!

Публикувано изображение25
0

Начи, дрогаре и дрогарке, справедливостта по наште пролеткултски разбирания - на производител се полага една четврът от квото е произвел. С таз четврът мое си земе царевица, ма ние че каем колко ще му излезе кочанът, та мое и да доплаща след размяната. Па ябулки че си купи вече от плодзеленчуко у Пловдив - ако има. А догодина... бе, много му е една четврът… требе да се коригира към една пета. Те така се праи земеделие над световното равнище!

Публикувано изображение
0

Потребителят е неактивен   kov1 

• Регистриран: 13-April 19
  • Град:София
Партений Павлович свързва всички надежди за осъществяването на своя идеал за освобождение на българите с „Московска“ Русия, сигурна опора според него на всички православни християнски народности. Пише писма до руската императрица Елисавета Петровна, и стих. „Песен за Русия“
http://www.starasili...topis.php?id=27

Паисий за своята „История славянобългарска“ ползва руския превод на Мавро Орбини “Книга историография”. „Аз, Паисия, йеромонах и проигумен хилендарски, събрах и написах, от руските прости речи преведох на българските и славянски прости речи...
http://www.chitatel....BC%D1%8A%D1%82/

Софроний Врачански се запознава с руската история от книги и от разговорите с Иван Замбин, горещ поклонник на Русия. Пристрастията му и преклонението пред Русия откриваме във Втория видински сборник, който е завършен през пролетта на 1803 г. „Той род российский да знайте защо префтаса до таковое високое величество, почто слънцето никога не заходи в това царство. Помяните паки того благочестиваго царя Петра, достохвалнаго мужа, и хочете да ся научите от каковая причина процветна с таковая светост... Понеже бил преблагополучен, спроти него таковий и внуци, и наследниците на царствиа его. И кой живей от них, в крайное благополучие царува и с победа торжествува, и православную веру христианскую разширява ся с нихное защищение.”
http://www.zora-news...2013&Itemid=125
0

Запомнете това! <br style="color: rgb(29, 33, 41); font-family: Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 14px;">Така е през последните 15-20 години. Русия не иска да купува стоки от България. Тя иска САМО да продава на България. И то безусловно и без конкуренция. Никакъв газ от друго място, никакъв петрол. За да продължи да ни граби. Българските производители продават на страните от Европейския съюз стоки в 50 пъти по-голям обем. И получените милиарди евро от износа ги наливаме на Русия за вноса на горива. <br style="color: rgb(29, 33, 41); font-family: Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 14px;">Този търговски дисбаланс не може да продължава повече така. Със спечелените от износ евро и долари, трябва да имаме възможност да си купуваме газ и петрол, откъдето си поискаме и най-вече откъдето ни е най-изгодно.
И точно тука българските национални предатели на власт и в опозиция не дават. Петролни продукти САМО от руския Лукойл и природен газ САМО от руския Газпром.
Това е.
Всичките им думи за "братска любов", за освобождение, за култура, за славянска писменост и православие са за заблуда на невежия народ.
Цялата система е създадена за да се пълнят гушите на руските олигарси и на българските им слуги.

0

Публикувано изображение"Възрожденците са знаели и разбирали. Днешното стадо - не!"

"И подир всички тия върволици жестокости и злини, които ни една държава не е направила над България, възможно ли ще да бъде да се намерят помежду ни такива идиоти и изменници даже, които да клеветят, че Русия е наша освободителка, покровителка и доброжелателка!
По-малък грях е да обереш черква и манастир, отколкото да клеветиш пред олтара на историята и на събитията, че руското правителство имало братски, честни и благородни намерения, когато е стъпило в земята ни да ни освобождава. "

Захари Стоянов
https://chitanka.info/text/10048-kojy

0

Публикувано изображение
Стефан ПиларскиТодор Икономов, народен будител:
"По правда ако говорим, аз съм повече свободен днес от натиска на турското правителство и на полицията му, отколкото е свободен един гражданин в Русия."
1867 г.
......
"Обвиняват ме, че не съм обичал русите, и туй обвинение е общо у всичките руси в България. То ми се вменяваше в голям грях от бившите тулчански руски власти; за това ме мразеше и княз Дондуков с компания....
За руския народ и за неговите съдби аз имам дълбок почит и искрена любов. Всичките успехи на руския народ дълбоко са ме радвали и радват и всичките му несполуки силно са ме отчайвали. В душата си аз съм еднакво с него страдал от притесненията на развратеното чиновничество и на омразната полиция и военщина, и тия страдания, като са направили за мене по-мил руския народ, дъхнали са ми чувствата на недоверие и опасения от руските чиновници, полицейски и военни, у които господствува идеята, че не са тези учреждения и съсловия за народа, а руският народ е зарад тях, зарад удовлетворението на техните развалени прищевки и каприции. С таквизи чувства, няма да го скрия, аз не можах да бъда възторжен привърженик на освобождението на България чрез руска само войска и на устройството и управлението на страната от руски чиновници, руска полиция, руски офицери. Аз казвах, че който не е добър за своите, той не може да бъде добър и за чуждите и че мъчителите за руския народ не могат да не бъдат таквизи и за българите."
1881 г.

Всяка година отбелязваме първи ноември (01.11.) като "Ден на народните будители".
За първи път честване на народните будители се провежда на фестивала в Пловдив през 1909 г. През 1922 г. празникът е обявен за официален.
През 1945 г. "Денят на народните будители" е отменен от комунистическия режим. Забраната е част от системно налаганата в обществото пропаганда и цензура, характерни за целия период на тоталитарно управление на България.
Отдаването на почит към паметта на големите българи, далечни и близки строители на съвременна България, е възобновено след края на мракобесния комунистически режим, през 1992 г.

0

Тодор Икономов -1881 година:
"".....Аз казвах, че който не е добър за своите, той не може да бъде добър и за чуждите и че мъчителите за руския народ не могат да не бъдат таквизи и за българите."
1881 г.""
Тези думи са казани само 3 години след 1878 година.При това, от русофил.
И са актуални вече 140 години.
И на първо място към народите на РФ. При огромните природни богатства на територията на тази страна, при наличието на собствения огромен пазар,
при друга организация на стопанската дейност на тези народи- премахване на "прангите" на командната система на стопанския живот би превърнало тази територия в "Обетована земя".

Тодор Икономов казва"Този, който ни освободи, той ще ни пороби"

Полската енергийна компания ПГНиГ (PGNiG) обяви, че след 3 години няма да продължи договора си с „Газпром“ за доставки на руски газ. Националната газова компания е успяла да диверсифицира източниците си. ПГНиГ е изпратила до руския газов концерн декларация за намерение на 31 декември 2022 година да бъде прекратено действието на договора за покупко-продажба на газ за Република Полша, сключен на 25 септември 1996 година и известен като договора от Ямал. Полските власти вече бяха обявявали неведнъж през последните години, че няма да продължат този договор, който прави Полша зависима от Русия в енергийната област. Освен това според Варшава руската група определя прекалено високи цени на синьото гориво спрямо пазарните.

Железният македонски революционер Иван Караджов (1875 - 1934), верен сподвижник на Тодор Александров и Ванчо Михайлов, преди 110 години композира музиката на знаменития марш "Тих бял Дунав се вълнува" (по стихотв. "Радецки" от Иван Вазов).
Завършил Придворната певческа школа в Санкт Петербург(1902), той става учител в Солунската българска мъжка гимназия. Именно там през 1909 г. създава марша, който и днес възпламенява всяко българско сърце. "Тих бял Дунав" вдъхновява българските воини по време на всички войни, които България води през целия ХХ век - все войни за Македония.
Под българските знамена и под звуците на своя безсмъртен марш Иван Караджов се сражава като доброволец в Македоно-одринското опълчение по време на Балканската война. През Първата световна война завежда разузнавателен пункт на Единайста пехотна македонска дивизия и организира разузнавателна чета.
Иван Караджов, като пунктов началник на ВМРО в Горна Джумая (дн. Благоевград) ръководи потушаването на Септемврийския бунт през 1923 г. в Пиринска Македония. А през септември 1924 г. е организатор на Горноджумайската наказателна акция срещу заговорниците и убийците на вожда на ВМРО Тодор Александров.
От 1928 г. той е избран в тричленния състав на ЦК на ВМРО - Иван Михайлов, Иван Караджов, Страхил Развигоров.

(Из бр. 10, 1994 г. на издаваното и редактирано от мен сп. "Македония"(1993 - 2002)

0

Споделете тази тема чрез:

Страница 1 от 1
  • Вие не можете да започнете нова тема
  • Вие не може да отговаряте на тази тема

1 потребители четат тази тема
0 регистрирани потребители, 1 гости и 0 анонимни потребители

Data.BG e форум за дискусии. Data.BG не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Data.BG.

Close  Member Login